عوارض آزادراه تهران قم؛ نرخ جدید عوارضی، جریمه، استعلام و پرداخت

عوارض آزادراه تهران قم؛ نرخ جدید عوارضی، جریمه، استعلام و پرداخت

آزادراه قم تهران یکی از قدیمی‌ترین آزادراه‌های کشور است. تا همین چند وقت پیش بسیاری از افراد در پشت ترافیک‌ها و باجه‌های عوارضی منتظر می‌ماندند، وقتی نوبتشان می‌شد، متوجه می‌شدند که پول نقد همراه خود ندارند و این عمق فاجعه بود. حالا حدود ۳ سالی از اجرای طرح پرداخت الکترونیکی عوارض بزرگراه تهران قم گذشته است. اگر در این مدت گذرتان به آزادراه قم تهران افتاده باشد با تابلو‌های آبی رنگی پرداخت الکترونیکی عوارض روبرو شده‌اید؛ اگر شما هم مثل خیلی از افراد دیگر هنوز اطلاعاتی در خصوص چگونگی پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو ندارید، توصیه می‌کنیم تا آخر این مطلب از وبلاگ قبضینو همراه ما باشید تا در خصوص عوارض آزادراه تهران قم و روش‌های پرداخت این اتوبان با شما صحبت کنیم.

آنچه که باید در مورد آزادراه تهران قم بدانید

اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه آزادراه تهران قم بیندازیم باید با هم به سال ۱۳۴۵ سفر کنیم. اولین آزادراه‌ بین تهران و شهرهای کرج و قزوین به بهره‌برداری رسید. بعد از آن قم تهران به‌عنوان قدیمی‌ترین آزادراه شناخته می‌شود. سال ساخت آزادراه تهران قم ۱۳۵۸ و طول آن ۱۳۵ کیلومتر است. هم‌اکنون این آزادراه به‌عنوان قدیمی‌ترین آزادراه شناخته می‌شود.

شماره تماس ایستگاه عوارضی آزادراه تهران – قم

شاید این سوال برای شما پیش‌ آید که ایستگاه عوارضی تهران قم کجاست؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که ایستگاه عوارضی آزادراه تهران – قم استان تهران در شهرستان تهران، بخش آفتاب و خیابان آزادراه خلیج فارس واقع شده است؛ دسترسی به آن ساده است و هم‌چنین در نزدیکی آن کیوسک برچسب الکترونیک عوارض بانک مسکن نیز قرار دارد. شماره تلفن عوارضی تهران قم در بیشتر سایت‌ها ۰۲۱۸۸۸۹۸۳۹۷ نوشته شده است. اما اگر در خصوص عوارضی آزادراه قم تهران سوالی دارید، بهتر است با شماره ۰۲۱۲۶۴۰۰۳۱۸ تماس حاصل فرمایید وگرنه باید چند دقیقه‌ای پشت خط بمانید و در نهایت با همین شماره تماس بگیرید.

وضعیت آزادراه تهران قم به چه صورت است؟

آزادراه قم تهران یکی از پرتردترین جاده‌های قم شناخته می‌شود که ترافیک سنگینی در برخی از روز‌های سال بر آن حاکم است؛ هم‌اکنون آزادراه تهران قم باز است. برای مشاهده وضعیت ترافیک آزادراه تهران قم زنده می‌توانید به نقشه زیر نگاهی بیندازید یا اپلیکیشن ۱۴۱ را روی تلفن‌همراه خود نصب کنید.

وضعیت ترافیک تهران قم

چرا باید به جای جاده قدیم از آزادراه‌ تهران قدیم استفاده کنیم؟

عوارض آزادراه تهران قم چقدر است؟

در گذشته‌های نه چندان دور تنها شیوه پرداخت عوارض بزرگراه تهران قم، مراجعه حضوری به ایستگاه‌های عوارضی و پرداخت عوارض به‌صورت نقدی بود. اما امروزه روش‌ پرداخت الکترونیکی جایگزین روش قبلی شده است. جالب است بدانید که آزادراه قم تهران نیز جز بزرگراه‌های دولتی است. به همین دلیل مبلغ عوارض آزادراه‌ تهران قم چندان بالا نیست و نرخ عوارض این اتوبان توسط وزارت راه و شورای اقتصاد به ریاست معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه تعیین می‌شود. در جدول زیر به تعرفه‌های عوارضی اتوبان قم تهران اشاره می‌کنیم

نام آزادراه سواری / وانت مینی‌بوس / کامیونت کامیون دو محور / اتوبوس کامیون سه محور 
تهران قم ۱۲۰۰ ۲۴۰۰ ۳۶۰۰ ۴۸۰۰

مبلغ عوارض اتوبان قم تهران برابر با ۱۲۰۰ تومان است. ضرایب معادل عوارض برای سواری و وانت ضریب یک در نظر گرفته شده است و به ترتیب برای هر یک از ستون‌های این جدول، ضریب بالاتری در نظر گرفته‌شده است. به‌عنوان مثال نرخ عوارض اتوبان تهران قم برای اتوبوس، ۳۶۰۰ تومان است. 

بیشتر بخوانید: برای آشنایی بیشتر با نرخ عوارض سایر آزادراه‌ها می‌توانید مقاله روش‌های پرداخت الکترونیک عوارض آزادراهی را مطالعه کنید. 

فواید عوارض آزادراه الکترونیکی چیست؟

تا قبل از اجرایی شدن سیستم پرداخت الکترونیکی عوارض، تمامی رانندگان باید در روز‌های تعطیل بیش از ۲۰ دقیقه در صف‌های انتظار منتظر می‌ماندند تا نوبتشان شود. اما امروزه دیگر احتیاجی به انجام این ‌کار نیست و تمامی افراد می‌توانند برای پرداخت عوارض تهران قم از برچسب‌های الکترونیکی یا روش‌های پرداخت الکترونیکی عوارضی آزادراهی استفاده کنند. مهم‌ترین مزیت‌های این روش عبارت‌اند از:

 • کاهش مصرف سوخت و بنزین 
 • جلوگیری از انتشار ویروس کرونا
 • صرفه‌جویی در مصرف کاغذ و قطع کمتر درختان
 • کاهش ترافیک در آزادراه‌ها و ایستگاه‌های عوارضی
 • عدم نیاز به پول نقدی برای پرداخت عوارض
 • کاهش استهلاک خودرو، مدت زمان سفر و ترافیک

لینک مرتبط: پرداخت عوارض آزادراهی تهران کرج

نحوه پرداخت عوارض آزادراه قم تهران

نزدیک به سه سال از اجرایی شدن طرح پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی می‌گذرد. در این مدت تنها یک باجه در مسیر رفت و برگشت برای پرداخت عوارضی نقدی در نظر گرفته‌شده‌ است. احتمالا می‌دانید که در تمام آزادراه‌هایی که این طرح اجرا شده است؛ از دوربین‌ها و سیستم‌هایی برای شناسایی خودرو‌های عبوری از ایستگاه عوارض الکترونیکی استفاده می‌شود و دیگر نمی‌توانید عوارض خودرو را به روش نقدی پرداخت کنید.

شما می‌توانید برای پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه‌ها از یکی از روش‌های پرداخت موبایلی با اپلیکیشن‌هایی مانند پرنا، قضینو و پیشخوان ۲۴، پرداخت بی‌واسطه (nspay)، آنی‌رو، پرداخت ایستگاهی، دستگاه کارت‌خوان‌ بین راهی، خودپرداز و برچسب‌های بانک مسکن استفاده کنید. در ادامه قصد داریم به شما بگوییم که با هر یک از این روش‌ها چطور می‌توانید نسبت به استعلام و پرداخت عوارض آزادراهی اقدام کنید. اگر می‌خواهید با این روش‌ها بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید. 

پرداخت عوارض آزادراه تهران قم با برنامه‌های موبایلی (پرداخت موبایلی)

گوشی‌های تلفن همراه قابل‌حمل هستند و شما می‌توانید در هر جا و مکانی از آنها استفاده کنید. حالا فرض کنید که شما علاوه‌ بر خرید شارژ، انتقال کارت به کارت، پرداخت قبض گاز و تلفن و … بتوانید از گوشی خود برای پرداخت آزادراه تهران قم نیز استفاده کنید. اگر دوست دارید با چگونگی پرداخت عوارض آزادراه تهران قم در اپلیکیشن‌های مختلف آشنا شوید؛ در ادامه همراه ما باشید.

لینک مرتبط: پرداخت عوارض تهران شمال

قبضینو اپلیکیشنی برای پرداخت عوارض الکترونیکی آزادراه تهران قم

درصورتی‌که قصد دارید عوارض آزادراه راه قم تهران را با قبضینو پرداخت کنید، می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید. 

 • ابتدا اپلیکیشن قبضینو را از طریق بازار یا گوگل‌ پلی به‌صورت رایگان دانلود کنید. 
 • سپس شماره تماس خود را وارد کنید تا به شما اجازه ورود به برنامه موبایلی قبضینو را بدهد.
 • از بخش خدمات خودرو گزینه «عوارض آزادراه» را انتخاب کنید. 

پرداخت عوارض آزادراه با قبضینو

 • شماره پلاک خود را در صفحه جدید وارد کنید تا بتوانید با انتخاب گزینه استعلام عوارض آزادراه، کلیه عوارضی‌های خودرو خود را مشاهده کنید. 
 • برای پرداخت عوارض آزادراه قم تهران می‌توانید روی گزینه پرداخت کلیک کنید.

نکته: مهم‌ترین مزیت قبضینو این است که به شما امکان پرداخت تمام عوارضی‌های خودروتان را می‌دهد و می‌توانید تمام بدهی خود را صفر کنید. 

پرداخت عوارض الکترونیکی آزادراه تهران قم با پیشخوان ۲۴

پیشخوان ۲۴ تنها یک اپلیکیشن برای مشاهده آب‌و‌هوا، تقویم، آلودگی هوا، پیگیری مرسولات پستی و … نیست. شما می‌توانید با این اپلیکیشن تمام خدمات خودرو مانند عوارض آزادراه را مشاهده کنید و نسبت به پرداخت آنها اقدام کنید. به‌علاوه پیشخوان ۲۴ به شما و تمام کاربران این امکان را می‌دهد تا استعلام چند شماره پلاک خودرو را بگیرید، آنها را با اسامی دلخواه ذخیره و در نهایت آنها را در بین شماره پلاک‌های متعدد پیدا کنید. برای مشاهده و استعلام عوارض آزادراه تهران قم می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید.

پرداخت عوارض آزادراه با پیشخوان ۲۴

 • وارد اپلیکیشن پیشخوان ۲۴ شوید. 
 • از بخش دسته‌بندی خدمات گزینه خودرو را انتخاب کنید. 
 • همانند تصویر ۲ صفحه جدیدی برای شما باز می‌شود؛ در این صفحه می‌توانید تمامی خدمات خودرو را مشاهده کنید. 
 • گزینه عوارض آزادراه را انتخاب کنید و سپس شماره پلاک خودرو خود را وارد کنید. 
 • روی گزینه استعلام عوارض آزادراه کلیک کنید تا بدهی عوارض آزادراهی قم تهران و سایر آزادراه‌ها را به شما نمایش دهد و بتوانید نسبت به پرداخت آن اقدام کنید.

شاپ؛ اپلیکیشن پرداخت عوارض اتوبان

برای پرداخت عوارض آزادراه قم تهران می‌توانید از برنامه موبایلی شاپ استفاده کنید. برای اینکه با روند انجام کار بیشتر آشنا شوید، در ادامه در خصوص آنها صحبت می‌کنیم.

پرداخت عوارض آزادراه با اپلیکیشن شاپ

 • اگر برای اولین باری است که اپلیکیشن شاپ را نصب کرده‌اید، باید در وهله اول شماره تماس خود را وارد کنید. 
 • سپس وارد اپلیکیشن شاپ شوید و گزینه خدمات خودرو را انتخاب کنید.
 • در این قسمت باید شماره پلاک خود را وارد کنید و سپس گزینه عوارض جاده‌ای را انتخاب نمایید.
 • در‌صورتی‌که از آزادراه قم تهران عبور کرده‌اید با انتخاب این گزینه، تمام عوارض آزادراهی به شما نمایش داده می‌شود و می‌توانید نسبت به پرداخت آن اقدام کنید.

پرداخت عوارض آزاردراه قم تهران با پرنا 

یکی دیگر از اپلیکیشن‌هایی که شما می‌توانید به کمک آن نسبت به پرداخت عوارض الکترونیکی خودرو اقدام کنید، پرنا است. برای پرداخت عوارض آزادراه تهران قم باید در ابتدا اپلیکیشن پرنا را از سایت بانک مسکن دانلود و نصب کنید. سپس مراحل زیر را انجام دهید تا بتوانید در سریع‌ترین زمان عوارض را پرداخت کنید.

 • وارد برنامه موبایلی پرنا شوید و گزینه خدمات خودرو را انتخاب نمایید.
 • عوارض بزرگراهی را انتخاب کنید و سپس روی + کلیک کنید.

پرداخت عوارض بزرگراه با پرنا

 • در صفحه جدید باید شماره پلاک خودروی خود را وارد کنید. 
 • با انتخاب گزینه استعلام بدهی عوارض بزرگراهی می‌توانید تمام عوارض مربوط به بزرگراه طی ۲۴ ساعت گذشته را مشاهده کنید.
 • در این مرحله می‌توانید برای پرداخت عوارض آزادراه تهران قم یکی از دو کار زیر را انجام دهید.

خدمات بزرگراهی در پرنا

 1. انتخاب گزینه پرداخت: اگر گزینه پرداخت را انتخاب کنید، باید شماره کارت خود را وارد کنید یا موجودی کیف پول خود را شارژ کنید تا مبلغ از روی آن کسر شود. 
 2. ثبت‌نام در ETC: برای ثبت‌نام در سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی نیاز به اطلاعاتی مانند نام، نام‌ خانوادگی، شماره موبایل، نوع خودرو و کد ملی دارید

پرداخت عوارض آزادراه قم تهران با آنی رو 

یکی از روش‌های پرداخت عوارض آزادراه تهران قم استفاده از وب‌سایت آنی‌رو است. فرایند انجام کار در آنی‌رو بسیار ساده است و تنها نیاز است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید تا بتوانید نتیجه استعلام عوارض آزادراه را ببینید و نسبت به پرداخت آن اقدام کنید.

 • وارد سایت آنی رو  شوید. 
 • سپس گزینه ورود / ثبت‌نام در وسط صفحه را انتخاب کنید. 
 • اگر برای اولین بار است که وارد سامانه آنی‌رو می‌شوید، شماره پلاک و تماس خود را وارد کنید.

مشاهده عوارض آزادراه در آنی رو

 • برای گرفتن استعلام عوارض آزادراه تهران قم نیاز است روی گزینه مرحله بعد کلیک کنید تا تمام عوارض آزادراهی خودرو را به شما نمایش دهد.
 • در غیر این صورت می‌توانید برای ورود به سامانه از نام کاربری و رمز عبوری که قبلا برای شما ارسال شده، استفاده کنید. 

پرداخت عوارض آزادراه قم تهران با روش پرداخت ایستگاهی

احتمالا در زمان عبور از آزادراه‌ها با تابلو‌های مراکز رفاهی یا ایستگاه‌های پمپ‌بنزین مواجه شده‌اید. برای پرداخت عوارضی آزادراه قم تهران می‌توانید از دستگاه‌های کارت‌خوان بین‌راهی در این مراکز نیز استفاده کنید. درصورتی‌که نیاز به راهنمایی داشتید، می‌توانید از متصدی‌ها سوال کنید تا شما را راهنمایی کنند. 

پرداخت عوارض آزادراه تهران قم با برچسب بانک مسکن

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای پرداخت عوارضی آزادراهی بانک مسکن، خرید و شارژ برچسب عوارض آزادراه است. همانطور که می‌دانید شما می‌توانید این برچسب‌ها را به‌ صورت فیزیکی و اینترنتی تهیه کنید. اگر به صورت فیزیکی این برچسب‌ها را تهیه کرده‌اید، می‌توانید طریقه نصب آن را از آموزش نحوه نصب برچسب الکترونیکی عوارض آزادراهی ببینید و روی شیشه جلو ماشین بچسبانید. بعد از خرید نیاز است برچسب را شارژ کنید تا مبلغ عوارضی به‌ صورت خودکار از روی کیف پول آن کم شود.

خرید برچسب الکترونیکی عوارض آزادراهی بانک مسکن

 • دفاتر پیشخوان دولت
 • برخی از شعبه‌های منتخب بانک مسکن 
 • ایستگاه عوارضی مجهز به سیستم پرداخت الکترونیکی 
 • مراجعه به نمایندگان مجاز به فروش برچسب

پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه با بانک مسکن

روش‌های دیگر پرداخت آزادراه قم تهران

 • امکان پرداخت عوارض آزادراهی به کمک خودپرداز‌ بانک‌های ملی، سامان و انصار
 • مراجعه حضوری به نمایندگان مجاز به فروش برچسب الکترونیکی

لینک مرتبط: مهلت پرداخت عوارض آزادراهی

چگونه متوجه شویم که جریمه شده‌ایم؟

بعد از اینکه پلاک خودرو شما توسط دوربین‌های آزادراهی شناسایی می‌شود، پیامکی برای شما و تمام مالکان خودرو ارسال می‌شود تا نسبت به پرداخت عوارض آزادراهی خود اقدام کنید. هم‌چنین اگر بعد از ۲۴ ساعت اقدام به پرداخت نکنید، برای یادآوری، پیامک دوم نیز ارسال می‌شود. درصورت بی‌توجهی به آن جریمه خواهید شد. البته به این صورت نیست که اگر ۲ روز از عدم پرداخت عوارض گذشته باشد جریمه شوید بلکه شما حداکثر ۷ روز کاری فرصت دارید تا نسبت به پرداخت به‌موقع عوارض آزادراه اقدام کنید در غیر این صورت جز مشمولان پرداخت عوارض آزادراهی و خلافی خودرو شناخته می‌شوید و باید نسبت به پرداخت هر دو اقدام کنید. 

برخورد با رانندگان بد حساب؛ چرا رانندگان جریمه خود را پرداخت نمی‌کنند؟

قبل از اینکه عوارض بزرگراه تهران قم ۱۲۰۰ تومان در نظر گرفته شود. باید تمام رانندگان برای پرداخت عوارض آزادراه تهران قم در صف‌های طولانی منتظر می‌ماندند تا نوبتشان شود و بتوانند عوارضشان را پرداخت کنند. اما با اینکه روش پرداخت الکترونیک مزایای زیادی داشت اما آمار‌ها نشان می‌دهد حدود ۶۰ درصد از افراد عوارض آزادراه‌ها را پرداخت نمی‌کردند. حتی بعد از در نظر گرفتن جریمه عدم پرداخت عوارض نیز حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از افراد پرداخت عوارض و جریمه خودرو را پشت گوش می‌نداختند.

اتوبان تهران قم جریمه دارد؛ آن هم برای کسانی که به‌عنوان رانندگان بد حساب شناخته می‌شوند. این جریمه حدود ۴۰ هزار تومان است. البته متاسفانه با اینکه بسیاری از افراد می‌دانند که در صورت پرداخت نکردن عوارض آزادراه جریمه می‌شوند اما بااین‌حال آن را به موقع پرداخت نمی‌کنند.

چه خودرو‌هایی از پرداخت عوارض آزادراه معاف هستند؟

نرخ عوارض آزادراه‌ها برای تمام افراد یکسان است و همه موظف هستند نسبت به پرداخت عوارض آزادراهی اقدام کنند. اما اگر جز خودرو‌های پرتردد هستید و یا خودرو با پلاک عمومی دارید، می‌توانید از تخفیف‌های در نظر گرفته‌شده زیر استفاده کنید. 

 • اتوبوس، مینی‌بوس و در واقع تمام خودرو‌هایی که پلاک عمومی (ع – ت) دارند، می‌توانند از تخفیف ۲۰ درصدی استفاده کنند. 
 • اگر جز رانندگانی هستید که بیش از ۴۰ بار در ماه از آزادراه قم تهران تردد داشته‌اید، می‌توانید از تخفیف ۳۰ درصدی استفاده کنید. 
 • تخفیف ۵۰ درصدی برای تمام کسانی درنظرگرفته می‌شود که هر دو شرایط بالا برای آنها صدق می‌کند؛ یعنی هم بیش از ۴۰ بار تردد دارند و هم‌ پلاک خودروشان عمومی است.

نتیجه گیری پرداخت عوارض آزاد راه تهران قم

آزادراه قم تهران یکی از قدیمی‌ترین آزادراه‌های دولتی است که در کشور ساخته شده است. برای مشاهده مبلغ عوارضی و پرداخت عوارض آزادراه تهران قم می‌توانید از روش‌های مختلفی مانند پرداخت عوارض آزادراهی بی‌واسطه، ایستگاهی، موبایلی و … استفاده کنید که در این مطلب از وبلاگ قبضینو در خصوص تمام این روش‌ها صحبت کرده‌ایم. 

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.
شماره موبایل به درستی وارد نشده است.
دیدگاه وارد نشده است.
علی طالبی

سلام بسیارعالی است

محمد عزیزپوریان

یه سئوال در پرداخت الکترونیکی جایی برای ایثار گران در نظر کرفته شده ؟

پشتیبانی قبضینو

درود جناب عزیزپوریان
با توجه به اینکه تنها معیار قانون برای پرداخت عوارض آزادراه‌ها، پلاک خودروهاست، بنابراین درحال حاضر قانونی برای معافیت ایثارگران عزیز از پرداخت عوارض الکترونیکی درنظر گرفته نشده است.
برقرار باشید.

محمد سلیمی

سلام من در این اتوبان تردد ندارم اما برایم جریمه ۴۰۰۰۰ت اومده

پشتیبانی قبضینو

سلام دوست عزیز
برای اعتراض به ثبت عوارض آزادراهی اشتباه، باید از طریق تماس با آنی‌رو یا مراجعه به سایت آنی‌رو اقدام کنید. شما باید پلاک خود را به پشتیبانی آن اعلام کنید تا بررسی‌های لازم انجام شود. اگر اشتباهی در ثبت عوارض باشد، جریمه شما حذف می‌شود.
برقرار باشید و سبز

طیبه قنبری غریبدوستی

رفت و برگشت

معصومه

چطور میتوانیم کسی را که پلاک من را تقلب کرده،وعوارض آزادراهی برا من پیامک میشود را گیر بیندازیم

سرویس‌های قبضینو

دانلود اپلیکیشن قبضینو
دانلود قبضینو
لینک دانلود
دریافت لینک دانلود اپلیکیشن قبضینو

با نصب اپلیکیشن قبضینو، به آسانی تمامی قبوض خدماتی، جرائم رانندگی، عوارض شهرداری و عوارض آزادراه خود را با استفاده از تلفن همراه، کاملا رایگان و بدون محدودیت استعلام و پرداخت کنید.

شماره موبایل به درستی وارد نشده است.

در حال انتقال ...