قبضینو

نمره منفی گواهینامه چگونه پاک می‌شود؟ جدول نمره منفی ۱۴۰۳

نمره منفی گواهینامه چگونه پاک می‌شود؟ جدول نمره منفی ۱۴۰۳

تابه‌حال شده بدون توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی، با سرعت از کوچه پس کوچه‌های شهر بگذرید اما به ناگاه اس ام اس نمره منفی گواهینامه را دریافت کنید. احتمالا در این شرایط به این فکر می‌کنید که پاک شدن نمره منفی گواهینامه به چه صورت است؟…

تابه‌حال شده بدون توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی، با سرعت از کوچه پس کوچه‌های شهر بگذرید اما به ناگاه اس ام اس نمره منفی گواهینامه را دریافت کنید. احتمالا اولین سوالی که به ذهن‌تان می‌رسد در مورد پاک شدن نمره منفی گواهینامه است؛ اینکه چطور می‌توانم نمره منفی گواهینامه را پاک کنم؟ چگونه بدانم چند نمره منفی برای گواهینامه من ثبت شده است؟ اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوالات هستید کافیست این مقاله از وبلاگ قبضینو را دنبال کنید و اطلاعات کاملی در مورد نحوه پاک شدن نمره منفی گواهینامه، اعتراض به نمره منفی، استعلام نمره منفی گواهینامه بدست آورید همچنین جدول نمره منفی ۱۴۰۳ را مشاهده کنید.

نمره منفی گواهینامه چیست؟

یکی از جرایم رانندگی که به دلیل نقص قوانین راهنمایی و رانندگی برای هر راننده‌ای ثبت می‌شود، جریمه نمره منفی است. عدم توجه به این موضوع می‌تواند باعث افزایش امتیاز نمره منفی و در نهایت توقیف گواهینامه شود.

توجه داشته باشید نمره منفی برای گواهینامه شخص ثبت می‌شود و اصلا به مالک خودرو ربطی ندارد مگر اینکه پلیس در محل تخلف حضور نداشته باشد و شماره پلاک توسط دوربین شناسایی شود؛ پس اگر وسیله نقلیه شخص دیگری در دست شما است و اکنون به دلیل ارتکاب تخلف نمره منفی دریافت کرده‌اید، این نمره منفی برای وسیله نقلیه نیست.

لینک مرتیط : خلافی خودرو آنلاین

نمره منفی گواهینامه

نمره منفی گواهینامه چگونه پاک می‌شود؟ (نحوه پاک شدن نمره منفی گواهینامه)

آیا راهی برای پاک شدن نمره منفی گواهینامه وجود دارد؟ چه زمانی نمره منفی گواهینامه پاک می‌شود؟ چطور نمره نمره منفی خود را پاک کنیم؟ نمره گواهینامه بعد از چند ماه پاک می‌شود؟ این‌ها بخشی از سوالاتی هستند که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشند. برای پاسخ به این سوالات باید بگوییم برای پاک شدن نمره منفی خود باید از لیست زیر سربلند بیرون بیایید.

 1. اگر ۶ ماه از آخرین تخلف دارای نمره منفی شما گذشته باشد (یعنی در مرحله اول ۲۹ و در مرحله دوم ۲۴ امتیاز منفی) و در طی این مدت به قوانین احترام بگذارید و تخلف نمره منفی نداشته باشید، تمام نمره‌های منفی گواهینامه شما به شکل خودکار پاک می‌شود. سپس اولین تخلف بعدی به عنوان اولین نمره منفی شما شناخته می‌شود.
 2. اگر در مرحله سوم یعنی در مرحله باطل شدن گواهینامه رانندگی باشید. شرایط کمی متفاوت است. برای حذف کامل نمره منفی و خلافی خودرو نیاز است در یک سال مجموع نمره منفی‌تان کمتر از ۲۰ باشد.

در این شرایط، مشمول پاک شدن نمره منفی گواهینامه خواهید شد. در صورت زیر پا گذاشتن قوانین، تخلفات جدید به عنوان اولین نمره منفی شما شناخته شده و برای گواهینامه شما ثبت می‌شوند. پس پیشنهاد می‌کنیم بعد از پاک شدن نمره منفی گواهینامه، از تکرار این جرایم بپرهیزید و به قوانین راهنمایی و رانندگی توجه کنید.

لینک مرتیط :پیگیری کارت و سند خودرو

برای اعتراض به نمره منفی گواهینامه و حذف نمره منفی گواهینامه چه کاری باید انجام دهیم؟

اگر به نتیجه نمره منفی اعتراضی دارید و فکر می‌کنید این نمره نباید برای گواهینامه شما ثبت شده باشد، در این شرایط می‌توانید برای ثبت اعتراض نمره منفی و پاک شدن نمره منفی گواهینامه همراه با مدارک زیر به واحدهای اجرائیات تخلفات مراجعه کنید. کارشناسان ذی‌صلاح بعد از بررسی اعتراض شما و رسیدگی به آن، رای نهایی خود را صادر می‌کنند و در صورت تائید اعتراض، پاک شدن نمره منفی شما انجام می‌شود.

 • اصل گواهینامه
 • کارت مالکیت خودرو
 • وکالت نامه یا قول‌نامه
 • فرم درخواست اعتراض به نمره منفی

لینک مرتبط: اگر قصد ثبت اعتراض را دارید، می‌توانید نزدیک‌ترین آدرس مرکز اجرائیات به خودتان را از این مطلب اعتراض به جریمه‌های رانندگی پیدا کنید.

اعتراض به نمره منفی گواهینامه

آیا برای تمام تخلفات رانندگی، نمره منفی ثبت می‌شود؟

خیر؛ به صورت کلی بیش از ۱۷۲ تخلف رانندگی در جدول جرایم رانندگی وجود دارند که از بین این موارد، تنها ۲۰ مورد از آن‌ها به عنوان جرایم رانندگی پر خطر شناخته می‌شوند. شما برای هر تخلف رانندگی نمره منفی دریافت نمی‌کنید. بلکه نمره منفی گواهینامه برای تخلفاتی ثبت می‌شوند که پر خطر هستند و می‌توانند سلامتی شما و دیگران را به خطر بیندازند. در جدول نمره منفی به این تخلفات رانندگی اشاره می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: روش‌های پرداخت خلافی با یک رمز پویا

نمره منفی گواهینامه چقدر است؟ (جدول نمره منفی گواهینامه ۱۴۰۳)

همان‌طور که قبلا هم گفتیم تمام تخلفات رانندگی مشمول نمره منفی نمی‌شوند بلکه از ۱۷۲ مورد تنها در صورتی راننده امتیاز منفی دریافت می‌کند که یکی از تخلفات رانندگی زیر را انجام دهد و جریمه شود. برای آشنایی با تخلفات رانندگی به جدول زیر نگاهی بیندازید.

نوع تخلف نمره منفی وسایل نقلیه شخصی نمره منفی وسایل نقلیه عمومی و سنگین
انجام حرکات نمایشی مانند حرکت موتور سیکلت روی یک چرخ ۸ ۱۰
عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی ۵ ۱۰
سبقت غیر مجاز در راه‌های دو طرفه ۵ ۱۰
م‍صرف روان‌گردان‌ها و رانندگی در مستی ۱۰ ۲۰
ح‍رکت دنده عقب در آزادراه و بزرگراه‌ها ۵ ۷
ت‍جاوز از سرعت مجاز (بیش از ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر در ساعت) ۵ ۱۰
ت‍جاوز از سرعت مجاز (بیش از ۵۰ کیلومتر در ساعت)‍ ۱۰ ۱۵
حرکت به طور مارپیچ ۳ ۵
ع‍بور از محل ممنوع ۴ ۶
ت‍جاوز به چپ از محور راه ۵ ۹
ع‍بور وسایل نقلیه از پیاده‌رو ۵ ۷
د‍ور زدن در محل ممنوع ۳ ۵
ع‍دم رعایت حق تقدم عبور ۴ ۶
ا‍ستفاده از تلفن همراه و وسایل مشابه در سرعت بالای ۶۰ کیلومتر بر ساعت ۳ ۵
نقص فنی موثر یا نقص در سامانه روشنایی در شب ۳ ۶
عدم رعایت مقررات ایمنی حمل و نقل جاده‌ای مواد خطرناک ۸ ۸
رانندگی با وسایل نقلیه عمومی بیشتر از زمان مجاز ۷
عدم رعایت شرابط مندرج در گواهینامه مانند استفاده از عینک و … ۳ ۷
عدم توجه به فرمان ایست یا پرچم مراقبین عبور و مرور محصلین یا پلیس مدرسه ۳ ۵
عدم رعایت مقررات حمل بار ۵ ۸

محدودیت جریمه نمره منفی گواهینامه چه زمانی اعمال می‌شود؟

نمره منفی گواهینامه در سه حالت زیر اتفاق می‌افتد و در هر مرحله می‌تواند عواقبی برای راننده متخلف داشته باشد.

مرحله اول؛ ۳۰ امتیاز منفی بابت میزان نمره منفی

در مرحله اول اگر نمره منفی گواهی نامه‌تان بیشتر از ۳۰ باشد خودروتان توقیف می‌شود و تا سه ماه اجازه رانندگی ندارید. بعد از این مدت زمان کوتاه باید برای دریافت مجدد گواهی نامه خود مبلغ جریمه ۶۰ هزار تومان را پرداخت کنید. اما ممکن است این هزینه در سال جدید افزایش پیدا کرده باشد و بیشتر از این مبلغ شده باشد.

مرحله دوم؛ ۲۵ امتیاز منفی بابت تخلف دوباره

اما اگر بعد از مرحله قبل، مجددا به دلیل تخلف رانندگی، میزان نمره منفی گواهینامه‌تان بیشتر از ۲۵ شده باشد، گواهینامه به مدت ۶ ماه توقیف می‌شود. در این مدت نمی‌توانید رانندگی کنید. در نهایت بعد از گذشت ۶ ماه و پرداخت مبلغ ۹۰ هزارتومان، گواهی‌نامه‌تان آزاد می‌شود و می‌توانید مثل سابق در شهر و جاده تردد کنید.

مرحله سوم: باطل شدن گواهینامه

در مرحله آخر بعد از گذشت مرحله اول و دوم، اگر دوباره تخلفی انجام دهید و این بار نمره منفی گواهینامه به ۲۰ برسد، گواهینامه به مدت ۱ سال توقیف می‌شود. متأسفانه اگر این مرحله اتفاق بیفتد، گواهینامه‌تان به صورت کامل باطل می‌شود و برای دریافت مجدد آن باید دوباره در دوره‌های آموزشی و آزمون رانندگی شرکت کنید. البته این تمام ماجرا نیست بلکه باید مبلغ جریمه یک میلیون و پانصد هزار تومان را نیز پرداخت کنید.

لینک مستقیم استعلام نمره منفی گواهینامه با کد ملی

چگونه نمره منفی گواهینامه ثبت می‌شود؟

وقتی مرتکب تخلف می‌شوید نمره منفی شما با وارد کردن شماره گواهینامه در سیستم راهور ثبت می‌شود، اما گاهی در زمان ارتکاب تخلف، دوربین‌های راهنمایی و رانندگی پلاک وسیله نقلیه شما را ثیت می‌کنند؛ در این شرایط پلاک وسیله نقلیه وارد سامانه می‌شود و نمره منفی دوربین برای مالک ثبت می‌شود.

گاهی اوقات دیده شده که خودرو دست شخصی به جز مالک خودرو بوده و در این شرایط نمره منفی برای پلاک ماشین مالک ثبت شده است. در این شرایط باید صاحب خودرو به واحد اجرائیات راهنمایی و رانندگی مراجعه کند و با ارائه مدارک می‌تواند ثابت کند در زمان تخلف شخصی به جز مالک خودرو حضور داشته و نمره منفی را به گواهینامه وی منتقل یا به صورت کامل پاک کند.

لینک مرتبط: استعلام خلافی خودرو با جزئیات

نمره منفی گواهینامه موتور

استعلام پاک شدن نمره منفی گواهینامه به چه صورت است؟

داشتن نمره منفی گواهینامه یکی از دغدغه‌های بیشتر افرادی است که این روزها بدون توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی عبور و مرور می‌کنند. اما شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد چطور بفهمیم چه نمره منفی داریم؟ آیا برای تمام تخلفات رانندگی، نمره منفی داریم؟ برای پیگیری نمره منفی باید چه کاری انجام دهیم؟ در این قسمت می‌خواهیم در خصوص روش‌های ساده و آسانی صحبت کنیم که بعد از شناخت این روش‌ها دیگر به دنبال راه دیگری نخواهید بود.

نحوه استعلام نمره منفی گواهینامه از طریق اینترنت در قبضینو

استعلام نمره منفی گواهینامه قبضینو با کد ملی یکی از روش‌های آسان برای مشاهده میزان نمره منفی گواهینامه و یا وضعیت پاک شدن نمره منفی گواهینامه است. اگر نمی‌دانید این سرویس استعلام نمره منفی گواهینامه با کد ملی در کجای سایت قرار دارد و چطور می‌توانید از آن استفاده کنید. با ما همراه باشید.

اگر می‌خواهید از طریق گوشی وارد سایت قبضینو شوید باید مراحل را به شکل زیر دنبال کنید.

 • برای استعلام نمره منفی در قبضینو نیاز است به سایت استعلام نمره منفی گواهینامه به نشانی ghabzino.com مراجعه کنید.
 • گزینه نمره منفی گواهینامه را از بین خدمات خودرو انتخاب کنید.
 • شماره گواهینامه خود را به شکل صحیح در بخش نمایش داده‌شده وارد کنید.
 • برای استعلام نمره منفی گواهینامه با کد ملی نیاز است شماره موبایل و کد ملی راننده را وارد کنید.
 • گزینه نمایش میزان نمره منفی را لمس کنید.
 • ابتدا قوانین و مقررات را مطالعه کنید و سپس اعتبار خود را برای مشاهده نتیجه استعلام افزایش دهید. توجه داشته باشید قبضینو هیچ دخل و تصرفی در تعیین این مبلغ ندارد. این هزینه از سوی پلیس راهور مشخص شده است.
 • درنهایت می‌توانید نتیجه نمره منفی را با جزئیاتی مانند شناسه قانون، وضعیت گواهینامه و مقدار نمره منفی مشاهده کنید. امکان مشاهده نمره منفی پاک شده نیز در سامانه قبضینو وجود دارد.

نحوه استعلام نمره منفی گواهینامه از طریق اینترنت در قبضینو

نتیجه‌‌گیری

در این مطلب از وبلاگ قبضینو تلاش کردیم در خصوص پاک شدن نمره منفی گواهینامه، صحبت کنیم. اگر قصد دارید از میزان نمره منفی خود به صورت آنلاین باخبر شوید، می‌توانید از سرویس استعلام نمره منفی گواهینامه به صورت آنلاین قبضینو یا سایت راهور استفاده کنید.

سوالات متداول

امکان اعتراض به نمره منفی گواهینامه وجود دارد ؟

بله؛ درصورتی که مطمئن باشید در ثبت نمره منفی گواهینامه اشتباهی پیش آمده و مدارک اثبات آن را هم داشته باشید، می‌توانید به مرکز اجرائیات پلیس یا پلیس +۱۰ مراجعه کرده و اعتراض خود را ثبت کنید تا بررسی های لازم انجام شود.

نمره منفی گواهینامه چگونه پاک می‌شود؟

اگر به مدت ۶ ماه هیچ تخلف نمره منفی داری برای شما ثبت نشود، نمره منفی از گواهینامه شما پاک می‌شود.

با چند نمره منفی گواهینامه باطل میشود؟

درصورتی که نسبت به نمرات منفی مرحله اول و دوم بی‌تفاوت بوده و نمرات منفی مرحله سوم را به ۲۰ نمره منفی برسانید، علاوه بر جریمه نقدی، گواهینامه باطل می‌شود.

چرا نمره منفی گواهینامه پاک نمیشود؟

چون ممکن است شرایط رعایت قوانین در مهلت ۶ ماهه را رعایت نکرده باشید.

آیا نمره منفی گواهینامه پاک میشود؟

بله؛ درصورت رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی تا حداقل ۶ ماه نمره گواهینامه به‌صورت خودکار پاک می‌شود.

آیا جریمه دو برگی نمره منفی دارد؟

خیر؛ نمره منفی تنها مربوط به تخلفات معرفی‌شده در این مقاله بوده و جریمه دو برگی نمره منفی ندارد.

ثبت دیدگاه

شما هم می‌توانید دیدگاه خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.
ثبت دیدگاه