همه چیز درباره بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث ۱۴۰۲

همه چیز درباره بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث ۱۴۰۲

به‌روزرسانی ۱۴ شهریور ۱۴۰۲: طرح بخشودگی جرائم بیمه شخص در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ به اتمام خواهد رسید و از آن پس تمامی جرائم دیرکرد بیمه شخص ثالث محاسبه خواهند شد. در صورت تمدید طرح یا تکرار آن، این متن به‌روزرسانی خواهد شد.

اهمیت داشتن بیمه شخص ثالث بر هیچ کسی پوشیده نیست، به ویژه اگر در مواقع تصادف از آن استفاده کرده باشید به خوبی این اهمیت را احساس کرده‌اید. به همین دلیل هر سال در بازه زمانی مشخصی، بیمه مرکزی کشور، طرح بخشودگی جرائم بیمه شخص ثالث را اجرایی می‌کند تا رانندگان و مالکین وسایل نقلیه، بیمه‌نامه خود را بدون نگرانی از جریمه شدن تمدید کنند. امسال نیز طرح بخشودگی جرایم از ۲ شهریور آغاز شده و تا ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت و دارندگان کلیه وسایل نقلیه موتوری می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. این طرح همزمان با اربعین حسینی و هفته دولت در شهریور امسال برگزار می‌شود. اما شرایط بهره‌مندی از طرح بخشودگی جرائم بیمه شخص ثالث چیست؟

چرا طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث هر سال اجرا می‌شود؟

بیمه مرکزی هر سال در بازه‌های زمانی مشخصی طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث را اجرا می‌کند تا مالکین و رانندگان را به خرید و تمدید بیمه شخص ثالث تشویق کند. این طرح ابتدا توسط وزارت امور اقتصاد و دارایی بررسی و در صورت تایید توسط بیمه مرکزی و شرکت‌های فروش بیمه شخص ثالث اجرا می‌شود. امسال هم طرح بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث از ۲ شهریور آغاز شده و تا شنبه ۱۸ شهریور ادامه دارد.

شرایط بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث چیست؟

بخشودگی جریمه بیمه شخص ثالث، شرایط ویژه‌ای ندارد و مالکین تمامی وسایل نقلیه می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. البته این طرح زمان محدودی دارد و فقط تا ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ مهلت دارید که از آن استفاده کنید.

مشکلات عدم تمدید بیمه شخص ثالث ۱۴۰۲ چیست؟

اگر بیمه شخص ثالث را به موقع تمدید نکنید، جریمه تاخیر در تمدید بیمه شخص ثالث برایتان ثبت می‌شود و باید آن را پرداخت کنید. نکته‌ای که این بین وجود دارد این است که در صورت عدم تمدید بیمه باید در انتظار جریمه از سوی سازمان راهنمایی و رانندگی و بیمه مرکزی باشید. هم‌چنین ممکن است با مشکلاتی مانند عدم امکان نقل و انتقال خودرو روبه‌رو شوید. در ادامه بیشتر در این خصوص صحبت می‌کنیم.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

اگر بدون داشتن بیمه‌نامه شخص ثالث تردد داشته باشید؛‌ باید بدانید که در صورت مشاهده خودرو توسط دوربین یا پلیس راهنمایی و رانندگی جریمه می‌شوید و حتی ممکن است موجب توقیف خودرو و انتقال آن به پارکینگ شود. در این صورت باید خلافی خودرو، هزینه پارکینگ و ترخیص خودرو را نیز پرداخت کنید که قطعا ارزش عدم تمدید بیمه را ندارد. 

نوع جریمه کلان شهرها شهرها و روستاها
نداشتن بیمه شخص ثالث ۵۰ هزار تومان ۵۰ هزار تومان

ممنوعیت انتقال مالکیت یا فروش خودرو

همیشه گفته‌اند که برای خرید و فروش خودرو نداشتن خلافی خودرو و مالیات خودرو ملاک است، اما اگر اعتبار بیمه‌نامه اتومبیل تمام شده؛‌ اجازه انجام مراحل تعویض پلاک خودرو را ندارید و در نتیجه نمی‌توانید نسبت به نقل و انتقال خودرو در این بازه زمانی اقدام کنید. پس قبل از اینکه دیر شود؛ بیمه شخص ثالث را تمدید کنید.

عدم پوشش بیمه‌ای در هنگام تصادف

اگر اعتبار بیمه شخص ثالث تمام شود و تصادف کنید، مسئولیت پرداخت تمامی هزینه‌ها برعهده شخص شما است و شرکت بیمه هیچ هزینه‌ای بابت خسارت پرداخت نمی‌کند. ای موضوع بار زیادی بر دوش راننده مقصد می‌گذارد و هزینه‌ای چند میلیونی را برای وی به دنبال دارد.

راننده در حال تمدید بیمه شخص ثالث برای پرداخت هزینه خودرو تصادفی

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه می‌شود؟

به صورت کلی حق بیمه پایه خودروهای سواری ۴ سیلندر در سال ۱۴۰۲ برابر با ۴.۲۴۱.۹۰۰ هزار تومان است. اگر این مبلغ را بدون در نظر گرفتن تخفیف، بر ۳۶۵ روز سال تقسیم کنیم، عددی حدود ۱۱.۶۲۲ تومان به‌دست می‌آید که در واقع همان جریمه روزانه دیرکرد بیمه شخص ثالث است.

برای محاسبه مبلغ جریمه دیرکرد بیمه‌ خودرو نیز می‌توانید از روش زیر استفاده کنید. اگرچه میزان دقت روش دستی نسبتا پایین است، اما با به‌دست آوردن مبلغ می‌توانید متوجه شوید که شرکت بیمه به شکل صحیح مبلغ پرداختی شما را محاسبه کرده است یا اشتباهی رخ داده است. 

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث = حق بیمه کامل خودرو (بدون در نظر گرفتن تخفیف) /  ۳۶۵ روز در سال

نکته: توجه داشته باشید که مبلغ جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تا ۱ سال به صورت روزشمار محاسبه می‌شود و به حق بیمه وسیله‌نقلیه اضافه می‌شود. بعد از گذشت یک سال، نرخ جریمه ثابت می‌ماند و تغییر نمی‌کند.

جدول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث ۱۴۰۲

در جدول زیر می‌توانید مبلغ دقیق جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را برای تمامی وسیله نقلیه موتور مشاهده کنید تا نیازی به استفاده از ماشین حساب نداشته باشید. این مبالغ بر اساس نرخ‌های سال ۱۴۰۲ تعیین شده است و در سال‌های بعدی تغییر خواهد کرد.

نوع وسیله‌نقلیه جریمه دیرکرد روزانه به تومان
خودروی سواری کمتر از ۴ سیلندر ۸,۳۴۹
خودروی سواری پراید، سمند و پیکان ۹,۸۸۸
خودروی سواری ۴ سیلندر (به جز موارد بالا) ۱۱,۶۲۲
خودروی سواری بیش از ۴ سیلندر ۱۳,۰۰۸
موتورسیکلت گازی ۲,۰۷۳
موتورسیکلت دنده‌ای ۱ سیلندر ۲,۵۳۲
موتورسیکلت ۲ سیلندر به بالا ۲,۷۸۲
موتورسیکلت ۳ چرخ ۲,۹۹۲
بارکش تا ۱ تن ۱۰,۳۰۰
بارکش با ظرفیت بیش از ۱ تن تا ۳ تن ۱۲,۳۱۶
بارکش با ظرفیت بیش از ۳ تن تا ۵ تن ۱۵,۵۸۹
بارکش بیش از ۵ تن تا ۱۰ تن ۱۹,۹۶۴
بارکش بیش از ۱۰ تن تا ۲۰ تن ۲۳,۲۴۳
بارکش با ظرفیت بیش از ۲۰ تن ۲۴,۶۳۲

در چه شرایطی برای دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث جریمه نمی‌شوید؟

پرداخت جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای تمامی وسایل نقلیه اجباری است و بین خودرویی که در حال تردد است و خودرویی که در پارکینگ قرار دارد و از آن استفاده نمی‌کنید تفاوتی وجود ندارد. تنها در صورتی از پرداخت مبلغ جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث معاف هستید که یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

 • خودرو توقیف شده و در پارکنیگ راهور قرار دارد؛
 • وسیله‌نقلیه به سرقت رفته و امکان دسترسی به آن وجود ندارد.

در صورت رو‌به‌رو شدن با شرایط بالا نیاز است همراه با مدارک مهم مانند نامه پارکینگ یا دریافت گواهی پلیس به شرکت بیمه مراجعه کنید تا از پرداخت جریمه معاف شوید.

استعلام اعتبار بیمه شخص ثالث قبل از خرید بیمه

با توجه به طرح بخشودگی جرائم، اطلاع از اعتبار بیمه‌نامه اهمیت بسیاری دارد. اگر به دنبال یک روش ساده برای مشاهده اعتبار و جزئیات بیشتر بیمه خودرو هستید، می‌توانید از خدمت استعلام بیمه شخص ثالث قبضینو استفاده کنید. برای انجام این کار کافی است مراحل زیر را طی کنید تا بتوانید جزئیات کامل بیمه‌نامه وسیله نقلیه خود را دریافت کنید.

 • وارد اپلیکیشن یا سایت قبضینو شوید و خدمت استعلام بیمه شخص ثالث را انتخاب کنید.
 • کد ملی و کد یکتای بیمه‌نامه را وارد کنید؛
 • پس از پرداخت هزینه استعلام، می‌توانید جزئیات بیمه‌نامه وسیله نقلیه از جمله تاریخ شروع و پایان بیمه‌نامه را مشاهده کنید.
 • همچنین می‌توانید بیمه‌نامه را دانلود کنید و همواره به آن دسترسی داشته باشید.

مشاهده جزئیات بیمه‌شخص ثالث

خرید بیمه شخص ثالث قبل از اتمام فرصت بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث

ساده‌ترین و سریع‌ترین روش برای خرید بیمه، استفاده از سامانه‌های بیمه آنلاین شخص ثالث است. با استفاده از این سامانه‌ها می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان و بدون پرداخت هزینه اضافی بابت رفت‌و‌آمد، شرکت‌های بیمه‌گر را مقایسه کنید، بهترین را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید و سپس نسبت به تمدید یا تغییر بیمه‌نامه خود اقدام کنید.

سامانه قبضینو به عنوان یکی از کامل‌ترین سامانه‌ها در زمینه خدمات خودرو، امکان خرید یا تمدید بیمه شخص ثالث را برای شما فراهم کرده است. با استفاده از اپلیکیشن قبضینو می‌توانید پس از اطلاع از اعتبار بیمه شخص ثالث، مناسب‌ترین بیمه را برای خودروی خود انتخاب و در همان لحظه آن را خریداری کنید.

برای خرید آسان بیمه شخص ثالث با اپلیکیشن قبضینو کافی است مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد اپلیکیشن قبضینو شوید؛
 • خدمت خرید بیمه را از بخش خدمات مالی انتخاب کنید؛
 • بیمه شخص ثالث خودرو را از بین سه گزینه نمایش‌داده‌شده انتخاب کنید؛
 • شماره پلاک خودرو به همراه کد ملی مالک خودرو را وارد کنید؛
 • در صورت عدم دسترسی به شماره پلاک می‌توانید اطلاعات خودرو را دستی وارد کنید؛
 • قبضینو حداقل و حداکثر مبلغ حق بیمه خودرو را به شما نمایش می‌دهد؛
 • بسته به نیاز خود بیمه‌گر دلخواه را انتخاب کنید؛
 • اگر برای اولین بار قصد خرید بیمه را داشته باشید، لازم است اطلاعات خودروی خود را وارد کنید؛
 • در غیر این صورت می‌توانید نسبت به تمدید یا خرید بیمه اقدام کنید.

خرید بیمه شخص ثالث قبل از اتمام فرصت بخشودگی با قبضینو

این طرح شامل کدام یک از وسایل نقلیه می‌شود؟

بر اساس اعلام بیمه مرکزی، تمامی وسایل نقلیه زمینی موتور شامل خودروها، موتورسیکلت‌ها و ماشین‌آلات کشاورزی در صورت خرید بیمه‌نامه یک‌ساله از بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرایم بیمه شخص ثالث بهره‌مند می‌شوند. 

از این طرح جا نمانید!

از آنجایی که زمان تکرار یا تمدید این طرح مشخص نیست توصیه می‌کنیم حتما در این فرصت باقی‌مانده از بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث بهره‌مند شوید. با داشتن بیمه شخص ثالث می‌توانید رانندگی ایمنی را تجربه کنید و در صورت بروز هرگونه حادثه‌ای نگران هزینه‌های آن نباشید. حالا نوبت شماست؛ آیا در این مدت از طرح بخشودگی استفاده کرده‌اید؟

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.
شماره موبایل به درستی وارد نشده است.
دیدگاه وارد نشده است.
محمدحسین رستمی

باسلام من یکسال بیمه نریختم اگه فردا پرداخت کنم بخشوده میشوم

پشتیبانی قبضینو

سلام جناب رستمی
متاسفانه مهلت شرکت در این طرح تا 18 شهریورماه امسال بود و شما برای خرید بیمه باید مبلغ درخواستی را به همراه جریمه مربوط به وسیله نقلیه‌تان به ازای هر ماه دیر کرد پرداخت کنید. در جدول ارائه شده در همین صفحه می‌توانید با جرایم هر یک از وسایل نقلیه بیمه نشده آشنا شوید.
سبز و برقرار باشید.

حمید

چه مسخره بازیه… اگه بخشودگی هست حداقل مانند چیزهای دیگه اخبار رسانه یی کنین.. دومن. امثال ما که ۳۵درصد تخفیف از قبل داشتن و یه سال پول نداشتن بیمه کنن.. الان از کجا پول اوردن که جریمه هم بدن.. من که موتورم ده میلیون هم نمیخرن.. از کجا اوردم یک میلیون ونیم بیمه کنم

زارعی

احتمالا مثل پارسال تمدید میکنن

احمد محمدی

خیلی خبر خوبی بود من تو یه سایت دیگه خوندم دنبال تائیدش بودم، ممنون از اطلاع رسانی خوبتون

آرزو

سلام، فردا قرار است با خریدار بریم و کارهای نقل و انتقال انجام بدیم، امروز جریمه‌ بیمه شخص ثالث پرداخت کنم، تا فردا تسویه میشه؟ و مشکلی برای انجام کارها پیش نمیاد که؟

سعید

خیلی خبر خوبی بود. بخصوص با این وضعیت گرونی و تورم که خیلیا ممکنه بعضی وقتا هزینه ی بیمه رو نتونن پرداخت کنن

علی

ممنون از قبضینو بابت توضیح و شرح این موضوعخیلی خوبه که این طرح ها رو میزارند و برای کسانی که کلی جریمه دارند، فرصت خوبی میشه برای خرید بیمه‌

علیرضا

الان من هنوز ۱ ماه بیمه دارم. میتونم بیمه شخص ثالث ماشینم رو تمدید کنم؟

حمید اشفته

جریمه

سرویس‌های قبضینو

دانلود اپلیکیشن قبضینو
دانلود قبضینو
لینک دانلود
دریافت لینک دانلود اپلیکیشن قبضینو

با نصب اپلیکیشن قبضینو، به آسانی تمامی قبوض خدماتی، جرائم رانندگی، عوارض شهرداری و عوارض آزادراه خود را با استفاده از تلفن همراه، کاملا رایگان و بدون محدودیت استعلام و پرداخت کنید.

شماره موبایل به درستی وارد نشده است.

در حال انتقال ...