ثبت نام در سامانه سخا و معرفی خدمات الکترونیکی سخا

ثبت نام در سامانه سخا و معرفی خدمات الکترونیکی سخا

تا همین چند وقت پیش، تمامی افراد می‌توانستند شماره بارکد خودرو را در سایت‌ها و اپلیکیشن‌های استعلام خلافی وارد کنند و جریمه خودروها را مشاهده کنند؛ اما پلیس راهور به تازگی کاربران را به ثبت نام در سامانه سخا و دریافت نام کاربری و رمز عبور ملزم کرده است. حالا امکان مشاهده خلافی آنی خودرو با بارکد برای تمامی افراد وجود ندارد و تنها کسانی می‌توانند نسبت به پرداخت خلافی خودرو اقدام کنند که در سامانه خدمات الکترونیکی انتظامی ثبت‌نام کرده‌ باشند و رمز عبور سخا را داشته باشند. استعلام خلافی با پلاک نیز روشی است که پس از تغییرات سایت پلیس راهور در اختیار کاربران قرار گرفت و به سادگی با استفاده از سامانه قبضینو می‌توانید قبوض خلافی خودرو و یا موتور سیکلت خود را با شماره پلاک مشاهده و تسویه کنید. در ادامه می‌توانید جزئیات ثبت نام در سامانه سخا و استعلام خلافی با پلاک به طور کامل آشنا شوید.

سامانه سخا چیست؟

سامانه سخا راهور چیست؟ یا سامانه احراز هویت سخا چیست؟ این‌ها سوالاتی هستند که امروزه زمان پرداخت جریمه خودرو برای کاربران زیادی پیش می‌آید و جوابی برای آن ندارند. سامانه سخا مخفف عبارت «سامانه خدمات الکترونیکی انتظامی» است که به‌تازگی توسط پلیس راهور برای استعلام خلافی و استفاده از برخی از خدمات مربوط به پلیس راهنمایی و رانندگی در اختیار هم‌وطنان قرار گرفته است. تا پیش از این شما تنها می‌توانستید تنها از خدمات زیر استفاده کنید.

طریقه ثبت نام در سامانه سخا به چه صورت است؟

اگر قصد ثبت‌نام در سامانه خدمات الکترونیکی انتظامی (سخا) را دارید باید در ابتدا وارد سایت اصلی آن به نشانی sakha.epolice.ir شوید. توجه داشته باشید که نشانی سایت را به‌درستی وارد کنید، در غیر این صورت ممکن است برخی از سودجویان از ناآگاهی شما و تمام رانندگان سوءاستفاده کنند. بعد از وارد شدن به سایت سخا نیاز است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید. 

۱. ابتدا روی گزینه ثبت‌نام کلیک کنید و منتظر بمانید تا صفحه جدیدی برای شما باز شود.

۲. کد ملی و عبارت تصویر تصادفی را وارد کنید و سپس گزینه ادامه را انتخاب کنید. 

ثبت نام در سایت سخا برای گرفتن خلافی خودرو

۳. اگر قبلا ثبت‌نام در این سامانه را انجام داده باشید، در این مرحله با پیغام قرمز «ثبت‌نام شما قبلا انجام شده است، در صورت فراموش کردن رمز عبور از طریق فراموشی رمز عبور، رمز خود را تغییر دهید» روبرو خواهید شد. در ادامه در این خصوص صحبت خواهیم که در صورت فراموشی رمز عبور باید چه کاری انجام دهید. 

لینک مرتبط: چرا برخی از جرایم غیر قابل پرداخت هستند؟

۴. در این مرحله نیاز است شماره همراه خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که این شماره تلفن باید حتما به نام فردی باشد که کد ملی وی را در مرحله قبل برای ثبت‌نام وارد کرده‌اید. در غیر این صورت با پیغام «شماره همراه ارسال‌شده نامعتبر است» روبرو خواهید شد.ثبت نام در سایت سخا برای گرفتن خلافی خودرو

۵. بعد از وارد کردن شماره تلفن روی گزینه «تایید شماره و ادامه» کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید.

۶. حالا باید در این مرحله رمز عبوری برای ورود به سامانه وارد کنید. 

۷. کد ارسال‌شده به شماره تلفن خود را وارد کنید و روی گزینه تایید کلیک کنید تا ثبت‌نام شما انجام شود. اگر کد ارسال‌شده به تلفن همراه را به‌درستی وارد نکرده باشید، با پیغام «کد ارسال‌شده نامعتبر است» روبرو خواهید شد.

۸. ثبت‌نام شما با موفقیت انجام شد. حالا باید وارد اپلیکیشن قبضینو شوید؛ کد ملی و رمز عبور سامانه خدمات الکترونیکی انتظامی را وارد کنید تا جریمه خودرو را به شما نمایش دهد.

چطور با قبضینو نسبت به پرداخت خلافی خودرو اقدام کنیم؟

با توجه به اضافه شدن نام کاربری، رمز عبور سامانه سخا و الزام به دریافت آن، مراحل استعلام و پرداخت خلافی از طریق قبضینو شامل تغییراتی شده است. به همین منظور تصمیم گرفته‌ایم در این قسمت در خصوص روش پرداخت خلافی خودرو با بارکد و پلاک صحبت کنیم تا بتوانید در سریع‌ترین زمان نسبت به پرداخت خلافی خودرو اقدام کنید.

استعلام جریمه خودرو با پلاک 

فرایند ثبت‌نام در سامانه سخا پلیس راهور پیچیدگی‌های زیادی دارد که باعث شده برخی از افراد از ثبت‌نام در این سایت فراری باشند. اما این تمام ماجرا نیست شاید حتی زمان پرداخت با خطاهای زیادی از سوی سایت مواجهه شوید، و فرایند انجام کارتان با مشکل روبرو شود، در این صورت باید منتظر بمانید تا مشکل برطرف شود. اما به هر حال با این روش دیگر با چنین مشکلاتی روبرو نخواهید شد. شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که پس چطور می‌توانید به کمک شماره پلاک، خلافی خودرو خود را پرداخت کنید. در ادامه این موضوع را به‌صورت کامل برای شما شرح خواهیم داد.

استعلام خلافی خودرو با پلاک

وارد کردن شماره پلاک خودرو برای استعلام خودرو

استعلام خلافی خودرو با وارد کردن اطلاعات مالک خودرو

تایید قوانین برای استعلام خلافی خودرو با پلاک

شارژ اعتباری در قبضینو

درسته که شما باید هر بار برای کلیک روی گزینه استعلام خلافی، ۵۲۰۰ تومان پرداخت کنید اما به جز اینکه دیگر نیاز به رمز عبور سخا و ثبت‌نام در سامانه خدمات الکترونیکی انتظامی را ندارید، می‌توانید از دو مزیت زیر هم بهره‌مند شوید. 

  1. گزینه مشاهده سوابق را انتخاب کنید. 
  2. حالا در این قسمت گزینه «سوابق استعلام خدمات پلیس» را انتخاب نمایید. 
  3. تمامی سوابق مربوط به استعلام جریمه (خلافی) خودرو با پلاک را می‌توانید در این قسمت مشاهده و نسبت به پرداخت آنها اقدام کنید.

نکته: توجه داشته باشید شماره تلفن، کد ملی و شماره پلاک باید متعلق به یک فرد باشد. اگر کد ملی و شماره تلفن متعلق به شخص شما باشد اما شما مالک خودرو نباشید، تنها می‌توانید اعتبارتان را شارژ کنید و این امکان برای شما وجود ندارد که بتوانید نسبت به پرداخت خلافی خودرو اقدام کنید. 

لینک مرتیط: دوبرابر شدن جرایم رانندگی

طریقه استعلام خلافی خودرو با قبضینو

برای مشاهده خلافی خودرو یا موتور ابتدا باید وارد اپلیکیشن قبضینو شوید. اگر برای اولین بار می‌خواهید اپ را نصب کنید، پیشنهاد می‌کنیم به صفحه دانلود اپلیکیشن قبضینو مراجعه کنید. سپس مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید. 

استعلام خلافی خودرو با پلاک در اپلیکیشن قبضینو

نکته: درصورتی‌که رمز سخا را به خاطر ندارید، می‌توانید روی گزینه فراموشی رمز عبور را در اپلیکیشن قبضینو کلیک کنید و سپس مراحل زیر را انجام دهید. 

فراموشی رمز عبور ورود به سامانه سخا

اگر رمز عبور ورود خود را فراموش کردید کافی است برای تغییر رمز عبور فعلی، روی گزینه فراموشی کلمه عبور در سامانه سخا کلیک کنید. 

فراموشی رمز عبور سامانه سخا

در مرحله بعدی باید کد ملی و شماره موبایلی را که با آن در سامانه خدمات الکترونیکی انتظامی ثبت‌نام کرده بودید را وارد و گزینه ارسال پیامک را انتخاب کنید. 

وارد کردن نام کاربری و رمز عبور در سامانه سخا

بعد از چند ثانیه‌ پیامی دریافت خواهید کرد. حالا می‌توانید با این رمز جدید استعلام خلافی خود را از طریق سایت پلیس راهور انجام دهید.

کلمه عبور جدید سامانه سخا برای استعلام خلافی خودرو

برای امنیت بیشتر بهتر است بعد‌ازاینکه وارد سامانه خدمات الکترونیکی انتظامی شدید، رمز عبور خود را تغییر دهید. برای انجام این کار تنها نیاز است رمز عبور قدیم و جدید خود را در پنجره نمایش‌ داده‌شده وارد کنید تا فرد دیگری نتواند لیست جرایم رانندگی خودرو شما را ببیند. 

تغییر رمز عبور سامانه سخا

سامانه سخا چه خدماتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد؟

سامانه سخا پلیس راهور خدمات مختلفی را در اختیار کاربران قرار داده است که در ادامه توضیح مختصری در خصوص هر یک از این خدمات خواهیم داد. 

استعلامات راهور و خلافی

برای استفاده از سرویس خلافی راهور کافیست شماره بارکد خودرویی را که متعلق به کد ملی شماست وارد کنید و استعلام و پرداخت خلافی را انجام دهید. تا پیش از این پرداخت خلافی با وارد کردن شماره بارکد از طریق روش‌های استعلام خلافی امکان‌پذیر بود و نیازی به تائید مالکیت خودرو نبود که نارضایتی‌هایی را به دنبال داشت. علاوه بر این تسویه خلافی پرداخت شده 7 تا 10 روز کاری زمان می‌برد که مشکلات بسیاری را برای مالکین خودرو ایجاد می‌کرد. با ثبت نام در سامانه خدمات الکترونیکی انتظامی و استعلام خلافی با قبضینو، راهور، پیشخوان24 و … تسویه خلافی به‌صورت آنی صورت می‌پذیرد. 

لینک مرتیط: استعلام خلافی خودرو با بارکد 9 رقمی

گواهینامه رانندگی

یکی دیگر از گزینه‌های این قسمت «گواهی‌نامه رانندگی» است که شامل عناوین «درخواست گواهی‌نامه پایه سوم»، «دانلود کتابچه» و «راهنما» است. در‌صورتی‌که قصد ثبت درخواست اینترنتی برای گواهی‌نامه پایه سوم را داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید این کار را از طریق انتخاب اولین عنوان انجام دهید. هم‌چنین با انتخاب عنوان «کتابچه» هم می‌توانید نسبت به مشاهده و دانلود آن در صورت تمایل اقدام نمایید. گزینه «راهنما» هم یک راهنمای جامع برای ثبت‌نام گواهی‌نامه پایه سوم از طریق سامانه sakha.epolice.ir را در اختیارتان قرار می‌دهد. بنابراین جهت طی کردن مراحل ثبت درخواست این گواهی‌نامه به‌صورت اینترنتی با مشکلی روبه‌رو نخواهید بود.

خدمات الکترونیک انتظامی

خدمات الکترونیکی یا سخا گزینه دوم در منو سمت راست سایت خدمات الکترونیک انتظامی است. این گزینه هم خود شامل سه عنوان «اطلاعات فردی»، «اطلاعات آدرس» و «تغییر شماره همراه» می‌شوند. همان‌طور که می‌بینید این گزینه بیشتر پیرامون اطلاعات هویتی و ارتباطی شما است. با انتخاب عنوان اول می‌توانید اطلاعات فردی خود را به طور کامل مشاهده کنید، اما امکان تغییر یا ویرایش آن ها وجود ندارد. این اطلاعات شامل نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، کد ملی و تاریخ تولد می‌شوند. با انتخاب عنوان «اطلاعات آدرس» می‌توانید آدرس ثبت شده خودتان را مشاهده کنید یا حتی آن را ویرایش کنید. آخرین عنوان این بخش از سامانه خدمات الکترونیکی انتظامی هم مربوط به «تغییر شماره همراه» است. اگر می‌خواهید شماره تماس خود را تغییر دهید، می‌توانید از این طریق شماره جدید را وارد کنید.

شماره‌ گذاری وسیله نقلیه

شماره‌گذاری وسیله نقلیه در سامانه سخا

آخرین گزینه ای هم که بعد از ثبت نام سامانه سخا و ورود به آن در منو صفحه اصلی این سایت مشاهده می‌کنید، «شماره‌ گذاری وسایل نقلیه» است. این بخش هم خود شامل ۵ عنوان نقل و انتقال (خریدار و فروشنده)، نقل و انتقال (وکالتی)، مشاهده درخواست‌های فعال، پیگیری درخواست‌ها و راهنمای نقل و انتقال است. با انتخاب یکی از عناوین اول و دوم، امکان نقل و انتقال وسیله نقلیه بسته به نوع انتقال به‌صورت آنلاین و از طریق سایت sakha.epolice.ir برای شما وجود دارد. هم‌چنین از طریق گزینه‌های مشاهده و پیگیری هم می‌توانید درخواست‌های فعال خود را مشاهده کنید و از وضعیت نهایی آنها مطلع شوید. در نهایت آخرین عنوان هم «راهنمای نقل و انتقال» است که از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که؛ با انتخاب این عنوان می‌توانید راهنمای کامل نقل و انتقال وسیله نقلیه در هر یک از این روش‌ها را مشاهده کنید.

لینک مرتیط: تعرفه های جرایم رانندگی

وظیفه عمومی

یکی دیگر از خدمات سامانه خدمات الکترونیکی انتظامی، مربوط به وظیفه عمومی است. وظیفه عمومی ازجمله خدماتی است که در اختیار کاربران این سامانه قرار دارد. درخواست مجوز خروج از کشور، استعلام، و خرید شماره سریال از جمله دسترسی‌هایی است که از طریق این سامانه امکان‌پذیر شده است. 

خروج از کشور وظیفه عمومی

ثبت درخواست و اطلاع‌رسانی عمومی از جمله خدمات از بخش از سامانه سخا است. مشمولین وظیفه عمومی که قصد خروج از کشور را دارند باید از طریق این بخش اقدام به ثبت درخواست کنند. 

مزایای سامانه سخا چیست؟

مهم‌ترین مزایایی که با استفاده از سامانه خدمات الکترونیکی انتظامی نصیب شما می‌شود، عدم نیاز به مراجعه حضوری، انجام کارها به‌صورت آنلاین و غیر حضوری و افزایش امنیت داده‌ها و اطلاعات شما است. امروزه تنها کسانی می‌توانند نسبت به مشاهده خلافی خودرو اقدام کنند که در سامانه سخا ثبت‌نام کرده باشند و کد ملی و شماره تلفن به نام مالک خودرو باشد. در غیر این صورت امکان انجام این‌کار وجود ندارد. 

پاسخ به سوالات متداول شما

برای پرداخت خلافی خودرو از طریق اپلیکیشن قبضینو پیام به‌روزرسانی را دریافت می‌کنم. چگونه باید به‌روزرسانی را انجام دهم؟

برای به‌روزرسانی اپلیکیشن قبضینو باید به استوری که اپلیکیشن را از آن نصب کردید مراجعه کنید و گزینه به‌روزرسانی را انتخاب کنید. 

شماره تلفنم تغییر پیدا کرده، چطور می‌توانم شماره تماس جدیدی را در سامانه سخا وارد کنم؟

اگر قصد تغییر شماره تماس خود در سامانه سخا را دارید، باید ابتدا وارد سایت sakha.epolice.ir شوید. سپس مراحل زیر را انجام دهید.

مالک خودرو پسرم هست اما چون زیر ۱۸ سال سن دارد، در زمان ثبت‌نام در سامانه سخا به مشکل برمی‌خورم باید چه‌کاری انجام بدهم؟

درصورتی‌که مالک خودرو فردی زیر ۱۸ سال است و امکان ثبت شماره تلفن به نام او وجود ندارد، می‌‌توانید برای رفع مشکل و ثبت‌نام در سایت سخا به اداره پلیس +۱۰ مراجعه کنید یا با شماره تلفن سامانه سخا ۰۲۱۸۱۲۴۰۰۹۰ تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند. 

اگر با پیغام کد “ارسال‌نشده” روبرو شده‌ام باید چه‌کاری انجام دهم؟

اگر شماره همراه خود را به‌درستی وارد کرده‌اید اما با پیغام «کد ارسال نشده» مواجه شده‌اید باید در ابتدا ۵۰ ثانیه صبر کنید و سپس روی گزینه ارسال مجدد کد کلیک کنید تا کد مجددا برای شما ارسال شود.

منظور از پیچیدگی رمز عبور در سامانه سخا چیست؟

پیچیدگی یک رمز عبور در چهار سطح خیلی ضعیف، متوسط، خوب و عالی است. بهترین کد عبور، رمز عبوری است که از تعدادی کاراکتر، حروف بزرگ و کوچک و اعداد تشکیل شده باشد تا انتخاب آن توسط سودجویان و افراد دیگر سخت باشد. در انتخاب رمز عبور بهتر است به نکات زیر توجه کنید.

تفاوت سامانه سخا و ثنا چیست؟

سامانه ثنا کوتاه‌‌شده سامانه ثبت‌نام الکترونیک قوه قضاییه (دادگستری) است که می‌توانید از آن برای استفاده از خدماتی مانند مشاهده و دریافت ابلاغیه‌های وقت رسیدگی، دادنامه، قرار نهایی و تجدیدنظرخواهی و … استفاده کنید. درحالی‌‌که خدماتی مانند گواهی‌نامه رانندگی، استعلام راهور، خروج از کشور وظیفه عمومی و … توسط سامانه سخا (خدمات الکترونیک نیروی انتظامی) ارائه می‌شود.

رمز عبور قبضینو را فراموش کرده‌ام باید چطور استعلام خلافی خودرو را بگیرم؟

اگر قبلا در سامانه سخا ثبت‌نام کرده باشید، با کلیک روی گزینه فراموشی رمز عبور قبضینو می‌توانید یک کلمه عبور جدید دریافت کنید. در غیر این صورت برای پرداخت خلافی خودرو نیاز است در سامانه سخا پلیس راهور ثبت‌نام کنید. برای این کار روی sakha.epolice.ir کلیک کنید.

چند روز طول می‌کشد تا خلافی خودرو پرداخت شود؟

تا پیش از این، شما برای استعلام جریمه خودرو نیاز به ثبت‌نام در سامانه سخا نداشتید، ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشید تا خلافی خودرو شما پرداخت شود. در آن زمان اگر می‌خواستید خلافی خودروتان سریع پرداخت شود باید به پلیس +۱۰ مراجعه می‌کردید. اما امروزه خلافی خودرو به‌صورت آنی پرداخت می‌شود و دیگر نیاز نیست چند روز منتظر بمانید تا خلافی خودرو پرداخت شود. 

کد سخا چیست و چه زمانی می‌توانیم از آن استفاده کنیم؟

کد سخا که یک شناسه ۵ رقمی منحصربه‌فرد است که تمامی سربازان باید آن را داشته باشند. برای ورود به سامانه سخا سربازی نیاز به کد سخا و کد ملی دارید. نکته قابل‌توجه این است که شما برای استعلام جرائم رانندگی خودرو نیاز به کد سخا ندارید و صرفا باید در سامانه سخا ثبت‌نام کرده باشید و رمز سخا را داشته باشید.

آیا امکان استعلام خلافی موتور سیکلت با قبضینو وجود دارد؟

بله؛ شما می‌توانید از قبضینو برای استعلام خلافی موتورسیکلت نیز اقدام کنید. درصورتی‌که در طول انجام این کار به مشکل برخورده‌اید بهتر است صبور باشید تا اطلاعات سایت راهور بروز شود و بتوانید از آن استفاده کنید. 

سخن آخر

تا همین چند وقت پیش بسیاری از افراد برای جرائم رانندگی خلافی خودرو یا موتور سیکلت تنها نیاز به بارکد پشت کارت خودرو یا موتور سیکلت داشتند اما متاسفانه این اتفاق باعث شده بود تا سایر افراد هم بتوانند به راحتی خلافی خودرو شما را ببینید 

امروزه سازمان‌های زیادی خدمات‌شان را به‌صورت غیر حضوری ارائه می‌دهند. نیروی انتظامی هم برای امنیت اطلاعات کاربران و عدم نیاز به حضور در مراکز به‌صورت آنلاین و غیر حضوری تمامی خدمات خود مانند استعلام خلافی خودرو، ثبت درخواست گواهی‌‌نامه پایه سوم و شماره‌گذاری وسایل نقلیه را به‌صورت آنلاین در اختیار تمام افراد قرار داده است. برای اینکه بتوانید به‌صورت رایگان نسبت به مشاهده خلافی خودرو در قبضینو اقدام کنید باید در سامانه سخا ثبت‌نام کنید و رمز عبور سخا را داشته باشید؛ در غیر این صورت امکان پرداخت خلافی خودرو از طریق هیچ سایت و اپلیکیشنی وجود ندارد. 

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.
شماره موبایل به درستی وارد نشده است.
دیدگاه وارد نشده است.
شهرام محمدی

درسامانه سخا پس از مشاهده خلافی اقدام برای پرداخت جریمه کردم ووجه کسرشد ولی از سوابق حذف نشده. علت چیست وراهکارکدام هست ممنون

پشتیبانی قبضینو

در روش پرداخت قبض با رمز سخا، قبوض به صورت آنی تسویه نمی شوند و پس از 3 روز کاری از لیست جرایم حذف می شوند.

سرویس‌های قبضینو

دانلود اپلیکیشن قبضینو
دانلود قبضینو
لینک دانلود
دریافت لینک دانلود اپلیکیشن قبضینو

با نصب اپلیکیشن قبضینو، به آسانی تمامی قبوض خدماتی، جرائم رانندگی، عوارض شهرداری و عوارض آزادراه خود را با استفاده از تلفن همراه، کاملا رایگان و بدون محدودیت استعلام و پرداخت کنید.

شماره موبایل به درستی وارد نشده است.

در حال انتقال ...