خرید طرح ترافیک ۹۸ روزانه و هفتگی – طرح زوج و فرد جدید در تهران من

امیر مرادنژاد
خرید طرح ترافیک 98 روزانه و هفتگی - طرح زوج و فرد جدید در تهران من
فهرست مطالب

از شهریور ماه سال ۱۳۵۸ طرح ترافیک و از سال ۱۳۸۴ طرح زوج و فرد در شهر تهران به اجرا در آمد. طرح ترافیک در این بازه ۴۰ ساله در بیست مرحله اجرا شده است و هر ساله تبصره‌هایی برای بهبود شرایط به آن اضافه شده است اما بیشتر آن‌ها تاثیری روی شرایط ترافیکی تهران و مهم‌تر از آن آلودگی هوا نداشته‌اند. همه این فراز و نشیب‌ها لازم بود تا در سال ۹۸ طرح جدید زوج و فرد به اجرا در آید و شرایط تهران را دستخوش تغییر کند. طرح جدید زوج و فرد یا طرح کنترل آلودگی هوا یک روند کاملا جدید برای شهروندان، پلیس راهنمایی و رانندگی و شهرداری شهر تهران است و گویا این بار نتیجه متفاوتی به دنبال خواهد داشت. در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم این طرح جدید زوج و فرد چیست و چه تغییراتی در تردد بین شهری تهرانی‌ها ایجاد می‌کند.

طرح جدید زوج و فرد جدید یا طرح کنترل آلودگی هوا چیست؟

تا پیش از طرح جدید زوج و فرد خودروهای دارای پلاک فرد در هر فصل سال حداکثر ۲۶ روز و خودروهای پلاک زوج نیز حداکثر ۳۹ روز مجاز به تردد در محدوده زوج و فرد بودند. بر اساس طرح جدید، تعداد روزهای مجاز هر خودروی پلاک تهران ۸۰ روز در سال (در هر فصل ۲۰ روز) خواهد بود و در مقابل، دیگر محدودیتی از بابت زوج یا فرد بودن پلاک و روز وجود ندارد و هر خودرویی در هر روزی که نیاز داشت، می‌تواند از حق تردد خود استفاده کند. بدین ترتیب، دیگر چیزی به نام محدوده زوج یا فرد وجود ندارد و هرکس در طول فصل، یعنی هر سه ماه، ۲۰ روز حق تردد مجاز و رایگان خواهد داشت و برای تردد مجاز بیش از آن، نیازمند پرداخت عوارض است. تعداد روزهای مجاز برای خودروهای با پلاک غیر تهران ۱۵ روز در هر فصل خواهد بود. ساعت اجرای این طرح در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ۶:۳۰ تا ۱۹ و در روزهای پنجشنبه نیز از ۶:۳۰ تا ۱۳ است و تردد خودروها در محدوده این طرح در روزهای جمعه و تعطیلات رسمی آزاد است.

شهروندان عزیز حتما به این نکته توجه داشته باشید: درصورتی‌ که در سامانه تهران من ثبت‌نام نکنند و در محدوده کنترل آلودگی هوا تردد داشته باشند جریمه خواهند شد. 

طرح ترافیک ۹۸ نیز همچون سال ۹۷ از سمت شمال به خیابان مطهری، از سمت شرق به خیابان شریعتی و ۱۷ شهریور، از سمت جنوب به خیابان شوش و از سمت غرب به خیابان کارگر محدود می‌شود. محدوده طرح ترافیک و طرح زوج و فرد را در نقشه زیر می‌توانید مشاهده کنید. محدوده قرمز: طرح کنترل آلودگی هوا یا زوج و فرد جدید و محدوده آبی: طرح ترافیک شهر تهران است.

محدوده طرح ترافیک و طرح زوج و فرد

محدوده قرمز:طرح کنترل آلودگی هوا / محدوده آبی: طرح ترافیک

طرح زوج و فرد جدید از چه زمانی اجرا می‌شود؟

اجرای طرح جایگزین زوج یا فرد از ابتدای تابستان ۱۳۹۸ آغاز شد و بر اساس آن، محدوده زوج یا فرد سابق به نام محدوده «کنترل آلودگی هوا» شناخته می‌شود. در طراحی مدل جایگزین طرح زوج یا فرد، تلاش شده است تا:

 • شرایط برای عموم شهروندان عادلانه‌تر شود
 • تأثیر بیشتری بر کاهش آلودگی هوا و کنترل ترافیک شهر داشته باشد
 • شرایط تردد برای عموم مردم در حد رفع نیازشان تسهیل شود
 • رضایتمندی شهروندان افزایش یابد
 • همچنین در شرایط خطیر فعلی، شرایط اقتصادی جامعه نیز لحاظ شود

طرح زوج و فرد جدید از چه زمانی اجرا می‌شود؟

مشکل طرح زوج و فرد سابق چه بود؟

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران، محسن پورسیدآقایی، اظهار داشت طرح زوج و فرد از سال ۱۳۸۴ در مناطق مرکزی و پر‌تردد تهران با هدف کنترل ترافیک اجرایی شد و برخلاف انتظارات، نتیجه موفقیت‌آمیزی به همراه نداشت. با اعمال این طرح شاهد افزایش استفاده از موتور سیکلت در سطح شهر، به وجود آمدن شغل‌های کاذب موتور سیکلت محور همچون مسافرکشی، افزایش تخلفات توسط رانندگان به منظور تردد در محدوده طرح و افزایش آلودگی هوا بودیم. بسیاری از شهروندان نیز بیش از یک ماشین با شماره پلاک‌های زوج یا فرد دارند و عملا هر روز در سطح شهر تردد می‌کردند. با توجه به جمعیت شهر تهران تدوام طرح زوج و فرد نه تنها کمکی به بهبود شرایط شهر تهران نمی‌کرد بلکه می‌توانست آلودگی و شلوغی شهر را بیشتر کند.

مشکل طرح زوج و فرد چه بود؟

نحوه استفاده از تسهیلات طرح کنترل آلودگی هوا

برای استفاده از تسهیلات طرح کنترل آلودگی هوا و همچنین طرح ترافیک باید از طریق سامانه اینترنتی تهران من اقدام کنید. وارد سایت اینترنتی تهران من به آدرس my.tehran.ir شوید و ثبت نام کنید. برای ثبت نام باید یک نام کاربری و رمز عبور انتخاب کنید. این سامانه شماره موبایل شما را دریافت می‌کند و یک کد تائید به شماره ثبت شده ارسال می‌کند. مراحل زیر را دنیال کنید تا به سادگی در سامانه تهران من عضو شوید. 

نحوه عضویت در سامانه تهران من

۱ ) وارد سامانه اینترنتی تهران من به آدرس my.tehran.ir شوید و گزینه ثبت نام را انتخاب کنید.

نحوه عضویت در سامانه تهران من

۲ ) پس از ورود به صفحه ثبت نام، ابتدا باید حقیقی یا حقوقی بودن را تعیین کنید. شخص حقیقی در حقیقت همان فرد انسانی می باشد اما شخص حقوقی مولود اجتماعی است و از نظر قانونی از اجتماع دو یا چند شخص حقیقی ایجاد می شود. شما به عنوان صاحب خودرو و یک شهروند عادی، شخص حقیقی می‌باشید. 

نحوه عضویت در سامانه تهران من

۳ ) سپس باید اطلاعات شخصی خود را به صورت کامل و دقیق وارد کنید. این اطلاعات شامل: کد ملی، تاریخ تولد و کد پستی می‌باشد.

نحوه عضویت در سامانه تهران من

۴ ) پس از وارد کردن اطلاعات خود وارد صفحه تکمیل اطلاعات شخصی می‌شوید. در این صفحه باید نام کاربری و رمز عبور حساب کاربری خود را نیز تعیین کنید. پس از تکمیل این صفحه کد فعالسازی و نام کاربری به شماره همراهی که وارد کرده‌اید ارسال می‌شود. 

نحوه عضویت در سامانه تهران من

۵ ) پس از تکمیل اطلاعات باید کد ارسال شده را در صفحه جدید وارد کنید و گزینه ارسال را انتخاب کنید. با انجام این کار حساب کاربری شما فعال می‌شود.

نحوه عضویت در سامانه تهران من

۶ ) حالا می‌توانید به راحتی از امکانات این سامانه استفاده کنید. در بخش افزایش اعتبار نیز می‌توانید اعتبار حساب کاربری خود را افزایش دهید.

نحوه افزایش اعتبار در سامانه تهران من

شما باید مشخصات شخصی، مشخصات خودروی خود و همچنین نشانی منزل خود را وارد کنید. اگر ساکن محدوده‌های ترافیکی، (یعنی محدوده ترافیک و حلقه دوم که همان طرح زوج و فرد سابق و کنترل آلودگی هوای فعلی) باشید هزینه تردد در این محدوده‌ها برای شما نصف قیمت محاسبه می‌شود. اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده‌اید کافیست و دیگر نیازی به ثبت نام مجدد ندارید. 

بهتر است حساب خود را در این سامانه شارژ کنید تا هیچ‌گاه جریمه نشوید. بله درست است اگر حساب شما شارژ باشد جریمه‌ای برای شما منظور نخواهد شد. اما اگر در سایت تهران من ثبت نام نکرده باشید ۲۰ روز تردد رایگان برای شما در نظر گرفته نمی‌شود و چون اعتباری نیز در حساب شما نیست از روز اول هم جریمه می‌شوید و هم بدهی هزینه تردد به شما تعلق می‌گیرد. 

در مقابل اگر ثبت نام کرده باشید اطمینان داشته باشید که حتی با اتمام ۲۰ روز تردد مجاز رایگان و ورود به محدوده دوم و نداشتن شارژ جریمه طرح زوج و فرد به شما تعلق نمی‌گیرد بلکه یک پیامک اخطار دریافت می‌کنید. از زمان تردد غیر مجاز در محدوده تا یک ماه فرصت دارید حساب خود را شارژ کنید و از جریمه شدن جلوگیری کنید. در صورت عدم پرداخت در مهلت یک‌ماهه، حدود ۱۵-۲۰ درصد به جریمه اضافه خواهد شد.

خبر خوب دیگری که برای شما داریم درباره محدوده اول یعنی طرح ترافیک است. شما حتی اگر وارد محدوده طرح ترافیک اصلی نیز شوید و حسابتان شارژ نداشته باشد باز هم بلافاصله جریمه طرح ترافیک شامل حال شما نمی‌شود و مجددا پیامک اخطار ورود غیر مجاز را دریافت خواهید کرد. در این مورد نیز تا یک ماه مهلت پرداخت دارید تا جریمه نشوید. 

بنابراین در اولین فرصت در سامانه تهران من ثبت نام کنید و از بسیاری از امکانات شهری بهره مند شوید. سامانه تهران من فقط مختص خرید مجوز تردد در محدوده طرح ترافیک نیست. امکان بسیاری در اختیار شهروندان تهرانی قرار گرفته است از جمله:

 • خرید بلیط مترو
 • پرداخت هزینه پارک خودرو
 • خرید بلیط برج میلاد
 • استعلام پرونده شهر سازی
 • و … 

امکانات تهران من برای شهروندان تهرانی

اگر شخصی بیش از ۲۰ روز در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا تردد داشته باشد جریمه به چه صورتی خواهد بود؟

عوارض تردد در این محدوده در روز‌های فراتر از تعداد مجاز، نصف عوارض طرح ترافیک (بین ۷ تا ۱۹ هزار تومان) تعیین‌شده است. طبعاً شمارش تعداد روز‌های مجاز برای تردد رایگان در محدوده دوم (زوج یا فرد سابق) مشروط به آن است که ثبت‌نام در سامانه انجام‌شده باشد و از این‌ رو ضروری است همه دارندگان خودرو یک‌بار در سامانه ثبت‌نام کرده و مشخصات خودروی خود را وارد کرده باشند. حال اگر شهروندی باوجود ثبت‌نام در سامانه تهران من، بیش از تعداد مجاز (۲۰ روز در هر فصل برای پلاک تهران و ۱۵ روز برای پلاک‌های غیر تهران) در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا تردد داشته باشد می‌تواند نرخ عوارض تردد را با مراجعه به سایت http://neweforms.tehran.ir/calculate_expense محاسبه کند.

نحوه محاسبه نرخ جریمه تردد غیر مجاز در محدوده کنترل آلودگی هوا

شما با ورود به این سایت باید مانند تصویر زیر نوع معاینه فنی، محدوده سکونت، محدوده تردد و ساعات تردد را مشخص نموده و درنهایت بر روی محاسبه هزینه کلیک کنید تا نرخ عوارض تردد در محدوده کنترل آلودگی برای شما محاسبه شود.

محاسبه نرخ عوارض طرح در سال 1398

پس از محاسبه هزینه، خلاصه وضعیت به شما نمایش داده می‌شود.

خلاصه وضعیت نرخ عوارض طرح

مزایای طرح زوج و فرد جدید یا طرح کنترل آلودگی هوا

مهم‌ترین مزیت طرح جدید این است که شما هر روز که نیاز داشته باشید می‌توانید وارد محدوده ترافیکی جدید شوید و نیازی نیست هر روز شماره ماشین خود را با تقویم هفتگی چک کنید. از طرفی تبعیض بین خودرو‌های زوج و فرد نیز حذف می‌شود. اما در هر حال سهمیه ماشین‌ها برای ورود به طرح ترافیکی جدید کاهش یافته است. 

 • بهای طرح ترافیک برای ساکنان محدوده ۵۰ درصد کمتر از بقیه شهروندان تعیین‌شده است. برای خودرو‌های ساکنان محدوده کنترل آلودگی هوا تهران٬ ۵۰ درصد تخفیف از پرداخت عوارض در نظر گرفته‌شده است و به ازای هر واحد مسکونی٬ فقط به یک پلاک خودرو تعلق می‌گیرد؛ یعنی اگر شما ۳ خودرو داشته باشید٬ فقط به ۱ خودرو٬ ۵۰ درصد تخفیف در خرید عوارض تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا تعلق خواهد گرفت.
 • نرخ عوارض تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا ۹۸ برحسب تردد در ساعات اوج یا غیر اوج و داشتن یا نداشتن معاینه فنی برتر محاسبه خواهد شد.
 •  برای خودرو‌هایی که دارای معاینه فنی برتر هستند٬ ۲۵ درصد تخفیف در خرید عوارض ورود به طرح محدوده کنترل آلودگی هوا در نظر گرفته‌شده است.

مزایای طرح زوج و فرد جدید

همه ساکنان محدوده طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) باید علاوه بر ثبت‌نام در سامانه تهران من، در همین سایت از منوی سمت راست وارد قسمت «خدمات طرح ترافیک> شرایط خاص شهروندان» شوند و در صفحه «ساکنان محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا» اطلاعات محل سکونت خود را وارد کنند تا بتوانند از امتیازات مخصوص ساکنین منطقه بهره‌مند شوند. 

اطلاعات موردنیاز شامل شماره بلوک، شماره ملک، شماره آپارتمان و نوع ملک (مالک یا استیجاری) است. همچنین متقاضیان باید تصویر سند مالکیت یا اجاره‌نامه و نیز تصویر قبض عوارض نوسازی و عمران شهری را در همین صفحه بارگذاری کنند. عوارض سالیانه خودرو و بدهی طرح ترافیک این متقاضیان نیز باید تسویه شده باشد.

پس از واردکردن این اطلاعات در سامانه اینترنتی، شهروندان باید به‌صورت حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه و مدارک خود را ارائه کنند تا توسط کاربران این دفاتر مورد تأیید قرار گیرد. نتیجه این تأیید در سایت قابل‌مشاهده است.

خرید طرح ترافیک ۹۸

در پنل اصلی سایت تهران من، امکان ورود مشخصات یک یا چند خودرو و شارژ حساب شهروندی وجود دارد و کاربران می‌توانند حساب شهروندی خود را به میزان دلخواه شارژ کنند و از مبالغ آن برای خرید روزانه طرح ترافیک استفاده کنند. این مبالغ در حساب شهروندی افراد باقی می‌ماند و صرفا پس از تردد خودرو در محدوده طرح ترافیک، بسته به تعرفه و شرایط تردد (ساعات اوج یا غیر اوج و دارا بودن یا نبودن معاینه فنی برتر)، هزینه طرح ترافیک آن روز محاسبه و از حساب کسر می‌شود و مانده آن برای تردد در روزهای بعد استفاده می‌شود.

شهروندانی که در سال ۹۷ برای طرح ترافیک ۹۷ در سایت «تهران من» ثبت‌نام کرده‌اند، نیاز به ثبت‌نام جدید ندارند و فقط اگر ساکن محدوده دوم (زوج یا فرد سابق) هستند، برای بهره‌مندی از امتیازات سکونت باید مدارک خود را به دفاتر خدمات الکترونیک شهر ارائه کنند که فراخوان آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

روش های خرید طرح ترافیک – استعلام طرح ترافیک

یکی از ابراز های شهرداری و پلیس راهنمایی و رانندگی برای کنترل ترافیک کلانشهر هایی مثل تهران تعیین محدوده طرح ترافیک و فروش طرح ترافیک در سامانه تهران من است.  در این پست از وبلاگ قبضینو محدوده طرح ترافیک، ساعت طرح ترافیک، تعرفه های طرح ترافیک، تعرفه های خرید طرح ترافیک و همچنین روش های خرید طرح ترافیک روزانه ۹۷ از طریق موبایل و اس ام اس، عابر بانک و سایت تهران من را به صورت کامل، جامع و به بیان ساده باهم بررسی خواهیم کرد.

اگر قبلا در طرح ترافیک تهران من ثبت نام کرده اید دیگر نیازی به مطالعه راهنمای ثبتنام نام ندارید و  کافیست بخش روش های خرید طرح ترافیک را مطالعه نمایید. برای استعلام خلافی خودرو میتوانید به بخش استعلام خلافی مراجعه کنید.

خریدطرح ترافیک با موبایل و اس ام اس

به منظور راحتی کابران امکان رزو طرح ترافیک و خرید طرح ترافیک با موبایل فراهم شده است. برای استفاده از این سرویس شهرداری تهران میتواند طرح ترافیک روزانه را با شماره گیری کد دستوری #۱۳۷*از طریق تلفن همراه  خریداری کنید. در صورت استفاده از کد دستوری ۱۳۷ چنانچه عملیات با موفقیت انجام شود، کد پیگیری خرید طرح ترافیک روزانه برای شما نمایش داده می شود و همچنین یک پیام کوتاه از سرشماره ۱۳۷۰۰۰۰۰ به موبایل مشترکین ارسال می‌شود. در ادامه می توانید مراحل خرید به صورت تصویری مشاهده کنید. در بخش های دیگر این پست هزینه و ساعت طرح و محدوده زوج و فرد به طور کامل مشخص شده است.
 • در مرحله اول #۱۳۷* را  شماره گیری کنید.

خرید طرح ترافیک با 137

 • سپس عدد ۳ مربوط به حمل و نقل را ارسال کنید.

مراحل خرید طرح ترافیک با اس ام اس

 • اگر قبل از ساعت ۱۰ صبح قصد ورود به محدوده طرح ترافیک را دارید عدد ۱ و برای بعد از ساعت ۱۰ صبح عدد ۲ را وارد نمایید. اگر قصد استعلام طرح ترافیک را داشته باشید (یعنی قبلا اقدام به خرید طرح روزانه کرده اید و اکنون میخواهید استعلام  طرح ترافکیک کنید) کافیست عدد ۳ را وارد نمایید.
 • اگر برای اولین بار است که اقدام به خرید طرح ترافیک خودرو می کنید باید گزینه پلاک خودرو جدید را انتخاب کنید و مشخصات کامل خودرو و پلاک خودرو مورد نظر را وارد کنید. این اطلاعات در حافظه سیستم ذخیره شده و برای خریدهای بعدید دیگر نیاز به وارد کردن مجدد اطلاعات پلاک خودرو نخواهید داشت.
 • پس از انتخاب گزینه افزودن پلاک جدید مراحل زیر را دنبال کنید.

طرح ترافیک خرید با پیامک

 • دو رقم سمت راست پلاک خودرو را  که زیر کلمه ایران در کادر مجزا قرار دارد را بنوسید.
 • دو رقم سمت چپ پلاک ماشین را وارد کنید.
 • عدد معادل حروف پلاک را مطابق  جدول زیر پیدا کنید و وارد نمایید.

معادل عددی پلاک در خرید طرح

الف ب ت ج د س ص ط ع ق ل م ن و ه ی معلولین 
۱ ۲ ۴ ۶ ۱۰ ۱۵ ۱۷ ۱۹ ۲۱ ۲۴ ۲۷ ۲۸ ۲۹ ۳۰ ۳۱ ۳۲ ۳۳
 • ۳سه رقم بعد از حرف پلاک را وارد نمایید. 

استعلام طرح ترافیکی

 • در صورتی که برای اولین بار است که طرح ترافیکی با موبایل را خریداری می کنید باید مشخصات کامل کارت بانکی خود را وارد نمایید در غیر این صورت لیست شماره کارت هایی که قبلا با ان ها خرید کرده اید را نمایش داده می شود که میتوانید با انتخاب هر یک از آن ها کدام فرآیند خرید طرح را ادامه دهید.
 • در صورت تایید اطلاعات نمایش داده شده می توانید با وارد کردن رمز دوم کارت بانکی برای خرید طرح ترافیک اقدام نمایید.

طرح زوج و فرد

در صورت اجرای درست فرایند خرید طرح ترافیک و موفقیت آمیز بودن خرید شما، پیامک مربوط به خرید با سر شماره ۱۳۷۰۰۰۰۰ برای شما ارسال خواهد شد.

نکته : زبان کیبورد تلفن همراهتان در تمام مراحل خرید طرح ترافیک باید انگلیسی باشد. 

داشتن رمز دوم بانکی برای خرید الزامی است. رمز دوم را می توانید از طریق دستگاه های ATM بانک مربوطه دریافت کنید.

درخواست خرید طرح ترافیک از ساعت ۰۰:۰۰ بامداد تا ۱۷ بعد از ظهر همان روز امکان پذیر است.

خرید طرح ترافیک با عابر بانک و خودرپرداز ATM 

خرید طرح ترافیک با عابر بانک قبضینو

به منظور راحتی شهروندان تهرانی، شهرداری تهران امکان خرید طرح ترافیک با خودپرداز  و عابر بانک را نیز فراهم کرده است. امکان خرید طرح پس از استعلام خلافی خودرو  و  جریمه شدن از مزایای این طرح است. در خرید طرح ترافیک پس از وارد کردن شماره تلفن همراه خود، با عابر بانک، ابتدا طرح  مورد علاقه خود را ( روزانه یا هفتگی) را انتخاب کنید و سپس از طریق همان  شماره موبایل، شماره پلاک ماشین خودرا به شماره ۲۰۰۰۱۸۱۸ پیامک کنید. با انجام این کار خودرو شما در لیست دارندگان طرح ترافیک ثبت می شود. مهم ترین مزیت این طرح در ایت است که هر زمان که تصمیم .ورود به محدوده طرح ترافیک را داشته باشید فقط با ارسال پلاک خودرو به سامانه پیامکی ۲۰۰۱۸۱۸ می توانید مجوز تردد در محدوده طرح ترافیک را برای آن روز خریداری کنید.

خرید طرح ترافیک با اپلیکیشن تهران من

همچنین با استفاده از اپلیکیشن تهران من برای گوشی های اندوریدی میتوانید تمامی مراحل ثبت نام طرح ترافیک و خرید طرح را به راحتی انجام دهید. فقط کافی است این نرم افزار را دانلود و نصب نماید.بنا به گفته مسئولین شهرداری  در آینده این اپلیکیشن سایر امکانات و خدمات شهرداری را پوشش خواهد داد.

زمان طرح ترافیک و ساعت های تردد

زمان طرح ترافیک و ساعت ورود

طرح ترافیک روزانه در سال ۹۷ شامل روزهای شنبه تا چهارشنبه است. در تعطیلات رسمی و روز های جمعه و حتی پنجشنبه ها نیز این طرح اجرا نخواهد شد.  همه شهروندان می توانند در روزهای تعطیلی جمعه و تعطیلات رسمی وارد محدوده طرح ترافیک شوند و تردد در این ایام آزاد و رایگان است. مدت زمان طرح ترافیک سال ۹۷ نسبت به سال گذشته ۲ ساعت افزایش یافته است و زمان اجرای طرح در محدوده های طرح ترافیک و زوج و فرد از ساعت  ۶.۳۰ صبح تا ۱۹ عصر  می باشد. برای تردد در این ساعت، رانندگان باید حساب کاربری تهران من خود را شارژ کنند.

محدوده طرح ترافیک و طرح زوج و فرد تهران

 

طرح زوج و فرد و محدوده ترح ترافیک و نقشه زوج و فرد

 ساعت طرح ترافیک و ساعت های تردد – طرح ترافیک و طرح زوج و فرد روز های عادی

نوع طرح  روز ساعت محدوده
طرح ترافیک شنبه تا چهارشنبه ۶.۳۰ صبح الی ۱۹ خط  قرمز
طرح زوج و فرد شنبه تا چهارشنبه ۶.۳۰ صبح الی ۱۹ خط آبی 

هرینه طرح ترافیک -ساعت طرح ترافیک

 

هزینه طرح ترافیک و ساعت اجرای محدوده زوج و فرد

 در این بخش ساعت طرح ترافیک تشریح خواهیم کرد. هزینه طرح که برای تمامی خودرو ها دولتی دارای سهمیه، ماشین ها و وسایل نقلیه نهاد های عمومی و شهروندان معمولی که از سایت طرح ترافیک اقدام به خرید روزانه  از حساب شهروندی طرح ترافیک کرده اند، برابر است. تنها برای خودرو های جانبازان، خبرنگاران، بیماران خاص و آژانس ها با توجه به تصمیم شورای شهر تهران تخفیف در نظر گرفته شده است. فروش  یکجا و سالیانه طرح ترافیک ممنوع می باشد . برای جانبازان  ۲۵ درصد به بالا هزینه رفت و آمد در محدوده ترافیکی رایگان است.  نرخ هزینه طرح ترافیکی بر حسب ساعت ورود و خروج ماشین ها متفاوت است. همچنین خودروهای دارای معاینه فنی برتر از بیست درصد تخفیف نیز برخوردار خواهند بود. رقم هزینه تردد در پایان هر روز تعیین شده و از حساب کاربری کسر خواهد شد.

هزینه و زمان بندی طرح زوج و فرد و ترافیک محدوده طرح زوج و فرد

لازم به ذکر است در صورتی که از تردد در محدوده طرح مطمعن نمی باشید اقدام به خرید طرح ترافیک روزانه نکنید در صورت خرید طرح ترافیک و عدم استفاده از آن، حداقل هزینه یک روز (۱۳۴۴۰ تومان) از حساب کاربری شما کسر خواهد شد. از این رو فقط در صورت اطمینان از تردد در محدوده طرح ترافیک، اقدام به خرید یا رزرو طرح نمایید.

 برای خرید مجوز تردد روزانه باید  معادل حداکثر هزینه احتمالی یک روز تردد در حساب شما (شهروندی) وجود داشته باشد، ولی رقم قطعی هزینه تردد در پایان هر روز محاسبه و برداشت خواهد شد.  از این رو توصیه می شود شهروندان صرفا وقتی اقدام به خرید رزرو کنند که از نیاز خود به تردد در محدوده اطمینان دارند.

جدول هزینه طرح ترافیک در MY.TEHRAN.IR 

زمان تردد خودرو  هزینه عوارض پرداختی طرح
اولین ورود یا تردد  آخرین خروج یا تردد با معاینه فنی برتر با معاینه فنی عادی
۶.۳۰ تا ۱۰  بعد از ۱۶ ۲۸۸۰۰ تومان  ۳۶۰۰۰ تومان
۶.۳۰ تا ۱۰  قبل از ۱۶ ۱۹۲۰۰تومان  ۲۴۰۰۰ تومان
۱۰ به بعد  بعد از ۱۶ ۱۹۲۰۰۰ تومان ۲۴۰۰۰ تومان
۱۰ به بعد  قبل از ۱۶ ۱۳۴۴۰ تومان ۱۶۸۰۰ تومان

ثبت نام در طرح ترافیک تهران من 

شهروندان عزیز تهرانی برای خرید طرح ترافیک تهران باید در سامانه حساب شهروندی شهرداری تهران ثبت نام کنند و با تایید مشخصات فردی خود اقدام به خرید طرح ترافیک نمایند.

آدرس اینترنتی سامانه تهران من به نشانی my.tehran.ir می باشد.در این قسمت به دلیل پیچیده بودن فرایند ثبت نام تهران من  تمامی مراحل ثبت نام در تهران من را به طور کامل برای شما شرح داده ایم.

پس از انتخاب گزینه ثبت نام طرح ترافیک ۹۷ باید نوع شخص حقیقی یا حقوقی را انتخاب نمایید. 

 

ثبت نام در تهران من و ثبت نام طرح ترافیک ۹۷  ثبت نام در طرح تهران من

در صورت انتخاب شخص حقیقی، در مرحله بعدی باید اطلاعات مربوط به کد ملی شخص درخواست کننده برای طرح ترافیک به همراه تاریخ تولد و کد پستی را  وارد نمایید. 

سپس صفحه مشخصات فردی شما به طول کامل نمایش داده میشود و باید فرم مربوطه را به طور کامل پر نمایید تا هویت شما تایید شود. نام کاربری و رمز ورود خود را انتخاب کنید و تصویر کارت ملی خود  و سند مالکیت خودرو را آپلود نمایید. سپس از طریق پیامک، یک کد فعال‌سازی را دریافت می‌کنید و پس از وارد کردن آن، می توانید با رمز یک بار مصرف خود در قسمت ورود به پنل اصلی سایت دسترسی داشته باشند. 

مدارک مورد نیاز برای فروش طرح ترافیک تهران

پس از ثبت نام و تایید آن از سوی شهرداری تهران کاربر میتواند با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد پنل اصلی سایت شوید. در پنل سایت طرح ترافیک میتوانید مشخصات یک یا چند ماشین را وارد کرده و به هر میزان که تمایل دارید حساب شهروندی خود را شارژ نمایید تا هر روز برای خرید طرح به صفحه درگاه وارد نشوید.

مبلیغ شارژ شده در حساب کاربری تهران من همواره ذخیره می شود و بر حسب تردد شما و ورود به ناحیه و منطقه طرح ترافیک و متناسب با قیمت طرح ترافیک از حساب کاربری شما کسر خواهد شد. ( قیمت طرح ترافیک با بر حسب ساعت اوج ترافیک تهران متفاوت است که در ادامه به طور کامل شرح خواهیم داد)

 ثبت نام در سامانه حساب شهروندی به دو صورت امکان پذیر می باشد:

 شما میتوانید با شماره گیری #۱*۳*۱۳۷ *بصورت خودکار در سایت ثبت نام نمائید. در این روش نام کاربری، شماره تلفن همراه شما در نظر گرفته میشود. همچنین کلمه عبور توسط پیام کوتاه برایتان ارسال خواهد شد. الزم به ذکر است امکان تکمیل اطالعات پس از ورود به سایت مقدور می باشد.

سوال های متداول در ثبت نام در طرح ترافیک تهران من

در صورت مشاهده هرگونه مشکل در روند ثبت نام یا ورود به سایت می توانید با شماره تلفن۴۲۵۸۰۱۹۰ تماس حاصل فرمائید. ساعت پاسخگویی تیم پشتیبانی از ۸ الی ۱۷ می باشد. در ادامه به برخی از سوال های متداول ثبت نام در طرح ترافیکی  همراه با جواب را اشاره می کنیم.

۱. سامانه ir.tehran.my مشکلدارد و باال نمی‌آید!

از به روز بودن Up to Date مرورگر سیستم خود مطمئن شوید و در صورت امکان از مرورگرهای دیگر توصیه می شود که از مرورگر Internet Explorer11 استفاده نمایید. 

۲. هنگام ثبت کدملی و تاریخ تولد و ثبت‌نام،پیغامکدملی معتبر نمی‌باشد ظاهر می‌شود!

– همانطور که می دانید کدملی شماره ای است ۱۰ رقمی است که سه رقم سمت چپ آن، نشانگر کد شهرستان محل تولدتان است و ممکن است با یک یا دو صفر شروع شده باشد. بنابراین ۱۰ رقم کدملی خودر را در کادر محاورهای به ترتیب از سمت چپ و بدون در نظر گرفتن خط تیره و فاصله وارد نمایید. ضمنا کدملی و  تاریخ تولد وارد شده، باید تنها مربوط یک شخص باشد.

خلافی ماشین

۳. آیا راهنمایی برای مطلع شدن از روند خرید طرح‌ترافیک در سال جدید وجود دارد؟

بله، به منظور سهولت کار شهروندان محترم فایل راهنمای به صورت PDF در قسمت پایینی سامانه
تهران من طراحی شده است که در صورت تغییرات احتمالی در آینده، به سرعت به روز رسانی خواهد اطالعیه های سازمان حمل و نقل و ترافیک
شد. ضمنا شهرداری تهران نیز در بخش اطلاعیه های شهرداری قابل دسترس است.

۴. درصورت مشاهده پیغامVIN معتبرنمی‌باشد، چه باید کرد؟

ابتدا از درست وارد شدن اطلاعات مربوطه مطمئن شوید. به تصاویر نگاه کنید در صورتی که پیغام عدم مطابقت پالک و VIN ارائه میشود، دکمه تأیید را زده و ثبت نام را تکمیل نمایید ولی اگر پیغام VIN معتبر نمیباشد ظاهر می شود، اطالعات مربوطه را برای پستالکترونیکی ir.tehran@myایمیل بزنید و منتظر رفع اشکال و پاسخ بمانید. کد VIN، رشته ای ۱۷ کاراکتری از اعداد و حروف است که برای هر خودرو منحصر به فرد است و حاوی اطلاعات مهمی در باره خودرو است. اطلاعات مثل محل ساخت، کارخانه ساخت. هر خودرو ساز الگوری خاصی برای ترجمه حروف این کد استفاده می کند.

۵. پیامک تأیید حساب کاربری نیامده است!

بروز این مشکل از سامانه است و در صورتی که تا ۵ دقیقه پیامک تأیید را دریافت نکردید، باید مجددا ثبت نام کنید.

۶. کد ملک و بلوک را باید از چه مرجعی تهیه کرد؟

– این کد از طریق قبض عوارض نوسازی و پسماند ویا پالک آبی قابل شناسایی است اما در صورت عدم دسترسی می توانید در سامانه tehran.map.ir با پرداخت وجه از آن مطلع شوید. همچنین متقاضی برای استفاده از تهسیلات مالکین منطقه طرح، باید تمامی بدهیهای عوارض نوسازی و پسماند ملک خود را نیز تسویه کرده باشد.

۷. افراد واجد شرایط مثل جانبازان، خبرنگاران و… مدارک خود را چه زمانی و چگونه ارائه دهند!

این افراد ابتدا باید به صورت حقیقی ثبت نام کنندو سپس به ارگان خود جهت اضافه کردن خودرو خود به لیست خودروهای تحت پوشش مراجعه کنند. در این صورت این امکان برای آن ارگان وجود دارد.

این سامانه با توجه به سیاست‌های شهرداری تهران مبنی بر ایجاد شهر الکترونیک و سهولت در ارائه خدمات مختلف برای شهروندان شهر تهران ایجاد شده است. شما میتوانید با ارسالانتقادات و پیشنهادات خود به آدرس ایمیل ما را در پیشبرد این اهداف یاری نمائید.

۸. اطالعات حساب شهروندی قبلی چگونه به حساب جدید منتقل می‌شود؟

در صورت وجود کدملی در سامانه tehran.tca.ir انتقال وجوه اطلاعات به حساب جدید با اطالع رسانی انجام خواهد شد.

۹. برای دریافت راهنمایی و پشتیبانی، ازچه روشی می‌شود بهره برد؟

با شماره گیری ۱۳۷ و داخلی ۵ ،از طریق سامانه اینترنتی my.tehran.irو همچنین ایمیل زدن به نشانی my.@tehran.ir در خدمتتان هستیم.

۱۰. نحوه پرداخت جریمه رانندگی و تخلفات رانندگی چگونه است.

با مراجعه به سامانه پرداخت جریمه رانندگی خودرو می توانید قبض خلافی ماشین خود را پرداخت کنید.

خلافی خودرو 

پرداخت قبض

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.

پست الکترونیک وارد نشده است.

متن دیدگاه یا پیام وارد نشده است

۲۳۸۸ ۲۸۴۲ ۰۲۱

دیدگاه کاربران

پست های محبوبخداحافظی با قبوض کاغذی

پیام

در صورت نیاز به راهنمایی می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید

۰۲۱ ۲۸۴۲ ۲۳۸۸

توجه ! متاسفانه امکان استفاده از سایت قبضینو در این نسخه از مرورگر وجود ندارد، لطفا برای استفاده از قبضینو از سایر مرورگرهای مطرح استفاده نمایید.