وبلاگ قبضینو

طرح ترافیک و خرید روزانه طرح ترافیک 97

خرید طرح ترافیک ۹۷ روزانه و هفتگی، هزینه طرح ترافیک – محدوده طرح ترافیک زوج و فرد

یکی از ابراز های شهرداری و پلیس راهنمایی و رانندگی برای کنترل ترافیک کلانشهر هایی مثل تهران تعیین محدوده طرح ترافیک و فروش طرح ترافیک در سامانه تهران من  است.  در این پست از وبلاگ قبضینو محدوده طرح ترافیک، ساعت طرح ترافیک، تعرفه های طرح ترافیک، تعرفه های خرید طرح ترافیک و همچنین روش های خرید طرح ترافیک روزانه ۹۷ از طریق موبایل و اس ام اس، عابر بانک و سایت تهران من را به صورت کامل، جامع و به بیان ساده باهم بررسی خواهیم کرد.

روش های خرید طرح ترافیک – استعلام طرح ترافیک

اگر قبلا در طرح ترافیک تهران من ثبت نام کرده اید دیگر نیازی به مطالعه راهنمای ثبتنام نام ندارید و  کافیست بخش روش های خرید طرح ترافیک را مطالعه نمایید. برای استعلام خلافی خودرو میتوانید به بخش استعلام خلافی مراجعه کنید.

خریدطرح ترافیک با موبایل و اس ام اس

به منظور راحتی کابران امکان رزو طرح ترافیک و خرید طرح ترافیک با موبایل فراهم شده است. برای استفاده از این سرویس شهرداری تهران میتواند طرح ترافیک روزانه را با شماره گیری کد دستوری #۱۳۷*از طریق تلفن همراه  خریداری کنید. در صورت استفاده از کد دستوری ۱۳۷ چنانچه عملیات با موفقیت انجام شود، کد پیگیری خرید طرح ترافیک روزانه برای شما نمایش داده می شود و همچنین یک پیام کوتاه از سرشماره ۱۳۷۰۰۰۰۰ به موبایل مشترکین ارسال می‌شود. در ادامه می توانید مراحل خرید به صورت تصویری مشاهده کنید. در بخش های دیگر این پست هزینه و ساعت طرح و محدوده زوج و فرد به طور کامل مشخص شده است.
 • در مرحله اول #۱۳۷* را  شماره گیری کنید.

خرید طرح ترافیک با 137

 • سپس عدد ۳ مربوط به حمل و نقل را ارسال کنید.

مراحل خرید طرح ترافیک با اس ام اس

 • اگر قبل از ساعت ۱۰ صبح قصد ورود به محدوده طرح ترافیک را دارید عدد ۱ و برای بعد از ساعت ۱۰ صبح عدد ۲ را وارد نمایید. اگر قصد استعلام طرح ترافیک را داشته باشید (یعنی قبلا اقدام به خرید طرح روزانه کرده اید و اکنون میخواهید استعلام  طرح ترافکیک کنید) کافیست عدد ۳ را وارد نمایید.
 • اگر برای اولین بار است که اقدام به خرید طرح ترافیک خودرو می کنید باید گزینه پلاک خودرو جدید را انتخاب کنید و مشخصات کامل خودرو و پلاک خودرو مورد نظر را وارد کنید. این اطلاعات در حافظه سیستم ذخیره شده و برای خریدهای بعدید دیگر نیاز به وارد کردن مجدد اطلاعات پلاک خودرو نخواهید داشت.
 • پس از انتخاب گزینه افزودن پلاک جدید مراحل زیر را دنبال کنید.

طرح ترافیک خرید با پیامک

 • دو رقم سمت راست پلاک خودرو را  که زیر کلمه ایران در کادر مجزا قرار دارد را بنوسید.
 • دو رقم سمت چپ پلاک ماشین را وارد کنید.
 • عدد معادل حروف پلاک را مطابق  جدول زیر پیدا کنید و وارد نمایید.

معادل عددی پلاک در خرید طرح

الف ب ت ج د س ص ط ع ق ل م ن و ه ی معلولین 
۱ ۲ ۴ ۶ ۱۰ ۱۵ ۱۷ ۱۹ ۲۱ ۲۴ ۲۷ ۲۸ ۲۹ ۳۰ ۳۱ ۳۲ ۳۳
 • ۳سه رقم بعد از حرف پلاک را وارد نمایید. 

استعلام طرح ترافیکی

 • در صورتی که برای اولین بار است که طرح ترافیکی با موبایل را خریداری می کنید باید مشخصات کامل کارت بانکی خود را وارد نمایید در غیر این صورت لیست شماره کارت هایی که قبلا با ان ها خرید کرده اید را نمایش داده می شود که میتوانید با انتخاب هر یک از آن ها کدام فرآیند خرید طرح را ادامه دهید.
 • در صورت تایید اطلاعات نمایش داده شده می توانید با وارد کردن رمز دوم کارت بانکی برای خرید طرح ترافیک اقدام نمایید.

طرح زوج و فرد

در صورت اجرای درست فرایند خرید طرح ترافیک و موفقیت آمیز بودن خرید شما، پیامک مربوط به خرید با سر شماره ۱۳۷۰۰۰۰۰ برای شما ارسال خواهد شد.

نکته : زبان کیبورد تلفن همراهتان در تمام مراحل خرید طرح ترافیک باید انگلیسی باشد. 

داشتن رمز دوم بانکی برای خرید الزامی است. رمز دوم را می توانید از طریق دستگاه های ATM بانک مربوطه دریافت کنید.

درخواست خرید طرح ترافیک از ساعت ۰۰:۰۰ بامداد تا ۱۷ بعد از ظهر همان روز امکان پذیر است.

خرید طرح ترافیک با عابر بانک و خودرپرداز ATM 

خرید طرح ترافیک با عابر بانک قبضینو

 

به منظور راحتی شهروندان تهرانی، شهرداری تهران امکان خرید طرح ترافیک با خودپرداز  و عابر بانک را نیز فراهم کرده است. امکان خرید طرح پس از استعلام خلافی خودرو  و  جریمه شدن از مزایای این طرح است. در خرید طرح ترافیک پس از وارد کردن شماره تلفن همراه خود، با عابر بانک، ابتدا طرح  مورد علاقه خود را ( روزانه یا هفتگی) را انتخاب کنید و سپس از طریق همان  شماره موبایل، شماره پلاک ماشین خودرا به شماره ۲۰۰۰۱۸۱۸ پیامک کنید. با انجام این کار خودرو شما در لیست دارندگان طرح ترافیک ثبت می شود. مهم ترین مزیت این طرح در ایت است که هر زمان که تصمیم .ورود به محدوده طرح ترافیک را داشته باشید فقط با ارسال پلاک خودرو به سامانه پیامکی ۲۰۰۱۸۱۸ می توانید مجوز تردد در محدوده طرح ترافیک را برای آن روز خریداری کنید.

خرید طرح ترافیک با اپلیکیشن تهران من

همچنین با استفاده از اپلیکیشن تهران من برای گوشی های اندوریدی میتوانید تمامی مراحل ثبت نام طرح ترافیک و خرید طرح را به راحتی انجام دهید. فقط کافی است این نرم افزار را دانلود و نصب نماید.بنا به گفته مسئولین شهرداری  در آینده این اپلیکیشن سایر امکانات و خدمات شهرداری را پوشش خواهد داد.

 

زمان طرح ترافیک و ساعت های تردد

زمان طرح ترافیک و ساعت ورود

طرح ترافیک روزانه در سال ۹۷ شامل روزهای شنبه تا چهارشنبه است. در تعطیلات رسمی و روز های جمعه و حتی پنجشنبه ها نیز این طرح اجرا نخواهد شد.  همه شهروندان می توانند در روزهای تعطیلی جمعه و تعطیلات رسمی وارد محدوده طرح ترافیک شوند و تردد در این ایام آزاد و رایگان است. مدت زمان طرح ترافیک سال ۹۷ نسبت به سال گذشته ۲ ساعت افزایش یافته است و زمان اجرای طرح در محدوده های طرح ترافیک و زوج و فرد از ساعت  ۶.۳۰ صبح تا ۱۹ عصر  می باشد. برای تردد در این ساعت، رانندگان باید حساب کاربری تهران من خود را شارژ کنند.

 

محدوده طرح ترافیک و طرح زوج و فرد تهران

 

طرح زوج و فرد و محدوده ترح ترافیک و نقشه زوج و فرد

 ساعت طرح ترافیک و ساعت های تردد – طرح ترافیک و طرح زوج و فرد روز های عادی

 
نوع طرح  روز ساعت محدوده
طرح ترافیک شنبه تا چهارشنبه ۶.۳۰ صبح الی ۱۹ خط  قرمز
طرح زوج و فرد شنبه تا چهارشنبه ۶.۳۰ صبح الی ۱۹ خط آبی 

 

هرینه طرح ترافیک -ساعت طرح ترافیک

 

هزینه طرح ترافیک و ساعت اجرای محدوده زوج و فرد

 در این بخش ساعت طرح ترافیک تشریح خواهیم کرد. هزینه طرح که برای تمامی خودرو ها دولتی دارای سهمیه، ماشین ها و وسایل نقلیه نهاد های عمومی و شهروندان معمولی که از سایت طرح ترافیک اقدام به خرید روزانه  از حساب شهروندی طرح ترافیک کرده اند، برابر است. تنها برای خودرو های جانبازان، خبرنگاران، بیماران خاص و آژانس ها با توجه به تصمیم شورای شهر تهران تخفیف در نظر گرفته شده است. فروش  یکجا و سالیانه طرح ترافیک ممنوع می باشد . برای جانبازان  ۲۵ درصد به بالا هزینه رفت و آمد در محدوده ترافیکی رایگان است.  نرخ هزینه طرح ترافیکی بر حسب ساعت ورود و خروج ماشین ها متفاوت است. همچنین خودروهای دارای معاینه فنی برتر از بیست درصد تخفیف نیز برخوردار خواهند بود. رقم هزینه تردد در پایان هر روز تعیین شده و از حساب کاربری کسر خواهد شد.

هزینه و زمان بندی طرح زوج و فرد و ترافیک محدوده طرح زوج و فرد

لازم به ذکر است در صورتی که از تردد در محدوده طرح مطمعن نمی باشید اقدام به خرید طرح ترافیک روزانه نکنید در صورت خرید طرح ترافیک و عدم استفاده از آن، حداقل هزینه یک روز (۱۳۴۴۰ تومان) از حساب کاربری شما کسر خواهد شد. از این رو فقط در صورت اطمینان از تردد در محدوده طرح ترافیک، اقدام به خرید یا رزرو طرح نمایید.

 برای خرید مجوز تردد روزانه باید  معادل حداکثر هزینه احتمالی یک روز تردد در حساب شما (شهروندی) وجود داشته باشد، ولی رقم قطعی هزینه تردد در پایان هر روز محاسبه و برداشت خواهد شد.  از این رو توصیه می شود شهروندان صرفا وقتی اقدام به خرید رزرو کنند که از نیاز خود به تردد در محدوده اطمینان دارند.

جدول هزینه طرح ترافیک در MY.TEHRAN.IR 

زمان تردد خودرو  هزینه عوارض پرداختی طرح
اولین ورود یا تردد  آخرین خروج یا تردد با معاینه فنی برتر با معاینه فنی عادی
۶.۳۰ تا ۱۰  بعد از ۱۶ ۲۸۸۰۰ تومان  ۳۶۰۰۰ تومان
۶.۳۰ تا ۱۰  قبل از ۱۶ ۱۹۲۰۰تومان  ۲۴۰۰۰ تومان
۱۰ به بعد  بعد از ۱۶ ۱۹۲۰۰۰ تومان ۲۴۰۰۰ تومان
۱۰ به بعد  قبل از ۱۶ ۱۳۴۴۰ تومان ۱۶۸۰۰ تومان

 

ثبت نام در طرح ترافیک تهران من 

شهروندان عزیزتهرانی  برای خرید طرح ترافیک تهران باید در سامانه حساب شهروندی شهرداری تهران ثبت نام کنند و با تایید مشخصات فردی خود اقدام به خرید طرح ترافیک نمایند.

آدرس اینترنتی  سامانه تهران من  به نشانی my.tehran.ir می باشد.در این قسمت به دلیل پیچیده بودن فرایند ثبت نام تهران من،  تمامی مراحل ثبت نام در تهران من را به طور کامل برای شما شرح داده ایم.

پس از انتخاب گزینه ثبت نام طرح ترافیک ۹۷ باید نوع شخص حقیقی یا حقوقی را انتخاب نمایید. 

 

ثبت نام در تهران من و ثبت نام طرح ترافیک ۹۷  ثبت نام در طرح تهران من

در صورت انتخاب شخص حقیقی، در مرحله بعدی باید اطلاعات مربوط به کد ملی شخص درخواست کننده برای طرح ترافیک به همراه تاریخ تولد و کد پستی را  وارد نمایید. 

سپس صفحه مشخصات فردی شما به طول کامل نمایش داده میشود و باید فرم مربوطه را به طور کامل پر نمایید تا هویت شما تایید شود. نام کاربری و رمز ورود خود را انتخاب کنید و تصویر کارت ملی خود  و سند مالکیت خودرو را آپلود نمایید. سپس از طریق پیامک، یک کد فعال‌سازی را دریافت می‌کنید و پس از وارد کردن آن، می توانید با رمز یک بار مصرف خود در قسمت ورود به پنل اصلی سایت دسترسی داشته باشند. 

مدارک مورد نیاز برای فروش طرح ترافیک تهران

پس از ثبت نام و تایید آن از سوی شهرداری تهران کاربر میتواند با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد پنل اصلی سایت شوید. در پنل سایت طرح ترافیک میتوانید مشخصات یک یا چند ماشین را وارد کرده و به هر میزان که تمایل دارید حساب شهروندی خود را شارژ نمایید تا هر روز برای خرید طرح به صفحه درگاه وارد نشوید.

مبلیغ شارژ شده در حساب کاربری تهران من همواره ذخیره می شود و بر حسب تردد شما و ورود به ناحیه و منطقه طرح ترافیک و متناسب با قیمت طرح ترافیک از حساب کاربری شما کسر خواهد شد. ( قیمت طرح ترافیک با بر حسب ساعت اوج ترافیک تهران متفاوت است که در ادامه به طور کامل شرح خواهیم داد)

 ثبت نام در سامانه حساب شهروندی به دو صورت امکان پذیر می باشد:

 شما میتوانید با شماره گیری #۱*۳*۱۳۷ *بصورت خودکار در سایت ثبت نام نمائید. در این روش نام کاربری، شماره تلفن همراه شما در نظر گرفته میشود. همچنین کلمه عبور توسط پیام کوتاه برایتان ارسال خواهد شد. الزم به ذکر است امکان تکمیل اطالعات پس از ورود به سایت مقدور می باشد.

سوال های متداول در ثبت نام در طرح ترافیک تهران من

در صورت مشاهده هرگونه مشکل در روند ثبت نام یا ورود به سایت می توانید با شماره تلفن۴۲۵۸۰۱۹۰ تماس حاصل فرمائید. ساعت پاسخگویی تیم پشتیبانی از ۸ الی ۱۷ می باشد. در ادامه به برخی از سوال های متداول ثبت نام در طرح ترافیکی  همراه با جواب را اشاره می کنیم.

۱.سامانه ir.tehran.my مشکلدارد و باال نمی‌آید!

از به روز بودن Up to Date مرورگر سیستم خود مطمئن شوید و در صورت امکان از مرورگرهای دیگر توصیه می شود که از مرورگر Internet Explorer11 استفاده نمایید. 

۲.هنگام ثبت کدملی و تاریخ تولد و ثبت‌نام،پیغامکدملی معتبر نمی‌باشد ظاهر می‌شود!

– همانطور که می دانید کدملی شماره ای است ۱۰ رقمی است که سه رقم سمت چپ آن، نشانگر کد شهرستان محل تولدتان است و ممکن است با یک یا دو صفر شروع شده باشد. بنابراین ۱۰ رقم کدملی خودر را در کادر محاورهای به ترتیب از سمت چپ و بدون در نظر گرفتن خط تیره و فاصله وارد نمایید. ضمنا کدملی و  تاریخ تولد وارد شده، باید تنها مربوط یک شخص باشد.

خلافی ماشین

۳ .آیا راهنمایی برای مطلع شدن از روند خرید طرح‌ترافیک در سال جدید وجود دارد؟

بله، به منظور سهولت کار شهروندان محترم فایل راهنمای به صورت PDF در قسمت پایینی سامانه
تهران من طراحی شده است که در صورت تغییرات احتمالی در آینده، به سرعت به روز رسانی خواهد اطالعیه های سازمان حمل و نقل و ترافیک
شد. ضمنا شهرداری تهران نیز در بخش اطلاعیه های شهرداری قابل دسترس است.

۴.درصورت مشاهده پیغامVIN معتبرنمی‌باشد، چه باید کرد؟

ابتدا از درست وارد شدن اطلاعات مربوطه مطمئن شوید. به تصاویر نگاه کنید در صورتی که پیغام عدم مطابقت پالک و VINارائه میشود، دکمه تأیید را زده و ثبت نام را تکمیل نمایید ولی اگر پیغام VIN معتبر نمیباشد ظاهر می شود، اطالعات مربوطه را برای پستالکترونیکی ir.tehran@myایمیل بزنید و منتظر رفع اشکال و پاسخ بمانید. کد VIN، رشته ای ۱۷ کاراکتری از اعداد و حروف است که برای هر خودرو منحصر به فرد است و حاوی اطلاعات مهمی در باره خودرو است. اطلاعات مثل محل ساخت، کارخانه ساخت. هر خودرو ساز الگوری خاصی برای ترجمه حروف این کد استفاده می کند.

۵.پیامک تأیید حساب کاربری نیامده است!

بروز این مشکل از سامانه است و در صورتی که تا ۵ دقیقه پیامک تأیید را دریافت نکردید، باید مجددا ثبت نام کنید.

۶ .کد ملک و بلوک را باید از چه مرجعی تهیه کرد؟

– این کد از طریق قبض عوارض نوسازی و پسماند ویا پالک آبی قابل شناسایی است اما در صورت عدم دسترسی می توانید در سامانه tehran.map.ir با پرداخت وجه از آن مطلع شوید. همچنین متقاضی برای استفاده از تهسیلات مالکین منطقه طرح، باید تمامی بدهیهای عوارض نوسازی و پسماند ملک خود را نیز تسویه کرده باشد.

۷.افراد واجد شرایط مثل جانبازان، خبرنگاران و… مدارک خود را چه زمانی و چگونه ارائه دهند!

این افراد ابتدا باید به صورت حقیقی ثبت نام کنندو سپس به ارگان خود جهت اضافه کردن خودرو خود به لیست خودروهای تحت پوشش مراجعه کنند.در این صورت این امکان برای آن ارگان وجود دارد.

این سامانه با توجه به سیاست‌های شهرداری تهران مبنی بر ایجاد شهر الکترونیک و سهولت در ارائه خدمات مختلف برای شهروندان شهر تهران ایجاد شده است. شما میتوانید با ارسالانتقادات و پیشنهادات خود به آدرس ایمیل ما را در پیشبرد این اهداف یاری نمائید.

۸.اطالعات حساب شهروندی قبلی چگونه به حساب جدید منتقل می‌شود؟

در صورت وجود کدملی در سامانه tehran.tca.ir انتقال وجوه اطلاعات به حساب جدید با اطالع رسانی انجام خواهد شد.

۹.برای دریافت راهنمایی و پشتیبانی، ازچه روشی می‌شود بهره برد؟

با شماره گیری ۱۳۷ و داخلی ۵ ،از طریق سامانه اینترنتی my.tehran.irو همچنین ایمیل زدن به نشانی my.@tehran.ir در خدمتتان هستیم.

۱۰. نحوه پرداخت جریمه رانندگی و تخلفات رانندگی چگونه است.

با مراجعه به سامانه پرداخت جریمه رانندگی خودرو می توانید قبض خلافی ماشین خود را پرداخت کنید.

خلافی خودرو 

پرداخت قبض

مطالب مرتبط

دیدگاه‌ها

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

لطفا یک آدرس ایمیل معتبر وارد نمایید

متن سوال و یا دیدگاه خود را وارد نمایید

پیام

متن راهنمایی در این قسمت قرار می گیرد

در صورت نیاز به راهنمایی می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید

۰۲۱ ۲۸۴۲ ۲۳۸۸