راهنمای استعلام قبض و آشنایی با روش های استعلام قبوض

علی عباسی
راهنمای استعلام قبض و آشنایی با روش های استعلام قبوض
فهرست مطالب

حذف قبوض کاغذی و دریافت قبض الکتریکی با قبضینو 

در این پست از وبلاگ قبضینو به فلسفه استعلام قبض پرداخته و دلایل نیاز به آن را تشریح کنیم. همچنین انواع راه های مختلف برای استعلام قبض های خدماتی در کشور را نیز بیان خواهیم کرد. شاید عبارت‌هایی همچون استعلام آنلاین قبض، استعلام اینترنتی، استعلام غیر حضوری، مشاهده قبض و … را شنیده باشید. در این مقاله در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد. با وبلاگ قبضینو همراه باشید.

راه های استعلام قبوض و استعلام قبضینو

 

استعلام قبض چیست؟

در مقاله‌ی انواع روش‌های پرداخت قبض در کشور در مورد روش‌های مختلف پرداخت قبض در ایران و جهان صحبت کردیم. اشاره کردیم که در ایران نوع مدیریت قبض‌‌ها و همچنین پرداخت آن‌ها به صورت Postpaid است. به این ترتیب که ابتدا کاربر از خدمات استفاده کرده و بعد از یک دوره مشخص یک ماهه یا دو ماهه صورتحساب خود را در قالب یک قبض کاغذی دریافت می کند. در قبض ها نیز برای پرداخت نیاز به دو عدد شناسه قبض و شناسه پرداخت داریم. در نهایت پس از پرداخت با یکی از روش‌های معرفی شده در مقاله فوق‌الذکر، حساب شما تسویه شده و فرآیند ادامه پیدا می‌کند. سیستم فعلی دارای ایراداتی است که برخی از مهمترین آن‌ها در قالب چند سوال به شرح زیر است:

 • بدون قبض کاغذی چگونه می توانید قبض خود را پرداخت نمایید؟
 • در صورتی که قبض کاغذی شما مفقود شود، چگونه می توانید اقدام به پرداخت صورت حساب خود کنید؟
 • اگر بخواهید بلافاصله بعد از صادر شدن قبض از هزینه آن مطلع شوید چه راهکاری وجود دارد؟ ( به طور میانگین بعد از ۷ روز قبض کاغذی به دست مشترک می رسد)
 • اگر در سفر باشید و قبض کاغذی به دست شما نرسد، آیا راه حل جایگزینی برای پرداخت هزینه خود دارید؟
 • اگر در شمال کشور ویلایی داشته باشید، چگونه می توانید قبض‌های خود را پرداخت کنید؟
 • اگر می خواهید قبض خانه پدری خودتان را در یک شهر دیگر پرداخت کنید چه راه حلی دارید؟
 • اگر به هر دلیلی نیاز دارید قبض های چند خانه، شرکت، مغازه و … را پرداخت کنید، برای مدیریت تعداد زیاد قبض‌هایی که در ماه برای شما ارسال می شود، راهکاری وجود دارد؟ پرداخت این تعداد قبض نیز همیشه دشواری خاص خود را دارد، راه حل آن چیست؟ آیا باید اقدام به پرداخت تکی آنها کنید؟

این سوالات و موارد مشابه دیگر، تنها بخشی از چالش‌های قبض کشور هستند. با شناختی که از نیاز ایجاد شد، حال براحتی می توانیم اقدام به تعریف استعلام قبض بپردازیم:

تعریف استعلام قبض

منظور از استعلام قبض، پیگیری غیر حضوری مشترک برای دست یافتن به اطلاعات قبض از جمله شناسه قبض، شناسه پرداخت، مبلغ قبض، دوره صدور قبض و مدت پرداخت آن است. این پیگیری می‌تواند از طریق پیامک، خط تلفن، کدهای دستوری USSD، وب سایت و اپلیکیشن‌های موبایل و … باشد. به عبارتی کاربر بدون نیاز به خود قبض کاغذی، بتواند از طریق یکی از روش‌های نام برده شده و یا روش‌های مشابه اطلاعات مربوط به قبض خود را دریافت کند و در نهایت هزینه صورت حساب خود را پرداخت کند.

 

 

مزایایی استعلام قبض و دلایل استفاده از قبضینو

 

چرا باید استعلام قبض وجود داشته باشد؟

پاسخ خیلی از سوالات مطرح شده در بخش قبلی، استعلام قبض و غیر حضوری قبض است. البته لازم به اشاره است، تنها استعلام قبض به صورت اینترنتی و غیر حضوری جواب گوی همه نیازها و سوالات نیست. در ادامه مقاله، در مورد سایر کارهایی که برای تکمیل زنجیره ارزش استعلام قبض لازم است صحبت خواهیم کرد.

اما چرا باید استعلام قبض وجود داشته باشد؟ برای پاسخ دقیق به این پرسش به جواب‌های زیر دقت کنید:

 • در صورتی که استعلام قبض وجود داشته باشد، دیگر نیازی به چاپ قبض کاغذی نیست و این یعنی صرفه جویی در هزینه های شرکت‌های مربوطه (البته در نهایت هزینه این قبض‌ها از خود کاربر اخذ می شود)
 • استعلام غیر حضوری قبض چون مشکل چاپ روی کاغذ را حل می کند، یعنی حمایت و حفاظت از محیط زیست و مصرف کمتر کاغذ. لازم به اشاره است که سالیانه در کشور بیش از یک میلیارد قبض صادر می‌شود. در مقاله دیگری از وبلاگ قبضینو آمار مربوط به صدور قبض را بررسی خواهیم کرد.
 • چون با سیستم استعلام قبض، مشترکین زودتر از قبض‌های خود مطلع می‌شوند، طبعا می‌توانند هزینه آن را نیز زودتر پرداخت کنند. به همین دلیل سازمان ها و شرکت های ارائه دهنده خدمات (همراه اول، آب و فاضلاب، مخابرات، شرکت گاز و برق و …) زودتر می توانند مبالغ خود را دریافت کنند و همین مساله علاوه بر کمک به انباشت درآمد و سودآوری ناشی از آن، می‌تواند در برنامه ریزی آن شرکت‌ها نیز بسیار مفید باشد.
 • راحتی و آسان شدن فرآیند پرداخت برای مشترکین یکی دیگر از مزایای داشتن سیستم استعلام آنلاین است. مشترک در هر لحظه که بخواهد می تواند براحتی اطلاعات قبض خود را دریافت کرده و آن را پرداخت کند. مزیت دیگر آن است که کاربر می تواند اطلاعات چند قبض را با هم وارد کرده و به صورت تجمیع شده پرداخت کند.

 

چگونه استعلام قبض کنم؟ استعلام قبضینو و قبض

 

برای استعلام قبض چه باید کرد؟

برای استعلام کردن قبض در حالت کلی دو راه وجود دارد.

 1. از وب سایت و سایر روش‌هایی که خود سازمان ارائه دهنده خدمات، ایجاد کرده استفاده کنیم.
 2. از بستر سایر سرویس‌ها و اپلیکیشن‌ها همانند قبضینو استفاده کنیم.

ثبت شماره تلفن برای دریافت قبض برق 

وب سایت و روش‌های ارائه شده توسط خود سازمان‌ها

برخی از سازمان‌ها و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات خود اقدام به راه اندازی وب سایت و سایر سیستم‌ها برای استعلام و مشاهده قبض کرده‌اند. برای مثال برای مشاهده قبض‌های خلافی و جریمه‌های رانندگی می توانید از سایت http://estelam.rahvar120.ir استفاده کنید. برای مشاهده روش‌های استعلام برای قبض‌های دیگر از جمله مخابرات می توانید به این مشاهده قبض از وبلاگ مراجعه کرد. در جدول زیر آدرس استعلام برخی از قبوض آورده شده است.

ردیف نام قبض آدرس
۱  استعلام قبض برق تهران http://77.237.94.172:8082
۲  استعلام قبض گاز http://billing.nigc.ir/billing/gasAll.aspx
۳  مشاهده قبض آب تهران http://ccp.tpww.ir/HomePage.aspx
۴  استعلام قبض همراه اول https://billing.mci.ir/
۵  استعلام قبض تلفن ثابت تهران https://eservice.tct.ir/eCare/view/mainpage

 

استفاده از بستر ایجاد شده توسط سایر سرویس‌ها و اپلیکیشن‌ها

برای راحتی کاربران و البته ایجاد امکان برای پرداخت در یک مکان، برخی از اپلیکیشن‌ها اقدام به جمع کردن سرویس های استعلام در اپلیکیشن‌های خود کرده‌اند. در این روش دیگر نیازی نیست کاربر برای مشاهده هر قبض به سایت‌های مختلف مراجعه کند. برای مثال اپلیکیشن‌هایی همچون تاپ، آپ، هف هشتاد، ۷۲۴، سکه و … به دنبال این کار هستند. لازم به اشاره است سرویس‌های استعلام برای مخابرات و همراه اول توسط این اپلیکیشن‌ها ارائه می‌شود و سایر استعلام‌ها همچون استعلام قبض آب، قبض برق، قبض گاز، مشاهده خلافی و … توسط این اپلیکیشن‌ها ارائه نمی شود.

این در حالی است که اپلیکیشن اندروید و ios قبضینو به همراه وب سایت قبضینو به طور کامل همه این سرویس‌ها را ارائه می‌دهد. کافی است با مراجعه به بخش پرداخت قبض نوع قبض خود را انتخاب کرده و با وارد کردن اطلاعات قبض، استعلام را به طور اتوماتیک انجام دهید. همچنین از دفعات بعدی خود سیستم اطلاعات قبض را نگهداری می کند و شما را از ورود مجدد اطلاعات بی نیاز می کند. این خدمت خاص برای اولین بار و با این سطح از دسترسی فقط توسط قبضینو ارائه می شود. لازم به اشاره است قبضینو در حال گسترش سیستم استعلام خود به کلیه قبوض و کلیه شهر‌های کشور است.

 

استعلام قبض در قبضینو

https://ghabzino.com

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.

پست الکترونیک وارد نشده است.

متن دیدگاه یا پیام وارد نشده است

۲۳۸۸ ۲۸۴۲ ۰۲۱

دیدگاه کاربران

پست های محبوبخداحافظی با قبوض کاغذی

پیام

در صورت نیاز به راهنمایی می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید

۰۲۱ ۲۸۴۲ ۲۳۸۸

توجه ! متاسفانه امکان استفاده از سایت قبضینو در این نسخه از مرورگر وجود ندارد، لطفا برای استفاده از قبضینو از سایر مرورگرهای مطرح استفاده نمایید.