پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو پیش از فروش خودرو؛ اقدامی اجباری یا اختیاری؟

پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو پیش از فروش خودرو؛ اقدامی اجباری یا اختیاری؟

تا همین چند وقت گذشته هزینه مالیات نقل و انتقال خودرو از فروشنده دریافت نمی‌شد. تنها نیاز بود خریدار و فروشنده همراه با مدارکی مانند برگه عدم خلافی خودرو در دفترخانه‌ها حضور پیدا می‌کردند تا مراحل تنظیم و ثبت سند انجام شود. بعد از آن هم فقط باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه می‌کردند. هم‌چنین فقط خودروهایی با ارزش بیش‌از یک میلیارد مشمول پرداخت مالیات بودند که شامل خودروهای داخلی نمی‌شد. از فروردین ماه سال ۱۴۰۱ قیضیه کمی متفاوت شد. در این شرایط فرقی ندارد صاحب خودروی داخلی باشید یا لوکس، در هر دو صورت باید بدهی مالیاتی انتقال خودرو را زمان فروش خودرو پرداخت کنید. تنها تفاوت موجود این است که میزان مالیات نقل و انتقال برای تمام خودروها یکسان نیست. تابه‌حال شده به این مسئله فکر کنید که مبلغ مالیات نقل و انتقال خودرو شما چقدر است؟ یا چگونه و از چه راهی می‌توانید مالیات ماشین را پرداخت کنید؟ برای اینکه اطلاعات بیشتری در خصوص این نوع مالیات به دست آورید، توصیه می‌کنیم ما را تا انتهای این مطلب از وبلاگ قبضینو همراهی کنید.

مالیات نقل و انتقال خودرو چیست؟

به مبلغی گفته می‌شود که دولت برای جبران هزینه‌های خود از رانندگان دریافت می‌کند. بر خلاف باور بیشتر مردم، مبلغ مالیات صرفا از شرکت‌ها و سازمان‌ها دریافت نمی‌شود بلکه افراد عادی نیز این مبلغ را باید سرِ زمان مشخص پرداخت کنند. اگر قصد خرید و فروش خودرو خود را دارید باید بدهی مالیات نقل‌و‌انتقال خودرو خود را پرداخت کنید. متأسفانه برخی از افراد پیش از مراجعه به مراکز تعویض پلاک اقدام به پرداخت مالیات خودرو نمی‌کنند و در نتیجه با مشکلات زیادی روبرو می‌شوند. حتی در آینده این احتمال وجود دارد افرادی که از پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو شانه خالی کردند، جز بدهکاران مالیاتی شناخته شوند و اجازه خروج از کشور را نداشته باشند.

هزینه مالیات نقل و انتقال خودرو بر عهده کیست؟

همیشه این سوال پیش می‌آید که چه کسی باید مبلغ مالیات نقل و انتقال خودرو را پرداخت کند؟ مالک اصلی خودرو یا خریدار جدید؟ عوارض شهرداری خودرو بر عهده کیست؟ مالیات نقل و انتقال خودرو با کیست؟ همان‌طور که می‌دانید مالیات انتقال خودرو باید توسط مالک اصلی خودرو (فروشنده) پرداخت شود. به همین دلیل نیاز نیست خریدار در خصوص عدم پرداخت مالیات نگرانی داشته باشد. هم‌چنین پرداخت خلافی خودرو و عوارض شهرداری نیز بر عهده مالک اصلی خودرو است اما هزینه تعویض پلاک بر عهده خریدار است.

مگر اینکه توافقی بین مالک خودرو و خریدار بسته شده باشد و در آن ذکر شده باشد که خریدار این هزینه را پرداخت کند یا این هزینه بین دو نفر تقسیم شود، در این حالت نیازی نیست فروشنده تمام مبلغ مالیات را به صورت کامل پرداخت کند.

عوارض سالیانه ماشین با مالیات نقل و انتقال وسیله نقلیه یکسان نیست. برای محاسبه مبلغ عوارض شهرداری تنها کافی است روی استعلام عوارض سالیانه ماشین کلیک کنید.

مبلغ مالیات نقل و انتقال خودرو 

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که میزان مالیات نقل و انتقال خودرو چند درصد است؟ هزینه مالیات نقل و انتقال خودرو برای خودروهای داخلی و خارجی یکسان نیست. این مبلغ بر اساس فاکتورهای مختلفی مانند نوع خودرو، مدل و سال تولید آن متفاوت است. به همین دلیل هیچ لیست مالیات نقل و انتقال خودرو در فضای اینترنت وجود ندارد که بتوانید از آن برای مشاهده میزان بدهی خودروی خود استفاده کنید. مالیات خودرو تولید داخل کشور ۱٪ و خودروهای وارداتی ۲٪ ارزش روز خودرو است که باید توسط فروشنده به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز شود. هر چه قدر خودرو گران‌تر و مدل خودرو بالاتر باشد، مالیات خودرو نیز بیشتر است. 

چگونه مالیات نقل و انتقال خودرو را پرداخت کنیم؟

پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو برای تمام مالکان خودرو اجباری است. در غیر این صورت امکان نقل و انتقال خودرو و انجام مراحل تعویض پلاک برای هیچ فردی وجود ندارد. شاید فکر کنید که مالیات انتقال خودرو برای تمام ماشین‌ها یکسان است. اما در واقع این‌طور نیست و مبلغ مالیات بر حسب نوع خودرو، مدل و تولید شرکت‌های تولیدکننده داخلی و خارجی متفاوت است. اگر خودرو صفر کیلومتر خریداری کردید. حالا می‌خواهید قبل از فروش خودرو، مالیات نقل و انتقال خودرو صفر را پرداخت کنید، باید بدانید که نرخ مالیات خودروی صفر نسبت به خودروهای دست دوم و کارکرده بیشتر است. مالیات خودرو‌های خارجی قبلا برابر یک درصد بود و حالا به دو درصد رسیده است اما متاسفانه تاکنون هیچ مرجع رسیدگی برای ثبت شکایت وجود ندارد و شما موظف هستید مالیات را پیش از خرید و فروش خودرو پرداخت کنید. در صورتی که سوالی در مورد مالیات خودرو دارید، می‌توانید با شماره ۱۵۲۶ تماس بگیرید یا سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

سایت پرداخت مالیات خودرو 

 امروزه نحوه پرداخت مالیات خودرو آسان‌تر و سریع‌تر از قبل شده است و شما می‌توانید مالیات خودروتان را با مراجعه به سایت cartransfer.tax.gov.ir پرداخت کنید. به کمک سایت اصلی (tax.gov.ir) نیز می‌توانید از خدمات زیر نیز بهر‌ه‌مند شوید. 

 1. ثبت‌نام اظهارنامه‌های مالیاتی
 2. پرداخت مالیات واحد مسکونی خالی از سکنه
 3. پرداخت قبض مالیات
 4. مشاهده قبض‌های پرداختی

لینک مرتبط: راهنمای پرداخت قبض مالیات در سریع‌ترین زمان

طریقه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو از طریق اینترنت

مهلت زمان پرداخت مالیات نقل و انتقال وسیله نقلیه به صورت فوری و آنی است. بدون پرداخت آن امکان انتقال سند و تعویض پلاک وجود ندارد. برای پرداخت مالیات می‌توانید از یکی از دو راهکار زیر استفاده کنید.

در ادامه مطلب در خصوص روش ثبت‌نام و پرداخت مالیات صحبت می‌کنیم.

اگر می‌خواهید پیش از دریافت نوبت برای تعویض پلاک از طریق این سایت اقدام به پرداخت مالیات خودرو کنید، نیاز است وارد سامانه نوبت‌دهی آنلاین شوید. صفحه را به سمت پایین اسکرول کنید و گزینه سامانه مالیات و عوارض خودرو و وسایل نقلیه را انتخاب کنید. سپس مراحل ثبت‌نام در سامانه مالیات خودرو را که در ادامه توضیح داده‌ایم، انجام دهید تا بتوانید بدهی مالیات نقل‌و‌انتقال خودرو را در کوتاه‌ترین زمان تسویه کنید.

آیا امکان پرداخت مالیات انتقال وسیله نقلیه در مراکز تعویض پلاک وجود دارد؟

خیر؛ تمامی رانندگان باید مالیات نقل‌و‌انتقال خودروشان را پیش از مراجعه به مراکز تعویض پلاک با سایت cartransfer.tax.gov.ir پرداخت کنند. در غیر این صورت امکان تغییر مالکیت خودرو و انجام مراحل فک پلاک وجود ندارد. 

لینک مرتبط: پیگیری پلاک‌های فعال

نحوه ورود به سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو

با توجه به اینکه مدت زمان کوتاهی از روش پرداخت اینترنتی مالیات خودرو نگذشته است. اما این وجود بسیاری از افراد شناختی در خصوص پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو سال ۱۴۰۱ ندارند و نمی‌دانند چطور می‌توانند پیش از مراجعه به مراکز تعویض پلاک، مالیات انتقال خودرو خود را پرداخت کنند. برای اینکه بتوانید مبلغ مالیات خودرو خود را در سریع‌ترین زمان مشاهده و پرداخت کنید باید با روند ثبت‌نام / ورود به سامانه آشنایی داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مراحل زیر را قدم به قدم انجام دهید تا در طول فرایند ثبت‌نام به مشکلی برنخورید. 

سایت مالیات خودرو

ورود به سایت مالیات خودرو

نحوه ثبت‌نام در سامانه نقل و انتقال خودرو

اگر تاکنون در سامانه امور مالیاتی ثبت‌نام نکردید و حالا نمی‌دانید که چطور باید مالیات نقل و انتقال خودرو را پرداخت کنید، می‌توانید مراحل زیر را پیش از انجام مراحل تعویض پلاک و خرید و فروش انجام دهید.

ثبت‌نام در سایت مالیات خودرو

وارد کردن رمز یکبار مصرف برای ورود به سایت مالیات خودرو

انتخاب مالیات خودرو

درخواست نقل و انتقال خودرو

ثبت‌نام در سامانه مالیات خودرو و پرداخت آن

ثبت نام در پلتفرم مالیات خودرو

وارد کردن کد ملی

وارد کردن رمز یک بار مصرف

وارد کردن اطلاعات شخصی

ورود به سامانه مالیات خودرو

انتخاب گزینه نقل و انتقال خودرو

وارد کردن شماره پلاک

وارد کردن اطلاعات مالک خودرو

پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

مشخصات خودرو

اطلاعات فروشنده خودرو

جزئیات حساب

اطلاعات خودرو

استعلام مالیات خودرو از طریق اینترنت

بعد از گذشت ۳ دقیقه از زمان پرداخت مالیات نقل و انتقال وسیله نقلیه باید برای استعلام، وارد سامانه نقل و انتقال خودرو به نشانی cartransfer.tax.gov.ir شوید. برای مشاهده آخرین وضعیت مالیات وسیله نقلیه خود، گزینه استعلام پرداخت مالیات را انتخاب کنید. سپس برای گرفتن استعلام دو راهکار زیر را پیشرو دارید. 

برای گرفتن استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو با کد ملی باید شماره پلاک، کد ملی و کد امنیتی نمایش‌ داده‌شده را وارد کنید. سپس روی گزینه استعلام کلیک کنید. 

به جای وارد کردن شماره پلاک، می‌توانید شناسه استعلام و کد ملی خود را برای مشاهده نتیجه استعلام وارد کنید.

اگر نتیجه استعلام موفق باشد، اطلاعات همانند تصویر زیر به شما نمایش داده می‌شود. در غیر این صورت با پیغام «موردی یافت نشد!!» روبرو خواهید شد. 

استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو

نکته: در صورت تمایل می‌توانید گواهی وصول را بعد از گرفتن استعلام پرداخت مالیات نقل‌و‌انتقال خودرو از همین قسمت دریافت کنید یا برای دریافت آن به بخش سوابق نقل و انتقال مراجعه کنید.

لینک مرتیط: پرداخت عوارض آزادراهی خودرو

محاسبه آنلاین مالیات نقل و انتقال خودرو

هر ساله سازمان امور مالیاتی کشور ارزش خودرو را بر اساس سال تولید داخلی یا وارداتی ارائه می‌کند که برای محاسبه میزان مالیات نقل و انتقال خودرو می‌توانید نگاهی به آن بیندازید. همان‌طور که قبلا گفتیم مالیات وسایل نقلیه تولید داخل ایران ۱٪ ارزش روز خودرو و برای خودروهای خارجی یا لوکس ۲٪ ارزش روز خودرو است. سازمان امور مالیاتی باید مالیات را با توجه به قیمت روز خودرو، سال ساخت و واردات محاسبه کند. اما این میزان مالیات برای خودروهایی که از سال تولدیشان گذشته به چه شکل است؟ 

برای محاسبه مالیات نگاهی به جدول زیر بیندازید.

سال  خودرو تولید داخل خودروهای لوکس (خارجی)
سال تولید ٪۱ ارزش تعیین‌شده توسط سازمان مالیاتی ٪۲ ارزش تعیین‌شده (ارزش روز خودرو)
تا شش سال بعد از تولید کاهش سالانه ۱۰٪ از ماحذ مذکور کاهش سالانه ۱۰٪ از محل اخذ
سال‌های ششم به بعد ٪۴۰ از ماخذ یادشده ٪۴۰ از ماخذ یاد شده

لیست مالیات خودرو 

خودروهایی با ارزش بالای یک میلیارد تومان مشمول پرداخت مالیات هستند. برای مشاهده میزان مالیات بر اساس ارزش خودرو می‌توانید به جدول زیر نگاهی بیندازید. 

ارزش خودرو قیمت مالیات تعیین شده
تا ۱.۵ میلیارد تومان ۱٪ (نسبت به مازاد یک میلیار تومان)
تا ۳ میلیارد تومان ۲٪ (نسبت به مازاد یک و نیم میلیارد تومان)
تا ۴.۵ میلیارد تومان ۳٪ (نسبت به مازاد ۳ میلیارد تومان)
بیش از مبلغ ۴.۵ میلیارد تومان ۴٪ (نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد تومان)

۶ نکته مهم در مورد مالیات نقل و انتقال وسایل نقلیه

 1. میزان مالیات برای تمام خودرو‌های داخلی و لوکس یکسان نیست. بلکه این هزینه بر اساس عواملی همچون نوع خودرو، سال تولید و کلاس خودرو متفاوت است. به عنوان مثال هر چه قدر سال تولید نزدیک‌تر باشد، مالیات خودرو پیش از فروش خودرو نیز بیشتر خواهد بود.
 2. پیش از دریافت نوبت از سایت‌ نوبت‌دهی تعویض پلاک به نشانی nobatdehi.epolice.ir و انجام نقل و انتقال خودرو نیاز است مالیات نقل و انتقال وسیله نقلیه خود را پرداخت کنید. در غیر این صورت نمی‌توانید از خدمات دفاتر اسناد رسمی یا مراکز تعویض پلاک استفاده کنید. 
 3. اگر قصد پرداخت آنلاین مالیات وسیله نقلیه را دارید، بهتر است تمام فرایند را با لپ‌تاپ یا کامپیوتر انجام دهید تا در زمان انجام مراحل با خطا یا مشکل روبرو نشوید.
 4. خودروهای توقیفی که یک سال در پارکینگ بودند هم باید مالیات انتقال خودرو را پرداخت کنند و از پرداخت این هزینه معاف نخواهند شد.
 5. اگر تحت هر شرایطی فروشنده از پرداخت مالیات خودرو شانه خالی کرد و این مسئولیت را نپذیرفت، خریدار می‌تواند اظهارنامه ارسال کند یا برای دریافت مدارک خودرو تمام مالیات نقل و انتقال خودرو را پرداخت کند و سپس دادخواست مطالبه وجه را دهد.
 6. کارت پرداخت مالیات وسیله نقلیه باید دارای رمز پویا باشد. چراکه سقف پرداخت اینترنتی با کارت دارای رمز ایستا (رمز دوم ثابت) ۱۰۰ هزار تومان است.

پس از پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو، با چه مدارکی باید به مراکز فک پلاک مراجعه کنیم؟

یکی از اقدامات لازم که باید پیش از فروش خودرو توسط فروشنده و خریدار خودرو انجام شود؛ فک پلاک خودرو است. برای تسریع فرایند تعویض پلاک و انجام سریع فرآیند کارها نیاز است مدارک ضروری را پیش از مراجعه به مراکز تعویض پلاک آماده کنید.

فروشنده خودرو باید مدارک زیر را به جز پرداخت بدهی کامل مالیات نقل‌و‌انتقال خودرو و عوارض شهرداری همراه خود داشته باشد.

 • تسویه آنی خلافی خودرو و ارائه گواهی عدم خلافی خودرو
 • سند فروش کارخانه سازنده
 • مدارک شناسایی فروشنده یا نماینده قانونی مالک خودرو
 • بیمه نامه شخص ثالث
 • کارت معاینه فنی
 • فیش پرداخت بهای پلاک

لینک مرتبط: طریقه دریافت برگه عدم خلافی خودرو

خریدار هم باید همراه با مدارک زیر در مراکز تعویض پلاک حضور پیدا کند.

 • شناسنامه و کارت ملی
 • اصل و کپی مدارک احراز محل سکونت
 • برگه وکالت تعویض پلاک یا حضور در مراکز فک پلاک

برای آشنایی با مراحل تعویض پلاک پیش از فروش خودرو کلیک کنید. 

سخن آخر

مالیات نقل و انتقال خودرو از فروردین ماه ۱۴۰۱ برای تمام خودروهای تولید داخلی و وارداتی اجباری شد. مبلغ مالیات برای تمام خودروها یکسان نیست ولی مالیات خودروهای داخلی ۱٪ ارزش روز خودرو و خودروهای وارداتی ۲٪ ارزش روز خودرو است. هم‌چنین باید بدانید که کلیه موتورسیکلت‌ها و خودروها به جز ماشین‌ راه‌سازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی و شناور مشمول پرداخت مالیات نقل و انتقال وسیله نقلیه هستند. 

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.
شماره موبایل به درستی وارد نشده است.
دیدگاه وارد نشده است.

سرویس‌های قبضینو

دانلود اپلیکیشن قبضینو
دانلود قبضینو
لینک دانلود
دریافت لینک دانلود اپلیکیشن قبضینو

با نصب اپلیکیشن قبضینو، به آسانی تمامی قبوض خدماتی، جرائم رانندگی، عوارض شهرداری و عوارض آزادراه خود را با استفاده از تلفن همراه، کاملا رایگان و بدون محدودیت استعلام و پرداخت کنید.

شماره موبایل به درستی وارد نشده است.

در حال انتقال ...