استعلام خودرو توقیفی و مراحل ترخیص از پارکینگ خلافی راهور

امیر مرادنژاد
استعلام خودرو توقیفی و مراحل ترخیص از پارکینگ خلافی راهور
فهرست مطالب

لحظه‌ای که به محل پارک خودروی خود می‌رسید و متوجه می‌شوید که خودروتان سر جایش نیست، یکی از سخت ترین و دلهره‌آورترین لحظات زندگی است. در لحظه اول نگران می‌شوید که خودروی شما دزدیده شده و بعد که کمی اطراف را بررسی می‌کنید و چشمتان به تابلوی پارک ممنوع می افتد. بله؛ پلیس به دلیل پارک کردن خودرو مقابل تابلوی پارک ممنوع خودروی شما را به پارکینگ منتقل کرده است. حتما این موضوع به اندازه کافی شما را ناراحت کرده و جستجو برای نحوه ترخیص خودرو نباید شما را بیشتر گیج کند و باری اضافه بر دوش شما باشد. پس نگرانی‌ها را کنار بگذارید و این مقاله را به دقت مطالعه کنید تا با نحوه ترخیص و استعلام خودروی توقیفی آشنا شوید و به کمترین دردسر خودروی خود را از پارکینگ خارج کنید.

مراحل ترخیص و استعلام خودرو توقیفی در پارکینگ راهور

اگر برای بار اول است که خودروی شما توسط پلیس به پارکینگ خلافی منتقل شده، بهتر است کمی وقت بگذارید و مراحل ترخیص خودرو توقیفی و ترخیص خودرو تصادفی را با دقت مطالعه کنید تا کمتر دچار دردسر و اتلاف وقت شوید. جدا از اینکه با انتقال خودرو به پارکینگ توسط جرثقیل‌های نیروی انتظامی همیشه احتمال آسیب رسیدن به بدنه خودرو و سیستم تعلیق وجود دارد، بیشتر ناراحتی مالکان، روند خارج کردن ازسامانه پارکینگ ناجا و پرداخت جریمه خلافی است.

برای استعلام میزان خلافی و مشاهده جریمه رانندگی به سامانه استعلام خلافی مراجعه کنید.

در این مقاله فرآیند خارج کردن خودرو از پارکینگ و کارهایی که باید قبل و بعد از آن را انجام دهید شرح خواهیم داد. علاوه بر پارک در محل‌های ممنوع، دلایل دیگری همچون تخلفات رانندگی سنگین شامل سرعت بیش از حد مجاز، همراه نداشتن مدارک اصلی ماشین و گواهینامه، تصادف وعدم پرداخت جریمه خلافی ماشین و یا موتور سیکلت نیز می‌تواند موجب توقیف خودرو و انتقال آن به پارکینگ راهور شود.

برای اطلاع از انتقال اتومبیل به پارکینگ پلیس راهور و استعلام خودرو توقیفی از طریق اس ام اس، می‌توانید اعداد شماره پلاک خودرو را به شماره ۳۰۰۰۵۳۵۳ ارسال کنید. برای نمونه اگر شماره پلاک خودروی شما |ایران۲۲|۶۷۸ ج۱۷| باشد باید فقط اعداد شماره پلاک خود را به ترتیب به شماره پیامک اعلام شده ارسال کنید. مثال: ۱۷۶۷۸۲۲

برای استعلام خودرو و خارج کردن خودرو توقیف شده از پارکینگ تمامی مراحل زیر را انجام دهید:

 • تماس با پلیس ۱۱۰ و اطمینان از انتقال خودرو به پارکینگ
 • پرسیدن نام و آدرس پارکینگی که خودرو شما به آن منتقل شده است
 • همراه داشتن مدارک ماشین شامل کارت ماشین، برگ سبز خودرو، بیمه نامه خودرو و کپی از تمام مدارک
 • همراه داشتن مدارک شخصی شامل کارت ملی، شناسنامه و گواهینامه و کپی از تمام مدارک
 • بررسی و اطمینان از پرداخت جریمه‌های رانندگی و آگاهی از ریز خلافی خودرو
 • همراه داشتن رسید پرداخت خلافی‌ خودرو
 • بررسی و اطمینان از پرداخت عوارض شهرداری خودرو
 • تهیه وکالت نامه از مالک خودرو توقیفی در صورتی که خودرو به نام شما نیست (برای مثال خودرو به نام همسر شماست)
 • مراجعه به پارکینگی که خودرو به آن منتقل شده و گرفتن برگه توقیف خودرو و برگه جریمه که معمولا به آن پیوست می شود
 • مراجعه به ستاد ترخیص راهور مربوطه در شهر
 • پرداخت هزینه‌های مربوطه شامل هزینه جرثقیل و … در ستاد ترخیص
 • اخذ مجوز ترخیص خودرو توقیفی
 • مراجعه به پارکنیگ برای تحویل ماشین توقیفی
 • کنترل بدنه و سیستم تعلیق خودرو و اطمینان از آسیب ندیدن آن‌
 • همراه داشتن بیمه شخص ثالث

بیمه خودرو

تماس با پلیس ۱۱۰ و اطمینان از انتقال خودرو به پارکینگ

همیشه لحظه‌ای که به محل پارک خودرو توقیفی می روید و متوجه می شوید که خودروتان سر جایش نیست، یکی از سخت ترین زمان هاست. در لحظه اول نگران می شوید که خودروی شما دزدیده شده و بعد که کمی اطراف را بررسی می کنید و چشمتان به تابلوی پارک ممنوع می افتد حدس میزنید که دست پلیس در کار است. برای  اطلاع از جابه جایی اتومبیل به پارکینگ پلیس بهترین کار این است که با ۱۱۰ تماس بگیرید و مطمئن شوید که خودرو به سرقت رفته یا توسط پلیس به پارکینگ منتقل شده. در صورتی که خودرو توقیف شده و به پارکینگ راهور منتقل شده بود، نام و آدرس پارکینگ را از اپراتور ۱۱۰ بپرسید.

آماده کردن مدارک خلافی ماشین توقیفی و مراجعه به پارکینگ راهور ۱۲۰

پارکینگ‌های راهنمایی رانندگی و همچنین ستادهای ترخیص خلافی خودرو  از ساعت ۷ صبح شروع به کار می کنند. برای اینکه کمتر وقتتان تلف شود و همچنین کمتر هزینه پارک در پارکینگ دهید، بهترین کار این است که فردای همان روز توقیف خودرو کار ترخیص خودرو را شروع کنید.  ابتدا مدارک شخصی و مدارک خودرو را آماده کنید و از آن‌ها یک نسخه کپی تهیه کنید. مهمترین مسئله در آماده کردن این مدارک این است که برای ترخیص خودرو حضور خود مالک ضروری است و در صورتی که مالک نمی‌تواند به صورت حضوری به ستاد ترخیص خودرو توقیفی مراجعه کند، حتما باید وکالت نامه به یک فرد دیگر برای این کار اعطا کند. مدارک زیر برای ترخیص لازم است و حتما اصل و کپی آن را همراه داشته باشید.

 • شناسنامه مالک خودرو
 • کارت ملی مالک ماشین
 • گواهینامه
 • کارت ملی وکیل (درصورتی که شخصی که ستاد ترخیص مراجعه می کند مالک نیست و وکالت نامه دارد)
 • کارت ماشین توقیفی یا موتور سیکلت خاطی
 • برگ سبز ماشین توقیفی
 • بیمه نامه خودرو توقیفی

علاوه بر مدارک بالا لازم است تا با مراجعه به پارکینگ، برگه مربوط به توقیف خودرو و برگه جریمه که همراه با آن است را نیز دریافت کنید. به هنگام دریافت این برگه‌ها  از متصدی پارکینگ بپرسید که به کدام اداره ترخیص باید مراجعه کنید. البته در شهرستان‌ها معمولا اداره های ترخیص در خود ساختمان مرکزی پلیس راهور قرار دارد اما در شهرهای بزرگ همچون تهران چند اداره ترخیص وجود دارد. به این نکته توجه داشته باشید؛ زمانی که به ستاد ترخیص مراجعه می‌کنید، باید برای مدارک خود پوشه‌ای تهیه کنید. پوشه‌ها در رنگ‌‌های مختلف هستند. رنگ پوشه بستگی به نوع تخلفی که صورت گرفته و مامور راهنمایی رانندگی صورت جلسه کرده است تعیین می‌شود.

مراحل ترخیص و استعلام خودرو توقیفی در پارکینگ راهور

استعلام خلافی و جریمه‌ رانندگی و واریز خلافی خودرو توقیفی

یکی دیگر از مدارک مورد نیاز برای ترخیص خودرو تهیه تاییدیه عدم خلافی است. برای این کار قبل از مراجعه به اداره ترخیص باید به یکی از دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنید و لیست خلافی ماشین خود را تهیه کنید. هزینه پارکینگ ماشین توقیفی هم به پای شما است. اگر خودروی شما خلافی داشت حتما باید آن را پرداخت کنید. به صورت اینترنتی می توانید از سامانه پرداخت خلافی رانندگی قبضینو  استفاده کنید و یا به شعب بانک ملی مراجعه کنید.  بعد از پرداخت خلافی ماشین و یا اگر خلافی نداشتید از آن برگه نیز یک کپی تهیه کنید.

 تسویه عوارض شهرداری خودرو جهت ترخیض ماشین تصادفی

علاوه بر تسویه خلافی خودرو و موتور سیکلت و جریمه‌ رانندگی، باید عوارض مربوط به شهرداری خودرو را نیز پرداخت کنید. برای این کار باید به سایت www.cartax.ir  مراجعه کنید. عوارض شهرداری با توجه به نوع خودرو و تاثیر آن بر محیط زیست متفاوت است. اگر خودوری شما در محیط شهری متوقف شده‌است، برگه عوارض شهرداری و رسید پرداخت آن یکی از مدارک لازم برای ترخیص خودرو از پارکینگ است.

 مراجعه به اداره ترخیص خودرو خلافی

با همراه داشتن اصل و کپی مدارک می توانید به اداره ترخیص و استعلام خلافی  مربوطه مراجعه کنید. در اداره ترخیص ابتدا یک برگه ترخیص به شما داده می شود تا اقدام به پر کردن آن بکنید. بعد از آن کلیه مراحل توسط اپراتور ها و کارکنان اداره ترخیص به شما شرح داده می شود. در نهایت در صورتی که مدارک مشکل نداشته باشند، با دریافت هزینه جرثقیل و پارکینگ نامه ترخصی صادر می گردد.

مراحل ترخیص و استعلام خودرو توقیفی در پارکینگ راهور

 مراجعه به پارکینگ نیروی انتظامی برای تحویل گرفتن ماشین توقیف شده

با برگه ترخیص خلافی گرفته شده از اداره ترخص خودرو، به پارکینگ نیروی انتظامی که خودرو در آن توقیف شده مراجعه کنید و خودرو خود را ترخیص کنید. حتما بدنه خودرو ترخیصی و سیستم تعلیق آن را کنترل کنید تا در حین انتقال خودرو به پارکینگ آسیبی به آن وارد نشده باشد.

شاید یکی از دلایل توقیف ماشین شما جریمه بالای یک میلیون تومانی می باشد.

لازم به ذکر است که اگر مبلغ جریمه رانندگی شما بیشتر از یک میلیون تومان باشد، امکان توقیف خودرو شما توسط مامورین راهنمایی و رانندگی راهور وجود دارد. بنابراین همیشه جریمه خودرو خود را استعلام کنید تا از خلافی‌های خود با خبر باشید. برای اسنعلام و پرداخت قبض جریمه رانندگی می‌توانید از سامانه پرداخت قبضینو استفاده کنید و تمامی خلافی‌های خود را به صورت تجمیعی پرداخت کنید.

در بعضی از تبلیغات غیر قانونی مدعی می شوند که میتواند مبلغ جریمه شما را پاک کنند. این افراد سود جو  و با اغفال مردم سعی در کلاه برداری دارند. هرگز از راه های غیر قانونی برای تصفیه خلافی رانندگی خود اقدام ننماید. در صورت مشخص شدن این جرم، پیگرد قانونی دارد.

خلافی خودرو

ستادهای ترخیص خودرو کجا هستند؟

ستادهای ترخیص خودرو کجا هستند؟

آدرس ستادهای ترخیص خودرو به ترتیب منطقه شهرداری را می‌توانید در فهرست زیر مشاهده کنید:

۱- آدرس مرکز ستاد ترخیص خودرو مرکزی خیابان زنجان: خیابان ستارخان جنب کلانتری ۱۱۸ ستارخان

۲- آدرس ستاد ترخیص خودرو خلیج فارس: کیلومتر ۷ جاده قدیم کرج، خیابان خلیج فارس، خیابان راهنما

۳- آدرس ستاد ترخیص خودرو منطقه ۳ راهور: خیابان پاسداران، خیابان گل‌نبی

۴- آدرس ستاد ترخیص خودرو منطقه ۵ راهور: بزرگراه همت، جنت‌آباد شمالی، خیابان دانش

۵- آدرس ستاد منطقه ۶ راهور: میدان ولی عصر، ابتدای بلوار کریمخان زند

۶- آدرس ستاد منطقه ۸ راهور: بزرگراه شهید باقری، تقاطع خیابان رسالت

۷- آدرس ستاد منطقه ۱۱ راهور: میدان قزوین، خیابان قزوین، جنب شهرداری منطقه ۱۱

۸- آدرس ستاد منطقه ۱۵ راهور: سه‌راه افسریه، پشت شهرداری منطقه ۱۵، جنب ترمینال خاوران

۹-آدرس ستاد منطقه ۱۷ راهور: بزرگراه آیت‌الله سعیدی، پل ساوه، خیابان آزادی، جنب آتش‌نشانی

۱۰- آدرس ستاد منطقه ۲۰ راهور: شهرری، خیابان شیرازی، روبروی فروشگاه شهروند

 

پرداخت قبض قبضینو

 

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.

پست الکترونیک وارد نشده است.

متن دیدگاه یا پیام وارد نشده است

۲۳۸۸ ۲۸۴۲ ۰۲۱

دیدگاه کاربران

پست های محبوبخداحافظی با قبوض کاغذی

پیام

در صورت نیاز به راهنمایی می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید

۰۲۱ ۲۸۴۲ ۲۳۸۸

توجه ! متاسفانه امکان استفاده از سایت قبضینو در این نسخه از مرورگر وجود ندارد، لطفا برای استفاده از قبضینو از سایر مرورگرهای مطرح استفاده نمایید.