اعتراض به جریمه دو برگی، جریمه الصاقی، جریمه تسلیمی و نحوه اعتراض به خلافی

علی عباسی
اعتراض به جریمه دو برگی، جریمه الصاقی، جریمه تسلیمی و نحوه اعتراض به خلافی
فهرست مطالب

در این پست می‌خواهیم انواع قبض‌های جریمه های راننگی را معرفی کرده و در صورتی که نسبت به قبض‌های صادره اعتراض داشتیم، با روش‌های استعلام خلافی و اعتراض به جریمه راهنمایی رانندگی و اعتراض به میزان خلافی و اعتراض به خلافی موتور سیکلت آشنا شویم. برای استعلام خلافی و مشاهده میزان جریمه می‌توانید به سامانه پرداخت جریمه مراجعه کنید.

انواع قبوض جریمه رانندگی

قبض‌هایی خلافی که از سمت راهنمایی رانندگی صادر می‌شود، می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

  1. قبض تسلیمی
  2. قبض الصاقی
  3.  قبض دوربین
  4. قبض دوبرگی

در ادامه به معرفی هر یک از این قبض‌ها خواهیم پرداخت و نحوه اعتراض به  جریمه و قبض خلافی و اعتراض به میزان خلافی و اعتراض به جریمه دست نویس همراه با استعلام خلافی، خواهیم پرداخت.

قبض تسلیمی چیست؟ جریمه تسلیمی

در قبض تسلیمی مامور اهنمایی و رانندگی با اخذ مدارک کامل ماشین و راننده قبض تسلیمی را به صورت کامل نوشته و اطلاعات راننده و ماشین به طور کامل در آن درج می شود و در نهایت قبض جریمه به خود راننده تحویل (تسلیم) داده می شود. به این قبض، قبض دست نویس هم می گویم. اعتراض به قبض تسلیمی معمولاً از بابت اعتراض کمترین احتمال موفقیت را دارد. این استنباط وجود دارد که از آنجا که قبض تسلیم راننده شده احتمال خطا بسیار پایین است و راننده قبلاً فرصت اعتراض را به خود مامور در زمان تسلیم قبض را داشته است.  برای مشاهده خلافی خودرو می توانید از سامانه خلافی قبضینو استفاده کنید.

قبض جریمه تسلیمی

قبض الصاقی

در این قبض معمولاً خودرو در محلی پارک شده (ساکن است) و خود راننده در محل حضور ندارد. اما مامور پلیس به دلیل تخلف خودرو (همانند پارک در محل ممنوع) قصد صدور قبض خلافی راهنمایی رانندگی را دارد. به دلیل نداشتن مدارک خودرو و راننده قبض عمومی صادر شده و اطلاعات عمومی خودرو همانند شماره پلاک، نوع خودرو و رنگ در آن درج می شود و به خود ماشین چسبانده (الصاق) می شود. برای مثال نوع قبض‌هایی که بر روی شیشه خودرو قرار داده می شوند از این نوع هستند. در این قبض‌ها نیز به دلیل اینکه خودرو ساکن بوده و مامور پلیس به طور کامل و مسلط تخلف را بررسی و اقدام به صدور قبض کرده، اعتراض‌های ثانوی کمتر مورد قبول واقع می‌شوند. تا این جا با تفاوت جریمه الصاقی و تسلیمی آشنا شدیم. در بخش اعتراض به جرایم خلافی نحوه اعتراض به جریمه الصاقی را بیان خواهیم کرد. برای پرداخت قبض جریمه الصاقی می توانید به سامانه پرداخت قبض قبضینو و استعلام خلافی قبضینو مراجعه نماید.

پرداخت قبض الصاقی

جریمه دوربین و اعتراض به جریمه دوربین

همانطور که از نام این نوع قبض مشخص است، عامل صادر کننده آن دوربین‌های هوشمند راهنمایی و رانندگی و یا اپراتور‌های و ماموران بکار گیرنده از دوربین‌ها در اتاق فرمان هستند. دوربین‌های راهنمایی و رانندگی به دو نوع زیر هستند:

  • دوربین‌های هوشمند
  • دوربین‌های اپراتوری

پرداخت جریمه دوربین

– جریمه دوربین‌های هوشمند

در دوربین‌های هوشمند کلیه فرآیند، مکانیزه انجام شده و با استفاده از ابزارهایی همانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، کلیه اطلاعات لازم از جمله شماره پلاک خودرو استخراج می‌شود. این دوربین‌ها معمولاً در مکان‌هایی استفاده می‌شود که کمتر نیاز به تحلیل فردی باشد. برای مثال علی‌رغم اینکه امکان بکارگیری این دوربین‌ها در مکان‌هایی همچون پارک ممنوع نیز وجود دارد، اما چون ممکن است شرایط خاصی وجود داشته که برای چند لحظه کوتاه یک خودرو توقف کرده، ممکن است دچار اشتباه‌هایی نیز شود. یکی از بهترین‌ مکان‌ها برای استفاده از این دوربین‌های هوشمند، تشخیص سرعت غیر مجاز رانندگی با دوربین راهنمایی رانندگی و همچنین طرح‌های ترافیکی ( حوزه ترافیک و زوج و فرد) است. جریمه دوربین سرعت همواره از سنگین ترین جریمه ها از نظر مبلغ جریمه است.

– جریمه دوربین‌های اپراتوری

در این دوربین‌ها در نهایت اپراتور دوربین خلافی اقدام به بررسی تخلف و صدور برگه می‌کند. در مراکز مربوط به پلیس، تعداد زیادی اپراتور انسانی وجود دارد که هر کدام مسئول بررسی و نظارت بر دوربین‌های مختلف نصب شده در سطح خیابان‌ها و جاده‌ها هستند. این نظارت به صورت ۲۴ ساعته است و به دلیل ضبط امکان بررسی تخلفات و اتفاقات در آینده نیز وجود دارد. اپراتور‌ها با بررسی شرایط مختلف می‌توانند اقدام به تهیه قبض جریمه در همان زمان کنند و یا از مرکز پلیس در خواست ارسال مامور به محل کنند. جریمه‌هایی همچون پارک دوبله و پارک در محل ممنوع توسط دوربین‌های اپراتوری صادر می‌شوند.

در مورد اعتراض به قبض دوربین‌ رانندگی می‌توانید درخواست صادر شدن تصویر تخلف کنید. در صورتی که تصویر پلاک خودرو واضح باشد، با اطمینان می‌توان گفت که اعتراض رد خواهد شد ولی در صورتی که تصویر پلاک ناخوانا باشد امکان در خواست تجدید نظر وجود خواهد داشت.

برای پرداخت جریمه دوربین و یا استعلام تغیرات مبلغ خلافی میتوانید از سامانه استعلام خلافی قبضینو و پرداخت خلافی قبضینو استفاده کنید.

قبض خلافی دوربین

 جریمه دو برگی چیست؟ اعتراض جریمه دو برگی

تعریف جریمه دو برگی : در برخی از اوقات پلیس با مشاهده تخلف از یک راننده و یا احتمال وجود مشکل و شک کردن به یک خودرو درخواست ایست و بررسی می‌دهد؛ اما ممکن راننده به عمد خودروی خود را متوقف نکند و به دستور پلیس بی اعتنایی کند. لازم به اشاره است حتی در صورتی که راننده متوجه دستور پلیس نشود و خودرو خود را نگه ندارد نیز شامل این حالت می شود. به عبارت دیگر چه به عمد و چه به سهو در صورت عدم توجه به دستور پلیس مبنی بر ایست، خودرو شامل این بند می شود. علت نام دو برگی برای این نوع قبض آن است که پلیس اقدام به صادر کردن دو قبض جریمه برای راننده می کند. قبض اول مربوط به تخلف خودرو و قبض دوم به علت عدم توجه به دستور ایست پلیس است.

در مورد اعتراض جریمه دو برگی نیز لازم به اشاره است که چون احتمال خطا به دلیل عدم ایست کامل خودرو وجود دارد، احتمال موفقیت در حذف قبض جریمه و یا کاهش مبلغ آن وجود دارد. مخصوصا در صورتی که دلایل کافی برای اشتباه وجود داشته باشد. برای مثال ممکن است قبض در نزدیکی شهر اصفهان صادر شده باشد، ولی در تاریخ مذکور و در زمان حدودی صدور قبض شما در یک شهر دیگر بوده‌اید و دلیل کافی برای اثبات آن نیز دارید. البته لازم به ذکر است که پلیس در هنگام ثبت این نوع جریمه‌ها مشخصات کلی خودرو از قبیل نام کارخانه، نوع خودرو، رنگ و … را نیز در قبض درج می کند تا در صورت نیاز به بررسی‌های آتی اطلاعات کافی وجود داشته باشد.  برای استعلام قبض دو برگی و یا پرداخت قبض دو برگی میتوانید از سامانه  استعلام خلافی ماشین استفاده کنید.

فرآیند اعتراض به قبض‌ راهنمایی رانندگی و جریمه صادر شده

در این بخش فرآیند کلی اعتراض به قبض‌های صادر شده را معرفی خواهیم کرد. در صورتی که به جریمه‌های نوع دوربین اعتراض وجود داشته باشد، راننده میبایست به مراکز اجرائیات پلیس مراجعه کند. معمولا این مراکز در محل خود پلیس راهنمایی و رانندگی هستند. اما برای سایر قبوض فرآیند به این گونه است که راننده باید با مراجعه یه یکی از دفترهای پلیس +۱۰ در سطح کشور، اقدام به تهیه گزارش و اعتراض خود به قبض‌های صادر شده نمایند. سپس با ثبت در سیستم در اولین فرصت (معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت) از طریق پلیس راهور گزارش بررسی شده و جوابیه آن صادر می‌گردد. در ادامه اگر راننده بازهم نسبت به رای صادر شده اعتراض داشته باشد، باید به واحد‌های بازرسی و رسیدگی به تخلفات خود راهور مراجعه نموده تا اعتراضشان بررسی دقیق‌تر گردد. اعتراض به جریمه معاینه فنی هم این روند را دارد.

اعتراض به جریمه خلافی

دو برابر شدن جریمه رانندگی، آیا جریمه دو برابر می شود؟

در صورتی که پس از تاریخ صدور قبض در مدت زمان ۶۰ روز قبض صادر شده پرداخت نگردد، مبلغ آن به دو برابر افزایش پیدا خواهد کرد. با توجه به این مساله لازم است تا رانندگان با استعلام قبض‌های خود از صادر نشدن قبض‌های جدید و یا پرداخت قبض‌های قبلی اطمینان حاصل کنند.  مهلت پرداخت قبض های تسلیمی، الصاقی و خودداری ۶۰ روز است در صورت عدم پرداخت، با گذشت ۶۰ این جرمیه ها دوبرابر می شوند. با استعلام خلافی میزان حتما مطمعن باشید که قبض شما دوبرابر نشده است.

استعلام خلافی و دریافت خلافی خودرو  و مشاهده قبض‌ها و خلافی‌های رانندگی

برای این منظور می توانید از سایت خود راهور استفاده کنید. گزینه دیگر استفاده از امکانات قبضینو است. به همین منظور، می‌توانید از اپلیکیشن‌های اندرویدی و یا iOS و حتی وب سایت پرداخت قبضینو استفاده کنید. کافی است یکبار اطلاعات مربوط به کارت ماشین خود را سامانه قبضینو وارد کنید و اطلاعات مربوط به خودروی خود را مشاهده کنید. با استفاده از قبضینو می‌توانید اقدام به پرداخت تکی و یا مجموع قبوض خود نیز بکنید. 

از دیگر امکانات سامانه پرداخت قبضینو، نمایش نوع قبض جریمه خلافی است. یعنی با استعلام قبض جریمه خود علاوه بر مشاهده میزان مبلغ و تاریخ جریمه و مهلت پرداخت و شناسه موجود، نوع قبض که تسلیمی یا الصاقی و یا دوربین است را نیز مشاهده می‌کنید. ghabzino.com/bills

استعلام خلافی و اعتراض به جریمه

لازم به ذکر است برخی از خلافی ها مانند ناخوانا کردن پلاک ماشین خودرو و یا هر عامل دیگری که باعث شود افسران راهنمایی رانندگی  و دوربین خلافی  نتواند پلاک شما را برای نوشتن جرمیه مورد نظر بخواند، جرم محسوب می شود و به مراجعه قضایی ذی ربط واگذار می‌شود. لذا به هیچ وجه از انجام اعمال غیر متعارف برای جریمه نشدن خود استفاده نکنید.

خلافی موتور

پرداخت قبض تلفن ثابت

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.

پست الکترونیک وارد نشده است.

متن دیدگاه یا پیام وارد نشده است

۲۳۸۸ ۲۸۴۲ ۰۲۱

دیدگاه کاربران

پست های محبوبخداحافظی با قبوض کاغذی

پیام

در صورت نیاز به راهنمایی می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید

۰۲۱ ۲۸۴۲ ۲۳۸۸

توجه ! متاسفانه امکان استفاده از سایت قبضینو در این نسخه از مرورگر وجود ندارد، لطفا برای استفاده از قبضینو از سایر مرورگرهای مطرح استفاده نمایید.