یک روزه گواهینامه موتور بگیر!

یک روزه گواهینامه موتور بگیر!

بیش از ۶ میلیون موتورسوار بدون داشتن گواهی‌نامه، در سطح شهر تردد دارند. شلوغی راه‌ها باعث شده تا اغلب افراد برای رسیدن به مقصد نهایی از موتورسیکلت استفاده کنند. به همین دلیل مقصر اصلی نیمی از تصادفات جاده‌ای موتورسواران هستند. سردار سلیمی، رئیس پلیس ترافیک شهری راهور فراجا در یک برنامه رادیویی با اشاره به اینکه دریافت گواهینامه برای موتورسیکلت هم مانند خودرو اجباری است. به این موضوع اشاره کرد که از سال پیش، طرح صدور گواهینامه آسان (گواهینامه یک‌روزه) مطرح شده بود و به صورت آزمایشی در دو شهر سمنان و تهران به اجرا درآمده بود. استقبال فراتر از چیزی بود که تصور می‌شد. در همین راستا قصد داریم در مورد شرایط و نحوه دریافت گواهینامه یک‌ روزه موتور سیکلت صحبت کنیم تا با چالش کمتری روبه‌رو شوید.

دریافت گواهینامه یک‌ روزه موتور به چه معناست؟ و چه کسانی مشمول این طرح هستند؟

اخذ گواهینامه یک‌روزه موتور به این معنا است که کلیه موتورسواران می‌توانند گواهینامه خود را بدون شرکت در آزمون آیین‌نامه، گذراندن ۱۲ جلسه عملی و گذران وقت در آموزشگاه‌ها در کمتر از ۲۴ ساعت دریافت کنند. هدف از اجرای این طرح به جز کاهش هزینه‌های صدور گواهینامه، عدم شرکت در آیین‌نامه و تشویق موتورسوارانی است که گواهینامه ندارند. با اجرا شدن این طرح می‌توان جلوی بروز خسارت‌های جبران‌ناپذیر مالی و جانی را گرفت تا افراد بیشتری ترغیب شوند گواهینامه خود را به این شیوه دریافت کنند. بنابراین قبل از هر چیز نیاز است بدانید که چه کسانی مشمول این طرح هستند.

گذر از آزمون آیین‌نامه موتور با داشتن شرایط دریافت گواهینامه یک روزه

بنا به گزارش دیجیاتو، از این پس با اجرای قطعی طرح دریافت گواهینامه یک‌ روزه موتور، تنها کسانی اجازه تردد در سطح شهر را دارند که گواهینامه رانندگی داشته باشند. شرایط دریافت گواهینامه یک‌روزه موتورسیکلت همانند سایر گواهینامه‌های رانندگی است.

شرایط دریافت گواهینامه یک‌روزه
حداقل سن ۱۸ سال تمام مراجعه به پزشک برای انجام آزمایش خون و معاینه چشم
ارائه مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی داشتن موتورسیکلت دارای پلاک به نام و معتبر
شرکت در آزمون عملی و قبولی در آن پرداخت هزینه صدور گواهینامه یک‌روزه
امضای تعهد و منشور اخلاقی (مانند درست رانندگی کردن و استفاده از کلاه کاست) درج و احراز آدرس پستی در سیستم‌ مکان آزمون

چطور گواهینامه یک روزه موتور را دریافت کنیم؟

پلیس راهنمایی و رانندگی برای جلوگیری از تردد رانندگان بدون گواهینامه رانندگی و افزایش امنیت جانی و مالی موتورسواران، امکان دریافت گواهینامه یک‌ روزه موتور را در برخی از شهرک‌های آزمایش وابسته به پلیس راهنمایی و رانندگان مناطق تهران اجرا کرده است. کلیه موتورسواران برای اخذ گواهینامه باید به شهرک آزمایش (آموزشگاه موتور) مراجعه کنند. بعد از قبولی در آزمون عملی و پرداخت هزینه دریافت گواهینامه بدون آزمون، می‌توانند در مدت زمان کوتاهی گواهینامه رانندگی خود را دریافت کنند.

 چگونه گواهینامه یک‌روزه موتور را بگیریم؟

هزینه صدور گواهینامه یک‌روزه چقدر است؟

هزینه صدور گواهینامه یک‌روزه موتور ۳۲۰ هزار تومان است. این کاهش هزینه ۶۰ درصدی در مقایسه با شرکت در کلاس‌های آیین‌نامه و آزمون کتبی باعث شده تا افراد بیشتری تمایل داشته باشند به جای انجام روند طولانی و پرداخت هزینه زیاد آموزشگاه‌های رانندگی بابت صدور گواهینامه، نسبت به دریافت یک‌روزه گواهینامه موتور اقدام کنند. با این کار هم در زمان و هم در هزینه‌های مالی خود صرفه‌جویی کنید.

چه مدت زمان طول می‌کشد تا مراحل صدور گواهینامه یک روزه سپری شود؟

به نقل از سردار هادیان‌فر، علت اصلی صدور گواهینامه یک‌روزه، کاهش مدت زمان حضور در آموزشگاه‌ها و دریافت گواهینامه است. در واقع کلیه افرادی که با قوانین آیین‌نامه آشنایی دارند، می‌توانند گواهینامه خود را پیش از غروب آفتاب روز آزمون دریافت کنند. در حقیقت با اجرای این طرح در کلیه مناطق کشور، شاهد آن خواهیم بود که بخشی از مراحل ثبت‌نام، احراز هویت و دریافت نوبت حضوری برای دریافت گواهینامه از طریق سامانه‌های آنلاین و غیر حضوری همچون پلیس من انجام شود.

نکته: شرایط گواهینامه تجمیعی در خصوص گواهینامه یک‌روزه موتورسیکلت نیز صادق است. اگر به جز موتورسیکلت، گواهی‌نامه دیگری مانند خودرو دارید، باید بدانید که بعد از دریافت گواهینامه یک‌روزه، تمام گواهینامه‌های شما به صورت کلی در یک گواهینامه قرار داده می‌شوند.

بیشتر بخوانید: انواع گواهینامه رانندگی و دریافت گواهینامه ویژه رانندگان جدید

آیا طرح دریافت گواهینامه یک‌ روزه موتور به مرحله اجرا رسیده است؟

بله؛ این طرح به صورت موقت در برخی از مناطق تهران در حال اجرا است. اصلی‌ترین علت عدم اجرای طرح دریافت گواهینامه یک‌ روزه در شهرستان‌ها، عدم هماهنگی و همراهی شهرداری و بخش‌های خصوصی هم‌چون آموزشگاه‌های رانندگی است. با رفع این مشکلات می‌توان انتظار داشت که این طرح در نیمه اول سال جاری در سراسر کشور به اجرا درآید.

آیا برای دریافت گواهینامه موتور بدون آزمون باید مالک موتورسیکلت باشیم؟

سوالات متداول دریافت گواهینامه یک روزه موتور

گواهینامه یک‌روزه موتورسیکلت را از کجا بگیریم؟

دریافت گواهینامه یک‌روزه بدون شرکت در آزمون آیین‌نامه، تنها در برخی از شهرک‌های آزمایش تهران مانند مرزداران، بوستان آزمایش، کنارگذر شیخ فضل‌الله اجرا می‌شود. برای اطلاع از سایر مراکز به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه کنید و آدرس دقیق محل‌های اجرای آزمون یک روزه موتور سیکلت را جویا شوید.

آیا برای دریافت گواهینامه موتور بدون آزمون، باید موتور سیکلت داشته باشیم؟

خیر؛ دریافت گواهینامه یک‌ روزه صرفا برای صرفه‌جویی در وقت و زمان موتورسواران مطرح شده است. تنها کسانی مشمول این طرح هستند که صاحب موتورسیکلت باشند. اگر از روی علاقه قصد انجام این کار را دارید، باید بدانید که امکان دریافت گواهینامه یک‌روزه برای شما امکان‌پذیر نیست.

در صورت رد شدن، امکان شرکت دوباره در آزمون صدور گواهینامه بدون آزمون وجود دارد؟

حداکثر ۲ بار فرصت دارید تا نمره قبولی در آزمون عملی را کسب کنید. بعد از آن، در صورت رد شدن باید تمام مراحل دریافت گواهینامه را از ابتدا انجام دهید. چراکه بنا به نظر افسر راهنمایی شما تبحر لازم برای شرکت در آزمون عملی و دریافت گواهینامه را ندارید.

پیگیری وضعیت گواهینامه پس از قبولی در آزمون

پس از قبولی در آزمون رانندگی، برای مشاهده وضعیت گواهینامه می‌توانید از روش‌های آنلاین مانند قبضینو استفاده کنید. سامانه قبضینو این امکان را برای شما فراهم کرده است تا در سریع‌ترین زمان ممکن، به‌روزترین وضعیت صدور و ارسال گواهینامه خود را پیگیری کنید و از تمامی مراحل آن باخبر باشید. برای این کار کافیست به سایت یا اپلیکیشن قبضینو مراجعه کنید و مراحل زیر را طی کنید:

  • خدمت پیگیری گواهینامه را از بین خدمات خودرو و موتور انتخاب کنید.
  • کد ملی و شماره موبایل خود را وارد و گزینه استعلام وضعیت گواهینامه را انتخاب کنید.
  • حالا می‌توانید جزئیات وضعیت گواهینامه خود را مشاهده کنید.

پیگیری وضعیت گواهینامه پس از قبولی در آزمون

نتیجه‌گیری

حضور در آموزشگاه‌های رانندگی و گذراندن کلاس‌های آموزشی و عملی صدور گواهینامه هزینه‌بر است. با اجرا شدن طرح دریافت گواهینامه یک روزه می‌توان انتظار داشت روند دریافت و صدور گواهینامه با سرعت بالاتری انجام شود. اگر تجربه دریافت گواهینامه موتور بدون آزمون را داشتید، حتما نظرات خود را با وبلاگ قبضینو در میان بگذارید. آیا تمام مراحل به صورت کامل اجرا شده است یا در هنگام انجام کار با چالش خاصی روبه‌رو شده بودید؟

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.
شماره موبایل به درستی وارد نشده است.
دیدگاه وارد نشده است.
زهره

خانما هم میتونن گواهینامه موتور بگیرن؟

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ متاسفانه در حال حاضر امکان دریافت گواهینامه برای بانوان وجود نداره. امیدواریم به‌زودی این امکان برای همگی ما فراهم بشه و خانم‌های کشورمون هم بتونن برای دریافت گواهینامه در آزمون رانندگی شرکت کنن.

صبا عبادی

خانم‌ها هم می‌تونن گواهینامه موتور بگیرن؟

سارا واعظی

سلام خانم عبادی عزیز؛ متاسفانه در حال حاضر امکان دریافت گواهینامه برای بانوان وجود نداره. امیدواریم به‌زودی این امکان برای همگی ما فراهم بشه.

پارسا رجبی

سلام، آموزشگاه ثبت‌نام کردم، یعنی می‌تونم الان انصراف بدم و از این طریق گواهینامم رو بگیرم؟

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ اگر کاملا با اصول رانندگی با موتور آشنایی دارین و شرایط ذکر شده در متن رو هم دارین می‌تونین برای دریافت گواهینامه یک روزه اقدام کنین. البته لازمه آموزشگاه هم انصراف رو بپذیره و هزینه رو به شما برگردونه.

طاها حمیدی

من میخاستم برای گواهینامه یک روزه اقدام کنم ولی نمیدونستم مراحل چیه.. ممنون از توضیحات کاملتون. الان یعنی من باید مستقیم برم شهرک آزمایش؟

سارا واعظی

سلام دوست عزیز؛ بله می‌تونین به شهرک آزمایش مراجعه کنین. اما پیشنهاد ما اینه که قبل از این کار به یکی از دفاتر پلیس +10 نزدیک خودتون مراجعه کنین و آدرس دقیق مراکزی که میتونین اونجا یک روزه گواهینامه دریافت کنین، ازشون بپرسین.

سرویس‌های قبضینو

دانلود اپلیکیشن قبضینو
دانلود قبضینو
لینک دانلود
دریافت لینک دانلود اپلیکیشن قبضینو

با نصب اپلیکیشن قبضینو، به آسانی تمامی قبوض خدماتی، جرائم رانندگی، عوارض شهرداری و عوارض آزادراه خود را با استفاده از تلفن همراه، کاملا رایگان و بدون محدودیت استعلام و پرداخت کنید.

شماره موبایل به درستی وارد نشده است.

در حال انتقال ...