قبضینو

مدت زمان غیر فعال شدن پلاک خودرو چقدر است؟

مدت زمان غیر فعال شدن پلاک خودرو چقدر است؟

چند سالی است که ثبت نام پیش فروش خودرو اینترنتی با قوانین و مقررات سخت‌گیرانه‌اش مانند شرط عدم داشتن پلاک فعال آغاز شده است؛ به همین دلیل، پرسش‌های فراوانی در مورد زمان غیر فعال شدن پلاک خودرو پس از فروش برای متقاضیان ایجاد شده است….

چند سالی است که فرآیند ثبت نام خودرو اینترنتی به صورت پیش‌فروش با قیمت کارخانه آغاز شده است. این فرآیند قوانین و مقررات متعددی دارد که متقاضیان را سردرگم کرده است. یک نمونه از این قوانین و مقررات که سفت و سخت اجرا می‌شود، پلاک فعال است. اگر شخصی پلاک فعال به نام خودش داشته باشد، امکان ثبت نام خودرو اینترنتی به صورت پیش‌فروش با قیمت کارخانه را ندارد. در نتیجه، پرسش‌های متعددی برای متقاضیان مبنی بر زمان غیر فعال شدن پلاک پیش آمده است. قبضینو پاسخ پرسش‌ها را داده است تا شما را از سردرگمی‌های قوانین و مقررات ثبت نام خودرو اینترنتی در سامانه یکپارچه فروش خودرو رها سازد.

غیر فعال شدن پلاک چیست و چه زمانی به آن نیاز داریم؟

غیر فعال شدن پلاک به معنای سلب مالکیت آن از شخص است. زمانی که شما پلاکی را غیر فعال می‌کنید آن پلاک از مالکیت شما خارج می‌شود و زمانی که پلاک فعالی دارید به این معنا است که مالکیت آن پلاک به نام شما ثبت شده است. بنابراین قبل از هر چیزی بهتر است یک نگاه کلی به موقعیت‌هایی داشته باشیم که غیر فعال شدن پلاک برای شما ضروری است.

  • زمان ثبت نام قرعه کشی یا پیش فروش خودرو

یکی از مهم‌ترین شروط ثبت نام در طرح‌های مختلف فروش خودرو، نداشتن پلاک فعال است. این شرط چنان اهمیتی دارد که در صورت ثبت نام و داشتن پلاک فعال، ثبت نام شما به کلی لغو خواهد شد.

  • زمان فروش وکالتی خودرو

زمانی که شما خودروی خود را به صورت وکالتی به فروش می‌رسانید غیر فعال شدن پلاک، اهمیت زیادی پیدا می‌کند؛ چرا که در صورت فعال بودن پلاک به نام شما و نصب بودن آن روی خودرو، هرگونه جرم و تخلفی به نام شما ثبت شده و کلیه مسئولیت‌های حقوقی و قانونی آن با شخص شما خواهد بود.

زمان غیر فعال شدن پلاک خودرو

سرهنگ علی محمدی، ریاست مرکز تعویض پلاک پلیس راهور، در نشست خبری با خبرگزاری تسنیم گفت که زمان غیر فعال شدن پلاک خودرو بلافاصله پس از تعویض پلاک در همان مرکز است. در حقیقت، هنگامی که مراحل تعویض پلاک طی می‌شود، پلاک فعال به پلاک غیرفعال تبدیل می‌شود؛ سپس، پلاک غیرفعال شده به انبار پلاک‌ها منتقل می‌شود. لازم به ذکر است که پلاک غیرفعال شده تا ۱ سال در انبار پلاک‌ها برای مالک پیشین حفظ و نگهداری می‌شود.

همین حالا از وضعیت پلاک فعال خود باخبر شوید!

زمان غیر فعال شدن پلاک خودرو برای ثبت نام خودرو اینترنتی

چرا در برخی موارد پس از فروش خودرو پلاک غیرفعال نمی‌شود؟

به نقل از سرهنگ علی محمدی علت اساسی غیر فعال نشدن پلاک خودرو پس از فروش خودرو این است که تعویض پلاک انجام نشده است! شاید تعجب کنید؛ اما، اگر روش‌های تعویض پلاک خودرو را بدانید، متوجه این موضوع می‌شوید.

در حقیقت، تعویض پلاک خودرو دو روش دارد: اول اینکه فروشنده همراه با خریدار به تعویض پلاک مراجعه کند و دوم اینکه فروشنده همراه با خریدار به تعویض پلاک مراجعه نکند؛ بلکه، تنها وکالت تعویض پلاک را به خریدار دهد تا خودش کارهای تعویض پلاک را انجام دهد.

هنگامی که فروشنده از روش دوم برای تعویض پلاک استفاده کند، امکان غیر فعال نشدن پلاک خودرو پس از فروش خودرو به دست خریدار وجود دارد. این موضوع مشکلات متعددی را برای فروشنده ایجاد می‌کند که تبعاتی را برای او به همراه دارد.

بیشتر بخوانید: تعویض پلاک خودرو و مراحل فروش خودرو به چه صورت است؟

مهم‌ترین مشکل غیر فعال نشدن پلاک خودرو پس از فروش این است که تخلفات خریدار به پای فروشنده است؛ چون، خریدار با پلاک فروشنده تردد می‌کند. در ضمن، این غیر فعال نشدن پلاک خودرو پس از فروش در زمان ثبت نام خودرو اینترنتی به صورت پیش‌فروش با قیمت کارخانه مشکل ایجاد می‌کند؛ چون، یک شرط اساسی برای ثبت نام آنها این است که افراد پلاک فعال نداشته باشند. در نتیجه، پیگیری این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد؛ اما، چگونه؟

به نقل از سرهنگ علی محمدی زمانی که خریدار نسبت به تعویض پلاک وکالتی اقدام نمی‌کند، باید از طریق شکایت به شورای حل اختلاف برای غیر فعال شدن پلاک خودرو اقدام کرد. اکنون، پرسش اینجاست که چطور باید متوجه وضعیت پلاک خودرو شوید؟ در ادامه، یکی از آسان‌ترین روش‌های استعلام پلاک فعال را به شما معرفی خواهیم کرد.

نکته: علت اساسی غیر فعال نشدن پلاک خودرو پس از فروش خودرو این است که تعویض پلاک به درستی انجام نشده است!

تعویض پلاک وکالتی

سوالات متداول

چگونه استعلام وضعیت پلاک خودرو را برای ثبت نام خودرو اینترنتی انجام دهیم؟

شما می‌توانید از سامانه‌ جامع قبضینو برای استعلام پلاک فعال خودرو و اطلاع از وضعیت پلاک‌های خود استفاده کنید. جزئیاتی مانند زمان فک پلاک، مکان فک پلاک و شماره پلاک فک شده را بر اساس به‌روزترین اطلاعات مشاهده کنید. در ضمن، نتیجه‌ی استعلام شما در بخش سوابق پروفایل کاربری ذخیره می‌شود بنابراین هر زمان که نیاز داشته باشید می‌توانید بدون هزینه به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

چه مدت طول می‌کشد تا پلاک غیر فعال شود؟

بلافاصله بعد از تعویض پلاک در مرکز مربوطه، پلاک غیر فعال می‌شود. پلاک‌های غیر فعال به انبار پلیس راهور منتقل می‌شود و تا یک سال نگهداری می‌شود.

آیا پس از غیر فعال کردن پلاک می‌توانم برای ثبت نام خودرو اقدام کنم؟

بله؛ بعد از غیر فعال کردن پلاک خودرو می‌توانید در سامانه یکپارچه برای خرید خودرو ثبت نام کنید. البته پیشنهاد می‌کنیم بعد از غیر فعال کردن پلاک،‌ استعلام پلاک فعال را انجام دهید تا مطمئن شوید پلاکی به نام شما ثبت نشده است.

ماشینم را وکالتی فروخته‌ام اما هنوز تعویض پلاک انجام نشده است، چگونه پیگیری کنم؟

اگر شما هم از روش تعویض پلاک وکالتی استفاده کرده‌اید و هنوز پلاک به نام شما است، بهتر است اول به خریدار اطلاع دهید تا سریع‌تر مراحل فک پلاک را انجام دهد. اگر همچنان تعویض پلاک انجام نشد می‌توانید به مراجع قانونی مراجعه کنید و از خریدار شکایت کنید.

جمع‌بندی

از آنجایی که یکی از شرایط ثبت نام در طرح‌های خرید یا قرعه‌کشی خودرو نداشتن پلاک فعال است، بسیاری از افراد به دنبال غیر فعال کردن پلاک‌های فعال خود هستند. در این مقاله از وبلاگ قبضینو سعی کردیم مدت زمان لازم برای غیر فعال شدن پلاک را بررسی و راهکاری پیگیری غیر فعال نشدن آن را نیز معرفی کنیم. آیا شما نیز تا به‌حال برای ثبت نام اینترنتی خودرو با مشکل غیر فعال نشدن پلاک خودرو رو‌به‌رو شده‌اید؟ شما چه راهکاری برای حل این مشکل داشته‌اید؟

ثبت دیدگاه

شما هم می‌توانید دیدگاه خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.
مهدی

سلام ،ببخشید یه سوال داشتم راسته که پلاک های قبلی خلافی داشته باشن پلاک جدید صادر نمیشه، چون من دو ساله ماشینمو فروختم خریدار تعویض پلاک نکرده، شکایت کردم درخواست فک پلاک دادم اما پلاکو فک نکردن الان برای ماشین جدید ثبت نام کردم تا خلافی اون ماشین صفر نشه برام پلاک صادر نمیشه؟!

پشتیبانی قبضینو

سلام وقت بخیر
خیر این موضوع ارتباطی به خرید ماشین جدید ندارد اما شما باید مسئله فک پلاک را پیگیری کنید تا سریع‌تر رفع شود، چون انجام هرگونه تخلف با این پلاک به نام شما ثبت می‌شود.
مانا باشید.

محمد

سلام من از ایران خوردو سه سال قبل ماشین به اسمم در اومد الان همون سال اول پلاکم غیر فعال شده ایا میتوانم دوباره ثبت نام انجام بدم

پشتیبانی قبضینو

سلام بر شما
درصورتی‌که پلاک فعالی به‌نام شما ثبت‌نشده باشد می‌توانید ثبت‌نام کنید.
سبز و سربلند باشید.

منصور امینس

سلام من خودروی تیگو8پرو با تحویل سه ماه برنده شدم پول واریز نداشتم بعد از 3ماه آیا پلاک به اسم من هنوز هست یانه

پشتیبانی قبضینو

سلام بر شما
خیر؛ درصورتی که هزینه‌ای پرداخت نکرده و خودرو را دریافت نکرده باشید،‌ پلاک به‌نام شما نخواهد بود.
پاینده و برقرار باشید.

رامین اخوان

اکر خریدار تا پایان تاریخ وکالت فک پلاک را انجام ندهد به کجا باید شکایت کنیم برای توقیف خودرو و چقدر زمان میبرد؟

پشتیبانی قبضینو

سلام وقت بخیر
باید با مدارک لازم به یکی از دفاتر خدمات قضایی دولت مراجعه نموده و شکایت خود را ثبت کنید. زمان رسیدگی به پرونده به تعداد کارشناسان و تعداد شکایت‌ّای موجود در آن مراکز بستگی دارد.
موفق و سربلند باشید.

سیدپوریاحسینی

سلام وقت بخیرماشینمو فروختم و میخوام فک پلاک کنمدوباره ماشین گرفتم.چند روز بعد میتونم دوباره پلاکمو از تعویض پلاک بگیرم؟

پشتیبانی قبضینو

درود بر شما
اگر مظورتان این است که دوباره بتوانید پلاک قبلی خود را دریافت کنید باید گفت که پلاک فک شده تا یک سال در انبار مرکز تعویض پلاک نگهداری می‌شود و شما می‌توانید به محض فک پلاک درخواست خود را برای استفاده از پلاک قبلی خود اعلام کنید. درصورتی که موضوع دیگری مدنظر دارید لطفا توضیحات بیشتری بدهید تا بتوانیم شما را بهتر راهنمایی کنیم.
سبز و شاد باشید.

حسن

سلام ماشینم را فروختم خریدار در وکالت نامه زمان تعویض پلاک را ۳ ماه ثبت کرده آیا راهی هست برای پیگیری که خریدار موظف به تعویض پلاک زودتر از موعد مقرر بشه

پشتیبانی قبضینو

سلام دوست گرامی
متاسفانه با وکالت قانونی و زمانی که تعیین شده، امکان انجام مراحل تعویض پلاک قبل از موعد مقرر وجود ندارد.
برقرار و سبز باشید.

حمیدرضا مبینی کشه

سلام پلاک من در سال ۸۵ غیر فعال شده چطوری میشه همون پلاک رو بگیرم

پشتیبانی قبضینو

درود بر شما دوست گرامی
استفاده مجدد از پلاک فک‌شده، تنها تا حداکثر یک‌سال پس از تعویض پلاک امکان‌پذیر است و بعد از آن دیگر امکان استفاده از آن وجود ندارد.
برقرار باشید و سبز.

میثم نوری

سلام،بنده یک پلاک داشتم که در سال ۹۳ غیرفعال شد و پلاک دیگه ای به نامم ثبت نیست آیا امکانش هست که همون پلاک را مجددا دریافت کنم و روی خودروی ثبت نامی سایپا که دو ماه دیگه تحویل میگیرم نصب کنم؟

پشتیبانی قبضینو

سلام وقت بخیر
متاسفانه این امکان وجود ندارد، پلاک های فک‌شده تا یک‌سال در انبار راهنمایی و رانندگی نگهداری می‌شوند و پس از آن، امکان استفاده مجدد از آن‌ها وجود ندارد.
سبز و برقرار باشید.

مختار دانشمند

با سلام خدمت کارشناس محترمحدود ده سال است که پدرم یک ماشین را فروخته و وکالت تعویض پلاک داده ولی خریدار از این شهر رفته و هنوز تعویض پلاک نکرده حتی چند بار هم شکایت کردیم و ماشین را توقیف کردند و تو پارکینگ انداختن ولی نمی دانم دوباره چطور از پارکینگ درآورده اند لطفاً یک راهی به ما بگویید تا ما پلاک خودمون را غیرفعال کنیم

پشتیبانی قبضینو

سلام دوست گرامی وقت بخیر
احتمالا علت ترخیص مجدد ماشین از پارکینگ داشتن وکالت‌نامه باشد. برای پیگیری دقیق‌تر باید به یکی از دفاتر پلیس + 10 و یا مراکز پلیس راهور مراجعه کنید و با ارائه اصل و کپی مدارک شناسایی مالک و مدارک فروش ماشین شکایت خود را ثبت کنید.
پایدار باشید.

پدرام همتی

سلام و درود ماشین سال ۹۷ فروختم تو سایت قبضینو نوشته از همون تاریخ غیر فعال مشکلی نداره خیالم راحت باشه؟

پشتیبانی قبضینو

سلام وقت به‌خیر
بله دوست عزیز. نتیجه تمامی استعلام‌ها در قبضینو معتبر است و تفاوتی با استعلام مستقیم از سرویس مبدا ندارد.
شاد و پیروز باشید.

رضا

سلام بیش از یکسال پلاک فک شده ولی هنوز توسیستم یارانه و هرجای دیگه میزنه پلاک فعال چگونه بعد یکسال غیرفعال کنیم ک بنامم نباشه

رضازارعی

متاسفانه بعدازیکسال پلاکی که که فک شده هنوز در سیستم پلیس من و یارانه من هست و نمیدانیم چگونه حذف کنیم گفتند نهایت یکسال ولی هنوز میزنه شما پلاک بنام است

پشتیبانی قبضینو

سلام جناب زارعی
برای پیگیری این موضوع لطفا به مرکز فک پلاکی که مراجعه کرده بودید بروید و این مسئله را به صورت حضوری پیگیری کنید.
پایدار و مانا باشید.

ارامش

سلام دوباره درپاسخ جواب سوال قبلی من به شما ایاپلاک منوکه غیرفعال کردن بایدبرای خودشون نگهدارن یابرای کسی فعال کنن خوب من خودم ماشین گرفتم نیازدارم پلاک دورانداختنی نیست بایدبرای خودروی نصب بشه دیگه شما شماره تماس به من نمیدین که من تماس بگیرم که برام آزادش کنن یابایدچه جوری ازادبشه پلاک راهنمایی میکنید؟

پشتیبانی قبضینو

سلام جناب آرامش
پلاک فک شده تا یکسال بعد از زمان فک قابل ارائه به راننده خودرو است و بعد از این مدت امکان استفاده از آن وجود ندارد. برای راهنمایی دقیق‌تر می‌توانید با پشتیبانی قبضینو به شماره تلفن 02162999923 تماس بگیرید.
سبز و پایدار باشید.

کامران ارامش

سلام من سال ۹۸ماشینوموفروختم پلاکشم درتعویض پلاک چیتگرفک شده هنوزم درسیستم آخرین نفری که اسم رودرسیستم بالامیاره اسم خودم هستش الان ماشین گرفتم میخوام پلاک قبلی موبگیرم خواستم بدونم میتونم یانه؟

پشتیبانی قبضینو

درود جناب آرامش وقت بخیر
پلاک فک شده بلافاصله پس از فک شدن، غیرفعال می‌شود. فقط برای اطمینان به مدت یک‌سال در انبار نگهداری می‌شود تا درصورت نیاز مجددا توسط مالک قبلی دریافت شود. بنابراین با توجه به زمان طی شده امکان دریافت پلاک قبلی خودرو برای شما وجود ندارد.
سبز و برقرار باشید.

پیمان ب

با سلامبنده سال 96 ماشینم رو فروختم و پلاکش رو فک کردم. اومدم خارج و تحصیلاتم رو تموم کردم. الان توی سال 1403 میخوام ماشین بخرم آیا می توانم همان پلاک قبلی رو دریافت کنم؟

پشتیبانی قبضینو

درود پیمان عزیز
متاسفانه خیر؛ طبق گفته سرهنگ علی محمدی، ریاست مرکز تعویض پلاک پلیس راهور، زمان غیر فعال شدن پلاک خودرو بلافاصله پس از تعویض پلاک در همان مرکز است و لاشه پلاک تنها یک سال بعد از تاریخ فک، در انبار نگهداری می‌شود. با توجه به تاریخ گفته شده متاسفانه این امکان برای شما وجود نخواهد داشت.
برقرار باشید.

محمد

سلام جناب من خودرو سواری دارم الان بفروشم و پلاک غیر فعال کنم تا چه مدت دیگه می تونم برای ثبت نام سایپا اقدام کنم ؟

پشتیبانی قبضینو

سلام دوست عزیز
معمولا به محض فک پلاک این اتفاق اعمال می‌شود و بعد از غیرفعال کردن پلاک می‌توانید برای ثبت‌نام اقدام کنید. اما پیشنهاد می‌کینم که قبل از اقدام، با استفاده از سامانه قبضینو استعلام بگیرید تا از غیرفعال شدن پلاک مطمئن شوید. اگر غیرفعال نشده بود، باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه و پیگیری کنید.
برقرار باشید

غلام محمد هنرور

سلام من ۲ماه هست خودرو نیسان فروختم پلاک تعویض کردم ولی هنوز پلاک بنام هست لطفا راهنمایی کنید

پشتیبانی قبضینو

سلام وقت‌به‌خیر
شما به احتمال زیاد برای تعویض پلاک به مرکز تعویض پلاک مراجعه نکرده‌اید؛ بلکه، وکالت تعویض پلاک به خریدار داده‌اید. شما باید این موضوع را از طریق ثبت شکایت در مراجع قانونی پیگیری کنید تا از مشکلات بعدی جلوگیری کنید.
سبز باشید

رضا

سلام من 7ماه پیش قرعه کشی اسمم در اومده سه ماه دیگه تحویل موقع قرعه کشی پلاک فعال نداشتم ولی الا یه پلاک به اسمم زدم برای تحویل خودرو مشکل پیش نمیاد باتشکر راهنمای کنید

پشتیبانی قبضینو

سلام دوست عزیز
طبق گفته سایت سامانه یکپارچه عرضه خودرو، متقاضیانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند، امکان ثبت نام و خرید خودرو را ندارند.

علیرضا

سلام من معلم هستم و از ماشینم برای ایاب و ذهابم استفاده می کردم ولی چون خیلی مدلش پایین بود و خواستم در سامانه ثبت نام کنم آن را فروختم. حالا که اسمم براب زمستان 403 هست می توانم مجدد یه ماشین بخرم تا کارم راه بیفته؟ منظورم اینه که اگه پلاکم فعال بشه مشکلی برای خریدم پیش نمیاد؟

پشتیبانی قبضینو

سلام دوست عزیز؛ روزی که ثبت نام می‌کنید نباید پلاکی به نام شما فعال باشه. پیشنهاد می‌کنیم استعلام پلاک فعال رو از طریق قبضینو انجام بدین تا از این موضوع مطمئن باشین.

صدیقه افغانی بمی

آیا پلاکی بنامم هست

پشتیبانی قبضینو

کاربر عزیز شما می‌توانید برای اطلاع از پلاک‌های به نام خود از سرویس استعلام پلاک فعال قبضینو استفاده کنید.

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ برای اطلاع از وضعیت پلاک‌های فعال خودتون می‌تونین از استعلام پلاک فعال قبضینو استفاده کنین.

مسعود ولیدی

سلام منظور از نداشتن پلاک انتظامی فعال شامل پلاک کامیون هم میشه

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ خیر، شرط داشتن پلاک انتظامی فعال روی خودروهای سواری هست و افرادی که خودروهای غیر از خودروی سواری به نامشون هست می‌تونن برای ثبت‌نام در سامانه یکپارچه خرید خودرو اقدام کنن. شما هم می‌تونین برای ثبت نام و خرید خودرو اقدام کنین.

حسین

من ماشینم پارسال به سرقت رفته و پیدا نشده،،، الان میتونم در طرح ثبت نام خودرو شرکت کنم

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ اگر اعلام سرقت کردین باید برای غیر فعال کردن پلاکی که به نامتون بوده از طریق مراجع قانونی اقدام کنین. بعد از غیر فعال کردن می‌تونین برای اطلاع از وضعیت پلاک‌های فعال خودتون از استعلام پلاک فعال قبضینو استفاده کنین.

شاکر صفه پور

خواستار فک پلاک فروشی را دارم

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ برای فک پلاک باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنین و مراحلش رو انجام بدین. تو مقاله تعویض پلاک خودرو و مراحل فروش خودرو به چه صورت است؟ به صورت کامل مراحل و شرایط رو توضیح دادیم.

عادل

سلام الان که ثبت نام شروع شده در حین وقت ثبت نام بتونم پلاک غیر فعال کنم یا بفروشم سند بزنم به نام کسی…اون لحظه میتونم ثبت نام کنم؟

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ روزی که ثبت نام می‌کنید نباید پلاکی به نام شما فعال باشه. پیشنهاد می‌کنیم بعد از انتقال مالکیت خودرو و قبل از ثبت نام در سامانه یکپارچه، استعلام پلاک فعال رو از طریق قبضینو انجام بدین تا از این موضوع مطمئن باشین.

سعید

سلام وعرض ادب بنده ثبت نام کرده وخودرو رابعد ازیک سال فروختم آیا ثبت نام مجددامکان داره؟؟ واگر نداره تا چه مدت بعد قادربه ثبت نام هستم..!؟؟ ممنون

پشتیبانی قبضینو

سلام دوست عزیز؛ روزی که ثبت نام می‌کنید نباید پلاکی به نام شما فعال باشه.پیشنهاد می‌کنیم قبل از ثبت نام استعلام پلاک فعال رو از طریق قبضینو انجام بدین تا از این موضوع مطمئن باشین.

ثبت دیدگاه