قبضینو

6 رمزارز دیجیتال یا ارز رمزنگاری شده معروف به غیر از بیت کوین را بشناسید

۶ رمزارز دیجیتال یا ارز رمزنگاری شده معروف به غیر از بیت کوین را بشناسید

اگرچه بیت کوین معروف ترین رمز ارز دیجیتال است اما بدون شک تنها پیشرو در این زمینه نیست. ارز هایی که تحت تاثیر بیت کوین و در شبکه همتا به همتا شکل گرفته اند همگی Altcoin نامیده می شوند. این کوین ها تلاش کرده اند خود را به عنوان نسخه بهبود یافته و پیشرفته تر…

اگرچه بیت کوین معروف ترین رمز ارز دیجیتال است اما بدون شک تنها پیشرو در این زمینه نیست. ارز هایی که تحت تاثیر بیت کوین و در شبکه همتا به همتا شکل گرفته اند همگی Altcoin نامیده می شوند. این کوین ها تلاش کرده اند خود را به عنوان نسخه بهبود یافته و پیشرفته تر بیت کوین معرفی کنند. بعضی از این ارز ها ساده تر از بیت کوین ها استخراج می شوند و حتی راحت تر و سریعتر از آن ها مبادله می شوند. از میان 100 ها ارز رمزنگاری شده 6 مورد از معروف ترین آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد. با وبلاگ پرداخت قبضینو همراه باشید.

1 ( Litecoin ( LTC 

Litcoin چیست

Litecoin در سال 2011، یعنی سال های اولیه استفاده از بیت کوین ها معرفی شد و به عنوان نسخه نقره ای بیت کوین طلایی نامیده می شد. این ارز توسط چارلی لی ( Charlie Lee ) فارغ التحصیل MIT و مهندس اسبق گوگل ایجاد شد. Litecoin بر اساس یک شبکه پرداخت جهانی و متن باز یا Open Source شکل گرفته است که هیچ بخش مرکزی آن را اداره نمی کند و از سیستم اثبات کار استفاده می کند. Litecoin از بسیاری جهات شباهت بسیاری به بیت کوین دارد اما تفاوت هایی نیز وجود دارد. این ارز شبکه بلاک چین سریعتری دارد بنابریان معاملات سریعتر تائید می شوند. بسیاری از بازرگانان Litecoin را پذیرفته اند. در آغاز ماه ژوئن 2018 ارزش بازار * این ارز 4.89 میلیارد دلار بود که در 21 ام همین ماه به 96.7 دلار رسید. 

2 ( Ethereum ( ETH 

اتریوم چیست

این ارز در سال 2015 معرفی شد. اتریوم یک پلت فرم نرم افزاری هوشمند است که قراردادهای هوشمند ( Smart Contract ) و برنامه های توزیع شده را قادر می سازد بدون هیچ گونه هدررفت زمانی، کلاهبرداری یا نظارت شخص ثالث اجرا شوند. در سال 2014، اتریوم پیش فروش اترها را به دلیل تقاضای بیش از حد آن ها آغاز کرد. اپلیکیشن های اتریوم شناسه رمز نگاری مخصوص به پلت فرم خود را دارند تا که اتر نامیه می شود. اترها در حقیقت ابزاری برای جستجو در پلت فرم اتریوم هستند و بسیاری از افرادی که میخواهند اپلیکیشن های خود را توسعه دهند از این فضا استفاده می کنند. این ارز برای تقسیم بندی، تمرکز زدایی، امنیت و تبادل هر چیزی کاربرد دارد.

اتوریوم به دنبال حمله ای که در سال 2016 به شبکه اش صورت گرفت به دو دسته تقسیم شد: اتوریوم ( ETH ) و اتوریوم کلاسیک ( ETC ). این ارز بعد از بیت کوین بیشترین سهم بازار سرمایه گذاری را به خود اختصاص داده، سهمی حدود 41.4 میلیارد دلار. در آغاز ماه ژوئن 2018 ارزش بازار اتوریوم 47.47 میلیارد دلار بود که در 21 ام همین ماه به مقدار 525.77 دلار رسید. 

3 ( Zcash ( ZEC

Zcash چیست

Zcash، یک ارز رمزنگاری شده غیرمتمرکز و متن باز یا open source است که در نیمه دوم سال 2016 معرفی شد و بسیار امیدوارکننده به نظر می رسد. “اگر بیت کوین برای پول مثل http باشد، Zcash مثل https است” این ارز خود را اینگونه معرفی می کند. مهم ترین نکته در مورد Zcash تامین امنیت و شفافیت معاملات است. Zcash ادعا می کند که سطح امنیتی بسیار بالایی را برای کاربر تامین می کند. با وجود اینکه همه معاملات ثبت می شوند و در شبکه بلاک چین عمومی می شوند اما جزئیات مهمی مثل مشخصات ارسال کننده و دریافت کننده و مقدار Zcash جابجا شده کاملا خصوصی باقی می مانند. Zcash به کاربران خود معاملات محافظت شده یا Shielded Transaction را ارائه می دهد که از تکنیک های رمزنگاری مخصوص یا اثبات Zero-knowledge که ZK-SNARK نامیده می شوند، استفاده می کند. در آغاز ژوئن 2018 ارزش بازار Zcash 713.254 میلیون دلار بود که در 21 ام همین ماه به مبلغ 190.22 دلار رسید.

4 (Dash (DASH

Dash چیست

Dash که به Darkcoin یا سکه سیاه هم معروف است نسخه امن تری نسبت به بیت کوین است. Dash در ژانویه 2014 معرفی شد و در مدت زمان کوتاهی محبوبیت زیادی پیدا کرد. این ارز رمزنگاری شده توسط Evan Duffield ایجاد شد و با استفاده از CPU یا  GPU استخراج می شود. تا مارس 2015 نام این برند Darkcoin بود اما نام خود را به Dash که مخفف Digital Cash می باشد تغیییر داد و اکنون با همین نام فعالیت می کند. این تغییر برند هیچ تاثیری روی ویژگی های نوآورانه آن نداشت. در آغاز ژوئن 2018 ارزش بازار این ارز 1.999 میلیارد دلار بود که در 21 ام همین ماه به ارزش 261.03 دلار رسید. 

5 (Ripple (XRP

Ripple چیست

Ripple یک شبکه توافقی در لحظه یا real time است که پرداخت های بین المللی را فوری ، قطعی و با کمترین هزینه انجام می دهد. Ripple به بانک ها این امکان را می دهد تا معاملات خارجی را با رمز نگاری های end-to-end که فقط 2 طرف معامله می توانند آن را بخوانند و با هزینه کمتر و در لحظه انجام دهند. این ارز در سال 2012 معرفی شد و در آن زمان ارزش بازار 1.26 میلیارد دلاری داشت. سیستم Ripple به شکلی است که نیازی به استخراج کوین ها ندارد. این عدم نیاز به انجام پروسه استخراج، نیاز به قدرت محاسباتی بالا را کاهش می دهد و تاخیر شبکه را به حداقل می رساند. Ripple باور دارد که توزیع ارزش یک راه قدرتمند برای تحریک رفتارهای مشخص است، بنابراین توزیع XPR در درجه اول برنامه های آن قرار دارد. از طریق معاملات توسعه کسب و کار، انگیزه سرمایه گذاری یا خرید XPR ها برای کسانی که نقدینگی در دست دارند بیشتر می شود. در آغاز ژوئن 2018 ارزش بازار این ارز 18.9 میلیارد دلار بود که در 21 ام همین ماه به 0.534 دلار رسید.

6 (Monero (XMR

Monero چیست

Monero ارزی امن، خصوصی و غیر قابل ردیابی است. این ارز متن باز یا  open Source در آپریل 2014 معرفی شد و انگیزه بسیاری بین رمزنگاران و علاقمندان ایجاد کرد. پیشرفت این رمزارز بر پایه کمک های مالی و جامعه محور است. Monero بیشترین توجه خود را روی تمرکز زدایی و مقیاس پذیری گذاشته است. نکته مهم درباره این ارز خصوصی بودن آن است. Monero حریم خصوصی کاملی را با استفاده از تکنیکی به نام ring signature ایجاد می کند. در این تکنیک، گروهی از امضاهای رمز نگاری شده وجود دارند که حداقل یک شرکت کننده حقیقی دارد. همه اعضای این حلقه معتبر به نظر می رسند و جداسازی شرکت کننده های واقعی امکان پذیر نیست. در آغاز ژوئن 2018 ارزش بازار این ارز 1.812 میلیارد دلار بود که در 21 ام همین ماه به 123.32 دلار رسید. 

در پایان

بیت کوین همچنان محبوب ترین ارز رمزنگاری شده است اما رمزارز های مهم دیگری مثل اتریوم و Ripple که بیشتر برای راهکارهای سرمایه گذاری استفاده می شود، در حال محبوب شدن هستند. بعضی Altcoin ها از ویژگی های بهتر و پیشرفته تری نسبت به بیت کوین استفاده می کنند. این رمزارزهای دیجیتال بخشی از آینده را می سازند اما فقط زمان مشخص می کند که کدام یک از آن ها در این رقابت روزافزون پیروز خواهد شد.

 

ارزش بازار *: این ارزش معادل ارزش روز و جاری یک سهام ضرب در تعداد سهم‌های منتشر شده توسط یک شرکت است.

open source *: متن باز به نرم‌افزارهایی گفته می شود که افراد می‌توانند کد های اصلی را مشاهده کنند، در کد منبع آن‌ها تغییر ایجاد کرده یا اشکالات (باگ) احتمالی آن‌ها را رفع کنند. این یک شیوه توسعه نرم‌افزار است که می‌تواند هم برای نرم‌افزارهای آزاد و رایگان و هم برای نرم‌افزارهای با مالکیت انحصاری و تجاری به کار رود.

https://ghabzino.com/bills

 

ثبت دیدگاه

شما هم می‌توانید دیدگاه خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.
ثبت دیدگاه