اقتصاد ونزوئلا و علت تورم ونزوئلا – آیا اقدامات دولت ونزوئلا موثر بوده است؟

اقتصاد ونزوئلا و علت تورم ونزوئلا – آیا اقدامات دولت ونزوئلا موثر بوده است؟

یکی از بحث های داغ این روزها، اقتصاد در حال سقوط ونزوئلاست. تورم وحشتناک، کاهش قدرت خرید،کمبود غذا و دارو و کمبود انرژی بسیاری از مردم ونزوئلا را به خارج از خاک کشورشان رانده است. اکثریت مردم، نیکلاس مادورو و دولت او را مقصر این بحران می دانند. در این مقاله از وبلاگ پرداخت قبض قبضینو، نگاهی عمیق تر به علل این بحران و مشکلات ناشی از آن می اندازیم و اقتصاد شکست خورده این کشور را با هم بررسی می کنیم. 

مردم شناسی و موقعیت جغرافیایی ونزوئلا

ونزوئلا یا جمهوری بولیواری ونزوئلا در شمال آمریکای جنوبی قرار دارد و پایتخت آن کاراکاس نام دارد. ونزوئلا در گذشته مستعمره اسپانیا بوده‌ است، اما در حال حاضر یک جمهوری فدرال است. ونزوئلا امروزه به خاطر صنعت نفت، تنوع زیست‌محیطی منطقه و مشخصه‌های طبیعی خود شهرت یافته‌است. ونزوئلا به ۲۳ ایالت، یک پایتخت به نام کاراکاس، سرزمین‌های فدرال تحت‌ حمایت این کشور و منطقه گیانانزوئلا تقسیم شده‌است.

همسایگان این کشور شامل کلمبیا در غرب و جنوب غرب، برزیل در جنوب و گویان در شرق این کشور است.

ونزوئلا حدود ۹۱۲۰۵۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. اگرچه کاملاً جزو مناطق گرمسیری است اما آب و هوای آن از گرم و مرطوب تا سردسیری آلپی تغییر می‌کند که به توپوگرافی، ارتفاع، جهت و شدت بادهای منطقه‌ای بستگی دارد. دراکثر مناطق این کشور دوره های بارشی مشخصی وجود دارد. دوره باران از ماه می تا نوامبر بوده و به صورت زمستان درنظر گرفته می‌شود و بقیه سال را تابستان در نظر می‌گیرند.

جمعیت ونزوئلا طبق سرشماری سال 2016، 31.57 میلیون نفر اعلام شد. 60% این جمعیت مستیزو (نژاد مختلطی از سفیدپوستها، سیاه‌پوستها و سرخ‌پوستها)، 29% سفیدپوست (عمدتاً اسپانیایی، ایتالیایی، آلمانی و پرتغالی)، 8% آفریقایی، 1% آمریکایی سرخ‌پوستان ونزوئلا، و 2% آسیایی هستند. زبان رسمی این کشور اسپانیایی است، اما ۳۱ زبان بومی دیگر نیز مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد. 

مشکلات اقتصادی ونزوئلا و جغرافیایی ونزوئلا

مشکل اصلی کشور ونزوئلا چیست؟

اول از همه نگاهی به مهم ترین معضل اقتصاد این کشور می اندازیم. معضلی که زندگی مردم این کشور را فلج کرده است: تورم ونزوئلا. نرخ تورم سالیانه ونزوئلا در جولای سال جاری میلادی به 83000 واحد رسید. به طور میانگین، هر 26، قیمت ها در این کشور دو برابر می شوند. این موضوع برای بسیاری از مردم ونزوئلا مشکل ایجاد کرده است. شاید باور نکنید، اما مردم این کشور برای خرید یک فنجان قهوه باید 205 میلیون بولیوار پرداخت کنند. با توجه به این قیمت های سرسام آور، مردم برای خرید ساده ترین نیاز های روزانه خود با مشکل روبرو هستند.

برای اینکه مردم ونزوئلا با یک ساک پر از پول برای خرید به مغازه ها مراجعه نکنند، مجبور شدند برای خریدهای کوچک هم از خدمات الکترونیکی استفاده کنند. حتی گارسون ها نیز شماره حساب خود را در اختیار مشتریان می گذارند تا انعام را برای آن ها واریز کنند. 

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از رویترز، یک مقام صندوق بین المللی پول گفت، نرخ تورم ونزوئلا احتمالا در سال 2018 میلادی به یک میلیون درصد خواهد رسید و این کشور در مسیر ثبت یکی از بدترین نرخ های تورم تاریخ مدرن اقتصاد جهان قرار دارد.

تورم ونزوئلا چگونه شکل گرفت؟

دلیل اصلی تورم ونزوئلا، بالا بودن تقاضا نسبت به کالای عرضه شده در جامعه است. ونزوئلا کشوری نفت خیز است و بزرگترین ذخایر نفتی کشف شده در جهان را در اختیار دارد. اما همین نفت، ثروتی است که می توان آن را عامل بروز مشکلات اقتصادی کشور دانست. ونزوئلا به دلیل در اختیار داشتن منابع نفتی، هیچگاه روی تولید محصولات دیگر تمرکز نکرده است. این کشور نفت استخراج شده را به دیگر کشور ها می فروشد و در ازای آن دلار دریافت می کند و با این دلار، کالاهای مورد نیاز را وارد می کند. فروش نفت، 95% از درآمد صادراتی این کشور را به خود اختصاص داده است. اما با افت شدید قیمت نفت در سال 2014، ونزوئلا با کمبود ارز خارجی روبرو شد. این موضوع سبب کاهش واردات و در نتیجه کاهش کالاهای موجود در کشور شد.

در نمودار زیر، تغییرات نرخ تورم ونزوئلا از ماه ژانویه تا جولای سال 2018 میلادی یعنی از دی ماه سال گذشته تا تیر امسال را مشاهده می کنید.

علت تورم ونزوئلا

دولت تلاش کرد تا با چاپ اسکناس و افزایش دستمزد ها، دوباره میان جمعیت فقیر کشور محبوبیت پیدا کند. اما مردم ونزوئلا تمایلی به سرمایه گذاری در این کشور نداشتند، بنابراین دوباره به چاپ اسکناس روی آورد. این کار سبب شد که پول این کشور ارزش خود را بیش از پیش از دست دهد و تورم ونزوئلا افزایش پیدا کند. 

دولت ونزوئلا چه اقداماتی در رابطه با این تورم انجام داده است؟

یکی از اولین اقدامات دولت این کشور در رابطه با تورم ونزوئلا، حذف 5 صفر از واحد پول این کشور ( بولیوار ) بود. همچنین 8 اسکناس جدید در واحد های 2، 5، 10، 20، 50، 100، 200، 500 چاپ و 2 واحد سکه جدید ضرب شد. این تغییرات جز بسته اقتصادی دولت بود. دولت نام این بسته را فرمول جادویی گذاشت تا جادویی برای اقتصاد این کشور باشد، اما اینگونه نشد.

از دیگر اقدامات مربوط به این بسته اقتصادی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش 34 برابری حداقل دستمزد از تاریخ 1 سپتامبر

معرفی ارز جدید مرتبط با ذخایر نفتی ونزوئلا به نام پترو ( Petro )

حذف یارانه سوخت برای افرادی که از ID یا شناسه مخصوص استفاده نمی کنند

واکنش مردم ونزوئلا در مقابل تورم چیست؟

بسیاری از مردم ونزوئلا، خاک کشور خود را ترک کرده اند. طبق اعلام اتحادیه اروپا، 2.3 میلیون نفر از ونزوئلایی ها از سال 2014 یعنی از زمان آغاز بحران اقتصادی، کشور خود را ترک کرده اند.

در تصویر زیر مقاصد مهاجرانی که این کشور را ترک می کنند، مشاهده می کنید.

مهاجرت مردم ونزوئلا به دلیل تورم و نداشتن توان پرداخت قبضینو

همانطور که می بینید، اکثر ونزوئلایی ها به کشور همسایه یعنی کلمبیا مهاجرت کرده اند. باقی مهاجران نیز اکوادور، پرو، چیلی و برزیل در جنوب کشور را برای ادامه زندگی انتخاب کرده اند. 

مردم ونزوئلا بخاطر تورم به کدام کشورها مهاجرت می کنند؟

ونزوئلا شاهد مهاجرت 200 هزار نفر از مردم این کشور به اسپانیا بود. بسیاری از این ماهجران، از نسل اسپانیایی هایی بودند که در دهه های 50 و 60 میلادی به امید زندگی بهتر، وطن خود را ترک و به ونزوئلا مهاجرت کرده بودند.

چه چیزی در انتظار بازماندگان است؟

با وجود اینکه انتظار می رفت معرفی اسکناس های جدید، حتی برای مدتی کوتاه، سبب بهبود مبادلات و کاهش تورم ونزوئلا شود اما این کار سردرگمی مردم را بیشتر کرد. بعضی از مردم موفق شدند صورتحساب های جدید را دریافت کنند اما بیشتر آن ها در صف های طولانی بانک ها معطل می شدند. بعضی از اقتصاد دانان بر این باورند که این ارز جدید بزودی با همان مشکلات قبلی روبرو خواهد شد، چرا که ریشه های تورم ونزوئلا هنوز در جامعه وجود دارد. بر اساس گفته های آنان، با افزایش قیمت ها ارزش این پول نیز کاهش خواهد یافت.

کارفرمایان نیز با یک مشکل اساسی روبرو هستند. آن ها قادر نیستند دستمزدهای جدید، با 34 برابر افزایش را به کارمندان خود پرداخت کنند. قفسه های فروشگاه ها همچنان خالی است و مغازه داران با مشکل کمبود کالا روبرو هستند. به دلیل کاهش سرمایه گذاری ها روی زیرساخت های انرژی این کشور، بعضی شهرها با مشکل کمبود آب و کمبود انرژی مواجه هستند. کمبود آب و انرژی نه تنها در خانه ها، ادارات و مراکر خرید مشکل ساز شده، بلکه سبب ایجاد خطرات مرگ آفرینی در بیمارستان ها و مراکز درمانی می شود به طوری که از مردم دیگر توان پرداخت قبض تلفن ثابت، قبض همراه اول موبایل را ندارند.

شرایط مردم کشور ونزوئلاو بحران برق و آب و گاز ونزوئلا - پرداخت قبضینو

بسیاری از مهاجران به دلیل مشکلات درمانی و کمبود دارو مجبور به ترک کشورشان شده اند. خانم های باردار از مرز های ونزوئلا خارج می شوند تا فرزندان خود را در مراکزی به دنیا آورند که امکانات واکسیاناسیون وجود داشته باشد. اگر این کار را انجام ندهند به احتمال فرزندشان را از دست می دهند.

افرادی که قادر نیستند خاک این کشور را ترک کنند، مجبورند روزها و هفته ها در جستجوی داروی مورد نظرشان باشند. اکثر کودکان این کشور به دلیل کمبود مواد غذایی به سوء تغذیه دچار شده اند. 

مردم ونزوئلا چه کسی را مقصر این بحران می دانند؟

ریشه مشکلات و تورم ونزوئلا به سال ها قبل باز می گردد. از سال 1999 که دولت سوسیالیسیتی ( جامعه گرا ) ونزوئلا روی کار آمد و قدرت را به دست گرفت، این بحران نیز شدت گرفت. بسیاری از مردم اولین و آخرین رئیس جمهور این دولت یعنی هوگو چاوز و نیکلاس مادورو را مقصر می دانند. سیاست های دولت چاوز بر پایه کاهش اختلاف طبقاتی شدید جامعه و توجه به قشر ضعیف جامعه بود. اما این برنامه ها نتیجه ای کاملا بر عکس به دنبال داشت. 

چه کسی مقصر بحران اقتصادی ونزوئلاست؟

یکی از سیاست های چاوز، کنترل قیمت ها بود. او تلاش کرد تا قیمت کالاهای اساسی مثل آرد، روغن، دستمال و … برای مردم فقیر مناسب تر باشد. تعداد کمی از تولید کنندگان به این دستور عمل کردند اما آن ها نیز به دلیل عدم سود دهی دیگر به این تولیدات ادامه ندادند.

چاوز سعی کرد که بازار ارزهای خارجی را نیز کنترل کند اما این کار سبب ایجاد بازار سیاه شد. ونزوئلایی ها مجبورند برای تبدیل بولیوار به دلار از آژانس ارز دولتی این کشور مجوز کسب کنند. فقط افرادی که قصد فعالیت های خاصی مثل واردات دارند می توانند از نرخ دولتی استفاده کنند. به دلیل اینکه بسیاری از مردم نمی توانستند از ارز دولتی استفاده کنند، به بازار سیاه رو آوردند. هر دلار در این بازار با 6.5 میلیون بولیوار مبادله می شد.

با وجود این مشکلات، تعدادی از مردم ونزوئلا حامی مادورو، رئیس جمهور این کشور هستند و او را مقصر این اوضاع نمی دانند. آن ها بر این باورند که مخالفت های خصمانه و کودتاهای داخلی و دخالت دولت های خارجی مثل آمریکا و کلمیبیا، اوضاع را به اینجا کشانده است. آن ها بر این باورند که تحریم های آمریکا مانع از پرداخت بدهی های این کشور شده است. این حامیان، از برنامه های اجتماعی دولت بهره مند می شوند و معتقدند شرایط آن ها از بهتر از زمانی است که چاوز قدرت را در دست داشت. 

مردم ونزوئلا و رئیس جمهور ونزوئلا

ترور رئیس جمهور ونزوئلا و عاملان این حادثه

در تاریخ 5 آگوست 2018 سخنرانی مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، به صورت زنده در حال پخش از تلویزیون بود که ناگهان صدای تلویزیون قطع شد و همه مسئولان نظامی حاضر در مراسم، رئیس جمهور و همسرش که در جایگاه ایستاده بودند وحشت‌زده به آسمان نگاه کردند. تصاویر برای چند لجظه بدون صدا و به صورت زنده از تلویزیون پخش شد. در لحظات بعد تصاویری از سربازان و تماشاگران رژه نظامی که در حال گریختن بودند در تلویزیون نمایش داده شد. سپس پخش زنده تلویزیونی به طور کامل قطع شد.

خورخه رودریگز، سخنگوی دولت ونزوئلا با تایید خبر انفجار یک پهپاد بر فراز محل سخنرانی مادورو، اعلام کرد که این پهپاد حامل مواد منفجره بوده و قصد ترور رئیس‌جمهور ونزوئلا را داشته، اما هدف قرار گرفته است. در این حادثه، رئیس جمهور ونزوئلا آسیبی ندید. به گفته رودریگز، دست کم هفت نفر زخمی و به بیمارستان منتقل شدند.

گروه ناشناخته‌ای به نام “سربازان فلانل” و یا “سربازان تی‌شرت‌پوش”، که مجموعه‌ای از نظامیان و غیرنظامیان ناسیونالیست هستند، مسئولیت حمله پهپادی روز شنبه به مادورو را بر عهده گرفتند. این گروه در توئیتی اعلام کرد: «اقدام ما نشان داد که آن‌ها آسیب‌پذیر هستند و اگر امروز موفق نشدیم، موفقیت ما به زودی از راه می‌رسد.»

ترور رئیس جمهور ونزوئلا تورم ونزئلا

روابط ایران و ونزوئلا

رؤسای جمهور قبلی ونزوئلا و ایران، هوگو چاوز و محمود احمدی‌نژاد، هر دو در عرصهٔ جهانی مخالفت خود با سیاست های آمریکا را نشان می‌دادند. با توجه به این عقیدهٔ مشترک، آن‌ها به یکدیگر به چشم متحد می‌نگریستند و طرح‌ها و پروژه‌های مشترکی را آغاز کردند. وابط تجاری ایران و ونزوئلا به‌طور پیوسته افزایش یافت و دو کشور فعالیت‌های اقتصادی مشترکی را در بخش‌های مختلفی از جمله انرژی، کشاورزی، ساخت مسکن، و زیرساخت‌ها آغاز کرده‌اند. تا دسامبر 2008، ارزش کل پروژه‌های اقتصادی که توسط کارخانه‌های ایرانی در ونزوئلا انجام گرفته‌است به حدود ۴ میلیارد دلار می‌رسید.

اجلاس جی-20 و بانک مشترک ایران و ونزوئلا

در طول اجلاس سال 2009 جی-20در لندن، چاوز و احمدی‌نژاد به دیدار یکدیگر رفتند و از آن با نام «اجلاس جی-۲» یاد کردند. در این اجلاس، تشکیل بانک توسعه مشترک بین ایران و ونزوئلا با سرمایهٔ اولیهٔ ۲۰۰ میلیون دلار آمریکا اعلام شد.

بانک مشترک ایران و ونزوئلا یکی از مؤسسات مالی توسعه‌ی بین‌المللی و همچنین جزو بانک‌های غیردولتی نظام بانکی جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید. هدف از تاسیس این بانک پیشبرد توسعه اقتصادی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیواری ونزوئلا و همچنین انجام فعالیت‌های بانکی بر اساس اصول شریعت اسلامی و نظام پویای بانکداری اسلامی در ایران و فعالیت‌های نوین بین‌المللی در کشور ونزوئلا و دیگر کشورها بود.

این بانک علاوه بر اینکه می‌تواند زمینه‌ساز گسترش فعالیت‌های مالی در حوزه‌های بین‌المللی و توسعه روابط تجاری بین کشورهای دارنده سهام باشد، در زمینه‌های سرمایه‌گذاری، اشتغال‌زایی و انتقال دانش فنی بین دو کشور ایران و ونزوئلا نیز مفید واقع خواهد شد.

با چه مقدار از بولیوار ونزوئلا می توانید کالاهای اساسی را خریداری کنید؟

این تصاویر مربوط به مرداد و شهریور امسال است.

1 ) یک مرغ 2.4 کیلوگرمی، 14.6 میلیون بولیوار ( برابر 2.22 دلار و 1.74 یورو ) 

تورم ونزوئلا

2 ) یک رول دستمال کاغذی، 2.6 میلیون بولیوار

نرخ تورم ونزوئلا

3 ) این تعداد هویج، 3 میلیون بولیوار

با چه مقدار از بولیوار ونزوئلا می توانید کالاهای اساسی را خریداری کنید؟

4 ) یک بسته یک کیلوگرمی برنج، 2.5 میلیون بولیوار

خرید کالاهای اساسی در ونزوئلا

5 ) یک کیلوگرم گوجه فرنگی، 5 میلیون بولیوار

بحران اقتصادی ونزوئلا

6 ) یک کیلوگرم پنیر، 7.5 میلیون بولیوار

راهکار های دولت ونزوئلا برای مقبله با تورم ونزوئلا

7 ) یک بسته پوشک بچه، 8 میلیون بولیوار

تاثیر تورم ونزوئلا بر زندگی مردم این کشور

8 ) یک کیلوگرم گوشت، 9.5 میلیون بولیوار

ونزوئلا کجاست؟

استعلام خلافی

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.
شماره موبایل به درستی وارد نشده است.
دیدگاه وارد نشده است.

سرویس‌های قبضینو

دانلود اپلیکیشن قبضینو
دانلود قبضینو
لینک دانلود
دریافت لینک دانلود اپلیکیشن قبضینو

با نصب اپلیکیشن قبضینو، به آسانی تمامی قبوض خدماتی، جرائم رانندگی، عوارض شهرداری و عوارض آزادراه خود را با استفاده از تلفن همراه، کاملا رایگان و بدون محدودیت استعلام و پرداخت کنید.

شماره موبایل به درستی وارد نشده است.

در حال انتقال ...