معاینه فنی چیست؟ معاینه فنی خودرو

معاینه فنی چیست؟ معاینه فنی خودرو

تا چند وقت گذشته همراه داشتن برگه معاینه فنی خودرو برای همه اجباری نبود، خودروهایی در سطح شهر تردد می‌کردند که با هر بار فشار دادن پدال گاز، بخش زیادی از هوا را آلوده می‌کردند. تردد زیاد در معابر شهری و غیر شهری باعث شده بود تا وسایل نقلیه دچار نقص فنی شوند. اما حالا تمام وسایل نقلیه بالای ۴ سال عمر باید معاینه فنی را داشته باشند. با اجرا شدن این طرح، ایرادات فنی وسایل نقلیه برطرف می‌شود و هم‌چنین جلوی تصادفات رانندگی، آلودگی هوا و جریمه‌های راهنمایی و رانندگی تا حد زیادی گرفته خواهد شد. در این مطلب از وبلاگ قبضینو قصد داریم در مورد این موضوع صحبت کنیم؛ پس همراه ما باشید.

معاینه فنی چیست و چه خودروهایی باید حتما آن را داشته باشند؟

همان‌طور که از نام آن مشخص است. به کلیه اقداماتی که توسط کارشناسان این مراکز برای تست و بررسی ایرادات ظاهری و فنی قطعات مختلف وسایل نقلیه انجام می‌شود، معاینه فنی گفته می‌شود. هدف از انجام تست، میزان آلاینده موتور و کارایی تست سیستم ترمز است. هم‌چنین از جمله کارهایی که در این مراکز انجام می‌شوند. عبارت‌اند از:

درصورتی‌که ایمنی و سلامت خودرو مورد بررسی قرار بگیرد و خودروی شما در تمام آزمون‌ها تایید شود، معاینه فنی به دارنده وسیله نقلیه داده می‌شود. در غیر این صورت باید برای رفع ایرادات فنی به تعمیرکار مراجعه کنید و سپس دوباره به این مراکز برگردید تا بتوانید بازبینی خودرو را انجام دهید. 

کدام خودروها باید معاینه فنی را داشته باشند؟

دریافت برگه معاینه فنی

بازبینی خودرو برای تمام وسایل نقلیه‌ای که تولیدشان در کارخانه بیشتر از ۴ سال است، ضروری است. درصورتی‌که سال تولید خودرو شما یکی از موارد زیر است باید برای گرفتن آن اقدام کنید. 

برای دریافت یا تمدید معاینه فنی وسایل نقلیه عمومی سبک و سنگین با عمر کمتر از ۱۰ سال، وسایل نقلیه دولتی، وسیله نقلیه سبک و سنگین فوریت پزشکی و امدادی باید هر ۶ ماه یک‌بار به این مراکز مراجعه کنید. هم‌چنین برای وسایل نقلیه عمومی سبک و سنگین درون‌شهری و برون‌شهری باید هر سه ماه یک‌بار به این مراکز مراجعه کنید. در غیر این صورت در صورت عدم انجام بازبینی خودرو در سال ۱‍۴۰۱ مشمول پرداخت روزانه ۵۰ هزار تومان خواهید بود.

هزینه معاینه فنی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ برای وسایل نقلیه چقدر است؟

نرخ بازبینی خودرو در سال ۱۴۰۱به شرح زیر بوده است.

نوع وسیله نقلیه هزینه در سال ۱۴۰۱ (به تومان)
خودرو سبک بنزین سوز ۴۷ 
خودرو سبک دوگانه سوز ۴۷ 
خودروهای گازوئیل‌سوز  ۷۱ هزار و ۶۰۰ تومان
خودرو سنگین و نیمه سنگین  ۷۱ هزار و ۶۰۰ تومان
موتورسیکلت ۱۲ 

مبلغ بازرسی چشمی قطعات گازسوز (به جز مخزن) برای خودروهای سبک دوگانه سوز، خودروهای نیمه سنگین و سنگین گازسوز ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است. برای استعلام معاینه فنی گازسوز می‌توانید از سایت سیمفا استفاده کنید.

اگر خودرو شما دچار نقص فنی شده بود و بعد از رفع آن، نیاز به مراجعه دوباره به این مراکز داشتید باید مبلغ مرحله دوم را پرداخت کنید. معمولا مراجعه دوم به این مراکز بعد از ۱۴ الی ۱۵ روز از مراجعه اول اتفاق می‌افتد. 

نوع خودرو مرحله هزینه (به تومان)
خودرو سبک اول ۴۷ 

دوم

۱۰ 
خودرو سنگین اول ۷۱ 
دوم ۱۲ 
موتور سیکلت اول ۱۲ 
دوم ۲ 

اگر برای شما هم این سوال پیش‌آمده که چه دلایلی باعث می‌شود تا نیاز به مراجعه حضوری دوم داشته باشید، می‌توانید بیشترین علت مردودی خودروها را در ادامه بخوانید. 

 • نقص و مشکلات ظاهری
 • گازهای خروجی و آلاینده‌ها
 • وجود مشکل در سیستم ترمز
 • مشکلات هم‌راستی‌ چرخ‌ها
 • نقص در سیستم کمک فنر

معاینه فنی خودرو چند ساله است؟ کدام خودروها به معاینه فنی نیاز ندارند؟

خودروهای صفر کیلومتر و نو که تولیدشان کمتر از ۴ سال است نیاز به معاینه فنی ندارند. در غیر این صورت اگر حداقل ۴ الی ۵ سال از تولید خودرو شما در کارخانه گذشته باید نسبت به دریافت معاینه فنی اقدام کنید تا مشمول پرداخت جریمه نشوید. 

مدارک مورد نیاز برای گرفتن معاینه فنی خودرو چیست؟

درصورتی‌که زمان تمدید برگه معاینه فنی فرا رسیده است باید همراه با اصل کارت، سند خودرو و فرم تشخیص عیوب ظاهری وسیله نقلیه به مراکز معاینه فنی مراجعه کنید تا انجام کار از سوی آن‌ها انجام شود و معاینه فنی شما تمدید شود. برای دریافت آن نیاز است مراحل زیر را دنبال کنید. 

 • ارائه مدارک ضروری برای معاینه فنی
 • ثبت اطلاعات کامل خودرو در سیستم
 • اخذ بارکد پس از ثبت اطلاعات 
 • پرداخت هزینه 

۴ کاری که باید قبل از مراجعه به مراکز معاینه فنی انجام دهید!

اگر می‌خواهید نتیجه آزمون و تست بازبینی خودرو مثبت باشد، باید ۴ کار زیر را پیش از مراجعه حضوری به این مراکز انجام دهید.

 • نور چراغ‌های وسایل نقلیه را چک کنید تا سالم باشند.
 • از سلامت برف‌پاک‌کن و آب‌پاش اطمینان حاصل پیدا کنید.
 • از میزان ساییدگی و سلامت آج لاستیک مطمئن شوید. 
 • میزان روغن خودرو و فیلترها را بررسی کنید. 

برای دریافت معاینه فنی نیاز به انجام چه مراحلی است؟

زمانی که شما وارد این مراکز می‌شوید، پلاک خودروتان توسط دوربین پلاک‌ خوان خوانده می‌شود. بعد از ثبت اطلاعات،نوبت به پذیرش خودرو می‌رسد. در این مرحله مبلغ ۳۷ هزار تومان از کلیه مالکان خودرو دریافت می‌شود. بعد از اتمام این مراحل، نوبت معاینه فنی است که شامل ۸ مرحله زیر است.

 • بازرسی چشمی (ظاهری)
 • آزمون آلایندگی
 • بررسی کمک فنرها
 • تست ترمز
 • آزمون سیستم تعلیق
 • سلامت چراغ‌ها
 • هم‌راستایی چرخ‌ها
 • صدور گواهی

برای اینکه با هر یک از این بخش‌ها آشنایی بیشتری پیدا کنید. در این قسمت می‌خواهیم آن‌ها را به صورت مجزا برای شما توضیح دهیم.

مراحل دریافت معاینه فنی

۱. بازرسی ظاهری

اولین مرحله، بازرسی چشمی خودرو است. یعنی کارشناسان این مراکز، خودرو شما را از نظر ظاهری بررسی می‌کنند. در طول بررسی مواردی مانند شیشه‌ها، آینه‌ها، کمربند ایمنی، برف‌ پاک‌کن، بوق خودرو، صدای اگزوز، چراغ نور بالا و پایین، بدنه خودرو، پوسیدگی بدنه، وضعیت لاستیک‌ها، طلق‌های چراغ‌های عقب، شیشه‌شور‌ها، چراغ راهنما، چراغ عقب، خطر و دنده عقب از نظر ایمنی بررسی می‌شود تا مشکلی وجود نداشته باشد. در غیر این صورت اگر هر یک از موارد بالا مشکل‌ساز باشند، گواهی معاینه فنی در همین مرحله اول صادر نمی‌شود و رد می‌شود. 

۲. آزمون آلایندگی خروجی خودرو

بسیاری از خودرو‌ها بیش از حالت عادی آلودگی ایجاد می‌کنند. در این مرحله گازهای خروجی از اگزوز با یک دستگاه سنجش گاز خروجی سنجیده می‌شود. اگر خروجی بیش‌از‌حد مجاز باشد، یعنی خودرو شما محیط‌زیست را آلوده می‌کند و باید برای تعمیر آن اقدام کنید.

۳. بررسی کمک فنر 

امروزه بیشتر تصادفات جاده‌ای به دلیل واژگونی خودرو اتفاق می‌افتد. اصلی‌ترین دلیل این اتفاق، خرابی کمک فنر‌ها است. در این مرحله کارایی کمک‌ فنر‌های جلو و عقب خودرو مورد بررسی قرار می‌گیرد و درصد کارایی آن‌ها به دست می‌آید.

۴. بررسی عملکرد ترمز‌ها

اگر به آمار تصادفات جاده‌ای دقت کرده باشید، بسیاری از حوادث در اثر عدم ترمز اتفاق می‌افتد. در مراکز معاینه فنی عملکرد ترمز دستی از چرخ سمت چپ و راست مورد بررسی قرار می‌گیرد و هم‌چنین شتاب‌گیری خودرو تا حد نهایی تست می‌شود تا ترمز‌ها به درستی کار کنند و مشکلی برای راننده ایجاد نکنند.

۵. آزمون سیستم تعلیق

در این مرحله سیستم تعلیق دستگاه تحت فشار قرار می‌دهد تا عملکرد آن را مورد بررسی قرار دهند. در صورت عدم وجود مشکل، گواهی این مرحله بدون مشکل صادر می‌شود.

۶. تست سلامت چراغ‌ها

اگر قبل از مراجعه به مراکز معاینه فنی، چراغ‌های نور را مورد بررسی قرار داده باشید، بررسی این مرحله با رایانه با موفقیت انجام می‌شود. 

۷. هم‌راستای چرخ‌ها

میزان انحراف جانبی در هر ۱۰۰۰ متر نباید بیش از ۷ متر باشد در غیر این صورت اگر خودرو شما در صورت رها شدن فرمان، بیش از ۷ متر منحرف شود، در این مرحله از آزمون خودروی شما رد می‌شود.

۸.صدور گواهی معاینه فنی

اگر تمام آزمون‌ها را با موفقیت گذرانده باشید، در این مرحله برچسب گواهی معاینه فنی (دارای مهر برجسته) با اعتبار یک‌ساله برای خودروی شما صادر می‌شود. در غیر این صورت برگه نتایج آزمون با شرح علت مردودی به شما ارائه می‌شود. 

تفاوت معاینه فنی عادی و برتر چیست؟

تفاوت برگه معاینه فنی عادی و برتر

یکی دیگر از انواع معاینه فنی، برتر است است. بخش تست آلایندگی هوا در معاینه فنی برتر سخت‌گیرانه‌تر از حالت عادی انجام می‌شود. یعنی خودرو در دو دور موتور بالا بررسی می‌شود. در این صورت تشخیص داده می‌شود که آیا این خودرو مشکلی دارد و هوا را بیش از حد عادی آلوده می‌کند یا خیر! اگر ساکن تهران هستید و دارنده برگه معاینه فنی برتر هستید یعنی می‌توانید از تخفیف ۳۰ درصدی برای پرداخت طرح ترافیک نیز بهره‌مند شوید. مبلغ معاینه فنی برتر در سطح تهران تفاوتی با تنها عادی ندارد. تنها باید توجه داشته باشید مالکان خودروهای هیبریدی و برقی نیاز به دریافت معاینه فنی ویژه دارند.

مزایای دریافت معاینه فنی برتر

 • امکان استفاده از تخفیف ۳۰ درصد تردد در طرح ترافیک
 • بررسی میزان آلایندگی خودرو در ۲ دور متفاوت
 • پرداخت عوارضی کمتر

جریمه معاینه فنی خودرو چقدر است؟

اگر بدون داشتن معاینه فنی در خیابان‌ها تردد کنید، جریمه روزانه ۵۰ هزارتومانی برای خودرو شما در نظر گرفته می‌شود. اگرچه خبرهای ضد و نقیض زیادی در این باره منتشر شده، اما در اصل تنها با تردد در خیابان‌ها جریمه نمی‌شوید بلکه اگر پلاک خودروتان توسط دوربین‌های کنترل سرعت یا طرح ترافیک شناسایی شود، جریمه خواهید شد. فراموش نکنید در صورت نداشتن معاینه فنی، امکان رزرو طرح ترافیک نیز برای شما وجود ندارد.

برای استعلام جریمه معاینه فنی می‌توانید از سرویس استعلام خلافی قبضینو با جزئیات و بدون جزئیات استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش‌های استعلام خلافی سری به وبلاگ بزنید.

مهلت اعتبار معاینه فنی چه‌قدر است؟

در صورتی که اطلاعاتی در خصوص اعتبار معاینه فنی وسیله نقلیه ندارید، می‌توانید نگاهی به جدول زیر بیندازید.

موتور سیکلت، خودرو سواری شخصی و دولتی سبک  ۱ سال 
خودروهای عمومی سبک و سنگین با عمر کمتر از ۱۰ سال  ۶ ماه 
خودروهای عمومی سبک و سنگین با عمر بیشتر از ۱۰ سال ۳ ماه 

چگونه می‌توانیم جریمه معاینه فنی خودرو را پاک کنیم؟

درصورتی‌که معاینه فنی دارید اما پیامک جریمه معاینه فنی برای شما ارسال شده، بهتر است برای مشاهده اعتبار معاینه فنی خودرو بعد از حداقل ۲۴ ساعت از صدور معاینه فنی خودرو نسبت به استعلام معاینه فنی با VIN اقدام کنید و سپس برای ثبت اعتراض جریمه همراه با مدارکی مانند اصل و کپی کارت خودرو، برگه خلافی و معاینه فنی به پلیس ۱۰+ مراجعه کنید.

معاینه فنی تاکسی‌ها به چه صورتی است؟

زمان دریافت معاینه فنی تاکسی‌ها کمی متفاوت از خودروهای سبک و سنگین است. یعنی شما با توجه به سال تولید باید به مراکز مراجعه کنید. اگر عمر تاکسی‌ها کمتر از ۱۰ سال باشد باید هر ۶ ماه یک‌بار و درصورتی‌که عمر تاکسی‌ها بالای ۱۰ سال باشد، باید هر ۳ ماه یک‌بار به این مراکز مراجعه کنید. جالب است بدانید اولین مراجعه تاکسی‌ها به برخی از مراکز معاینه فنی تهران مانند بیهقی، چمران، دماوند، نیایش و شقایق رایگان است.

آیا خودرو من برگه معاینه فنی دارد؛ ۴ روش استعلام معاینه فنی

تمام مالکان خودروهای سنگین و سبک برای اطلاع از آخرین وضعیت بازبینی خودروهای خود می‌توانند قبل از خرید و فروش از روش‌های استعلام معاینه فنی زیر استفاده کنند. 

پیشخوان ۲۴؛ راهی نوین برای مشاهده استعلام معاینه فنی

یکی از روش‌های ساده و سریع که مالکان خودرو برای استعلام معاینه فنی می‌توانند از آن استفاده کنند، سایت یا اپلیکیشن پیشخوان ۲۴ است. برای مشاهده اعتبار و وضعیت گواهی معاینه فنی نیاز است به کد VIN خودرو خود دسترسی داشته باشید. 

در این قسمت می‌خواهیم به شما بگوییم که چطور می‌توانید از گوشی تلفن همراه خود برای مشاهده آخرین نتیجه استعلام گواهی معاینه فنی خودرو در سایت پیشخوان ۲۴ استفاده کنید.

 • اپلیکیشن پیشخوان ۲۴ را از یکی از اپ‌استورها دانلود کنید.

برای نصب اپلیکیشن می‌توانید به صفحه دانلود رایگان پیشخوان ۲۴ مراجعه کنید. 

 • از بخش خودرو گزینه «معاینه فنی» را انتخاب کنید.
 • برای مشاهده آخرین وضعیت گواهی خودرو باید شماره VIN خودرو را وارد کنید.
 • سپس روی گزینه استعلام معاینه فنی خودرو کلیک کنید تا نتیجه استعلام را به شما نمایش دهد.

استعلام معاینه فنی در پیشخوان ۲۴

توجه: فرایند استعلام معاینه فنی در سایت پیشخوان ۲۴ همانند تصویر بالا است.

استعلام از طریق سامانه پیامکی معاینه فنی

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای استعلام، ارسال پیامک است. تمامی مالکان خودروهای سبک و سنگین می‌توانند عدد ۱ را به شماره ۲۰۰۸ پیامک کنند. برای فعال‌سازی خدمات باید هزینه پرداخت کنید تا بتوانید استعلام بگیرید. البته این روش یک مزیت بزرگ دارد و آن چیزی نیست جز ارسال خودکار تمام پیامک‌های مرتبط با استعلام معاینه فنی!

استعلام معاینه فنی با سامانه سیمفا

یکی از روش‌های استعلام معاینه فنی مراجعه به سایت معاینه فنی سیمفا به نشانی symfa.ir است. برای مشاهده استعلام خودروهای سنگین و سبک در این سامانه اینترنتی نیاز به کد VIN خودرو دارید. برای مشاهده آخرین وضعیت گواهی معاینه فنی روند زیر را دنبال کنید.

 • بعد از ورود به سامانه سیمفا، گزینه استعلام گواهی بالای صفحه را انتخاب کنید.

استعلام معاینه فنی در سیمفا

 • روی گزینه ورود به سامانه استعلام در وسط صفحه کلیک کنید.

استعلام معاینه فنی در سیمفا

 • برای مشاهده آخرین وضعیت گواهی معاینه فنی کد VIN کارت خودرو خود را وارد کنید. 

استعلام معاینه فنی ۳

 • در این مرحله می‌توانید متوجه شوید که آیا گواهی معاینه فنی شما منقضی شده یا تا چه تاریخی اعتبار دارد.

نکته ۱: توجه داشته باشید امکان استعلام، ۲۴ ساعت بعد از صدور گواهی امکان‌پذیر است و خودروهای زیر ۴ سال نیاز به استعلام و دریافت معاینه فنی ندارند.

نکته ۲: در حال حاضر امکان استعلام معاینه فنی با پلاک در سامانه سیمفا وجود ندارد و شما تنها می‌توانید از روش استعلام معاینه فنی با VIN استفاده کنید.

کد دستوری استعلام معاینه فنی خودرو 

در گذشته این امکان وجود داشت که شما می‌توانستید نتیجه استعلام را تنها از طریق شماره‌گیری کد #2008* مشاهده کنید. برای استفاده از این روش هم نیاز است کد VIN را وارد کنید. اما در حال حاضر این روش غیر فعال است و نمی‌توانید از آن برای مشاهده آخرین وضعیت استعلام گواهی معاینه فنی استفاده کنید.

۳ حالتی که ممکن است زمان استعلام معاینه فنی با آن روبرو شوید.

 • «گواهی معاینه فنی منقضی شده است»: زمانی این حالت اتفاق می‌افتد که اعتبار گواهی معاینه فنی شما به پایان رسیده باشد و نیاز به تمدید باشد.
 • «گواهی معاینه فنی معتبر است»: اگر خودروی شما دارای معاینه فنی باشد، این پیغام همراه با آخرین تاریخ اعتبار نمایش داده خواهد شد.
 • درصورتی‌که اطلاعات خودرو شما در سامانه سیمفا ذخیره نشده باشد، با پیغام «هیچ‌گونه اطلاعاتی از معاینه فنی خودرو در سامانه سیمفا ثبت‌ نشده است» روبرو خواهید شد.

نحوه رزرو نوبت در مراکز معاینه فنی (نوبت‌دهی معاینه فنی خودرو)

آیا می‌دانستید از این پس می‌توانید بدون مراجعه به مراکز معاینه فنی به صورت آنلاین نوبت بگیرید؟ در این قسمت می‌خواهیم به شما بگوییم که چطور می‌توانید این کار را به ساده‌ترین شکل انجام دهید.

 • دریافت نوبت از طریق سایت My Tehran

یکی از ساده‌ترین روش‌های دریافت نوبت از مراکز معاینه فنی استفاده از سایت تهران من است. برای مشاهده زمان فعالیت مراکز معاینه فنی می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

۱. برای رزرو نوبت‌دهی مراکز معاینه فنی نیاز است در سامانه تهران من ثبت‌نام کنید و سپس وارد پنل کاربری خود شوید.

ثبت نام در سایت تهران من

۲. از منوی سمت راست گزینه حمل و نقل را انتخاب کنید.

انتخاب گزینه خدمات حمل و نقل در تهران من

۳. حالا نیاز است گزینه نوبت‌دهی معاینه فنی خودرو تهران را انتخاب کنید.

انتخاب گزینه رزرو معاینه فنی

۴. ابتدا قوانین نمایش‌داده شده را مطالعه کنید و سپس گزینه «شرایط فوق را خوانده و می‌پذیرم» را انتخاب کنید.

۵. در این مرحله برای رزرو نوبت نیاز است اطلاعاتی مانند انتخاب خودرو و نوع سوخت خودرو را وارد کنید. سپس بعد از انتخاب مرکز، در صورت وجود وقت خالی امکان انتخاب تاریخ و ساعت نیز برای شما وجود دارد.

ثبت رزرو و نوبت‌دهی معاینه فنی

۶. در غیر این صورت نیاز است از بین مراکز مورد دیگری را انتخاب کنید.

۷. درنهایت با انتخاب گزینه «کسر از کیف پول شهروندی و رزرو» می‌توانید وقتی برای معاینه فنی خودرو خود رزرو کنید.

۲ نکته مهم که باید در مورد رزرو نوبت معاینه فنی در تهران من بدانید!

 1. برای حذف رزرو نوبت باید حداقل ۲ ساعت قبل از زمان نوبت خود وارد «سوابق رزرو معاینه فنی» شوید و نوبت خود را لغو کنید.
 2. برای دریافت معاینه فنی برتر باید تنها به مراکز سراج، الغدیر، نیایش، آبشناسان، شقایق، دماوند و خاوران نوبت مراجعه کنید.
 • دریافت نوبت رزرو از طریق سامانه سیمفا

تمام مالکان خودروهای سنگین و سبک می‌توانند برای ثبت نوبت در مراکز بازبینی خودرو از سامانه سیمفا استفاده کنند. برای این کار نیاز است وارد نشانی https://symfa.ir/ شوند.

توجه: در سامانه سیمفا امکان ارسال پیامک یادآوری پایان اعتبار معاینه فنی نیز وجود دارد یعنی اگر خودرویی وارد طرح LEZ شده باشد و پلاک خودرو توسط دوربین کنترل راهنمایی و رانندگی مشاهده شده باشد، ابتدا درخواستی برای بررسی معاینه فنی خودرو به سرور سیمفا ارسال می‌شود. سپس در صورتی که خودرو معاینه فنی نداشته باشد، پیامکی از سوی سایت معاینه فنی سیمفا برای مالک خودرو ارسال می‌شود تا نسبت به دریافت مجدد آن اقدام کند. البته این پیامک در صورتی ارسال می‌شود که حداقل یک بار به مراکز بازبینی خودرو مراجعه کرده باشید. البته این پیامک حدود ۱۰ روز قبل از اتمام مهلت دریافت معاینه فنی برای مالک خودرو ارسال می‌شود تا نسبت به تمدید آن اقدام کند.

چطور می‌توانیم المثنی معاینه فنی خودرو را دریافت کنیم؟

در حال حاضر چیزی به نام برگه معاینه فنی وجود ندارد. اگر نام خودروی شما در سامانه سیمفا ثبت نشده باشد جریمه خواهید شد. اگر هم برگه معاینه فنی خود را گم‌ کرده‌اید و به دنبال دریافت المثنی معاینه فنی هیستید، باید بگوییم دیگر برچسب یا برگه صادر نمی‌شود و شما تنها می‌توانید از طریق روش‌های استعلام معاینه فنی با VIN از اعتبار آن مطلع شوید.

آدرس و شماره تلفن مراکز معاینه فنی تهران

بعد از رزرو نوبت معاینه فنی خودرو نیاز است برای تمدید و دریافت معاینه فنی خودروهای سبک در تهران به شعب زیر مراجعه کنید. 

نام مرکز  آدرس  شماره تلفن ساعت کاری روز شنبه تا پنجشبه ساعت کاری جمعه
شهید ابشناسان تقاطع ابشناسان با شاهین شمالی ۰۲۱-۴۴۴۶۰۰۰۲ ۱۷- ۷:۳۰ ۱۴- ۷:۳۰
نیایش بزرگراه همت، بلوار اشرفی اصفهانی، بعد از بزرگراه نیایش، خیابان یکم ۰۲۱-۴۴۸۲۷۲۸۱ ۱۷- ۷:۳۰ تعطیل
الغدیر یافت‌آباد، بلوار الغدیر، روبروی بیمارستان شهدا ۰۲۱-۶۶۲۰۹۷۴۵ ۱۶ – ۷:۳۰ تعطیل
ابوذر کیلومتر ۱۳ جاده قدیم کرج، نرسیده به چهارراه ایران خودرو ۰۲۱-۴۴۹۰۷۷۱۹ ۱۷ – ۷:۳۰ تعطیل
امام رضا (ع) جاده خاوران، سه‌راه افسریه، بزرگراه امام رضا، یک کیلومتر از سه‌راه سلیمان ۰۲۱-۳۳۸۵۵۶۰۰ ۱۷ – ۷:۳۰ ۱۴ – ۷:۳۰
ایران خودرو کیلومتر ۲۰ جاده قدیم کرج ۰۲۱-۴۴۹۸۹۱۰۹

شنبه تا چهارشنبه

۱۶ – ۸

پنجشنبه

۱۴ – ۸

 

تعطیل
ایرتویا بعد از سه‌راه تهران‌پارس ۰۲۱-۷۳۴۵۲۴۵۰

غیرفعال


بیهقی میدان آرژانتین، پارک‌سوار بیهقی، ضلع شرقی پاک‌سوار ۰۲۱-۸۸۵۲۳۰۶۲

۱۶ – ۷:۳۰

۱۴ – ۷:۳۰

چمران خیابان شهید رجایی، بالاتر از پل شهید آوینی، جنب مرکز تجاری ۰۲۱-۵۵۲۳۱۷۰۰

۱۶ – ۷:۳۰

تعطیل

خاوران جاده خاوران، بعد از خاور شهر، روبروی مرکز تعویض پلاک ۰۲۱-۳۳۸۵۶۴۶۴

۱۷ – ۷:۳۰

۱۴ – ۷:۳۰

دماوند بعد از سه‌راه تهران‌پارس، روبروی بیمه ایران ۰۲۱-۷۷۲۹۷۶۷۳

۱۷ – ۷:۳۰

تعطیل

زمان آباد شهرری، کمربندی دوم تهران، نرسیده به میدان غنی‌آباد، خیابان شهدای زمان‌آباد ۰۲۱-۳۳۵۳۴۵۹۸

۱۶ – ۷:۳۰

۱۴ – ۷:۳۰

سراج میدان رسالت، خیابان فرجام، خیابان سراج، جنب پمپ گاز ۰۲۱-۷۷۳۷۵۶۸۰

۱۶ – ۷:۳۰

تعطیل

شقایق بزرگراه آزادگان، بعدر از میوه تره‌بار مرکزی، بلوار شقایق ۰۲۱-۵۵۸۴۹۸۲۹

۱۶ – ۷:۳۰

تعطیل

آدرس مراکز معاینه فنی سیار تهران 

با افزایش تعداد وسایل نقلیه در شهر تهران احساس کمبود مراکز معاینه فنی بیشتر از گذشته به چشم آمد، شهرداری برای حل این مشکل، مراکز سیار را راه‌اندازی کرد. (در واقع به تمام واحدهایی که به دلیل عدم وجود این مراکز در سطح خیابان راه‌اندازی شده‌اند، واحدهای سیار گفته می‌شود.) شما می‌توانید با توجه به نیاز خود به یکی از مراکز زیر مراجعه کنید. 

نام مرکز نشانی ساعت کار
شماره ۱ منطقه یک، نوبنیاد، پایانه شهید دستواره، زیر مجموعه مرکز بیهقی شنبه – چهارشنبه ۱۸ – ۷:۳۰
پنج‌شنبه ۷:۳۰ – ۱۶
جمعه ۱۴ – ۷:۳۰
شماره ۳ بزرگراه شهید صیاد شیرازی، خیابان گیلان شرقی، نرسیده به خیابان مجید افشاری شنبه – چهارشنبه ۲۱- ۷:۳۰ 
 پنجشنبه ۱۷ – ۷:۳۰ 
 جمعه ۱۴ – ۷:۳۰
شماره ۴ میدان الغدیر، خیابان فرجام سمت میدان رسالت، جنب آتش‌نشانی، کوچه شهید فضل‌علی، پارکینگ الغدیر شنبه – پنج‌شنبه ۱۶ – ۷:۳۰
جمعه تعطیل
شماره ۵ خیابان جیهون، خیابان شهید رنجبر، نبش کوچه سلیمیان شنبه – پنجشنبه ۱۷ – ۷:۳۰
جمعه تعطیل
شماره ۶ کیلومتر ۱۷ آزادراه شهید فهمیده، مستقر در پمپ‌بنزین شنبه – پنج‌شنبه ۱۶ – ۷:۳۰
جمعه تعطیل
شماره ۷ ابتدای بزرگراه شهید یاسینی، جنب ایستگاه متروی شهید کلاهدوز، پایانه تاکسیرانی شهید کلاهدوز شنبه – پنج‌شنبه ۱۶ – ۷:۳۰
جمعه تعطیل

نکته ۱: خودروهای سنگین برای بازبینی خودرو و دریافت آن می‌توانند از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۶ روز‌های شنبه تا پنج‌شنبه به مرکز بسیج ( ویژه اتوبوس‌های شرکت واحد)، جنب‌آباد یا پایانه غرب مراجعه کنند. هم‌چنین برای بازدید چشمی از مخازن دوگانه‌سوز می‌توانید به مرکز بیهقی تهران در میدان آرژانتین مراجعه کنید.

نکته۲: برای مشاهده لیست کامل مراکز می‌توانید به سامانه سیمفا مراجعه کنید. هم‌چنین پیشنهاد می‌کنیم قبل از مراجعه به این مراکز ساعت کاری‌شان را از طریق سایت inspection.tehran.ir چک کنید تا معطل نشوید.

نکته: فراموش کنید که هیچ خودرویی اجازه ندارد بعد از بازبینی خودرو نسبت به تغییر ظاهری یا تعویض تجهیزات غیر استانداردی مانند گارد و هدلایت اقدام کند. چراکه خودرو وی توسط پلیس راهنمایی و رانندگی متوقف می‌شود و معاینه فنی او باطل خواهد شد. 

سخن آخر

قانون معاینه فنی در سال ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ نسبت به سال‌های گذشته تغییری نکرده است و تنها داشتن معاینه فنی برای تمام مالکان وسایل نقلیه اجباری شده است. کارشناسان این مراکز، قطعات مختلف خودروی شما را از نظر سلامت بررسی می‌کنند. انجام این کار باعث شده تا آلودگی هوا و تصادفات جاده‌ای کاهش پیدا کند. پیشنهاد می‌کنیم اگر اعتبار معاینه فنی خودروی شما به پایان رسیده از روش‌های استعلام برای مشاهده آخرین وضعیت استفاده کنید و پیش از جریمه شدن، نسبت به تمدید آن اقدام کنید. امیدواریم به تمام سوالات شما در این مقاله پاسخ داده باشیم.

پرداخت جریمه

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.
شماره موبایل به درستی وارد نشده است.
دیدگاه وارد نشده است.

سرویس‌های قبضینو

دانلود اپلیکیشن قبضینو
دانلود قبضینو
لینک دانلود
دریافت لینک دانلود اپلیکیشن قبضینو

با نصب اپلیکیشن قبضینو، به آسانی تمامی قبوض خدماتی، جرائم رانندگی، عوارض شهرداری و عوارض آزادراه خود را با استفاده از تلفن همراه، کاملا رایگان و بدون محدودیت استعلام و پرداخت کنید.

شماره موبایل به درستی وارد نشده است.

در حال انتقال ...