پرداخت چیست و تاریخچه پرداخت ها از دیروز تا امروز

سارا واعظی
پرداخت چیست و تاریخچه پرداخت ها از دیروز تا امروز
فهرست مطالب

پرداخت، کاری است که همه ما چندین بار در روز آن را تکرار می کنیم. امروزه روش های بسیار متفاوتی به کار می روند اما این روش ها از کجا بوجود آمدند؟ قبل از ایجاد بانک ها و کارت های اعتباری پرداخت ها چگونه انجام می شد؟ شاید جوان تر ها تصوری از پرداخت های غیر اینترنتی نداشته باشند. در ادامه میخواهیم بدانیم پرداخت به طور کلی چیست و در طول تاریخ شاهد چه تغییراتی بوده و در آینده به کجا خواهد رسید. در این سفر زمان با وبلاگ پرداخت قبضینو همراه باشید.

نظام پرداخت چیست؟

مجموعه ای از قوانین، عوامل فنی، قانونی و اجتماعی است که ارزش پولی را که بین پرداخت کننده و گیرنده وجه مبادله می شود تعیین می کند. در نظام پرداخت، زیرساخت های فناوری و زیرساخت های قانونی اهمیت دارند. 

تاریخچه پرداخت

پرداخت: تاریخچه پرداخت و روش پرداخت

۱۲۰۰ سال قبل از میلاد، عصر معامله پایاپای

زمانی که درباره پرداخت فکر می کنید اولین چیزی که به ذهنتان می رسد به احتمال زیاد پول است. اما قبل از ایجاد نظام های پرداختی، افراد با استفاده از مبادله پایاپای یا کالا به کالا خرید و فروش ها را انجام می دادند. در واقع به جای پرداخت پول از کالاهایی با ارزش برابر استفاده می کردند. با گذر زمان، بیشترین کالاهای مبادله شده تبدیل به واحدی برای خرید و فروش شدند.

پرداخت قبض تلفن ثابت

پرداخت قبض همراه اول

۱۱۰۰ سال پیش از میلاد، ظهور سکه ها

حدود ۱۱۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، چین اولین کشوری بود که از اشیای دایره ای شکل برای خرید و فروش استفاده کرد که به عنوان سکه تعبیر می شوند.

۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، اولین سکه های ضرب شده

در این زمان کشور لیدی اولین سکه های ضرب شده را به عنوان یک واحد رسمی پول در نظر گرفت. تا سال ۱۶۰۷ میلادی در اروپا، همچنان سکه های ضرب شده از فلز برای خرید و فروش مورد استفاده قرار می گرفتند.

۸۰۰ تا ۱۶۰۰ میلادی، ظهور اولین پول های کاغذی یا اسکناس ها

۶۰۰ سال قبل از میلاد، چینی ها از یادداشت هایی برای پرداخت استفاده می کردند اما اولین اسکناس ها در سال ۱۶۰۰ در اروپا ظاهر شدند که با سکه های طلا و نقره قابل معامله بودند. اولین دولتی که مبادله این پول های کاغذی را به رسمیت شناخت دولت استعماری فرانسه در کانادای امروزی بود که در سال ۱۶۳۵ این کار را انجام داد. در حقیقت این پول های کاغذی برای سربازان ساخته شد تا راحت تر آن ها را همراه خود جابجا کنند و برای خرید و فروش استفاده کنند. 

قرن ۲۰ ام، ظهور کارت های بانکی

اولین کارت های بانکی در سال ۱۹۹۶ در انگلستان توسط بانک Barclays ارائه شد که نمونه انگلیسی بانک America Card بود که چند سال قبل در آمریکا تاسیس شده بود. اولین ایده کارت های بانکی به شکلی که مشتری بتواند از هر پذیرنده ای خرید کند در سال ۱۹۵۰ مطرح شد و تا سال ۲۰۰۲ استفاده از این کارت ها کاملا تثبیت شدند. در حال حاضر پرداخت از طریق انواع کارت ها ( Credit Card , Debit Card ) بسیار رایج است، به طوری که ۳۲ % از درآمد ناخالص ملی انگلستان در سال ۲۰۱۴ از این طریق تامین شد و در ماه مارس ۲۰۱۶، ۵۱.۹ میلیارد دلار از طریق کارت ها خرج شد.

سال ۲۰۰۰، پرداخت انلاین و انقلاب تجارت الکترونیک

با رشد اینترنت، تچارت الکترونیک و قابلیت پرداخت آنلاین برای بسیاری از فعالیت های پرداختی فراهم شد. بسیاری از کسب و کارها فقط به صورت آنلاین انجام می شدند و بسیاری از تجارت ها به تجارت های الکترونیک بدل شدند. در سال ۱۹۹۶، Visa و Master Card مجموعه ای از قوانین و رویه های مشخص را برای پرداخت های الکترونیک در نظر گرفتند.

سال ۲۰۱۰، پرداخت های موبایلی جایگزین های جدید و استاندارد پرداخت

گوشی های هوشمند، عادت های خریداران را تغییر دادند. امروزه بسیاری از افراد به پرداخت های آنلاین گرایش دارند و دوست دارند خرید های خود  و پرداخت اینترنتی قبض خود را از طریق موبایل ها یا کامپیوتر های شخصی شان انجام دهند. بعد از انقلاب اینترنت و تجارت الکترونیک، اهالی کسب و کار با چالش تجارت موبایلی روبرو شدند.

اینده پرداخت ها

تکنولوژی با سرعت غیر قابل تصوری در حال پیشرفت است. کیف پول ها یا والت های موبایلی و دیجیتال، پرداخت های همتا به همتا (P2P) پرداخت های مستقیم آنلاین و … همگی نتیجه این پیشرفت ها هستند. غول های صنعت پرداخت مثل Apple Pay , Google Pay , Amazon Pay نیز به دنبال تثبیت جایگاه خود در این صنعت هستند، چرا که آینده در انتظار فناوری ها و تکنولوژی جدید و کاربردی است.

استعلام خلافی قبضینو

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.

پست الکترونیک وارد نشده است.

متن دیدگاه یا پیام وارد نشده است

۲۳۸۸ ۲۸۴۲ ۰۲۱

دیدگاه کاربران

پست های محبوبخداحافظی با قبوض کاغذی

پیام

در صورت نیاز به راهنمایی می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید

۰۲۱ ۲۸۴۲ ۲۳۸۸

توجه ! متاسفانه امکان استفاده از سایت قبضینو در این نسخه از مرورگر وجود ندارد، لطفا برای استفاده از قبضینو از سایر مرورگرهای مطرح استفاده نمایید.