کارت بانکی چیست؟ کارت به کارت و انواع روش های آن

کارت بانکی چیست؟ کارت به کارت و انواع روش های آن

با در نظر گرفتن جمعیت 80 میلیونی کشور می توان گفت که تعداد کل کارت های صادره شبکه بانکی 3.5 برابر جمعیت ایران است. کارت های بانکی در زندگی پرسرعت امروز بسیاری از نیاز های مالی ما را برطرف می کنند. یکی از مهم ترین فعالیت هایی که با کارت های بانکی صورت می گیرد کارت به کارت کردن است. روش های مختلفی برای کارت به کارت کردن وجود دارد. در این مقاله از وبلاگ پرداخت قبض قبضینو می خواهیم بیشتر با این روش ها آشنا شویم.

کارت بانکی چیست؟

کارت بانکی یا کارت عابربانک (به انگلیسی: ATM Card) که به عنوان کارت بانک و کارت نقدی نیز شناخته می‌شود، کارتی است که برای انجام عملیاتی همچون دریافت وجه، سپردن وجه، انتقال وجه، دریافت اطلاعات حساب، اعلام موجودی و… در دستگاه‌های خودپرداز مورد استفاده می‌گیرد و توسط بانک یا مؤسسات مالی و اعتباری صادر می‌شود.

کارت عابر بانک چیست؟

کارت‌ها سرعت انتقال وجه را افزایش و زمان آن را به شکل چشمگیری کاهش دادند. با استفاده از کارت ها، دیگر نیازی به مراجعه به بانک ها و انجام کاغذ بازی های طولانی نیست. 

استفاده از کارت های بانکی مزایای بسیاری دارد، استفاده از کارت به جای پول باعث:

انواع کارت بانکی

کردیت کارت (credit card)

کارتی که به یک حساب بانکی متصل است و حتی در صورت عدم موجودی در حساب می توان با آن پرداخت را انجام داد. کردیت کارت ها یا کارت های اعتباری که با برندهای مسترکارت و ویزاکارت و فقط به صورت فیزیکی صادر می شوند، یک حساب پشتیبان نزد بانک دارند که این امکان را فراهم می کنند تا پرداخت های شما حتی بیشتر از موجودی حساب بانکی شما باشد. برای مثال بسیاری از شرکت های خارجی به کارمندان خود مسترکارت و یا ویزاکارت فیزیکی از نوع کردیت کارت می دهند. کارمندان با استفاده از این کارت ها می توانند بر مبنای حقوق دریافتی خود از این کارت استفاده کنند؛ بدون اینکه کارت موجودی داشته باشد. در پایان ماه این بدهی ایجاد شده با کسر کارمزد مبلغ بدهی توسط بانک از حقوق کارمندان تسویه می شود. در رابطه با کردیت کارت ها، روش های دیگری نیز وجود دارند که همگی تقریبا به همین شکل و شبیه به یک وام کوتاه مدت عمل می کنند. این کارت ها معمولا در ایران قابل دسترسی نیستند. 

دبیت کارت (debit card)

کارتی که به یک حساب بانکی متصل است ولی فقط به میزان موجودی در حساب می توان با آن پرداخت و خرید انجام داد.

کارت پیش پرداخت (prepaid card)

کارتی که به یک حساب بانکی متصل نیست و فقط به میزان موجودی تعریف شده، می توان خرید و پرداخت را انجام داد. کارت های پیش‌پرداخت یا Prepaid یکی از پراستفاده ترین انواع کارت های ارزی در ایران هستند که تحت برندهای مستر کارت و ویزاکارت و اغلب به صورت کارت های مجازی یا فیزیکی قابل دسترسی هستنند. 

پرداخت قبض تلفن ثابت

انواع روش های کارت به کارت

کارت به کارت کردن یکی از روش های انتقال وجه است که امروزه کاربرد بسیاری دارد. در مجموع، 6 روش برای این کار وجود دارد که در ادامه هر یک از آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

1 ) کارت به کارت از طریق دستگاه خود پرداز

می توان گفت این روش برای همه دارندگان کارت های اعتباری شناخته شده است. در این روش کافیست رمز کارت خود را وارد کنید و با انتخاب گزینه انتقال وجه و کارت به کارت، مبلغ مورد نظر را برای فرد دیگری ارسال کنید.  پرداخت قبض با خودپرداز

2 ) کارت به کارت از طریق همراه بانک ها

همراه بانک ها، اپلیکیشن هایی هستند که بانک ها در اختیار مشتریان خود قرار داده اند تا کارهای بانکی خود را ساده تر از همیشه و بدون نیاز به مراجعه به بانک انجام دهند. شما می توانید با نصب این اپلیکیشن ها روی گوشی های هوشمند خود از امکانات آن ها استفاده کنید. یکی از پرطرفدارترین امکانات این اپلیکیشن ها انتقال وجه از طریق کارت های بانکی است. 

با وارد کردن شماره کارت، رمز دوم، CVV2 و تاریخ انقضای کارت می توانید به سادگی و بدون نیاز به دستگاه عابر بانک مبلغ مورد نظر را انتقال دهید. همراه من 

2 ) کارت به کارت از طریق همراه بانک ها

3 ) کارت به کارت از طریق اینترنت بانک ها

کافیست یکبار به بانکی که در آن حساب دارید مراجعه کنید و درخواست فعالسازی این سیستم را ثبت کنید. بانک، نام کاربری و رمز عبورتان را در اختیار شما قرار می دهد تا از این پس از طریق اینترنت به سادگی بتوانید از خدمات بانکی مورد نظر خود استفاده کنید.  پرداخت قبض همراه اول

برای انتقال وجه از طریق کارت به کارت در سامانه های اینترنت بانک نیز به شماره کارت، رمز دوم، CVV2 و تاریخ انقضای کارت خود نیاز دارید.

3 ) کارت به کارت از طریق اینترنت بانک ها

4 ) کارت به کارت از طریق اپلیکیشن های موبایلی

با استفاده از اپلیکیشن های موبایلی مثل آپ به سادگی می توانید وجه مورد نظر خود را کارت به کارت کنید. از طریق این اپلیکیشن ها می توانید به دیگر خدمات مالی از جمله، خرید شارژ همراه اول و ایرانسل، شارژ اینترنت همراه اول و ایرانسل، پرداخت قبض و … نیز دسترسی داشته باشید. با مراجعه به وبسایت آسان پرداخت به آدرس www.app.733.ir  و یا از طریق کافه بازار یا سیب اپ می توانید اپلیکیشن آپ را دانلود کرده و از خدمات آن استفاده کنید. 

4 ) کارت به کارت از طریق اپلیکیشن های موبایلی

5 ) کارت به کارت با استفاده از کد دستوری USSD 

اگر به دستگاه عابر بانک دسترسی ندارید و یا نمی توانید از طریق اینترنت از خدمات همراه بانک یا اینترنت بانک استفاده کنید، می توانید از طریق تلفن همراه یا تلفن ثابت و با شماره گیری کد USSD بانک مورد نظر خود انتقال وجه مورد را انجام دهید. هر بانکی کد دستوری مختص به خود را دارد. در جدول زیر می توانید کد دستوری بانک ها را مشاهده کنید. راهنمای پرداخت قبض

بانک آینده # 745 * بانک انصار # 763 *
بانک پارسیان # 708 * بانک پاسارگاد # 720 *
بانک حکمت # 765 * بانک رفاه کارگران # 729 *
بانک سینا # 727 * بانک شهر # 787 *
بانک صادرات # 719 * بانک صنعت و معدن # 711 *
بانک گردشگری # 764 * بانک مسکن # 737 *       # 714 *
بانک ملت # 712 * بانک ملی # 717 *
پست بانک # 747 * موسسه کوثر # 744 *

در این روش کافیست با شماره گیری کد و وارد کردن شماره کارت و رمز دوم، انتقال وجه را انجام دهید. 

6 ) کارت به کارت از طریق شعب بانک ها

در همه این روش ها با محدودیت حداکثر مبلغ روبرو هستید. اگر می خواهید بیشتر از 3 میلیون تومان را از طریق کارت به کارت انتقال دهید می توانید به یکی از شعب بانک خود مراجعه کرده و با پر کردن فرم کارت به کارت تا سقف 15 میلیون تومان پول را انتقال دهید.

استعلام خلافی

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.
شماره موبایل به درستی وارد نشده است.
دیدگاه وارد نشده است.

سرویس‌های قبضینو

دانلود اپلیکیشن قبضینو
دانلود قبضینو
لینک دانلود
دریافت لینک دانلود اپلیکیشن قبضینو

با نصب اپلیکیشن قبضینو، به آسانی تمامی قبوض خدماتی، جرائم رانندگی، عوارض شهرداری و عوارض آزادراه خود را با استفاده از تلفن همراه، کاملا رایگان و بدون محدودیت استعلام و پرداخت کنید.

شماره موبایل به درستی وارد نشده است.

در حال انتقال ...