دو برابر شدن جریمه های رانندگی، مهلت پرداخت جریمه خودرو و نحوه اعتراض به خلافی

سارا واعظی
دو برابر شدن جریمه های راهنمایی رانندگی
فهرست مطالب

یکی از مهم‌ترین مسائل پیش روی رانندگان، جریمه رانندگی و استعلام و مشاهده خلافی خودرو است. جریمه‌های رانندگی که توسط پلیس راهنمایی رانندگی صادر می‌شوند به ۵ دسته کلی تقسیم می‌شوند و شما به عنوان یک راننده باید حتما از آن ها آگاه باشید. علاوه بر انواع جرائم رانندگی، یکی دیگر از سوالات رانندگان درباره دو برابر شدن جرائم است. جریمه‌های رانندگی انواع مختلفی دارند و به روش‌های مختلفی ثبت می‌شوند. برخی از آنها ممکن است پس از مدتی بخشیده شوند و برخی از آنها نیز ممکن است بعد از مدتی دوبرابر شوند. در این مطلب سعی داریم انواع جرائم را با هم بررسی کنیم و ببینیم چه زمانی جریمه‌های شما دوبرابر می‌شوند.

انواع جریمه‌های رانندگی 

جریمه‌های رانندگی که از سمت پلیس راهنمایی رانندگی صادر می‌شود در ۵ دسته‌بندی قرار می‌گیرند.

  1. قبض جریمه تسلیمی
  2. قبض جریمه الصاقی
  3.  قبض جریمه دوربین
  4. قبض جریمه دوبرگی
  5. روش خودداری

۱ ) قبض جریمه تسلیمی

در قبض جریمه تسلیمی مامور اهنمایی و رانندگی با اخذ مدارک کامل ماشین و راننده، قبض تسلیمی را به صورت کامل نوشته و اطلاعات راننده و ماشین را به طور کامل در آن درج می‌کند و در نهایت قبض جریمه به خود راننده تحویل (یا به اصطلاح تسلیم) داده می شود. به این قبض، قبض دست نویس هم گفته می‌شود.  استعلام خودرو توقیفی 

قبض جریمه تسلیمی

۲ ) قبض جریمه الصاقی

در قبض جریمه الصاقی معمولاً خودرو در محلی پارک شده (ساکن است) و خود راننده در محل حضور ندارد. اما مامور پلیس به دلیل تخلف خودرو (همانند پارک در محل ممنوع) قصد صدور قبض خلافی راهنمایی رانندگی را دارد. به دلیل نداشتن مدارک خودرو و راننده قبض عمومی صادر شده و اطلاعات عمومی خودرو همانند شماره پلاک، نوع خودرو و رنگ در آن درج می شود و به خود ماشین چسبانده (الصاق) می شود. برای مثال نوع قبض‌هایی که بر روی شیشه خودرو قرار داده می شوند از این نوع هستند. خلافی موتور

قبض جریمه الصاقی

۳ ) قبض جریمه دوربین

همانطور که از نام این نوع قبض مشخص است، عامل صادر کننده آن دوربین‌های هوشمند راهنمایی و رانندگی و یا اپراتور‌های و ماموران بکار گیرنده از دوربین‌ها در اتاق فرمان هستند. دوربین‌های راهنمایی و رانندگی به دو نوع زیر هستند:

  • دوربین‌های هوشمند
  • دوربین‌های اپراتوری

قبض جریمه دوربین

جریمه دوربین هوشمند

در دوربین‌های هوشمند کلیه فرآیند مکانیزه انجام شده و با استفاده از ابزارهایی همانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، کلیه اطلاعات لازم از جمله شماره پلاک خودرو استخراج می‌شود. این دوربین‌ها معمولاً در مکان‌هایی استفاده می‌شود که کمتر نیاز به تحلیل فردی باشد. برای مثال علی‌رغم اینکه امکان بکارگیری این دوربین‌ها در مکان‌هایی همچون پارک ممنوع نیز وجود دارد، اما چون ممکن است شرایط خاصی وجود داشته که برای چند لحظه کوتاه یک خودرو توقف کرده، ممکن است دچار اشتباه‌هایی نیز شود. یکی از بهترین‌ مکان‌ها برای استفاده از این دوربین‌های هوشمند، تشخیص سرعت غیر مجاز رانندگی با دوربین راهنمایی رانندگی و همچنین طرح‌های ترافیکی ( حوزه ترافیک و زوج و فرد) است. جریمه دوربین سرعت همواره از سنگین ترین جریمه ها از نظر مبلغ جریمه است.  تعرفه های جریمه های رانندگی

جریمه دوربین‌ اپراتوری

در این دوربین‌ها اپراتور دوربین خلافی اقدام به بررسی تخلف و صدور برگه می‌کند. در مراکز مربوط به پلیس، تعداد زیادی اپراتور انسانی وجود دارد که هر کدام مسئول بررسی و نظارت بر دوربین‌های مختلف نصب شده در سطح خیابان‌ها و جاده‌ها هستند. این نظارت به صورت ۲۴ ساعته است و به دلیل ضبط امکان بررسی تخلفات و اتفاقات در آینده نیز وجود دارد. اپراتور‌ها با بررسی شرایط مختلف می‌توانند اقدام به تهیه قبض جریمه در همان زمان کنند و یا از مرکز پلیس در خواست ارسال مامور به محل کنند. جریمه‌هایی همچون پارک دوبله و پارک در محل ممنوع توسط دوربین‌های اپراتوری صادر می‌شوند.  

۴ ) قبض جریمه دوبرگی

گاهی اوقات پلیس با مشاهده تخلف از یک راننده و یا احتمال وجود مشکل و شک کردن به یک خودرو درخواست ایست و بررسی آن را می‌دهد؛ اما ممکن است راننده به عمد خودروی خود را متوقف نکند و به دستور پلیس بی اعتنایی کند. لازم به ذکر است حتی در صورتی که راننده متوجه دستور پلیس نشود و خودرو خود را نگه ندارد نیز شامل این حالت می شود. به عبارت دیگر چه به عمد و چه به سهو، عدم توجه به دستور پلیس مبنی بر ایست، خودرو شامل این بند می شود. علت نام دو برگی برای این نوع جریمه، قبض آن است که پلیس اقدام به صادر کردن دو قبض جریمه برای راننده می کند. قبض اول مربوط به تخلف خودرو و قبض دوم به علت عدم توجه به دستور ایست پلیس است.

در این روش نیز مانند روش الصاقی قبض جریمه شامل مشخصات وسیله نقلیه (شماره پلاک و رنگ)، محل تخلف، نوع تخلف، تاریخ و زمان تخلف و مشخصات افسر مربوطه و کد ایشان می‌باید اما تفاوت این دو قبض در این است که جریمه دوبرگی از قبوض جریمه افسر پلیس جدا نمی‌شود.  راهور ۱۲۰ 

قبض جریمه دوبرگی

۵ ) روش خودداری

در روش خودداری راننده متخلف به دو صورت از گرفتن قبض جریمه خودداری می‌کند:

الف) مانند حالت تسلیمی خودرو متوقف شده و راننده حضور دارد، قبض جریمه صادر می‌گردد اما راننده متخلف به دلیل عصبانیت و اعتراض از پذیرفتن قبض خودداری می‌کند.

ب) راننده متخلف بعد از تخلف به فرمان ایست پلیس توجه نمی‌کند و فرار می‌کند.

روش خودداری

دو برابر شدن جرائم رانندگی

برابر ماده ۵ قانون تخلفات رانندگی پس از جریمه ، تا ۶۰ روز مهلت برای اعتراض به آن وجود دارد و اگر فردی طی این مدت دو ماهه نسبت به پرداخت جریمه خود اقدام نکند جریمه‌اش دو برابر خواهد شد. در روش‌های تسلیمی، الصاقی و خودداری مبلغ جریمه بعد از گذشت ۶۰ روز در صورت پرداخت نشدن دوبرابر می‌گردد. اما در روش‌های دوبرگی و ثبت با دوربین این مبلغ جریمه بعد از گذشت ۶۰ روز و در صورت پرداخت نشدن دو برابر نمی‌شود. طبق قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی جریمه‌های رانندگی ثبت شده توسط دوربین‌ها دو برابر نمی‌شوند. بدین ترتیب این جریمه ها در هر زمانی بدون احتساب جریمه دیرکرد صد در صدی ،که به تمام جرایم رانندگی دیگر تسری می یابد، پرداخت می شوند. این تنها استثنا بر جریمه دیرکرد صد در صدی است.

دو برابر شدن جرائم رانندگی

مهلت پرداخت جریمه رانندگی چند ماه است؟

مهلت پرداخت جریمه‌های رانندگی ۶۰ روز (تقریبا دو ماه) از تاریخ مندرج در قبض جریمه می‌باشد. بنابراین برای جلوگیری از دو برابر شدن جریمه مبلغ آن را در مدت زمان تعیین شده پرداخت کنید.

چرا پس از پرداخت جریمه خودرو و گرفتن استعلام خلافی مجدد،خلافی های پرداختی باقی مانده است؟

کلیه قبوض پرداختی شما بلافاصله بعد از پرداخت از طریق درگاه پرداخت بانک سامان تسویه می شوند. ولی ممکن است حذف جرایم از لیست خلافی با تاخیر انجام بپذیرد. به دلیل ساختار دستی پلیس راهور لیست سایت با تاخیر به روز رسانی می‌شود، این در حالیست که لیست جرایم شما در دفاتر پلیس+۱۰ به روز است. لذا با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ می‌توانید از تسویه خلافی خودرو خود اطمینان حاصل کنید.
لیست پلیس +10 شهر تهران
 

اعتراض به قبض جریمه رانندگی

قبل از بررسی نحوه اعتراض به انواع جریمه‌های رانندگی بهتر است بدانیم چه مدارکی برای اعتراض به جریمه رانندگی مورد نیاز است. کارت خودرو، شناسنامه خودرو و حضور مالک یا نماینده قانونی برای اعتراض به قبوض جرایم رانندگی الزامی است از سوی دیگر مراجعین حتما باید جهت اعتراض به تخلفات بومی یا ساکن منطقه باشند و یا پلاک خودرو آنها متعلق به استان مربوطه باشد. اعتراض به جرایم رانندگی

اعتراض به قبض جریمه تسلیمی

اعتراض به قبض تسلیمی معمولاً از بابت اعتراض کمترین احتمال موفقیت را دارد. از آنجا که قبض، تسلیم راننده شده احتمال خطا بسیار پایین است و راننده قبلاً فرصت اعتراض را به خود مامور در زمان تسلیم قبض را داشته است.

اعتراض به قبض جریمه الصاقی

در این قبض‌ها نیز به دلیل اینکه خودرو ساکن بوده و مامور پلیس به طور کامل و مسلط تخلف را بررسی و اقدام به صدور قبض کرده، اعتراض‌های ثانوی کمتر مورد قبول واقع می‌شوند. برای پرداخت قبض جریمه الصاقی می توانید به سامانه پرداخت قبض قبضینو و استعلام خلافی قبضینو مراجعه نمایید.

اعتراض به قبض جریمه دوربین

در مورد اعتراض به قبض دوربین‌ رانندگی می‌توانید خواستار صادر شدن تصویر تخلف باشید. در صورتی که تصویر پلاک خودرو واضح باشد، با اطمینان می‌توان گفت که اعتراض رد خواهد شد ولی در صورتی که تصویر پلاک ناخوانا باشد امکان در خواست تجدید نظر وجود خواهد داشت.

اعتراض به قبض جریمه دوربین

اعتراض به قبض جریمه دو برگی

در مورد اعتراض جریمه دو برگی نیز لازم به اشاره است که چون احتمال خطا به دلیل عدم ایست کامل خودرو وجود دارد، احتمال موفقیت در حذف قبض جریمه و یا کاهش مبلغ آن وجود دارد. مخصوصا در صورتی که دلایل کافی برای اشتباه وجود داشته باشد. برای مثال ممکن است قبض در نزدیکی شهر یزد صادر شده باشد، ولی در تاریخ مذکور و در زمان حدودی صدور قبض شما در یک شهر دیگر بوده‌اید و دلیل کافی برای اثبات آن نیز دارید. توجه داشته باشید که پلیس در هنگام ثبت این نوع جریمه‌ها مشخصات کلی خودرو از قبیل نام کارخانه، نوع خودرو، رنگ و … را نیز در قبض درج می کند تا در صورت نیاز به بررسی‌های آتی اطلاعات کافی وجود داشته باشد.

  اعتراض به قبض جریمه دو برگی

نحوه اعتراض به جرائم رانندگی

در صورتی که به جریمه‌های نوع دوربین اعتراض وجود داشته باشد، راننده باید به مراکز اجرائیات پلیس مراجعه کند. معمولا این مراکز در خود محل پلیس راهنمایی و رانندگی هستند. اما برای سایر قبوض فرآیند به این گونه است که راننده باید با مراجعه یه یکی از دفترهای پلیس +۱۰ در سطح کشور، اقدام به تهیه گزارش و اعتراض خود به قبض‌های صادر شده نمایند. سپس با ثبت در سیستم در اولین فرصت (معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت) از طریق پلیس راهور گزارش بررسی شده و جوابیه آن صادر می‌گردد. در ادامه اگر راننده بازهم نسبت به رای صادر شده اعتراض داشته باشد، باید به واحد‌های بازرسی و رسیدگی به تخلفات خود راهور مراجعه نموده تا اعتراضشان بررسی دقیق‌تر گردد. اعتراض به جریمه معاینه فنی هم این روند را دارد. خرید طرح ترافیک 

مدارک مورد نیاز و شرایط لازم برای اعتراض به جرائم رانندگی عبارتند از: کارت خودرو، شناسنامه خودرو و حضور مالک یا نماینده قانونی برای اعتراض به قبوض جرایم رانندگی. از سوی دیگر مراجعین حتما باید جهت اعتراض به تخلفات بومی یا ساکن منطقه باشند و یا پلاک خودرو آنها متعلق به استان مربوطه باشد. پرداخت جرایم رانندگی 

نحوه اعتراض به جرائم رانندگی

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.

پست الکترونیک وارد نشده است.

متن دیدگاه یا پیام وارد نشده است

۲۳۸۸ ۲۸۴۲ ۰۲۱

دیدگاه کاربران

پست های محبوبخداحافظی با قبوض کاغذی

پیام

در صورت نیاز به راهنمایی می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید

۰۲۱ ۲۸۴۲ ۲۳۸۸

توجه ! متاسفانه امکان استفاده از سایت قبضینو در این نسخه از مرورگر وجود ندارد، لطفا برای استفاده از قبضینو از سایر مرورگرهای مطرح استفاده نمایید.