اعتبار بیمه شخص ثالث چقدر است؟ استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث

اعتبار بیمه شخص ثالث چقدر است؟ استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث

اعتبار بیمه شخص ثالث می‌تواند روزانه ماهانه یا یک‌ساله باشد و حداکثر اعتبار بیمه نامه شخص ثالث، یک‌ساله است. تمدید اعتبار بیمه نامه اجباری است. پس از اتمام این اعتبار، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به صورت روزانه برای وسیله نقلیه محاسبه شده و این جریمه در زمان تمدید بیمه‌نامه از مالک خودرو یا موتور دریافت می‌شود….

تا چندی پیش، همراه داشتن نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث مانند گواهینامه و کارت خودرو یا موتور واجب بود؛ اما، حالا اصلاً نسخه‌ی کاغذی آن صادر نمی‌شود! همین موضوع موجب شده است که بسیاری از افراد از وضعیت اعتبار بیمه شخص ثالث خود بی‌خبر باشند و دردسرهای ریز و درشتی مانند جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث ۱۴۰۲، توقیف، منع معامله و … را تجربه کنند. بنابراین اطلاع از تعریف بیمه شخص ثالث، اعتبار آن، روش‌های استعلام بیمه شخص ثالث، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث و مهلت بخشودگی آن اهمیت بسیار زیادی دارد.

بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث نوعی بیمه‌ی خودرو و موتور است که سه شخص در آن دخیل‌اند. این سه شخص شامل شخص اول همان شخص بیمه‌گذار، شخص دوم همان شرکت بیمه‌گر و شخص سوم همان شخص آسیب‌دیده جانی یا مالی در حین تصادف است.

نکته‌ی حائز اهمیت این است که بیمه شخص ثالث نوعی بیمه‌ اجباری برای خودرو و موتور است تا خسارت‌های تصادف را برای طرفین (شخص اول و شخص سوم) جبران کند. این نوع از بیمه خسارت‌های جانی و مالی شخص سوم و خسارت‌های جانی شخص اول را برعهده می‌گیرد؛ اما، خسارت‌های مالی شخص اول را برعهده نمی‌گیرد. اگر بیمه‌گذار قصد پوشش خسارت‌های مالی خودش را در تصادفات دارد، باید علاوه‌بر بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه داشته باشد. ما در ادامه جدول پوشش بیمه شخص ثالث را آورده‌ایم:

نوع پوشش بیمه شخص ثالث حد پوشش بیمه شخص ثالث
خسارت‌های جانی و مالی شخص سوم دیه فوت، نقص عضو دائمی یا موقت، هزینه‌های درمان جراحت‌های دائمی یا موقت و هرگونه خسارت جانی/ هزینه‌های آسیب مالی به خودرو، موتور یا اشیا و هرگونه خسارت‌های مالی
خسارت‌های جانی شخص اول دیه فوت، نقص عضو دائمی یا موقت، هزینه‌های درمان جراحت‌های دائمی یا موقت و هرگونه خسارت جانی به شرط داشتن گواهینامه و کارت خودرو یا موتور

بیمه شخص ثالث چیست؟

اعتبار بیمه شخص ثالث چقدر است؟

اعتبار بیمه شخص ثالث می‌تواند روزانه، ماهانه یا سالانه باشد؛ بستگی دارد هنگام خرید بیمه خودرو و موتور یا تمدید آن، کدام مورد را انتخاب کرده باشید. معمولاً اعتبار بیمه شخص سوم، یک ساله است؛ اما، انتخاب اعتبار کوتاه‌مدت ۳، ۶ و ۹ ماهه نیز طرفدار دارد.

نکته‌ی حائز اهمیت این است صرفه اقتصادی با انتخاب اعتبار یک ساله است. شاید بپرسید چرا؟ قیمت بیمه شخص ثالث کوتاه‌مدت ۳، ۶ و ۹ ماهه ۳۰٪، ۶۰٪ و ۹۰٪ قیمت بیمه شخص ثالث یک ساله است؛ بنابراین، صرفه اقتصادی با انتخاب اعتبار یک ساله بیمه شخص سوم است. در ضمن، هنگامی که اعتبار کوتاه‌مدت باشه، احتمال فراموشی آن سپس دردسرهای احتمالی‌اش بیشتر و بیشتر است! در نتیجه، انتخاب اعتبار یک ساله بیمه شخص سوم، بهترین انتخاب است.

چرا باید اعتبار بیمه شخص ثالث را بدانیم؟

شما باید برای جلوگیری از دردسرهایی مانند جبران خسارت‌های جانی و مالی تصادفات، جریمه بیمه شخص ثالث، توقیف خودرو یا موتور، منع خرید و فروش وسیله نقلیه و … همواره بیمه نامه شخص سوم داشته باشید؛ بنابراین، باید اعتبار بیمه شخص ثالث را بدانید.

هنگامی که اعتبار بیمه نامه شخص ثالث را بدانید، می‌توانید در صورت نیاز برای خرید بیمه شخص ثالث خودرو و موتور یا تمدید آنها اقدام کنید که از دردسرهای مذکور جلوگیری کنید؛ اما، حتما برایتان سوال پیش آمده است که چطور اعتبار بیمه شخص ثالث را بدانیم؟

دو ماشین در حال تصادف

چگونه اعتبار بیمه شخص ثالث را بدانیم؟

شما می‌توانید با استفاده از روش‌های استعلام بیمه شخص ثالث علاوه بر اطلاع از اعتبار بیمه شخص سوم، اطلاعاتی مانند شماره بیمه‌نامه، تاریخ شروع و پایان بیمه، تعهدات بیمه‌نامه و … را بدانید.

ما در ادامه روش‌های استعلام بیمه شخص ثالث برای آگاهی از تاریخ اعتبار بیمه شخص ثالث را آورده‌ایم؛ سپس، بهترین روش برای استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث موتور سیکلت و خودرو را معرفی و بررسی کرده‌ایم تا کار شما را برای انتخاب راحت کنیم.

روش‌های استعلام بیمه شخص ثالث

روش‌های متنوعی برای استعلام مهلت بیمه شخص ثالث وجود دارد. برخی از این روش‌ها قدیمی و برخی از این روش‌ها جدید هستند. قدیمی‌ترین روش برای استعلام بیمه شخص ثالث، مراجعه به شعب بیمه سپس درخواست بیمه‌نامه کاغذی است اما جدیدترین روش برای استعلام بیمه نامه شخص ثالث چیست؟

جدیدترین روش استفاده از سامانه‌های استعلام و پرداخت است که یک نمونه از آنها در ادامه معرفی و بررسی می‌شود؛ کافیست، همراه ما باشید تا روش‌های پیگیری بیمه شخص ثالث خودرو و موتور را با ویژگی‌هایشان بشناسید.

روش‌های استعلام بیمه شخص ثالث

استعلام بیمه شخص ثالث از سایت سنهاب بیمه مرکزی

سازمان بیمه مرکز جمهوری اسلامی ایران، سایتی با نام سنهاب را برای گردآوری داده‌های آماری شرکت‌های بیمه ایجاد کرده است. این سایت خدمات متعددی ارائه می‌دهد که یکی از مهم‌ترین آنها، خدمت استعلام بیمه شخص ثالث است.

سایت سنهاب استعلام بیمه شخص ثالث را با ۴ روش متنوع در اختیار شما قرار داده است تا بتوانید متناسب با اطلاعاتی که در دست دارید، استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث موتور سیکلت یا خودرو را بگیرید. ما در ادامه تمامی این روش‌ها را به صورت کامل به شما معرفی خواهیم کرد.

استعلام بیمه شخص ثالث با شماره بیمه نامه

اگر می‌خواهید استعلام بیمه شخص ثالث با شماره بیمه نامه را انجام دهید، وارد سایت سنهاب شوید و گزینه‌ استعلام بیمه شخص ثالث با شماره بیمه نامه را از زبانه‌ی بالای صفحه انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که شماره بیمه نامه هر دفعه پس از خرید بیمه شخص ثالث ماشین و موتور یا تمدید آنها تغییر می‌کند؛ بنابراین، باید شماره بیمه‌نامه جدید را داشته باشید تا از این روش استفاده کنید. در ادامه، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. شرکت بیمه‌گر را انتخاب کنید.
 2. شماره بیمه‌نامه را به‌دقت وارد کنید.
 3. کد ملی یا شناسه ملی بیمه‌گذار را وارد کنید.
 4. اگر کد ملی یا شناسه ملی استعلام‌گیرنده با بیمه‌گذار متفاوت است، آن را بزنید؛ وگرنه، همان قبلی را کپی کنید.
 5. کد امنیتی که در صفحه نمایش داده شده است را وارد کنید؛ سپس، گزینه‌ی استعلام نارنجی‌رنگ را انتخاب کنید تا نتیجه را مشاهده کنید.

استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث با شماره بیمه نامه

استعلام بیمه شخص ثالث با کد یکتا

ممکن است که به شماره بیمه نامه دسترسی نداشته باشید؛ بنابراین، می‌توانید از کد یکتا استفاده کنید تا اعتبار بیمه شخص ثالث خود را مشاهده کنید. کد یکتا برخلاف شماره بیمه‌نامه یک عدد ثابت است که تغییر نمی‌کند؛ بنابراین، دسترسی به آن ساده‌تر و سریع‌تر از شماره بیمه‌نامه است.

کافی است از روی پیامک تاییدیه بیمه شخص ثالث، کد یکتا را بردارید؛ سپس، به‌جای شرکت بیمه‌گر و شماره بیمه‌نامه، فقط کد یکتا را وارد کنید. باقی مراحل را انجام دهید تا نتیجه استعلام را مشاهده کنید.

استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث با کد یکتا

استعلام بیمه شخص ثالث با پیامک

یک روش ساده و سریع برای استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث این است که از پیامک استفاده کنید. شما می‌توانید یک پیامک با قالب‌های زیر به شماره ۳۰۰۰۲۶۲۱ ارسال کنید:

 • شماره بیمه نامه چاپ شده * کد ملی بیمه‌گذار * ۱
 • کد یکتای بیمه نامه * کد ملی‌بیمه گذار * ۲
 • VIN * کدملی استعلام کننده * ۳

حواستان باشد که این روش هزینه‌ی ۳۵۰ تومانی دارد که بر روی قبض تلفن همراه شما محاسبه می‌شود؛ سپس، پیامکی با نتیجه‌ی استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث برایتان ارسال می‌شود.

استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث با پیامک

استعلام بیمه شخص ثالث با VIN

شما می‌توانید با VIN ماشین یا موتور نیز برای استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث اقدام کنید. فقط باید این شماره را از روی کارت خودرو و موتور یا برگ سبز آنها بردارید تا بتوانید از آن استفاده کنید. نکته‌ی حائز اهمیت این است که در این روش باید شماره تلفن همراه نیز وارد کنید. در ضمن، فقط ۵ بار در یک روز می‌توانید با یک شماره تلفن همراه برای اطلاع از بیمه شخص ثالث از سایت سنهاب اقدام کنید.

استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث با vin

استعلام بیمه شخص ثالث با کد ملی و کد یکتا از قبضینو

قبضینو سامانه‌ی جامع استعلام و پرداخت است که خدمات متنوعی را برای شما فراهم کرده است تا نیازی به استفاده از سامانه‌های متعدد برای کارهای دوره‌ای خود نداشته باشید. یک دسته از خدماتی که قبضینو ارائه می‌دهد مرتبط با خودرو و موتور است. بیمه شخص ثالث در دسته‌ی خدمات خودرویی و موتوری قبضینو قرار دارد. شما می‌توانید تنها با مراجعه به سایت یا اپلیکیشن قبضینو سپس انتخاب دسته خدمات خودرو و موتور، این خدمت را استفاده کنید.

در ضمن، شما برای استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث از قبضینو تنها به کد ملی و کد یکتای بیمه شخص ثالث نیاز دارید. شما می‌توانید پس از یک بار وارد کردن این اطلاعات، آنها را ذخیره‌سازی و نام‌گذاری کنید تا همیشه دسترسی سریع و ساده به استعلام بیمه نامه شخص ثالث با کد ملی و کد یکتای بیمه شخص ثالث داشته باشید. ما در ادامه برخی از سایر ویژگی‌های قبضینو را آورده‌ایم تا شما را با این سامانه استعلام بیمه شخص ثالث آشنا کنیم:

 • دسترسی به خدمات جامع استعلام و پرداخت
 • مشاهده اعتبار بیمه نامه شخص ثالث
 • ذخیره‌سازی و نام‌گذاری اطلاعات ورود
 • استعلام تخفیف بیمه شخص ثالث
 • دسترسی همیشگی به سوابق
 • تضمین نمایش اطلاعات به‌روز
 • و…

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث ۱۴۰۲

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به‌صورت روزشمار محاسبه می‌شود؛ اما، نکته‌ی حائز اهمیت این است که حداکثر جریمه بیمه شخص ثالث برابر با ۳۶۵ روز است. در نتیجه، اگر جرایم بیمه شخص ثالث شما بیشتر از یک سال است، نگران نباشید؛ چرا که، تنها به‌اندازه‌ی یک سال جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را تسویه می‌کنید.

محاسبه‌ی بیمه شخص ثالث با دیرکرد آن به این صورت است که بیمه شخص ثالث + بیمه شخص ثالث بدون تخفیف تقسیم بر ۳۶۵ روز * تعداد روزهای دیرکرد می‌شود.

آیا بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث انجام می‌شود؟

بله؛ بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث ۱۴۰۲ در طول سال به‌هنگام مناسبت‌های متفاوت انجام می‌شود؛ مثلاً، آخرین مهلت بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث از ۲ام تا ۱۸‌ام شهریور ماه ۱۴۰۲ به مناسبت هفته دولت اجرا شد. لازم به ذکر است که زمان تمدید بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث همچنان مشخص نیست؛ اما، اگر تمدید بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث اجرایی شود، از طریق همین مطلب اطلاع‌رسانی می‌شود.

سوالات متداول

آیا استعلام بیمه شخص ثالث بدون کد ملی امکان‌پذیر است؟

بله؛ شما می‌توانید از سایت سنهاب استعلام بیمه شخص ثالث با vin را انتخاب کنید تا تنها با وارد کردن کد vin و شماره موبایل خود، استعلام بیمه شخص ثالث بدون کد ملی را بگیرید.

آیا استعلام بیمه شخص ثالث با کد ملی امکان‌پذیر است؟

بله؛ استعلام بیمه شخص ثالث با کد ملی و کد یکتا امکان‌پذیر است؛ یعنی، شما باید حتما کد یکتای بیمه شخص ثالث را در کنار کد ملی داشته باشید. شما می‌توانید از روش استعلام بیمه شخص ثالث با کد ملی و کد یکتای قبضینو استفاده کنید.

چند روز قبل از اتمام اعتبار بیمه‌نامه باید آن را تمدید کرد؟

پیشنهاد ما برای زمان تمدید اعتبار بیمه حدود ۳ تا ۵ روز پیش از اتمام مدت اعتبار بیمه است. نکته‌ی حائز اهمیت این است که اعتبار بیمه نامه شخص ثالث جدید شما از زمانی آغاز می‌شود که اعتبار بیمه نامه شخص ثالث قدیمی شما تمام شود؛ بنابراین، اگر در فاصله‌ی ۳ تا ۵ روز اتفاقی برای شما بیفتد، از بیمه‌نامه‌ی قدیمی شما محاسبه‌ی بیمه شخص ثالث انجام می‌شود.

آیا استعلام بیمه شخص ثالث با پلاک امکان‌پذیر است؟

خیر؛ استعلام بیمه شخص ثالث با پلاک ماشین یا موتور امکان‌پذیر نیست. شما باید شماره بیمه‌نامه، کد یکتا یا vin را داشته باشید که بتوانید استعلام بیمه شخص ثالث را بگیرید.

چگونه کد یکتای بیمه‌نامه را به دست آورم؟

کد یکتای بیمه شخص ثالث یک کد ثابت است که بر روی بیمه‌نامه شما وجود دارد. فرقی نمی‌کند که بیمه‌نامه‌ی شما کاغذی یا الکترونیکی باشد؛ فقط باید این کد را از روی بیمه‌نامه‌ی خود بردارید. شما می‌توانید با استفاده از کد یکتای بیمه شخص ثالث برای بررسی اعتبار بیمه نامه شخص ثالث اقدام کنید.

چه زمانی بیمه‌نامه فعال می‌شود؟

اعتبار بیمه شخص ثالث از ساعت ۱۲ بامداد فعال می‌شود؛ یعنی، اگر شما روز یکشنبه ساعت ۱۰ صبح برای خرید بیمه شخص ثالث یا تمدید آن اقدام کرده باشید، بیمه‌نامه از ساعت ۱۲ بامداد روز دوشنبه فعال می‌شود. در نتیجه، بهتر است که خرید بیمه شخص ثالث یا تمدید آن را به روز انقضای اعتبار بیمه‌نامه‌ی پیشین خود موکول نکنید؛ چرا که، در این شرایط، چند ساعتی بدون بیمه شخص ثالث سر می‌کنید که خطرناک است.

تخفیف بیمه شخص ثالث چقدر است؟

تخفیف بیمه شخص ثالث در سال اول، ۵ است و سقف آن به ۷۰٪ می‌رسد. در واقع به ازای هر سال عدم دریافت خسارت از شرکت بیمه، ۵٪ دیگر به آن افزوده می‌شود، البته تا قبل از سال ۹۶، تخفیف عدم خسارت ۱۰٪ بود که پس از تغییرات قانون بیمه به ۵٪ کاهش پیدا کرد.

آیا استعلام تخفیف بیمه شخص ثالث با کد ملی امکان‌پذیر است؟

شما می‌توانید با وارد کردن کدملی و کد یکتای بیمه‌نامه در سامانه قبضینو از تخفیف بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه خود نیز باخبر شوید.

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.
شماره موبایل به درستی وارد نشده است.
دیدگاه وارد نشده است.
قبضینو نسخه مخصوص شرکت‌ها (سازمانی) ثبت نام عرضه کنندگان روغن و لاستیک سایر قبوض پیگیری قبوض مشاهده سوابق اطلاع‌رسانی صدور قبوض وبلاگ
پشتیبانی درباره ما ورود به حساب کاربری
در حال انتقال ...