پرداخت عوارض آزادراه تهران شمال در سال ۱۴۰۲ – اخبار آزادراه تهران شمال

پرداخت عوارض آزادراه تهران شمال در سال ۱۴۰۲ – اخبار آزادراه تهران شمال

اگر قصد سفر به استان مازندران از استان تهران یا استان البرز را داشته باشید، اتوبان تهران شمال، یک گزینه عالی است؛ اما، از آنجایی که همچنان در حال احداث است، آگاهی از آخرین وضعیت آزادراه تهران شمال، پیش از انتخاب این مسیر، اهمیت فراوانی دارد. ما در این مطلب آخرین وضعیت اتوبان تهران شمال را به شما اطلاع می‌دهیم؛ همچنین، تغییرات نرخ آزادراه تهران شمال در طی زمان را می‌گوییم. در ضمن، اگر می‌خواهید چگونگی پرداخت عوارض آزادراه تهران شمال را یاد بگیرید، همراه قبضینو بمانید.

درباره آزادراه تهران شمال بیشتر بدانیم

اتوبان تهران شمال، اتوبانی با طول ۱۲۱ کیلومتر است که سه استان مازندران، تهران و البرز را به هم متصل می‌کند. این آزادراه، ۴ قطعه دارد که در حال حاضر ۳ قطعه آن بهره‌برداری شده است و ۱ قطعه در مرحله جذب سرمایه‌گذار برای احداث است. اتوبان تهران شمال در راستای کوتاه شدن مسیر شمال تا جنوب کشور اجرایی شد؛ اما، نکته مهم این است که احداث آن برای مسافران مزایای فراوانی داشت. در تصویر زیر می‌توانید جزئیات مسیر عوارض آزادراه تهران شمال را مشاهده کنید.

نقشه آزادراه تهران شمال با قطعه‌ها

مزایای اتوبان تهران شمال جدید نسبت به مسیر قدیم

مزایای اتوبان تهران شمال بی‌شمارند؛ اما، مهم‌ترین آنها کوتاه شدن مسیر است که موجب کاهش زمان سفر می‌شود. در ادامه، مزایای مهم اتوبان تهران شمال را آورده‌ایم:

قطعه‌های اتوبان تهران شمال

اتوبان تهران شمال ۴ قطعه دارد که مسیر این آزادراه را تشکیل می‌دهد. قطعه ۴ کمترین مسافت و قطعه ۳ بیشترین مسافت این مسیر ۱۲۱ کیلومتری را به خود اختصاص داده است. اما مسیر دقیق هر یک از قطعات این آزادراه به چه صورت است؟

قطعه ۱؛ تهران – دوآب شهرستانک

قطعه ۱ از آزادراه تهران شمال حدفاصل تهران – دوآب شهرستانک به طول ۳۲ کیلومتر است که از تقاطع بزرگراه آزادگان و بزرگراه شهید همت آغاز می‌شود. این قطعه، از کنار روستای کن و سولقان می‌گذرد؛ سپس، با گذر از تونل تالون و دره لانیز وارد منطقه‌ی دوآب شهرستانک می‌شود. نکته‌ی مهم در مورد این قطعه، کاهش مسافت تهران شمال تا ۶۰ کلیومتر است.

قطعه ۲؛ دوآب شهرستانک – پل زنگوله

قطعه ۲ اتوبان تهران شمال با طول ۲۲ کیلومتر از دوآب شهرستانک شروع می‌شود؛ سپس، با گذر از تونل البرز به پل زنگوله می‌رسد. این قطعه، مسیر تهران شمال را حدود ۵ کیلومتر کم می‌کند. این قطعه به‌صورت نیمه‌کاره بهره‌برداری شده است.

قطعه ۳؛ پل زنگوله – سه راهی دشت نظیر و مرزن آباد

قطعه ۳ اتوبان تهران شمال با طول ۴۷ کیلومتر از پل زنگوله تا سه‌راهی دشت نظیر و مرزن آباد ادامه دارد. طول این قطعه از مسیر آزادراه تهران شمال به نسبت سایر بخش‌ها طولانی‌تر است؛ اما، متاسفانه همچنان در حال جذب سرمایه‌گذار است. در حقیقت، این بخش به مرحله احداث نرسیده است.

قطعه ۴؛ سه راهی دشت نظیر و مرزن آباد – چالوس

قطعه ۴ اتوبان تهران شمال با طول ۲۰ کیلومتر بهره‌برداری شده است. این قطعه با عبور از سه‌راهی دشت نظیر و مرزن آباد به چالوس می‌رسد. این قطعه قدیمی‌ترین قطعه‌ی آزادراه تهران شمال است که پیش از سایر قطعات بهره‌برداری شده است.

تونل‌های آزادراه تهران شمال

تعداد تونل‌های اتوبان تهران شمال حدود ۱۹۵ عدد و به طول تقریبی ۱۰۵ کیلومتر در باند رفت و برگشت است. بلندترین تونل‌های این مسیر شامل تونل تالون در قطعه ۱ با طول ۴۹۰۰ کیلومتر و تونل البرز در قطعه ۲ با طول ۶۴۰۰ کیلومتر در هر باند است. نکته‌ی حائز اهمیت در مورد تونل‌های اتوبان تهران شمال این است که تونل البرز به‌عنوان طولانی‌ترین تونل خاورمیانه شناخته می‌شود. پرداخت عوارض تونل تالون و پرداخت عوارض تونل البرز هنگام پرداخت عوارض قطعه ۱ و قطعه ۲ انجام می‌شود؛ بنابراین، عوارضی جداگانه ندارد.

ورودی تونل البرز در آزادراه تهران شمال

آخرین وضعیت آزادراه تهران شمال

در حال حاضر، قطعه ۱، قطعه ۲ و قطعه ۴ اتوبان تهران شمال بهره‌برداری شده است؛ یعنی، تنها قطعه ۳ از پل زنگوله تا سه‌راهی دشت نظیر- مرزن آباد باقی مانده است. در ادامه آخرین وضعیت آزادراه تهران شمال امروز را آورده‌ایم:

نام قطعه مسیر  طول مسیر (بر حسب کیلومتر) کاهش مسیر و زمان نسبت به جاده چالوس نوع روش پرداخت عوارضی 
قطعه ۱ بزرگراه همت تا دوآب شهرستانک ۳۲  ۶۰ کیلومتر (۱.۵ ساعت) نقدی
قطعه ۲ دوآب شهرستانک تا پل زنگوله ۲۲ ۵ کیلومتر (۴۰ دقیقه) نقدی و الکترونیکی
 قطعه ۳  پل زنگوله تا سه‌راهی دشت نظیر و مرزن آباد ۴۷
قطعه ۴ سه‌راهی دشت نظیر و مرزن آباد تا چالوس ۲۰ نقدی
  • قطعه ۱: این قطعه از اتوبان تهران شمال در اسفند ماه ۱۳۹۸ به بهره‌برداری رسید. نحوه پرداخت عوارض آزادراه تهران شمال قطعه ۱ به‌صورت نقدی در ورودی آزادراه تهران شمال است.
  • قطعه ۲: باند غربی این قطعه از اتوبان تهران شمال در تیر ماه ۱۴۰۲ به بهره‌برداری رسید؛ اما، باند شرقی آن همچنان در حال احداث است. پرداخت عوارض تونل البرز یا همان قطعه ۲ به صورت نقدی در ورودی اتوبان تهران شمال انجام می‌شود؛ یعنی، شما باید در عوارضی قطعه ۱، عوارض آزادراه تهران شمال قطعه ۱ و قطعه ۲ را همزمان پرداخت کنید. لازم به ذکر است که الکترونیکی شدن عوارضی قطعه ۲ در حال انجام است اما هنوز به‌صورت رسمی انجام نشده است.
  • قطعه ۳: این قطعه تنها قطعه‌ی باقی‌مانده از مسیر آزادراه تهران شمال است که، طبق قطعه ۴: این قطعه در مرداد ماه ۱۳۹۴ بهره‌‌برداری شده است. پرداخت عوارض قطعه ۴ به‌صورت حضوری انجام می‌شود.

نکته: شما می‌توانید برای کسب اطلاعات به‌روز با پلیس راه آزادراه تهران شمال به شماره تلفن

نرخ عوارض آزادراه تهران شمال ۱۴۰۲

قیمت عوارضی تهران شمال ۱۴۰۲ در روزهای عادی و روزهای تعطیل وابسته به نوع وسیله‌ی نقلیه متفاوت است که به تفکیک قطعه‌ها در جدول آمده است. در حال حاضر، رسمی‌ترین روش پرداخت مبلغ عوارضی تهران شمال به‌صورت حضوری در محل عوارضی‌های آن است؛ اما، قطعه ۲ در حال تبدیل روش پرداخت حضوری به روش پرداخت الکترونیکی با سامانه‌های استعلام و پرداخت مانند قبضینو است. نرخ عوارض آزادراه تهران شمال به شرح زیر است.

نام قطعه/ نوع وسیله سواری وانت مینی‌بوس کامیونت اتوبوس کامیون ۲ محور کامیون ۳ محور  تریلی
قطعه ۱ (روز پیک) ۵۰,۰۰۰ ۵۰,۰۰۰ ۵۱,۰۰۰ ۵۷,۵۰۰
قطعه ۱ ( روز عادی) ۳۸,۰۰۰ ۵۰,۰۰۰ ۵۱,۰۰۰ ۵۷,۵۰۰
قطعه ۲ (روز پیک) ۵۰,۰۰۰ ۶۰,۰۰۰ ۵۰,۰۰۰ ۵۵,۰۰۰ ۴۰,۰۰۰
قطعه ۲ (روز عادی) ۳۰,۰۰۰ ۴۰,۰۰۰  ۳۰,۰۰۰ ۳۵,۰۰۰ ۴۰,۰۰۰
قطعه ۴ ۱۲,۵۰۰ ۲۰,۰۰۰ ۱۷,۵۰۰ ۲۵,۰۰۰ ۲۵,۰۰۰ ۲۹,۰۰۰ ۳۷,۵۰۰ ۴۶,۰۰۰

کدام خودروها مجاز به استفاده از آزادراه تهران شمال هستند؟

تردد موتورسیکلت در تمام طول مسیر آزادراه تهران شمال ممنوع است؛ بنابراین، اگر پلیس راه آزادراه تهران شمال، شما را با موتورسیکلت نگه دارد، قطعاً جریمه و توقیف می‌شوید. لازم به ذکر است که تردد برخی از وسایل نقلیه در برخی از قطعه‌های آزادراه مجاز و در برخی از قطعه‌های آزادراه مجاز نیست؛ مثلاً، تردد کامیون در قطعه ۴ مجاز است اما در قطعه ۱ و ۲ مجاز نیست همچنین تردد کامیونت در قطعه ۱ ممنوع است اما در قطعه ۲ و ۴ مجاز است.

چگونه می‌توانیم عوارض آزادراه تهران شمال ۱۴۰۲ را پرداخت کنیم؟

پرداخت عوارض آزادراه تهران شمال برای قطعه ۱ و ۲ به صورت نقدی در ورودی اتوبان تهران شمال انجام می‌شود. حتما می‌پرسید ورودی آزادراه تهران شمال از کجاست. باید بگوییم که ورودی از تقاطع بزرگراه آزادگان و بزرگراه شهید همت است. در ضمن، پرداخت عوارض آزادراه تهران شمال برای قطعه ۴ به صورت نقدی در پایان آزادراه تهران شمال اخذ می شود که در چالوس قرار دارد.

نکته‌ی مهم این است که فرآیند الکترونیکی شدن عوارضی تهران شمال در حال انجام است که از قطعه ۲ آغاز شده است؛ البته، آخرین وضعیت قطعه 2 آزادراه تهران شمال نشان‌دهنده‌ی اخذ وجه نقد در ورودی قطعه ۱ است. در نتیجه، اگر تغییراتی در روش پرداخت عوارض قطعه ۲ ایجاد شود، در همین مقاله اطلاع‌رسانی خواهد شد؛ همچنین، روش پرداخت آن به خدمت استعلام و پرداخت عوارض آزادراهی قبضینو نیز اضافه خواهد شد. 

بیشتر بخوانید: بهترین روش پرداخت عوارض آزادراهی ۱۴۰۲ چیست؟

عوارضی تهران شمال در ورودی آزادراه تهران شمال

مهلت پرداخت عوارض آزادراه تهران شمال

مهلت پرداخت عوارض آزادراهی تهران شمال ۱۵ روز است؛ یعنی، شما از زمان عبور از عوارضی به مدت ۱۵ روز فرصت دارید تا نسبت به پرداخت عوارض آزادراه تهران شمال اقدام کنید. اگر این مهلت تمام شود، جریمه در لیست خلافی خودرو با عنوان جریمه عدم پرداخت عوارض آزادراهی ثبت می‌شود و باید علاوه بر عوارض، جریمه آن را نیز پرداخت کنید.

جریمه آزادراه تهران شمال

جریمه آزادراه تهران شمال بر اساس بند یک از تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و بند کاف از تبصره ۱۱ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ مربوط به وزارت راه و شهرسازی، ابتدا مبلغ ۴۲۰۰۰ تومان است که به‌صورت پلکانی افزایش می‌یابد؛ یعنی، اگر شخص در مهلت ۱۵ روزه، پرداخت عوارض تهران شمال را انجام ندهد، ماهانه ۳ تا ۳/۵ درصد به مبلغ جریمه‌اش افزوده می‌شود.

برای مطالعه بیشتر درباره جریمه عوارض آزادراهی کلیک کنید.

سوالات متداول

آزادراه تهران شمال چند قطعه است؟

اتوبان تهران شمال شامل ۴ قطعه است. قطعه ۱ بزرگراه همت تا سه‌راهی شهرستانک با طول ۳۲ کیلومتر، قطعه ۲ شهرستانک تا پل زنگوله با طول ۲۲ کیلومتر، قطعه ۳ پل زنگوله تا سه‌راهی دشت نظیر با طول ۴۷ کیلومتر و قطعه ۴ سه‌راهی دشت نظیر تا چالوس با طول ۲۰ کیلومتر است. قطعه ۱، ۲ و ۴ در حال بهره‌برداری است؛ اما، قطعه ۳ در دست احداث است.

نقشه آزادراه تهران شمال نشان‌دهنده‌ی این موضوع است که اتوبان تهران شمال مسیر ۴.۵ ساعته را به مسیر ۱.۵ ساعته در روزهای عادی تبدیل کرده است. همین موضوع مزایای متعددی مانند صرفه‌جویی در مصرف سوخت، کاهش آلودگی هوا، افزایش سرعت و کاهش ترافیک داشته است.

مسیر آزادراه تهران شمال چند کیلومتر است؟

فاصله تهران شمال از آزادراه جدید ۱۲۱ کیلومتر است که به قطعه‌های کوچک‌تر ۳۲، ۲۲، ۴۷ و ۲۰ کیلومتری تقسیم شده است. اگر می‌خواهید مسافت کمتری را برای رسیدن به مازندران از تهران یا کرج طی کنید، باید از این اتوبان استفاده کنید.

آزادراه تهران شمال چقدر مسیر را کوتاه می‌کند؟

طول آزادراه تهران شمال ۱۲۱ کیلومتر است که نسبت به طول جاده قدیم تهران شمال حدود ۶۵ کیلومتر کمتر است. در ضمن، سرعت مجاز در اتوبان تهران شمال ۸۰-۹۰ کیلومتر بر ساعت است اما سرعت مجاز جاده قدیم آن حداکثر ۴۰-۵۰ کیلومتر بر ساعت است. همین اختلاف سرعت مجاز، مسیر را برای شما کوتاه‌تر می‌کند.

ورودی آزادراه تهران شمال کجاست و این آزادراه تا کجا ادامه دارد؟

ورودی آزادراه تهران شمال بزرگراه همت است و در نهایت به جاده چالوس ختم می‌شود. در ابتدای این نوشته، نقشه آزادراه تهران شمال را قرار داده‌ایم تا بتوانید مسیر تردد وسایل نقلیه را به‌صورت دقیق‌تر مشاهده کنید.

جمع‌بندی

مهم‌ترین نکته‌ای که در مورد اتوبان تهران شمال وجود دارد، عدم امکان پرداخت عوارض این اتوبان به‌صورت الکترونیکی است؛ البته، قرار است که الکترونیکی شدن عوارض اتوبان تهران شمال تا پایان سال ۱۴۰۲ انجام شود. از آنجایی که قبضینو سامانه‌ی جامع استعلام و پرداخت است، هر زمان که فرآیند الکترونیکی شدن عوارضی آزادراه تهران شمال به‌صورت رسمی اجرا شود، این خدمت به خدمات قبضینو افزوده خواهد شد. اگر می‌خواهید در جریان الکترونیکی شدن عوارض آزادراه تهران شمال قرار بگیرید، می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.
شماره موبایل به درستی وارد نشده است.
دیدگاه وارد نشده است.
امیر

سلام خسته نباشید بزرگراه ۲ و ۳ کجا میشه؟؟

پشتیبانی قبضینو

سلام دوست عزیز
آزادراه شماره ۲ مربوط به مسیر تهران-تبریز و آزادراه شماره ۳ برای مسیر تهران-چالوس است ولی برای بزرگراه ۲ و ۳ اطلاعات دقیقی وجود ندارد.
برقرار باشید و سبز

اسمعیل

چطوری عوارض پرداخت کنیم

پشتیبانی قبضینو

درود دوست عزیز
با مراجعه به لینک زیر و وارد کردن شماره پلاک خودرو می‌توانید نسبت به مشاهده و پرداخت مبلغ عوارضی خود اقدام کنید. باز هم اگر در مسیر پرداخت سوالی داشتید، حتما سوال خود را برای ما بنویسید تا راهنمایی شوید.
https://ghabzino.com/freeway

چرخ انداز اسمایل

عوارض پرداخت شد

محمد گرجی

بنده دو بار از این اتوبان استفاده کردم و در همه عوارضیها مبلغ عوارض عبور از آزادراه رو نقد پرداخت کردم ولی باز برای من دو تا ۶۰ هزار تومان برای عبور از همین آزاد راه و توی همون تاریخ به عنوان بدهی عدم پرداخت عوارض ثبت شده .

پشتیبانی قبضینو

کاربر گرامی؛ اگر رانندگان و مالکان خودرو نسبت به محاسبه عوارض الکترونیکی در آزادراه کشور اعتراض داشته باشند و پیامک به صورت اشتباهی برای مالک خودرو ارسال شده باشد دو راه برای پیگیری اعتراض وجود دارد:

ارسال شماره پلاک خودروی خود به 100001531 و ثبت درخواست بازبینی
تماس با شماره تلفن 021 – 63468531

سرویس‌های قبضینو

دانلود اپلیکیشن قبضینو
دانلود قبضینو
لینک دانلود
دریافت لینک دانلود اپلیکیشن قبضینو

با نصب اپلیکیشن قبضینو، به آسانی تمامی قبوض خدماتی، جرائم رانندگی، عوارض شهرداری و عوارض آزادراه خود را با استفاده از تلفن همراه، کاملا رایگان و بدون محدودیت استعلام و پرداخت کنید.

شماره موبایل به درستی وارد نشده است.

در حال انتقال ...