چه زمانی امتیاز خط تلفن ثابت از کاربر گرفته می‌شود؟

چه زمانی امتیاز خط تلفن ثابت از کاربر گرفته می‌شود؟

چه زمانی امتیاز خط تلفن ثابت از کاربر گرفته می‌شود؟

به طور کلی دو نوع مشترک تلفن ثابت داریم. دسته اول، تلفن ثابت ودیعه دار  (کسانی که تلفن آن‌ها مربوط به مردادماه 87 به قبل است) که اگر قبض این مشترکین به 80 درصد مبلغ ودیعه برسد و اقدام به پرداخت قبض تلفن نکرده باشند، شامل قطع یک‌طرفه می‌شوند.

دسته دوم مربوط به مشترکینی است که که دارای تلفن‌های هزینه اتصال هستند. قبض این افراد اگر به بالای 20 هزار تومان برسد، پس از گذشت 15 روز از حداکثر زمان پرداخت قبض، قطع یک طرفه می‌شود. برای استعلام میزان کارکرد تلفن ثابت خود می توانید از قبضینو استفاده کنید. 

البته توجه داشته باشید که قطع کردن خطوط تلفن، قوانین خاصی دارد، که شامل آگاه‌کردن مشترک از وضعیت بدهی وی با درج در صورت‌حساب و یا استفاده از روش‌‌های ارتباط تلفنی و یا ارسال پیامک یا استفاده از سایر روش‌‌های ارتباطی مانند ارسال نامه الکترونیک می‌باشد.

کسانی که دو دوره پیاپی قبض خود را پرداخت نکنند، در ابتدا خط آنها دوطرفه قطع می‌شود و در صورت گذشت یک سال از تاریخ قطع دوطرفه، اگر مشترک با بی‌توجهی به اخطارهای صادرشده از طرف شرکت مخابرات اقدام به پرداخت بدهی نکند، دارنده پروانه ارائه خدمات تلفن ثابت که در اینجا شرکت مخابرات ایران است، مطابق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات، ملزم به جمع‌آوری، سلب امتیاز و تخلیه خط تلفن ثابت مشترک خواهد بود.

سلب امتیاز به دلیل بدهی خط تلفن 

اگر مشترک تلفن ثابت مشمول قطع خط تلفن به دلیل بدهکاری شود، پس از سپری شدن مهلت پرداخت، دارنده پروانه ضمن اطلاع­‌رسانی به مشترک می‌تواند نسبت به قطع و در ادامه جمع­‌آوری و تخلیه خط تلفن اقدام کند و درصورت تخلیه، مشترک موظف به ارائه درخواست جدید و پرداخت هزینه اتصال است.

البته برای این کار نیازمند اطلاع‌رسانی است که شامل آگاه ­کردن مشترک از وضعیت بدهی وی با درج در صورت‌حساب و یا استفاده از روش­‌های ارتباط تلفنی و یا ارسال پیامک یا استفاده از سایر روش­‌های ارتباطی مانند ارسال نامه الکترونیک می‌شود. هم‌چنین مهلت پرداخت عبارت است از طول مدت زمان پرداخت صورت‌حساب، که نباید کمتر از ۱۵ روز از تاریخ صدور صورت‌حساب باشد.

با بیان این‌که پروسه‌ی تخلیه‌ی خط تلفن ثابت حدود یک سال طول می‌کشد، اظهار کرد: در طول این یک سال مرتب به مشترک درباره میزان بدهی‌اش اطلاع داده می‌شود. بعد از گذشت یک سال، خط مشترک یک‌طرفه می‌شود و بعد به‌صورت دوطرفه قطع می‌شود. لبته در طول این یک سال به‌طور مرتب به‌صورت کتبی و صوتی به مشترک اطلاع‌رسانی می‌شود که بدهی قبض خود را پرداخت کند که در غیر این صورت، خط تخلیه خواهد شد.

بر اساس مصوبه شماره ۲۰۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، قبض خطوط تلفن ثابت اگر دو دوره متوالی پرداخت نشود مشمول قطع دو طرفه خواهد شد و اگر سه دوره متوالی پرداخت نشود برای مشترک نامه اخطار ارسال و بعد از یک سال خط تخلیه می‌شود که منطق این موضوع این است که سرویس  نباید در کشور بلا استفاده باقی بماند.

این فرآیند تخلیه تلفن است و اگر خط مشترک تخلیه شود، اما پس از سه ماه بدهی خود را پرداخت کند، شماره را به مشترک برمی‌گردانیم اما از آن به بعد مطابق آیین‌نامه می‌توان شماره را به فرد دیگری واگذار کرد.

سخنگوی شرکت مخابرات ایران درباره شرایط واگذاری خطوط تلفن بیان کرد: اگر شماره تلفنی واگذار نشده باشد، اولویت با کسی است که این شماره را قبلا داشته است. مگر این‌که شماره رند باشد که اگر از مدت عدم پردخت بدهی یک سال و سه ماه بگذرد، مشمول آیین‌نامه شماره‌های رند می‌شود.

بیدخام در پاسخ به این‌که آیا این امکان وجود دارد که به مشترک درباره قطع خط تلفن اطلاع‌رسانی نشود، اظهار کرد: این امکان خیلی ضعیف است که در فرآیند یک سال و سه ماه اطلاع‌رسانی نشود. البته درصورتی که مشترک چنین ادعایی داشته باشد، پرونده‌اش موجود است و می‌توان آن را بررسی کرد.

تخلیه خط تلفن ثابت

اگر خط تلفن ثابت به دلیل بدهکاری قطع شود، پس از سپری شدن مهلت پرداخت، دارنده پروانه ضمن اطلاع­‌رسانی به مشترک می‌تواند نسبت به قطع و در ادامه جمع­‌آوری و تخلیه خط تلفن اقدام کند درصورت تخلیه، مشترک موظف به ارائه درخواست جدید و پرداخت هزینه اتصال است.

البته ممکن است برخی از مشترکان ادعا کنند که از زمانی که بدهی خود را پرداخت نمی‌کنند، بدون اطلاع‌رسانی فرآیند قطع و واگذاری اتفاق می‌افتد. در چنین شرایطی مشترک می‌تواند به شرکت مخابرات مراجعه کرده و با درخواست مشاهده‌ پرونده‌ی خود، صحت این موضوع را بررسی کند.

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.
شماره موبایل به درستی وارد نشده است.
دیدگاه وارد نشده است.
سعید استادمرادی

سلام خط تلفن ثابت ما به دلیل عدم پرداخت آبونماه و خط رند جمع آوری شده و علت پرداخت منزل انحصار ورثه ایی بود و تلفن به وکالتی به نام بود منزل فروخته وتلفن به نام خریدار شد قرار شد بعد ازسه سال برگردانده شودوآبونماه در این مدت پرداخت نشد سپس جمع آوری شده حال برای پرداخت بدهی و برگرداندن خط چه‌کار کنیم.

پشتیبانی قبضینو

درود جناب استاد مرادی
شما باید با در دست داشتن مدارک شناسایی و مالکیت منزل و همچنین آخرین قبض صادر شده به اداره مخابرات منطقه خود مراجعه کرده و درخواست خود را اعلام کنید.
سبز و پایدار باشید.

خسن صفارزاده

چند سال است به علت مزاحمت قطع کردیم حال چکا ر باید کرد

پشتیبانی قبضینو

سلام وقت به‌خیر
برای وصل کردن مجدد خط تلفن خود باید به اداره مخابرات محل سکونت‌تان مراجعه کنید تا بررسی های لازم انجام شود تا در صورت امکان، خط تلفن مجددا وصل شود.

آزاده یوسفی

شماره ام میخوام برگردونم

پشتیبانی قبضینو

درود وقت به‌خیر
برای این مورد باید به اداره مخابرات محل سکونت خود مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم را انجام دهند.

رودابه

سلام وقت بخیر در صورت عدم پرداخت بدهی و سلب امتیاز و تخلیه تلفن ثابت آیا مخابرات اجازه مسدود کردن خط همراه اول صاحب تلفن ثابت را دارد با تشکر فراوان

پشتیبانی قبضینو

سلام رودابه عزیز
نه این امکان وجود ندارد. شما می‌توانید با استفاده از سرویس قبض همراه اول قبضینو استعلام قبض میان‌دوره خود را گرفته و با پرداخت مبلغ قبض، مجددا خط خود را آزاد کنید.
پیروز و مانا باشید.

میثم

سلام برای اعلام کردن عدم استفاده ازتلفن ثابت باید حتمآ صاحب خط به مخابرات مراجعه کند یا نه بنده که مستآجرهستم نیز میتوانم انجام دهم.ممنون ازراهنمایی شما.

پشتیبانی قبضینو

سلام میثم جان وقت بخیر
به طور کلی در صورت عدم پرداخت قبض تلفن بعد از 2 تا 3 دوره متوالی، خط تلفن به صورت موقت و بعد از یکسال به طور کامل قطع می شود. در صورتی که عجله ای برای انجام این کار دارید، باید از صاحب‌خانه درخواست کنید که با کارت و سند ملک به اداره مخابرات منطقه مراجعه کرده و درخواست قطع را ثبت کند.
برقرار باشید.

قدرت آله حسین زاده

خط تلفن را لازم ندارم

پشتیبانی قبضینو

درود جناب حسین زاده
برای قطعی تلفن ثابت در صورت عدم پرداخت بدهی، خط تلفن بعد از یکسال توسط مخابرات منطقه قطع می‌شود. در صورتی که می‌خواهید این روند سریع‌تر انجام شود، می توانید با مراجعه حضوری به مخابرات منطقه خود و پرداخت هزینه قطعی، خط تلفن خود را بطور دائم یا موقت قطع کنید.
سبز و برقرار باشید.

حسین زارعی

سلام. آیا مخابرات میتونه هم خط رو جمع کنه هم درخواست تسویه بدهی داشته باشه یا فقط مجاز به یکی از این است یعنی یا دریافت بدهی یا تخلیه خط؟

پشتیبانی قبضینو

سلام آقای زارعی
اگر به دلیل بدهکاری مشمول قطع تلفن شوید، بعد از تمام شدن مهلت پرداخت، دارنده پروانه ضمن اطلاع­‌رسانی به مشترک می­‌تواند نسبت به قطع و جمع­‌آوری و تخلیه خط تلفن اقدام کند. اگر خط تخلیه شود، مشترک باید درخواست جدیدی ثبت کند و هزینه آن را پرداخت کند.

سعید

به نظرم درست نیست که خط مردم رو به خاطر ۱،۲،۳ سال استفاده نکردن به نام خودمون بکنیم.

علی ملایی

سلام خسته نباشید کابل های تلفن کوچه مارو دوزدیدن تلفن چندین خانوار قطعه .مخابرات محله رفتیم جوابکو نیس ایا خط تلفن مابرمیکرده یانه

نسترن محمدی

8 سال قبل خونه رو فروختیم تلفن رو به نام خریدار نکردیم الان 700 هزارتومن جریمه شدیم. بابت چی و چرا؟

پشتیبانی قبضینو

سلام وقت به‌خیر
برای دریافت اطلاعات دقیق و بررسی شکایت‌تان باید به اداره مخابرات محل سکونت‌تان مراجعه کنید تا مشکل رو برای شما بررسی کنند.

فاطمه ایوار

سلام زمانی که مستاجرمن قبض هاراتحویل گرفت بدهی نداشته بدهی اگه بوده تخلیه کردن همون آبونمان بوده حالا که من اومدم خونه خودم میبینم تلفن به کسی واگذارشده واقعا درسته میگفتن تاهزینه آبونمان رابدهیم

کلثوم اخلاصمند

ازکجابفهمیم خط تلفن هنوزبنام ماهست یان

پشتیبانی قبضینو

سلام وقت به خیر
برای پیگیری این مورد باید به اداره مخابرات محل زندگی‌تون مراجعه کنید.

حسین شریعت

من ۲تاخط ثابت داشتم مستجرپرداخت نگردیده من هم نگفت پیامک اگر آمد مالک منم هیچ پیامی وتماسی مخابرات به من نداده وخط تخلیه کرد. چکار کنم مکن به هیچ وجه خط نمید معلق هست راهنمایی کنید ممنونم

پشتیبانی قبضینو

سلام وقت به خیر
باید برای پیگیری این مورد به اداره مخابرات محل سکونت‌تون مراجعه کنید.

منصوره مرادی

چطور میتونم قبض تلفن ثابت رو با موبایل پرداخت کنم

پشتیبانی قبضینو

سلام و وقت‌به‌خیر
شما می‌توانید هم از طریق دانلود اپلیکیشن قبضینو و هم از طریق مراجعه به سایت قبضینو برای پرداخت قبض موبایل تنها با وارد کردن شماره موبایل اقدام کنید.
سبز باشید

مریم دارابی

با سلام‌متاسفانه هیچ گونه پیامک و اخطاری بابت قطع تلفن ثابت برای ما نیامده تا امروز متوجه قطع دو طرفه شدم

علیرضا نجفی

اگر تلفن ثابت من جمع آوری شده باشد و سند داشته باشم و با توجه به مدت زمان طولانی که از این موضوع گذشته است می‌توان ادعا مالکیت کرد یا این خطها را مخابرات گرفته و دیگر پس نمی‌دهد.بنده سند دارم و تلفنم به علت عدم پرداخت جمع آوری شده،چگونه می‌توان خطهای جمع آوری شده که سند مالکیت دارد را پس گرفت یا اصلا نمیشه از مخابرات پس گرفت،ممنون از راهنمایی

خدابخش نعمتی

خوب

محمد رضا اردلانی

سلام اگر ،خطی از مخابرات خریداری شود و بنا به مشکل سیم کشی داخلی نشود از خط استفاده کرد آیا شرکت مجدد خط را خریداری می‌نماید، یا راهی برای فروش و واگذاری وجود دارد یا خیر ،چون میگن عدم استفاده از خط باعث جمع آوری اشتراک به نفع مخابرات می‌شود ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

پشتیبانی قبضینو

بله اگر در طولانی مدت استفاده نشود منجر به جمع آوری خط می شود.

بهناز دماوندی

۰۲۶_۳۳۲۱۲۱۱۵ خط تلفنم جمع شده است تمایل به وصل ان برای خانه جدید دارم .

وکیل الرعایا

سلاموقتی مالکیت مطرح می شود این کار به شدت کار سخیف و ضعیفی است که تلفن را حالا بلااستفاده مصادره کنند ا

نصرالدین ساکانلو

سلام این شماره منه تخلیه شده می‌خوام دوباره بخرم

نصرالدین ساکانلو

سلام این شماره09102199717من تخلیه شده می‌خوام دوباره بخرم

اصغرجمشیدی

بنده یک ماه در صفر بود پس از بازگشت متوجه قطع خط شدم بلافاصه به اداره مخابرات شهرستان مراجعه نموده متاسفانه بدون هيچگونه دلیل منطقی نسبت به جابجایی خط اقدام شده است االان حدود 40 روز از موضوع می گذردوهنوز خط ما قطع است

مهدی

والا کسی به ما اطلاع نداد خط تخلیه کردن

غلامرضاهژبری

خط تلفن ثابت خانه ما به شماره 05137259660که به نام علی معینی زاده به نشانی مطهری جنوبی نبش مهدیزاده شرقی۴راه اول پلاک ۳۶ ط۲ بدون اطلاع رسانی تخلیه شده چکارکنیم؟؟؟

حسین خیری

با سلامبنده خطی برای آپارتمان خود تهیه کردم و وقتی ملک رو فروختم با خط تلفن بوده درحال حاضر مرتبا اخطار قطع بدلیل بدهی می‌آید و خریدار هم حاضر به پرداخت قبض یا انتقال خط به خود نیست راه حل این موضوع چیست

سرویس‌های قبضینو

دانلود اپلیکیشن قبضینو
دانلود قبضینو
لینک دانلود
دریافت لینک دانلود اپلیکیشن قبضینو

با نصب اپلیکیشن قبضینو، به آسانی تمامی قبوض خدماتی، جرائم رانندگی، عوارض شهرداری و عوارض آزادراه خود را با استفاده از تلفن همراه، کاملا رایگان و بدون محدودیت استعلام و پرداخت کنید.

شماره موبایل به درستی وارد نشده است.

در حال انتقال ...