قبضینو

معاینه فنی برتر و عادی چه تفاوتی با هم دارند؟

معاینه فنی برتر و عادی چه تفاوتی با هم دارند؟

اگر به مراکز معاینه فنی تهران مراجعه کرده باشید، می‌دانید که در برخی از مراکز امکان صدور گواهی معاینه فنی برتر نیز وجود دارد. بسیاری از افراد تفاوت بین این دو نوع معاینه فنی را نمی‌دانند. به همین دلیل در این مطلب در مورد بزرگ‌ترین دغدغه افراد یعنی تفاوت معاینه فنی برتر و عادی صحبت کرده‌ایم….

چند سالی است که قانون دریافت گواهی معاینه فنی برای تمام خودروهای بالای ۴ سال اجباری شده است. یعنی کمتر خودرویی را می‌توانید پیدا کنید که برگه معاینه فنی معتبر نداشته باشد مگر اینکه به دلیل نقص فنی نسبت به دریافت برگه معاینه فنی اقدام نکرده باشد. اگر مشتری ثابت مراکز معاینه فنی باشید، می‌دانید که معاینه فنی انواع مختلفی دارد. اما تابه‌حال شده به این فکر کنید که چرا بعضی از خودروها برگه معاینه فنی برتر دارند؟ چه خودروهایی می‌توانند این نوع گواهی را دریافت کنند؟ یا اصلا تفاوت معاینه فنی برتر با عادی چیست؟ در این مطلب از وبلاگ قبضینو قصد داریم به صورت مفصل در خصوص این موضوع صحبت کنیم؛ پس همراه ما باشید.

معاینه فنی برتر چیست؟

به تمام آزمایش‌هایی که در مراکز معاینه فنی برای بررسی خودرو از دید فنی، ظاهری و تست میزان آلایندگی هوا در دو دور موتور تند و آرام انجام می‌شود، معاینه فنی برتر گفته می‌شود. مهم‌ترین مزیت این روش دقت و حساسیت بالا در زمان انجام آزمایش تست میزان آلایندگی هوا است.

تفاوت معاینه فنی برتر و عادی چیست؟

مهم‌ترین وجه تفاوت بین معاینه فنی برتر و عادی انجام تست میزان آلایندگی هوا در مراکز معاینه فنی است. یعنی در معاینه فنی برتر میزان آلایندگی هوا در دو دور آرام و تند بررسی می‌شود. در ادامه به تفاوت‌های کلی این دو اشاره می‌کنیم.

  • میزان آلایندگی هوا

اولین و شاید مهم‌ترین تفاوت، تست میزان آلایندگی هوا و هم‌چنین خروجی اگزوز است. اگر برای دریافت معاینه فنی عادی به مراکز مراجعه کنید، کارشناسان، خودرو را در دور موتور آرام و با سرعت پایین بررسی می‌کنند. در حالی که در معاینه فنی برتر میزان آلایندگی خودرو را در دو دور آرام و تند سنجیده می‌شود تا بررسی شود مقدار مونوکسید کربن بیشتر از مقدار استاندارد نیست. به همین دلیل برخی از خودرو‌ها در این سطح نتیجه قابل قبولی به دست نمی‌آورند و رد می‌شوند. در غیر این صورت با دریافت این گواه می‌توانید آلودگی هوا را کنترل کنید.

معاینه فنی برتر چیست

  • محل سکونت

تمام افرادی که وسیله‌نقلیه دارند، می‌توانند معاینه فنی عادی را دریافت کند؛ اما برای دریافت برگه معاینه فنی برتر نیاز است حتما ساکن تهران باشید. در غیر این صورت این گواهی برای خودروهای دارای شماره پلاک شهرستان صادر نمی‌شود. 

  • رزرو بسته طرح ترافیک

ساکن تهران هستید یا شهرستان؟ در هر دو صورت باید بدانید که برای ورود به طرح ترافیک یا حتی رزرو بسته طرح، داشتن برگه معاینه فنی اجباری است. در غیر این صورت با چالش‌های زیادی مثل جریمه یا عدم امکان رزرو بسته طرح ترافیک روزانه روبه‌رو خواهید شد. نکته مهم این است که هزینه رزرو بسته طرح ترافیک برای تمام افراد یکسان نیست. در واقع اگر گواهی معاینه فنی برتر داشته باشید، می‌توانید از تخفیف ۳۰٪ در زمان تردد بهره‌مند شوید و با مبلغ کمتر، بسته طرح ترافیک خود را رزرو کنید.

مبلغ پرداختی نوع معاینه فنی
۹۸۵.۵۰۰ ریال عادی
۶۸۹.۸۵۰ ریال برتر

آیا هزینه معاینه فنی برتر با عادی تفاوت دارد؟

خیر؛ هزینه معاینه فنی برتر و عادی در مراکز معاینه فنی یکسان است. هزینه معاینه فنی عادی و برتر برای خودروهای سواری مبلغ ۹۲ هزار تومان است. در حالی که خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین باید هزینه ۱۱۹ هزار تومان را پرداخت کنند. در جدول زیر به جزئیات بیشتری اشاره می‌کنیم.

نام خودرو هزینه معاینه فنی هزینه مردودی (تا دو آزمون)
خودروهای سبک دوگانه‌سوز / بنزینی ۹۲ هزار تومان ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان
خودروهای سنگین و نیمه سنگین گازوئیل‌سوز / گازسوز ۱۱۹ هزار تومان ۲۲ هزار تومان
موتورسیکلت ۲۲ هزار تومان ۳ هزار و ۹۰۰

نکته: اگرچه امکان تبدیل معاینه فنی عادی به برتر وجود دارد؛ اما، برای دریافت برگه معاینه فنی برتر نیاز است درخواست خود را در زمان انجام تست آلایندگی ثبت کنید؛ در غیر این صورت صرفا برگه معاینه فنی عادی برایتان صادر می‌شود.

هزینه مردودی در شرایطی از شما دریافت می‌شود که خودروتان نقص فنی یا ظاهری داشته باشد. در این صورت باید برای رفع مشکل اقدام کنید، سپس باید برای بررسی سلامت خودرو و انجام مراحل صدور گواهی معاینه فنی به مراکز مراجعه کنید.

کدام خودروها باید برگه معاینه فنی داشته باشند؟

به صورت کلی، مالکان تمام خودروهای داخلی و وارداتی باید بعد از گذشت ۴ سال از زمان تولید، نسبت به دریافت برگه معاینه فنی خودرو اقدام کنند. در غیر این صورت ممکن است در آينده با چالش‌های زیادی روبه‌رو شوند.

اگرچه به نظر می‌رسد همراه داشتن برگه معاینه فنی برای خودروهای داخلی تولید بعد از ۲۰۱۹ و ۱۳۹۸ اجباری نیست؛ اما اگر از دید مثبت به این قضیه نگاه کنیم؛ همراه داشتن برگه معاینه فنی به معنای این است که خودرو از نظر فنی بدون نقص فنی است و نیاز نیست نگران حفظ سلامت خود و سرنشینان در طول رانندگی یا سفر باشید.

نکته: اگرچه اجباری نیست؛ اما، مالکان خودروهای صفر کیلومتر هم می‌توانند بدون مشکل نسبت به دریافت گواهی معاینه فنی برتر اقدام کنند.

چه زمانی باید برای دریافت معاینه فنی اقدام کنیم؟

به صورت کلی بعد از گذشت ۱ سال از زمان اعتبار برگه معاینه فنی، باید نسبت به تمدید معاینه فنی اقدام کنید. اگر سال تولید خودروتان برای قبل از سال ۱۳۹۸ یا ۲۰۱۹ است، باید برای دریافت معاینه فنی به مراکز مراجعه کنید. متاسفانه گاهی‌اوقات افراد از آخرین تاریخ مراجعه به مراکز معاینه فنی خودرو اطلاع ندارند، در این شرایط می‌توانید از سرویس‌ استعلام معاینه فنی قبضینو استفاده کنید.

چه زمانی باید برای دریافت معاینه فنی اقدام کنیم؟

۴ نکته مهم ضروری که باید قبل از مراجعه به مراکز معاینه فنی بدانید

  • بررسی نور بالا و پایین چراغ‌های خودرو
  • تست برف‌ پاک‌کن و آب‌پاش خودرو و تعمیر مشکلات موجود
  • بررسی لاستیک، روغن و فیلترهای خودرو
  • بررسی شیشه و آینه خودرو از نظر ظاهری

چگونه معاینه فنی برتر تهیه کنیم؟

برای دریافت معاینه فنی برتر باید ابتدا نوبت دهی معاینه فنی را به صورت حضوری یا اینترنتی انجام دهید. بعد از ورود به مراکز معاینه فنی، اطلاعات خودرو در سامانه ذخیره می‌شود. سپس تمام مراحل دریافت معاینه فنی از جمله بررسی ظاهری و بازرسی چشمی خودرو، تست میزان آلایندگی خودرو در دو دور آرام و تند، چراغ‌های جلو و عقب، چرخ‌های خودرو و میزان انحراف ماشین، ترمز دستی و بررسی قطعات جلوبندی انجام می‌شوند و گواهی معاینه فنی برتر صادر می‌شود.

نکته مهم: اگر برای دریافت معاینه فنی برتر اقدام کردید، اما به دلیل عدم موفقیت در آزمون آلایندگی هوا در دور بالا رد شده‌اید، نیاز نیست برای دریافت معاینه فنی عادی تمام مراحل را از نو انجام دهید. در این شرایط اگر تست آزمون آلایندگی عادی را با موفقیت سپری کرده باشید، گواهی معاینه فنی عادی صادر می‌شود.

بیشتر بخوانید: اگر اطلاعات کافی در مورد نحوه صدور گواهی معاینه فنی برتر خودرو ندارید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب صفر تا صد مراحل و شرایط گرفتن معاینه فنی خودرو ۱۴۰۱ را مطالعه کنید.

مراکز معاینه فنی برتر تهران

همان‌طور که می‌دانید تمام مراکز، گواهی برتر را صادر نمی‌کنند. اگر قصد دریافت این گواهی را دارید باید به یکی از مراکز زیر مراجعه کنید.

نام مرکز آدرس مراکز
بیهقی میدان آرژانتین، بزرگراه مدرس جنوب، ضلع شرقی پارک‌سوار بیهقی
سراج میدان رسالت، خیابان فرجام، خیابان شهید مظفری نیا، خیابان محمودی
آبشناسان بزرگراه آبشناسان، تقاطغ بلوار شاهین شمالی
دماوند بعد از سه‌راه تهرانپارس، نبش کوچه البرز، روبه‌روی بیمه ایران
الغدیر یافت‌آباد، بلوار الغدیر، روبه‌روی بیمارستان شهدا
شقایق بزرگراه آزادگان، بعد از میوه تره‌بار مرکزی، بلوار شقایق، در امتداد خیابان یازدهم
نیایش بزرگراه همت، بلوار اشرفی اصفهانی، بعد از بزرگراه نیایش، خ یکم
چمران خ شهید رجایی، بالاتر از پل شهید آوینی
خاوران جاده خاوران، بعد از خاور شهر، روبه‌روی مرکز تعویض پلاک
فدائیان اسلام آزادگان شرقی، خروجی فدائیان اسلام شمال، کوچه خسروی
شهدای زمان آباد جاده خاوران، کمربندی دوم تهران، نرسیده به میدان غنی آباد، خیابان شهدای زمان آباد

ساعت کاری تمام مراکز معاینه فنی تهران از ساعت ۷ صبح تا ۱۸ بعدازظهر است.

جمع‌بندی

همان‌طور که می‌دانید ممکن است به مرور زمان و در اثر استفاده زیاد از خودرو، قطعه‌ای دچار نقص فنی شود. بهتر است هر سال برای دریافت گواهی معاینه فنی اقدام کنید؛ چراکه به جز حفظ امنیت خود و سرنشینان و کاهش آلودگی هوا می‌توانید بدون ترس از جریمه شدن رانندگی کنید. تنها تفاوت معاینه فنی برتر و عادی در مراکز معاینه فنی، تست آلایندگی هوا است. در این مطلب از قبضینو در مورد تمام شرایط و نکات مربوط به معاینه فنی خودرو صحبت کردیم، امیدواریم برایتان مفید باشد.

ثبت دیدگاه

شما هم می‌توانید دیدگاه خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.
ثبت دیدگاه