چه زمانی امتیاز خط تلفن ثابت از کاربر گرفته می‌شود؟

چه زمانی امتیاز خط تلفن ثابت از کاربر گرفته می‌شود؟

چه زمانی امتیاز خط تلفن ثابت از کاربر گرفته می‌شود؟

به طور کلی دو نوع مشترک تلفن ثابت داریم. دسته اول، تلفن ثابت ودیعه دار  (کسانی که تلفن آن‌ها مربوط به مردادماه 87 به قبل است) که اگر قبض این مشترکین به 80 درصد مبلغ ودیعه برسد و اقدام به پرداخت قبض تلفن نکرده باشند، شامل قطع یک‌طرفه می‌شوند.

دسته دوم مربوط به مشترکینی است که که دارای تلفن‌های هزینه اتصال هستند. قبض این افراد اگر به بالای 20 هزار تومان برسد، پس از گذشت 15 روز از حداکثر زمان پرداخت قبض، قطع یک طرفه می‌شود. برای استعلام میزان کارکرد تلفن ثابت خود می توانید از قبضینو استفاده کنید. 

البته توجه داشته باشید که قطع کردن خطوط تلفن، قوانین خاصی دارد، که شامل آگاه‌کردن مشترک از وضعیت بدهی وی با درج در صورت‌حساب و یا استفاده از روش‌‌های ارتباط تلفنی و یا ارسال پیامک یا استفاده از سایر روش‌‌های ارتباطی مانند ارسال نامه الکترونیک می‌باشد.

کسانی که دو دوره پیاپی قبض خود را پرداخت نکنند، در ابتدا خط آنها دوطرفه قطع می‌شود و در صورت گذشت یک سال از تاریخ قطع دوطرفه، اگر مشترک با بی‌توجهی به اخطارهای صادرشده از طرف شرکت مخابرات اقدام به پرداخت بدهی نکند، دارنده پروانه ارائه خدمات تلفن ثابت که در اینجا شرکت مخابرات ایران است، مطابق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات، ملزم به جمع‌آوری، سلب امتیاز و تخلیه خط تلفن ثابت مشترک خواهد بود.

سلب امتیاز به دلیل بدهی خط تلفن 

اگر مشترک تلفن ثابت مشمول قطع خط تلفن به دلیل بدهکاری شود، پس از سپری شدن مهلت پرداخت، دارنده پروانه ضمن اطلاع­‌رسانی به مشترک می‌تواند نسبت به قطع و در ادامه جمع­‌آوری و تخلیه خط تلفن اقدام کند و درصورت تخلیه، مشترک موظف به ارائه درخواست جدید و پرداخت هزینه اتصال است.

البته برای این کار نیازمند اطلاع‌رسانی است که شامل آگاه ­کردن مشترک از وضعیت بدهی وی با درج در صورت‌حساب و یا استفاده از روش­‌های ارتباط تلفنی و یا ارسال پیامک یا استفاده از سایر روش­‌های ارتباطی مانند ارسال نامه الکترونیک می‌شود. هم‌چنین مهلت پرداخت عبارت است از طول مدت زمان پرداخت صورت‌حساب، که نباید کمتر از ۱۵ روز از تاریخ صدور صورت‌حساب باشد.

با بیان این‌که پروسه‌ی تخلیه‌ی خط تلفن ثابت حدود یک سال طول می‌کشد، اظهار کرد: در طول این یک سال مرتب به مشترک درباره میزان بدهی‌اش اطلاع داده می‌شود. بعد از گذشت یک سال، خط مشترک یک‌طرفه می‌شود و بعد به‌صورت دوطرفه قطع می‌شود. لبته در طول این یک سال به‌طور مرتب به‌صورت کتبی و صوتی به مشترک اطلاع‌رسانی می‌شود که بدهی قبض خود را پرداخت کند که در غیر این صورت، خط تخلیه خواهد شد.

بر اساس مصوبه شماره ۲۰۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، قبض خطوط تلفن ثابت اگر دو دوره متوالی پرداخت نشود مشمول قطع دو طرفه خواهد شد و اگر سه دوره متوالی پرداخت نشود برای مشترک نامه اخطار ارسال و بعد از یک سال خط تخلیه می‌شود که منطق این موضوع این است که سرویس  نباید در کشور بلا استفاده باقی بماند.

این فرآیند تخلیه تلفن است و اگر خط مشترک تخلیه شود، اما پس از سه ماه بدهی خود را پرداخت کند، شماره را به مشترک برمی‌گردانیم اما از آن به بعد مطابق آیین‌نامه می‌توان شماره را به فرد دیگری واگذار کرد.

سخنگوی شرکت مخابرات ایران درباره شرایط واگذاری خطوط تلفن بیان کرد: اگر شماره تلفنی واگذار نشده باشد، اولویت با کسی است که این شماره را قبلا داشته است. مگر این‌که شماره رند باشد که اگر از مدت عدم پردخت بدهی یک سال و سه ماه بگذرد، مشمول آیین‌نامه شماره‌های رند می‌شود.

بیدخام در پاسخ به این‌که آیا این امکان وجود دارد که به مشترک درباره قطع خط تلفن اطلاع‌رسانی نشود، اظهار کرد: این امکان خیلی ضعیف است که در فرآیند یک سال و سه ماه اطلاع‌رسانی نشود. البته درصورتی که مشترک چنین ادعایی داشته باشد، پرونده‌اش موجود است و می‌توان آن را بررسی کرد.

تخلیه خط تلفن ثابت

اگر خط تلفن ثابت به دلیل بدهکاری قطع شود، پس از سپری شدن مهلت پرداخت، دارنده پروانه ضمن اطلاع­‌رسانی به مشترک می‌تواند نسبت به قطع و در ادامه جمع­‌آوری و تخلیه خط تلفن اقدام کند درصورت تخلیه، مشترک موظف به ارائه درخواست جدید و پرداخت هزینه اتصال است.

البته ممکن است برخی از مشترکان ادعا کنند که از زمانی که بدهی خود را پرداخت نمی‌کنند، بدون اطلاع‌رسانی فرآیند قطع و واگذاری اتفاق می‌افتد. در چنین شرایطی مشترک می‌تواند به شرکت مخابرات مراجعه کرده و با درخواست مشاهده‌ پرونده‌ی خود، صحت این موضوع را بررسی کند.

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.
شماره موبایل به درستی وارد نشده است.
دیدگاه وارد نشده است.
علیرضا نجفی

اگر تلفن ثابت من جمع آوری شده باشد و سند داشته باشم و با توجه به مدت زمان طولانی که از این موضوع گذشته است می‌توان ادعا مالکیت کرد یا این خطها را مخابرات گرفته و دیگر پس نمی‌دهد.بنده سند دارم و تلفنم به علت عدم پرداخت جمع آوری شده،چگونه می‌توان خطهای جمع آوری شده که سند مالکیت دارد را پس گرفت یا اصلا نمیشه از مخابرات پس گرفت،ممنون از راهنمایی

محمد رضا اردلانی

سلام اگر ،خطی از مخابرات خریداری شود و بنا به مشکل سیم کشی داخلی نشود از خط استفاده کرد آیا شرکت مجدد خط را خریداری می‌نماید، یا راهی برای فروش و واگذاری وجود دارد یا خیر ،چون میگن عدم استفاده از خط باعث جمع آوری اشتراک به نفع مخابرات می‌شود ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

پشتیبانی قبضینو

بله اگر در طولانی مدت استفاده نشود منجر به جمع آوری خط می شود.

بهناز دماوندی

۰۲۶_۳۳۲۱۲۱۱۵ خط تلفنم جمع شده است تمایل به وصل ان برای خانه جدید دارم .

وکیل الرعایا

سلاموقتی مالکیت مطرح می شود این کار به شدت کار سخیف و ضعیفی است که تلفن را حالا بلااستفاده مصادره کنند ا

نصرالدین ساکانلو

سلام این شماره منه تخلیه شده می‌خوام دوباره بخرم

نصرالدین ساکانلو

سلام این شماره09102199717من تخلیه شده می‌خوام دوباره بخرم

اصغرجمشیدی

بنده یک ماه در صفر بود پس از بازگشت متوجه قطع خط شدم بلافاصه به اداره مخابرات شهرستان مراجعه نموده متاسفانه بدون هيچگونه دلیل منطقی نسبت به جابجایی خط اقدام شده است االان حدود 40 روز از موضوع می گذردوهنوز خط ما قطع است

مهدی

والا کسی به ما اطلاع نداد خط تخلیه کردن

غلامرضاهژبری

خط تلفن ثابت خانه ما به شماره 05137259660که به نام علی معینی زاده به نشانی مطهری جنوبی نبش مهدیزاده شرقی۴راه اول پلاک ۳۶ ط۲ بدون اطلاع رسانی تخلیه شده چکارکنیم؟؟؟

حسین خیری

با سلامبنده خطی برای آپارتمان خود تهیه کردم و وقتی ملک رو فروختم با خط تلفن بوده درحال حاضر مرتبا اخطار قطع بدلیل بدهی می‌آید و خریدار هم حاضر به پرداخت قبض یا انتقال خط به خود نیست راه حل این موضوع چیست

سرویس‌های قبضینو

دانلود اپلیکیشن قبضینو
دانلود قبضینو
لینک دانلود
دریافت لینک دانلود اپلیکیشن قبضینو

با نصب اپلیکیشن قبضینو، به آسانی تمامی قبوض خدماتی، جرائم رانندگی، عوارض شهرداری و عوارض آزادراه خود را با استفاده از تلفن همراه، کاملا رایگان و بدون محدودیت استعلام و پرداخت کنید.

شماره موبایل به درستی وارد نشده است.

در حال انتقال ...