مدت زمان غیر فعال شدن پلاک خودرو چقدر است؟

مدت زمان غیر فعال شدن پلاک خودرو چقدر است؟

چند سالی است که فرآیند ثبت نام خودرو اینترنتی به صورت پیش‌فروش با قیمت کارخانه آغاز شده است. این فرآیند قوانین و مقررات متعددی دارد که متقاضیان را سردرگم کرده است. یک نمونه از این قوانین و مقررات که سفت و سخت اجرا می‌شود، پلاک فعال است. اگر شخصی پلاک فعال به نام خودش داشته باشد، امکان ثبت نام خودرو اینترنتی به صورت پیش‌فروش با قیمت کارخانه را ندارد. در نتیجه، پرسش‌های متعددی برای متقاضیان مبنی بر زمان غیر فعال شدن پلاک پیش آمده است. قبضینو پاسخ پرسش‌ها را داده است تا شما را از سردرگمی‌های قوانین و مقررات ثبت نام خودرو اینترنتی در سامانه یکپارچه فروش خودرو رها سازد.

غیر فعال شدن پلاک چیست و چه زمانی به آن نیاز داریم؟

غیر فعال شدن پلاک به معنای سلب مالکیت آن از شخص است. زمانی که شما پلاکی را غیر فعال می‌کنید آن پلاک از مالکیت شما خارج می‌شود و زمانی که پلاک فعالی دارید به این معنا است که مالکیت آن پلاک به نام شما ثبت شده است. بنابراین قبل از هر چیزی بهتر است یک نگاه کلی به موقعیت‌هایی داشته باشیم که غیر فعال شدن پلاک برای شما ضروری است.

یکی از مهم‌ترین شروط ثبت نام در طرح‌های مختلف فروش خودرو، نداشتن پلاک فعال است. این شرط چنان اهمیتی دارد که در صورت ثبت نام و داشتن پلاک فعال، ثبت نام شما به کلی لغو خواهد شد.

زمانی که شما خودروی خود را به صورت وکالتی به فروش می‌رسانید غیر فعال شدن پلاک، اهمیت زیادی پیدا می‌کند؛ چرا که در صورت فعال بودن پلاک به نام شما و نصب بودن آن روی خودرو، هرگونه جرم و تخلفی به نام شما ثبت شده و کلیه مسئولیت‌های حقوقی و قانونی آن با شخص شما خواهد بود.

چه زمانی پلاک، غیرفعال می‌شود؟

سرهنگ علی محمدی، ریاست مرکز تعویض پلاک پلیس راهور، در نشست خبری با خبرگزاری تسنیم گفت که زمان غیر فعال شدن پلاک خودرو بلافاصله پس از تعویض پلاک در همان مرکز است. در حقیقت، هنگامی که مراحل تعویض پلاک طی می‌شود، پلاک فعال به پلاک غیرفعال تبدیل می‌شود؛ سپس، پلاک غیرفعال شده به انبار پلاک‌ها منتقل می‌شود. لازم به ذکر است که پلاک غیرفعال شده تا ۱ سال در انبار پلاک‌ها برای مالک پیشین حفظ و نگهداری می‌شود.

همین حالا از وضعیت پلاک فعال خود باخبر شوید!

زمان غیر فعال شدن پلاک خودرو برای ثبت نام خودرو اینترنتی

چرا در برخی موارد پس از فروش خودرو پلاک غیرفعال نمی‌شود؟

به نقل از سرهنگ علی محمدی علت اساسی غیر فعال نشدن پلاک خودرو پس از فروش خودرو این است که تعویض پلاک انجام نشده است! شاید تعجب کنید؛ اما، اگر روش‌های تعویض پلاک خودرو را بدانید، متوجه این موضوع می‌شوید.

در حقیقت، تعویض پلاک خودرو دو روش دارد: اول اینکه فروشنده همراه با خریدار به تعویض پلاک مراجعه کند و دوم اینکه فروشنده همراه با خریدار به تعویض پلاک مراجعه نکند؛ بلکه، تنها وکالت تعویض پلاک را به خریدار دهد تا خودش کارهای تعویض پلاک را انجام دهد.

هنگامی که فروشنده از روش دوم برای تعویض پلاک استفاده کند، امکان غیر فعال نشدن پلاک خودرو پس از فروش خودرو به دست خریدار وجود دارد. این موضوع مشکلات متعددی را برای فروشنده ایجاد می‌کند که تبعاتی را برای او به همراه دارد.

مهم‌ترین مشکل غیر فعال نشدن پلاک خودرو پس از فروش این است که تخلفات خریدار به پای فروشنده است؛ چون، خریدار با پلاک فروشنده تردد می‌کند. در ضمن، این غیر فعال نشدن پلاک خودرو پس از فروش در زمان ثبت نام خودرو اینترنتی به صورت پیش‌فروش با قیمت کارخانه مشکل ایجاد می‌کند؛ چون، یک شرط اساسی برای ثبت نام آنها این است که افراد پلاک فعال نداشته باشند. در نتیجه، پیگیری این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد؛ اما، چگونه؟

به نقل از سرهنگ علی محمدی زمانی که خریدار نسبت به تعویض پلاک وکالتی اقدام نمی‌کند، باید از طریق شکایت به شورای حل اختلاف برای غیر فعال شدن پلاک خودرو اقدام کرد. اکنون، پرسش اینجاست که چطور باید متوجه وضعیت پلاک خودرو شوید؟ در ادامه، یکی از آسان‌ترین روش‌های استعلام پلاک فعال را به شما معرفی خواهیم کرد.

نکته: علت اساسی غیر فعال نشدن پلاک خودرو پس از فروش خودرو این است که تعویض پلاک به درستی انجام نشده است!

تعویض پلاک وکالتی

چگونه استعلام وضعیت پلاک خودرو را برای ثبت نام خودرو اینترنتی انجام دهیم؟

شما می‌توانید از سامانه‌ی جامعی مانند قبضینو برای استعلام پلاک فعال خودرو استفاده کنید تا تمام جزئیات پلاک‌های فعال و پلاک‌های غیرفعال را مشاهده کنید. شما می‌توانید جزئیاتی مانند زمان فک پلاک، مکان فک پلاک و شماره پلاک فک شده را به صورت به‌روز مشاهده کنید. در ضمن، نتیجه‌ی استعلام شما در بخش سوابق پروفایل کاربری ذخیره می‌شود بنابراین هر زمان که نیاز داشته باشید، بدون هزینه به آن دسترسی دارید؛ البته، پیشنهاد ما این است که اگر منتظر غیر فعال شدن پلاک خودرو از جانب خریدار هستید، استعلام به‌روز بگیرید تا از وضعیت پلاک مطلع شوید.

نکته: اگر شما هم از روش تعویض پلاک وکالتی استفاده کرده‌اید، باید برای ثبت نام خودرو اینترنتی ایران خودرو و سایپا، وضعیت پلاک خودرو را استعلام بگیرید. اگر غیرفعال شده بود، ثبت نام کنید و اگر غیرفعال نشده بود، شکایت کنید تا مراحل قانونی طی شود.

چه اقداماتی پس از استعلام وضعیت پلاک خودرو نیاز است؟

اگر پلاک موردنظر شما غیرفعال ثبت شده بود، برای ثبت نام پیش‌فروش خودرو ایران خودرو و سایپا اقدام کنید. اگر هنوز پلاکی به نام شما فعال است بهتر از قبل از هر ثبت نامی آن را غیر فعال کنید و مالکیت پلاک را به نام فرد دیگری ثبت کنید. آیا شما نیز تا به‌حال برای ثبت نام اینترنتی خودرو با مشکل غیر فعال نشدن پلاک خودرو رو‌به‌رو شده‌اید؟ شما چه راهکاری برای حل این مشکل داشته‌اید؟

بیشتر بخوانید

تعویض پلاک خودرو و مراحل فروش خودرو به چه صورت است؟

چگونه مالیات نقل و انتقال خودرو را محاسبه و پرداخت کنیم؟

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.
شماره موبایل به درستی وارد نشده است.
دیدگاه وارد نشده است.
صدیقه افغانی بمی

آیا پلاکی بنامم هست

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ برای اطلاع از وضعیت پلاک‌های فعال خودتون می‌تونین از استعلام پلاک فعال قبضینو استفاده کنین.

مسعود ولیدی

سلام منظور از نداشتن پلاک انتظامی فعال شامل پلاک کامیون هم میشه

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ خیر، شرط داشتن پلاک انتظامی فعال روی خودروهای سواری هست و افرادی که خودروهای غیر از خودروی سواری به نامشون هست می‌تونن برای ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خرید خودرو اقدام کنن. شما هم می‌تونین برای ثبت نام و خرید خودرو اقدام کنین.

حسین

من ماشینم پارسال به سرقت رفته و پیدا نشده،،، الان میتونم در طرح ثبت نام خودرو شرکت کنم

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ اگر اعلام سرقت کردین باید برای غیر فعال کردن پلاکی که به نامتون بوده از طریق مراجع قانونی اقدام کنین. بعد از غیر فعال کردن می‌تونین برای اطلاع از وضعیت پلاک‌های فعال خودتون از استعلام پلاک فعال قبضینو استفاده کنین.

شاکر صفه پور

خواستار فک پلاک فروشی را دارم

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ برای فک پلاک باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنین و مراحلش رو انجام بدین. تو مقاله تعویض پلاک خودرو و مراحل فروش خودرو به چه صورت است؟ به صورت کامل مراحل و شرایط رو توضیح دادیم.

عادل

سلام الان که ثبت نام شروع شده در حین وقت ثبت نام بتونم پلاک غیر فعال کنم یا بفروشم سند بزنم به نام کسی…اون لحظه میتونم ثبت نام کنم؟

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ روزی که ثبت نام می‌کنید نباید پلاکی به نام شما فعال باشه. پیشنهاد می‌کنیم بعد از انتقال مالکیت خودرو و قبل از ثبت نام در سامانه یکپارچه، استعلام پلاک فعال رو از طریق قبضینو انجام بدین تا از این موضوع مطمئن باشین.

سعید

سلام وعرض ادب بنده ثبت نام کرده وخودرو رابعد ازیک سال فروختم آیا ثبت نام مجددامکان داره؟؟ واگر نداره تا چه مدت بعد قادربه ثبت نام هستم..!؟؟ ممنون

پشتیبانی قبضینو

سلام دوست عزیز؛ روزی که ثبت نام می‌کنید نباید پلاکی به نام شما فعال باشه.پیشنهاد می‌کنیم قبل از ثبت نام استعلام پلاک فعال رو از طریق قبضینو انجام بدین تا از این موضوع مطمئن باشین.

مهدی حسین زاده

سلام،طرح فروش یکپارچه مرحله دوم از بیست اردیبهشت شروع شده،من که بیست و هشتم قصد ثبت نام دارم آیا عدم داشتن پلاک فعال تا بیست و هشتم حساب میشه یا نه از زمان شروع ثبت نام این طرح که بیستمه؟

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ روزی که ثبت نام می‌کنید نباید پلاکی به نام شما فعال باشه.پیشنهاد می‌کنیم قبل از ثبت نام استعلام پلاک فعال رو از طریق قبضینو انجام بدین تا از این موضوع مطمئن باشین.

حسن البرزی

بنده چند تا پلاک فعال دارم

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ برای اطلاع از وضعیت پلاک‌های فعال خودتون می‌تونین از استعلام پلاک فعال قبضینو استفاده کنین.

مجید

سلام خسته نباشید من سال ۹۲ پلاک به اسم خواهرم زدم الان پلاک لازم داره به اسم خودم کنم میتونم در ثبت نام شرکت کنم و خواهرم میتونه ثبت نام کنه

سارا واعظی

سلام دوست عزیز. برای ثبت نام در طرح خرید خودرو نباید پلاک فعالی به نام شما وجود داشته باشه. در صورت نداشتن پلاک فعال می‌تونین به راحتی ثبت نام کنین. پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از وضعیت پلاک‌های فعال و غیر فعال، از استعلام پلاک فعال قبضینو استفاده کنین تا مطمئن باشین که پلاکی به نامتون ثبت شده یا خیر.

محمد

من ثبت نام کردم چون پلاک ب نامم بود زد برام پلاک ب ناممه.حالا رفتم تعویض پلاک و زدم به نام طرف حالا توی دور جدید میتونم دیگه ثبت نام کنم

سارا واعظی

سلام دوست عزیز. بله در صورت غیر فعال شدن پلاک به راحتی می‌تونین ثبت نام کنین. پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از وضعیت پلاک‌های فعال و غیر فعال، از استعلام پلاک فعال قبضینو استفاده کنین تا مطمئن بشین که پلاکی به نام شما فعال نیست.

جواد بخشی

سلام من یه ماشین فروختم وخودم از کارخانه تحویل گرفتم و کارخانه شماره ملی یکی دیگه زده الان پلاک به اسم من نیست تکلیف اون پلاک چی میشه

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ اگر به نام فرد دیگری ثبت نام رو انجام داده باشین سند ماشین به نام اون فرد صادر می‌شه و تا یک سال امکان انتقال مالکیت وجود نداره. اگر هم اشتباهی پیش اومده و شما به نام خودتون ثبت نام کرده بودین حتما به کارخانه مراجعه و مشکل رو پیگیری کنین.

سعید

عالی ، با تشکر از قبضینو

سارا واعظی

ممنون از همراهی شما دوست عزیز

بهرامی جعفر

سلام منم جعفر بهرامی هستم قبلا پلاک به اسم بوده چکار کنم که پلاک قبلیم برگرد

سارا واعظی

سلام جناب بهرامی. اگر پلاک قبلی هنوز به نام شما فعال باشه امکان استفاده از اون وجود داره. اما اگر پلاک غیر فعال شده باشه و به نام شخص دیگری شده باشه امکان بازگشت پلاک وجود نداره. برای اطلاع از وضعیت پلاک‌های فعال و غیر فعال هم می‌تونین از استعلام پلاک فعال قبضینو استفاده کنید.

مهدی شهرکی

سلام من درثبت نامهای قبلی یه پیکان ۸۲ بنامم بوده اسمم رفته تولیست سیاه الان پلاک فعالی ندارم ولی نمیتونم ثبت نام کنم چطوری میتونم پیگیربشم که مشکلم حل بشه.ممنون ازقبضینوکارش درسته.

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ ممنون از همراهی شما. در صورتی که پلاک فعالی به نام شما نیست نباید مشکلی برای ثبت نام وجود داشته باشه. پیشنهاد می‌کنیم برای اطمینان از این موضوع حتما استعلام پلاک فعال رو انجام بدین و اگر پلاکی به نام شما هست برای غیر فعال کردن اون اقدام کنید. اگر هم خودروی قبلیتون رو فروختین و هنوز به نام شماست می‌تونین برای شکایت به مراجع قانونی مراجعه کنید.

منصور

سلام آیا بعد از فک پلاک بلافاصله می توان برای ایران خودرو ثبت نام کرد یا باید زمان بگذره

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ غیر فعال شدن پلاک در همون روز مراجعه به مرکز تعویض پلاک انجام می‌شه اما برای چلوگیری از هر گونه مشکلی حداکثر یک یا دو روز قبل از ثبت نام ایران خودرو این کار رو انجام بدین تا خیال راحت برای ثبت نام اقدام کنید.

سینا زمانی

سلام می‌تونیم همون روز شروع پیش فروش خودرو، پلاک‌مون رو غیرفعال کنیم؟ یا روند غیر فعال شدن پلاک زمان‌بره؟

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ پیشنهاد می‌کنیم چند روز قبل اقدام کنید تا مشکلی پیش نیاد. غیر فعال شدن پلاک در همون روز مراجعه به مرکز تعویض پلاک انجام می‌شه اما برای چلوگیری از هر گونه مشکلی حتما یک یا دو روز قبل از ثبت نام ایران خودرو این کار رو انجام بدین و با خیال راحت برای ثبت نام اقدام کنید.

شیرین یعقوبی

چند سالی میشه که ماشینم رو فروختم، اما هنوز پلاک به اسم منه، الان می‌خوام برای خرید خودرو ثبت‌نام کنم ولی بهم این اجازه رو نمی‌ده، چطوری باید پلاک رو غیرفعال کنم؟ حتی چند بار برای شکایت اینا هم رفتم اما دیگه نمی‌دونم باید چیکار کنم تا پلاک غیرفعال شه

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ حتما از طریق مراجع قانونی برای شکایت و طرح دعوی اقدام کنید. اگر مرجع قضایی حکم توقیف خودرو رو صادر کنه این رای در سیستم پلیس راهور ثبت شده و خودرو بعد از توقیف، برای تعویض پلاک به یکی از مراکز معرفی خواهد شد.

مهسا

من هم دقیقا چنین مشکلی داشتم اخیرا. ماشینم رو وکالتی فروخته بودم و نتونستم برای قرعه کشی قبلی ثبت نام کنم..

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ با استفاده از استعلام پلاک فعال قبضینو به راحتی می‌تونین از وضعیت پلاک‌ها مطلع بشین و در صورت انجام نشدن فک پلاک برای انجام مراحل قانونی اقدام کنید.

احمد نیتی

خوب میشد اگه بقیه‌ی شرایط ثبت نام قرعه کشی ماشین رو هم می‌ذاشتین. ممنون.

سارا واعظی

ممنون از همراهی شما دوست عزیز. حتما متن کاملی درباره شرایط ثبت نام قرعه کشی منتشر خواهیم کرد.

امیررضا

الان یعنی اگه ماشین رو فروخته باشیم اما پلاک غیرفعال نشده باشه برای ثبت نام خودرو مشکل پیش میاد؟خب اخه وکالت داده بودیم که خریدار بره تعویض پلاک دیگه.

سارا واعظی

بله اگر ماشین رو وکالتی به فروش رسونده باشید،‌ حتما باید استعلام پلاک فعال رو انجام بدین تا از وضعیت پلاک و انتقال مالکیت ماشین مطلع بشین. دادن وکالت به معنای اتمام فروش و غیر فعال شدن پلاک نیست و حتما باید مراحل تعویض پلاک انجام نشه. توصیه ما به شما اینه که حتما خودتون فروش ماشین رو انجام بدین تا از مشکلات این چنینی جلوگیری کنید.

ساسان ملکی

من ماشینم رو تازه فروختم، یعنی اگه پلاک تعویض نشده باشه همچنان به اسم منه؟

پشتیبانی قبضینو

بله دوست عزیز، اگر فک پلاک انجام نشده باشه پلاک برای شما فعال خواهد بود. شما می‌تونین از سرویس استعلام پلاک های فعال استفاده کنید و لیست پلاک‌هایی که در حال حاضر به نام شما فعال هست یا غیرفعال شده مشاهده کنید.

سرویس‌های قبضینو

دانلود اپلیکیشن قبضینو
دانلود قبضینو
لینک دانلود
دریافت لینک دانلود اپلیکیشن قبضینو

با نصب اپلیکیشن قبضینو، به آسانی تمامی قبوض خدماتی، جرائم رانندگی، عوارض شهرداری و عوارض آزادراه خود را با استفاده از تلفن همراه، کاملا رایگان و بدون محدودیت استعلام و پرداخت کنید.

شماره موبایل به درستی وارد نشده است.

در حال انتقال ...