تعویض پلاک خودرو و مراحل فروش خودرو به چه صورت است؟

تعویض پلاک خودرو و مراحل فروش خودرو به چه صورت است؟

این روزها بیشتر افراد برای رفت‌و‌آمد خود از وسایل نقلیه استفاده می‌کنند. اما متأسفانه وضعیت نابسامان جامعه، افزایش تورم و قیمت‌ بالای خودرو‌های صفر باعث شده تا بسیاری از افراد به فکر خرید و فروش خودرو دست دوم بیفتند. حتما شما هم زمان فروش خودرو با عمل فک پلاک خودرو روبرو شده‌اید، فک پلاک یکی از اقدامات مهمی است که در زمان خرید و فروش خودرو با حضور خریدار و فروشنده انجام می‌شود. 

انجام ندادن مراحل فک پلاک به معنای این است که شما به عنوان مالک اصلی خودرو باید مسئولیت تمام تخلفات رانندگی را که از سوی مالک جدید انجام می‌شود، برعهده بگیرید و جای او جرایم رانندگی را پرداخت کنید. در این مطلب از وبلاگ قبضینو قصد داریم در مورد تعریف فک پلاک، تفاوت فک پلاک و تعویض پلاک و روش‌های استعلام فک پلاک خودرو از طریق اینترنت صحبت کنیم. پس بدون دغدغه همراه ما باشید

فک پلاک چیست؟

اگر خودروی صفر خریداری کرده باشید، نصب پلاک توسط پلیس انجام می‌شود. اما زمان فروش خودرو دست دوم عمل فک پلاک انجام می‌شود. یعنی پلاک از خودرو در مراکز تعویض پلاک جدا می‌شود و پلاک جدید جایگزین پلاک قدیمی و فرسوده می‌شود. اگر این مرحله توسط فروشنده انجام نشود یا خودرو به صورت وکالتی به فروش برسد؛ تمام تخلفات رانندگی که مالک جدید خودرو در هر زمان و مکان انجام می‌دهد، به نام مالک قبلی (فروشنده) ثبت می‌شود. در نتیجه او باید مسئولیت تمام تخلفات را به صورت کامل بپذیرد.

تفاوت فک پلاک و تعویض پلاک

شاید به این مسئله فکر کرده باشید که تفاوت فک پلاک و تعویض پلاک چیست و چرا باید تعویض پلاک کنیم؟ همان‌طور که می‌دانید وقتی خودروی صفر خریداری می‌کنید، پلاک خودرو به نام شما می‌شود. در نتیجه اگر تصمیم داشته باشید که خودرو خود را به شخصی دیگر بفروشید باید تعویض پلاک را انجام دهید. یعنی باید همراه با خریدار به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید و درخواست فک پلاک (یا تعویض پلاک) دهید. در این شرایط پلاک بنام شما از خودرو جدا می‌شود و با پلاک جدید جایگزین می‌شود.

تفاوت فک پلاک با تعویض پلاک

مراحل فک پلاک

فک پلاک یکی از اقدامات ضروری برای فروش خودرو است. اگر تصمیمتان جدی است و می‌خواهید خودرو خود را بفروشید باید با مراحل فک پلاک در مراکز تعویض پلاک آشنایی داشته باشید. به همین دلیل تصمیم گرفته‌ایم در این مطلب این فرایند را نام ببریم تا روند انجام کار سریع‌تر شود. مراحل فک پلاک عبارت‌اند از:

مدارک لازم برای فک پلاک

تفاوتی ندارد فروشنده هستید یا خریدار؟ برای انجام مراحل فک پلاک ماشین باید مدارک زیر را در مراکز تعویض پلاک همراه خود داشته باشید. در صورت ناقص بودن هر یک از مدارک، روند انجام کار با خلل و مشکل روبرو خواهد بود. 

مدارک مورد نیاز فروشنده برای فک پلاک

فروشنده خودرو (مالک قدیمی ماشین) باید اصل مدارک زیر را برای تعویض پلاک همراه خود داشته باشد.

مدارک مورد نیاز خریدار در زمان فک پلاک

 1. مدارک شناسایی مالک جدید (شناسنامه و کارت ملی)
 2. اصل و کپی مدارک احراز محل سکونت (سند خانه، اجاره نامه یا …)
 3. برگه وکالت فک پلاک یا همراهی فروشنده در مراکز تعویض پلاک
 4. اضافه شدن قبض آب، برق یا گاز محل سکونت خریدار

نکته۱: اگر آدرس محل سکونت به نام خریدار نباشد، خریدار باید مدارک شناسایی فردی که محل سکونت به نام او است را همراه با مدارک لازم برای تاییدیه نسبت او با خریدار را همراه خود داشته باشد.

نکته ۲: برای تعویض پلاک باید خریدار و فروشنده به همراه خودرو خود در مراکز فک پلاک حضور پیدا کنند. درغیر این صورت تعویض پلاک انجام نمی‌شود.

لینک مرتبط: برای آشنایی با مدارک احراز محل سکونت مطلب مدارک ماشین را مطالعه کنید.

مدارک مورد نیاز فروشنده برای فک پلاک

چه مدت زمان طول می‌کشد تا مراحل تعویض پلاک انجام شود؟

مراحل تعویض پلاک بسته به میزان شلوغی مرکزی که به آن مراجعه کرده‌اید، متفاوت است. اگر برای اولین بار است که می‌خواهید به این مراکز مراجعه کنید، باید حداقل یک یا دو ساعت منتظر بمانید تا نصب پلاک روی خودرو انجام شود. یعنی پلاک قبلی از روی خودرو جدا شود و پلاک جدید جایگزین آن شود. البته اگر پلاک شما در انبار این مراکز وجود دارد، کار سریع‌تر و راحت‌تر از حالت قبل انجام خواهد شد. 

هزینه فک پلاک خودرو

اگر در خصوص هزینه فک پلاک آشنایی ندارید باید بدانید بر خلاف سال ۱۴۰۰ که هزینه تعویض پلاک برای تمام خودروها یکسان نبود، امسال این هزینه یکسان است. در واقع در سال گذشته خودروها به دو نوع کمتر و بیشتر از ۲۰۰ میلیون تومان تقسیم می‌شدند. هزینه فک پلاک خودروهای کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان حدود ۲۰۰ هزار تومان بود و برای خودروهای بیش از ۲۰۰ میلیون تومان باید ۳۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کردید. اما امسال هزینه ثابت ۳۷۳ هزار تومان برای تمام خودرو‌ها در نظر گرفته شده است.

مالیات تعویض پلاک

از امسال تمام خودرو‌هایی که برای خرید و فروش خودرو به مراکز تعویض پلاک مراجعه می‌کنند، باید هزینه مالیات خودرو را نیز پرداخت کنند. خودروهای داخلی یک درصد و خودروهای وارداتی ۲ درصد ارزش خودرو را به عنوان مالیات پرداخت می‌کنند. اگر به دنبال روشی هستید تا بتوانید مالیات خودرو را پرداخت کنید، می‌توانید به سایت سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی cartransfer.tax.gov.ir مراجعه کنید.

آیا امکان تعویض پلاک در شهر دیگر نیز وجود دارد؟

تعویض پلاک در شهرهای دیگر

به صورت کلی زمانی می‌توانید شماره پلاک هر شهری را دریافت کنید که در آنجا سکونت داشته باشید. مثلا برای اینکه بتوانید شماره پلاک شهر تبریز را دریافت کنید باید حتما محل سکونتتان شهر تبریز باشید. متأسفانه دیده می‌شود برخی از افراد برای دریافت شماره پلاک شهر دیگر، آدرس محل سکونت خود را اشتباه وارد می‌کنند اما شاید شماره پلاک را دریافت کنید اما باید در جریان این موضوع باشید که انجام این کار می‌تواند عواقب بدی را برای شما در پیشرو داشته باشد. چون در این شرایط کارت خودرو شما نیز به این نشانی ارسال می‌شود و در صورت عدم دریافت شما، کارت خودرو برگشت خواهد خورد و مشکلات زیادی برای شما پیش می‌آورد.

دعوی فک پلاک و مدارک لازم برای دعوی

دعوای فک پلاک هم ممکن است برای خریدار اتفاق بیفتد و هم فروشنده. حالا شاید این سوال پیش آمده باشد که در چه شرایطی برای خریدار و فروشنده پیش می‌آید؟ برای اینکه متوجه این موضوع شوید، بهتر است به لیست زیر نگاهی بیندازید. 

 مدارک لازم برای دعوای فک پلاک

برای دعوای فک پلاک نیاز است کپی برابر اصل مدارک زیر را آماده کنید و همراه خود داشته باشید.

آدرس مراکز تعویض پلاک در تهران

نام مرکز نشانی
چیتگر کیلومتر ۱۲ جاده مخصوص کرج
الغدیر یافت‌آباد، بلوار الغدیر، خیابان اکبر
میثم کیلومتر ۱۷ جاده مخصوص کرج، خیابان داور پخش، خیابان روز دارو
یادگار امام اتوبان یادگار امام، خیابان زنجان شمالی، جنب ستاد ترخیص خودرو
خاوران کیلومتر ۱۰ جاده خاوران، بعد از سه راه
ایران خودرو کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص کرج، مرکز شماره‌گذاری مستقر در شرکت ایران خودرو
سایپا کیلومتر ۱۱ جاده مخصوص کرج، مرکز شماره‌گذاری مستقر در شرکت سایپا
آسان‌ موتور کیلومتر ۸ جاده مخصوص کرج، مرکز شماره‌گذاری شرکت آسان موتور
خلیج کیلومتر ۷ جاده قدیم کرج، بلوار خلیج فارس، خیابان رهنما، جنب ستاد ترخیص خودرو
اتحاد تهران‌پارس، حکیمیه، خیابان اتحاد، اتحاد ۵ غربی

آدرس مراکز فک پلاک در شهرستان‌ها

اصفهان جاده اصفهان شیراز، بعدا از شهرک سپاهان شهر، ضلع جنوبی شهرک راهنمایی و رانندگی
میدان ورزشکار، ابتدای جاده دولت آباد، جنب تاکسیرانی
ارومیه کیلومتر ۵ سرو، ابتدای ورودی جاده جهتلو
اراک جاده خمین بالاتر از دانشگاه آزاد واحد فلق
اردبیل انتهای خیابان کشاورز، تقاطع بزرگراه بسیج راه ملا باشی
اهواز جاده اهواز اندیشمک، بعد از پلیس راه اهواز اندیشمک، جنب کانال شهید چمران سمت غرب
ایلام بلوار مهران پیچ آشوری
بجنورد بلوار ولایت، دوراهی میدان بار به سمت شهرک امام خمینی
بیرجند بلوار مسافر، جنب میدان تره‌بار
بوشهر جاده نیروگاه جنب سردخانه دو هزارتنی امکان
تبریز اتوبان شهید کسایی، شهرک آزمایش، مرکز تعویض پلاک تبریز
خرم آباد کیلومتر ۵ خرم آباد به بروجرد، روبروی دانشگاه آزاد اسلامی
رشت کیلومتر ۲ جاده انزلی، نرسیده به کارخانه پوشش، روبروی فرودگاه
زاهدان بلوار شهید طباطبائی، روبروی پرسی گاز
زنجان پایین‌تر از اراضی پایین، جنب پارکینگ راهنمایی زنجان
ساری جاده ساری جویبار، کیلومتر ۳ جنب باغ ارم
سمنان بلوار ۱۵ خرداد، شهرک غرب، خیابان تلاش بلوک b-e
سنندج شهرک مولوی، جنب ترمینال تهران
شیراز انتهای بلوار امیرکبیر، بعد از پلیس راه شیراز کازرون، جنب باغ فدک
بلوار ولایت، خیابان سلامی
شهرکرد میدان قمر بنی‌هاشم به سمت میدان میوه و تره‌بار
قم بلوار شهید محلاتی، ابتدای جاده حاجی‌آباد
قزوین عوارضی اتوبان قزوین کرج، پشت یگان موتوری نیروی انتظامی
کرج جاده قزالحصار، جنب پادگان آموزشی چمران، روبروی شرکت آذین خودرو
کرمانشاه کیلومتر ۱۲ جاده بیستون، بعد از پایانه باربری جنب پتروشیمی
کرمان بلوار جمهوری اسلامی، بلوار هوانیروز، جنب سنگبری دنا
مشهد بلوار جانباز، بلوار شهید ساجدی
ابتدای جاده قدیم نیشابور، رباط طرق، خ ابریشم ۵، مرکز تعویض پلاک شماره ۲
همدان بزرگراه امام، ابتدای شهرک مدنی، نرسیده به سه‌راهی قاسم‌آباد، مرکز تعویض پلاک همدان
یاسوج بلوار کشاورز (شرف‌آباد)، بعد از نمایندگی ایران خودرو دهرابپور
یزد بلوار جانباز، شهرک رزمندگان، انتهای شهرک

پیگیری فک پلاک خودرو

اگر جز آن دسته از افرادی هستید که مراحل تعویض پلاک را انجام داده‌اید یا به خریدار وکالت داده‌اید تا مراحل فک پلاک را بدون حضور شما انجام دهد باید از سرویس پیگیری پلاک‌های فعال قبضینو برای اطلاع از تعداد پلاک فعال خود استفاده کنید. این‌طوری می‌توانید متوجه شوید که چه تعداد شماره پلاک‌ در سامانه راهور به نام شما وجود دارد.

استعلام پلاک فعال

فرقی ندارد ساکن کدام شهر هستید. سرویس پیگیری پلاک‌های فعال، کار خیلی از افراد را راحت‌تر کرده است. یعنی نیاز نیست برای فهمیدن تعداد پلاک‌های فعال خود به ناجا مراجعه کنید بلکه می‌توانید در خانه بمانید و چه به عنوان خریدار چه فروشنده نتیجه استعلام فک پلاک از طریق اینترنت را به صورت به‌روز و آنلاین مشاهده کنید. برای استعلام پلاک فعال با کد ملی باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید. 

 • ابتدا وارد سایت قبضینو به نشانی ghabzino.com شوید.
 • بعد از لود کامل سایت روی علامت سه خط گوشه سمت راست سایت کلیک کنید.
 • گزینه خدمات قبضینو و سپس پلاک‌های فعال را انتخاب کنید.
 • برای نمایش لیست پلاک‌ها نیاز است کد ملی و شماره موبایل خود را وارد کنید. توجه داشته باشید این اطلاعات باید برای شخصی باشد که قصد دارید از وضعیت پلاک‌های فعال وی مطلع شوید. 
 • میزان اعتبار خود را برای مشاهده پلاک‌های فعال افزایش دهید. این هزینه از سوی پلیس راهور مشخص شده و قبضینو هیچ دخل و تصرفی در تعیین این مبلغ ندارد. 

پیگیری پلاک فک شده با با کد ملی

 • در نهایت می‌توانید از وضعیت پلاک فعال (فک‌ شده) خود مطلع شوید. هم‌چنین به جز تعداد پلاک‌های فعال و غیر فعال می‌توانید جزئیاتی مانند شماره سریال، تاریخ فک شدن و توضیحات برای پلاک غیر فعال را نیز مشاهده کنید.

پیگیری پلاک فک شده با با کد ملی

چند نکته مهم در مورد سرویس پیگیری فک پلاک

 • در حال حاضر سرویس استعلام پلاک خودرو با شماره پلاک وجود ندارد که شما بتوانید با شماره پلاک خودرو خود از وضعیت پلاک‌های فعال و غیرفعال مطلع شوید.
 • تا همین چند وقت گذشته به جز سرویس پلاک فعال، استعلام پلاک خودرو را نیز داشتیم و خریداران باید برای اطلاع از سرقتی نبودن خودرو از این سرویس استفاده می‌کردند. اما حالا چه خریدار باشید و چه فروشنده می‌توانند از همین سرویس استعلام پلاک فعال برای مشاهده تعداد پلاک فعال و غیر فعال خود استفاده کنید. 
 • اگر فروشنده به هر دلیل، امکان حضور در مرکز تعویض پلاک را نداشته باشد، می‌تواند با مراجعه به دفترخانه مراحل تنظیم وکالت نامه را انجام دهد تا دیگر نیازی به حضور مالک قدیم نباشد. البته توصیه می‌شود تا حتی‌الامکان از انجام این کار خودداری کنید.
 • درصورتی‌که می‌خواهید در کوتاه‌ترین زمان از طریق گوشی همراه از وضعیت پلاک‌های فعال خود مطلع شوید، می‌توانید از اپلیکیشن استعلام فک پلاک قبضینو استفاده کنید.
 • برای استعلام پلاک فک شده موتور سیکلت هم می‌توانید از سامانه استعلام پلاک فعال خودرو با کد ملی قبضینو استفاده کنید. 

سوالات متداول فک پلاک

برای استعلام پلاک فک شده نیاز به چه اطلاعاتی داریم؟

برای استفاده از سرویس استعلام فک پلاک و مشاهده جزئیات پلاک غیر فعال خود به کد ملی و شماره تماس خود نیاز دارید.

آیا می‌توانیم برای تعویض پلاک اینترنتی نوبت بگیریم؟

بله؛ برای دریافت نوبت فک پلاک اینترنتی باید به سامانه نوبت‌دهی مراکز تعویض پلاک به نشانی nobatdehi.epolice.ir مراجعه کنید. بعد از ثبت‌نام باید نام استان، شهر، خدمات و نوع وسیله نقلیه را انتخاب کنید. سپس با کلیک روی گزینه جستجو می‌توانید تمام مراکز نوبت‌دهی را مشاهده کنید. بعد از انتخاب نوع خدمت و تاریخ و زمان می‌توانید همراه با خریدار در زمان مشخص‌شده به این مراکز مراجعه کنید. 

برای ثبت درخواست فک پلاک اینترنتی باید به چه سایتی مراجعه کنیم؟

اگر قصد دارید درخواست فک پلاک را ثبت کنید و دیگر ساعت‌ها در صف‌های طولانی منتظر نوبت نمانید، می‌توانید برای ثبت نوبت فک پلاک خود به سایت nobatdehi.epolice.ir مراجعه کنید. 

آیا امکان انتخاب شماره پلاک در مراکز تعویض پلاک وجود دارد؟

خیر؛ به صورت کلی امکان انتخاب شماره پلاک دلخواه خود وجود ندارد. مگر در صورتی که قصد داشته باشید بین پلاک قدیمی و جدید، یک مورد رو انتخاب کنید. در هیچ شرایطی خریدار نمی‌تواند درخواست پلاک زوج یا فرد را دهد. بلکه این اتفاق به صورت رندومی یا تصادفی اتفاق می‌افتد.

آیا امکان گرفتن شماره پلاک در شهر دیگر وجود دارد؟

شماره پلاک با توجه به محل سکونت شما تعیین می‌شود. یعنی اگر ساکن تهران نباشید امکان دریافت شماره پلاک تهران را ندارید. اما گاهی اوقات افراد به دلیل شغل خود به مدت زمان طولانی در شهر دیگری ساکن هستند؛ در این شرایط می‌توانند بدون نیاز به فک پلاک، پلاک جدید برای خودروی خود بگیرند. تا زمانی که در شهر دیگر حضور دارند، پلاک معتبر است و بعد از آن اعتبار خود را از دست خواهد داد. 

ساعت کاری مراکز تعویض پلاک خودرو به چه صورت است؟

مراکز تعویض پلاک در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۷ تا ۱۴:۳۰ و پنج‌شنبه‌ها از ساعت ۷ تا ۱۲ باز هستند و آماده ارائه خدمت به تمام مشتریان هستند. 

برای فک پلاک باید به چه مراکزی مراجعه کنیم؟

فروشنده و خریدار باید برای فک پلاک به مراکز نقل و انتقال خودرو مراجعه کنند. اگر تحت هر شرایطی امکان حضور در این مراکز وجود ندارد؛ می‌توانید همراه با خریدار برای تنظیم وکالت‌نامه به دفترخانه مراجعه کنید.

نتیجه‌گیری

تفاوت فک پلاک با تعویض پلاک چیست، چگونه باید فک پلاک را انجام دهیم، مدارک خریدار و فروشنده زمان تعویض پلاک چه هستند؟ و چگونه باید از آخرین وضعیت پلاک‌های فعال به نام خود مطلع شویم از آن دسته سوالاتی هستند که زمان خرید و فروش خودرو برای افراد پیش می‌آید. اگر به جواب این سوالات نرسیده‌اید یعنی باید این مطلب را بخوانید. اگر در مورد استفاده از سرویس پیگیری فک پلاک به مشکل برخوردید یا هنوز به تمام جواب‌های سوال خود نرسیده‌اید؛ همین حالا گوشی تلفن را بردارید و با تیم پشتیبانی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.  

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.
شماره موبایل به درستی وارد نشده است.
دیدگاه وارد نشده است.

سرویس‌های قبضینو

دانلود اپلیکیشن قبضینو
دانلود قبضینو
لینک دانلود
دریافت لینک دانلود اپلیکیشن قبضینو

با نصب اپلیکیشن قبضینو، به آسانی تمامی قبوض خدماتی، جرائم رانندگی، عوارض شهرداری و عوارض آزادراه خود را با استفاده از تلفن همراه، کاملا رایگان و بدون محدودیت استعلام و پرداخت کنید.

شماره موبایل به درستی وارد نشده است.

در حال انتقال ...