تحریم چیست؟ تحریم ایران و لیست تحریم های جدید آمریکا علیه ایران از 14 آبان 1397

تحریم چیست؟ تحریم ایران و لیست تحریم های جدید آمریکا علیه ایران از 14 آبان 1397

یکی از داغ ترین بحث های این روزها، تحریم های جدید آمریکا علیه ایران است. تحریم هایی که نزدیک به 40 سال است سعی در تخریب اقتصاد کشور ایران دارد. اما تاکنون به این فکر کرده اید که تحریم چیست؟ تاریخچه تحریم ها به چه زمانی باز می گردد؟ انواع تحریم های اعمال شده به چند دسته تقسیم می شوند؟ لیست تحریم های ایران؟ لیست مقامات تحریم شده؟ دور جدید تحریم ها پس از برجام، جزئیات تحریم های جدید علیه ایران و.. . حتما پاسخ این پرسش ها ذهن شما را نیز درگیر کرده است. در این مقاله از وبلاگ پرداخت قبض قبضینو سعی داریم پاسخ این پرسش ها را با هم بررسی کنیم و بخشی از ابهامات موجود در ذهن شما را برطرف سازیم.

مفهوم تحریم چیست؟

مفهوم تحریم چیست؟

تحریم‌ها علیه ایران (sanctions against iran) به مجموعه اقداماتی از سوی قدرت‌های جهان گفته می‌شود که در جهت مجازات حکومت ایران یا وادار کردن این کشور به انجام یا عدم انجام عملی به کار گرفته شده‌ است.

عمدهٔ تحریم‌ها علیه ایران پس از وقوع انقلاب 57 و اشغال سفارت آمریکا در تهران شکل گرفت و در پی چالش بر سر برنامهٔ هسته‌ای ایران شدت بیشتری یافت. برنامه اتمی ایران از سال 85 و به دنبال ارجاع پرونده این کشور از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای امنیت، با تحریم‌های مختلفی مواجه شده‌است. تحریم‌های ایران را از نظر تحریم‌کنندگان می‌توان به چهار دستهٔ کلی تقسیم‌بندی کرد: تحریم‌های چندجانبه هم‌چون تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل، تحریم‌های اتحادیهٔ اروپا، تحریم‌های تک‌جانبه از سوی کشورهای مختلف مانند ایالات متحده و تحریم‌های کنگره آمریکا.

تاریخچه تحریم های ایران

نخستین تحریم جامع و سراسری علیه ایران در دوران معاصر، تحریم بریتانیا علیه ایران به منظور واکنش در برابر انتخاب دکتر محمد مصدق به وزارت بود که هدف ملی‌سازی صنعت نفت را دنبال می‌کرد. اولین قطعنامه شورای امنیت علیه ایران در زمان نخست وزیری محمد مصدق و به‌منزله واکنش علیه ملی شدن صنعت نفت ایران صادر شد. اول خرداد 1359 اولین باری است که دولت آمریکا بر ضد حکومت نوپا و انقلابی ایران به طور رسمی مجموعه اقدامات تنبیهی و به زبان ساده ­تر تحریم­ های اقتصادی را اعمال کرد.

در سال 1995، بیل کلینتون رئیس جمهور وقت آمریکا اقدام به وضع تحریم‌هایی نمود که به موجب آن شرکت‌های نفتی آمریکایی از سرمایه‌گذاری در طرح‌های نفت و گاز ایران منع شده بودند. همچنین روابط بازرگانی با ایران نیز به صورت یک‌جانبه قطع گردید.

تحریم اقتصادی ایران و اثرات آن بر اقتصاد ایران

تحریم اقتصادی علیه ایران و اثرات آن بر اقتصاد ایران

قدرت‌های دنیا با ادعای انگیزهٔ توقف در پیشرفت برنامه اتمی ایران تحریم‌هایی علیه ایران شکل دادند. به گفتهٔ کارشناسان این تحریم‌ها بر روی برنامه اتمی ایران تأثیرگذار نبوده‌است، بلکه تأثیرات منفی بر روی اقتصاد ایران گذاشته‌است و تحریم اقتصادی ایران به شمار می آید. تحریم ها طبقه متوسط در جامعه را از بین برده و بخش خصوصی را به نفع بخش دولتی به حاشیه رانده است.

استراتژی تحریم؛ رشد اقتصادی و صنعتی ایران را کاهش داده، سرمایه گذاری های خارجی را محدود کرده، ریال را تضعیف کرده،  نرخ تورم را چند برابر کرده و تولید و صادرات نفت و گاز را کاهش داده است.

تحریم ها، جهت تجارت بین المللی ایران را از غرب به شرق تغییر داد. به بیان دیگر، غرب خود را علیه نفوذ در ایران تحریم کرد و راه را برای ورود رقبایی مانند چین، روسیه و هند باز کرد. از سال 2001، صادرات چین به ایران تقریبا 6 برابر شد.

انواع تحریم ها علیه ایران

انواع تحریم ها علیه ایران به چهار دسته کلی تقسیم می شوند: تحریم های شورای امنیت سازمان ملل، تحریم های اتحادیه اروپا، تحریم های آمریکا، تحریم های یک جانبه دولت ها. 

تحریم های شورای امنیت سازمان ملل

تحریم های شورای امنیت سازمان ملل

قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای مربوط به برنامه هسته‌ای ایران است؛ که در 9 ژوئن 2010 به تصویب این شورا رسید و تحریم‌های اقتصادی شدیدی را علیه ایران وضع کرد.

این قطعنامه با 12 رأی موافق، 1 خودداری از شرکت در رأی‌گیری (لبنان) و 2 رأی مخالف (برزیل و ترکیه) در جلسه‌ای به ریاست مکزیک تصویب شد. این قطعنامه بعداً در بیستم ژوئیه 2015 توسط قطعنامه 2231 شورای امنیت ملغی گردید.

این قطعنامه آغاز چهارمین دور تحریم‌های علیه ایران است. بر اساس این قطعنامه، ایران نباید از هیچ فعالیت تجاری مرتبط با غنی‌سازی اورانیوم و دیگر مواد هسته‌ای یا فناوری دیگر کشورها بهره‌مند شود و تمامی کشورها می‌بایست از انتقال هرگونه تانک، خودروهای زرهی، هواپیماهای جنگی، هلیکوپترهای تهاجمی، توپخانه کالیبر بالا، کشتی‌های نظامی، موشک و سیستم‌ها و قطعات مرتبط با آن‌ها به ایران خودداری کنند. اگر ایران تمام فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی و بازفرآوری خود را متوقف کند، این قطعنامه به حالت تعلیق در خواهد آمد.

بر اساس این قطعنامه، ایران باید ساخت تمام مراکز غنی‌سازی اورانیوم یا تأسیسات اتمی آب سنگین (مراکز پلوتونیوم) را متوقف و از ساخت تأسیسات مشابه خودداری کند.

قطعنامه‌های شورای امنیت علیه برنامه هسته‌ای ایران ضمن آنکه مجموعه تحریم‌ها­ی جدیدی را علیه جمهوری اسلامی ایران به تصویب می‌رساند، چارچوب قانونی جدیدی را در اختیار آمریکا قرار می‌داد تا حلقه تحریم‌های یک جانبه خود علیه ایران را تنگ‌تر و تنگ‌تر کند. پس از محکومیت برنامه هسته‌ای ایران طی شش قطعنامه شورای امنیت، موضوع برنامه هسته‌ای ایران ابعادی بین المللی به خود ‌گرفت. البته این تحریم‌ها به طور مستقیم اقتصاد ایران را مورد هدف قرار نمی‌داد اما در عین حال برای ضربه زدن به اقتصاد ایران طراحی شدند. برای مثال همواره ادعا شد که تحریم بانک سپه و کشتیرانی ایران، صرفاً به لحاظ ارتباطات مشکوک این دو نهاد با پرونده هسته‌ای ایران صورت گرفت.

سامانه همتا 

تحریم های اتحادیه اروپا

تحریم های اتحادیه اروپا

پس از قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت (9 ژوئن 2010 برابر با 9 خرداد 1389)، تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران به تدریج مانند تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ایران گسترش یافت. اتحادیه اروپا از 27 فوریه سال 2007 برابر با هشتم اسفند 1385 و در پیروی از قطعنامه شورای امنیت، اقدام به اعمال برخی محدودیت‌ها در ارسال قطعات، تجهیزات و فناوری‌ها به ایران کرد که می‌توانست در پیشبرد فناوری‌های موشکی و هسته‌ای موثر واقع شود. این محدودیت‌ها در سال‌های بعد گسترش یافت و تجهیزات و فناوری‌های بیشتری را شامل شد. همچنین از آن زمان بازرسی کالاهای ارسال شده به ایران از طریق مسیرهای زمینی و دریایی افزایش یافت.

تحریم های آمریکا

تحریم های آمریکا

با نگاهی به فهرست تحریم‌های وضع شده از سوی ایالات متحده آمریکا علیه ایران می‌توان دریافت که به طور کلی این تحریم ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: تحریم‌هایی که توسط کنگره وضع شده‌اند و تحریم­ هایی که توسط شخص رئیس‌جمهور وضع شده‌اند و به «فرمان اجرائی» مشهورند.

دشوارترین بخش در لغو تحریم‌ها علیه برنامه اتمی ایران مربوط به تحریم‌های کنگره است. لغو این تحریم‌ها تصویب هم‌زمان مجلس نمایندگان و نمایندگان مجلس سنا را لازم دارد. در صورت تصویب توافق جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵، دولت آمریکا متعهد به لغو تحریم‌های دولتی می‌شود اما بر اساس قوانین این کشور، دولت اختیاری دربارهٔ تحریم‌های کنگره نخواهد داشت و صرفاً می‌تواند به مدت شش ماه اجرای آن‌ها را به تأخیر بیندازد.

این به معنای آن است که در صورت تغییر رئیس جمهور، تضمینی برای اجرای دقیق تعهدات دولت قبلی آمریکا بر مبنای توافق جامع اتمی با ایران وجود نخواهد داشت؛ مثلاً دولت بعدی می‌تواند ضرورتاً اجرای تحریم‌ها را هر شش ماه یک بار به تعویق نیندازد یا «قانون تحریم ایران» را که کنگره وضع کرده و دسامبر 2016 منقضی شده بود، دوباره تمدید کند. در حال حاضر یکی از موضوعات مورد مذاکره ایران و آمریکا حل و فصل این بخش از مشکلات است. نمایندگان دولت آمریکا معذورات قانونی خود را مطرح می‌کنند و نمایندگان دولت ایران می‌گویند این مشکل داخلی آمریکا است که دولت این کشور باید راه حل آن را پیدا کند.

 

تحریم های یک جانبه دولت ها

تحریم های یک جانبه دولت ها

آمریکا، بریتانیا، کانادا سه کشور اصلی اند که دولت آن‌ها به پیروی از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، تحریم‌های یک جانبه‌ای را علیه برنامه اتمی ایران به تصویب رسانده‌اند. از نظر تنوع و گستردگی، تحریم‌های آمریکا علیه ایران یکی از وسیع‌ترین تحریم‌های تصویب شده یک جانبه علیه یک کشور است. به دلیل ارتباطات وسیع سیاسی و تجاری با کشورهای مختلف جهان، آمریکا بسیاری از تحریم‌های یک جانبه اش علیه ایران را توانسته عملاً به دیگر کشورها انتقال دهد. برای مثال برخی از شرکت‌هایی که عمده سهام آن‌ها متعلق به شرکت‌ها یا سرمایه‌گذاران آمریکایی است، هم عملاً مجبور به پیروی از تحریم‌های آمریکا شده‌اند. همچنین، بسیاری از کشورها و شرکت‌های خارجی نیز از بیم اقدامات تلافی جویانه آمریکا، از جمله محدودیت دسترسی آن‌ها به امکانات و تسهیلات مالی و تجاری آمریکایی، به درجات مختلف از این تحریم‌ها تبعیت کرده‌اند.

اقدامات لازم برای لغو این تحریم‌ها باید در نهادهای تصمیم گیرنده این کشورها و در سطح ریاست جمهوری یا بالاترین مقام اجرایی کشور انجام شود. در صورت توافق جامع اتمی ایران و گروه 5+1، تحریم‌های دولت‌های بریتانیا و آمریکا که صرفاً مربوط به برنامه اتمی ایران است، لغو می‌شود. به دلیل گستردگی تحریم‌های صورت گرفته آمریکا علیه ایران طی ۳۵ سال گذشته یکی از مشکلات، شناسایی تحریم‌های اتمی از دیگر تحریم‌هایی است که به دلایل دیگر در این سه دهه وضع شده‌ است. تحریم‌هایی که از سوی وزارت خارجه، وزارت خزانه داری و وزارت انرژی و نهایتاً کاخ سفید به اجرا گذاشته شده، با فرمان و مصوبه مقام‌های دولتی قابل لغو است و به نسبت تحریم‌های شورای امنیت، اتحادیه اروپا و تحریم‌های کنگره، پیچیدگی کمتری دارد. تحریم‌های بریتانیا علیه ایران هم توسط دولت این کشور و نه پارلمان تصویب شده و لغو آن با تصمیم دولت امکان پذیر است.

خروج آمریکا از برجام و تحریم های جدید بعد از برجام

خروج آمریکا از برجام و تحریم های جدید بعد از برجام

در 9 می 2018 (18 اردیبهشت 1397) چند روز پس از مقدمه سازی نتانیاهو نخست وزیر وقت اسرائیل، رئیس جمهور جمهوری خواه امریکا دونالد ترامپ اعلام کرد که آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک 5+1 یا برجام خارج می‌شود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده‌است. در حالیکه مقامات ایران بارها اعلام کرده اند که پایبندی جمهوری اسلامی ایران به اجرای کامل مفاد برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام و عدم ساخت سلاح های اتمی امری همیشگی است.

طبق برنامه اعلامی او پس از 90 روز تنفس و فرصت برای تجار و فعالان اقتصادی بخش اول تحریم ها و پس از 180 روز بخش دوم و پایانی تحریم ها علیه ایران اعلام می‌شود و سرمایه گذاران و فعالانی که در دوره برجام وارد عرصه اقتصاد ایران شده‌اند باید از این کشور خارج شوند.

دوره 90 روزه در 4 اوت 2018 (13 مرداد 97) به پایان رسید و تحریم های مربوط به فعالیت های هسته ای بازگشتند. لیست تحریم های جدید بعد از برجام بدین شرح است:

 1. تحریم‌های مربوط به خرید یا اکتساب اسکناس‌های دلار آمریکا توسط حکومت ایران
 2. تحریم‌های مربوط به تجارت ایران با طلا یا فلزات گرانبها
 3. تحریم‌های مربوط به فروش، عرضه، تأمین یا نقل و انتقال گرافیت، فلزات خام و نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد و صادرات یا نرم‌افزار برای یکپارچه‌سازی فرآیندهای صنعتی به ایران
 4. تحریم‌های مربوط به معاملات خرید یا فروش ریال ایران یا نگهداری حساب‌ها و وجوه عمده‌ای که در خارج از خاک ایران بر پایه ریال ایران نگهداری می‌شوند
 5. تحریم‌های مربوط به خرید، پذیره‌نویسی یا تسهیل معاملات دیون حاکمیتی ایران
 6. تحریم‌های بخش خودروسازی ایران. علاوه بر این، بعد از گذشت این دوره 90 روزه، دولت آمریکا مجوزهای برجامی صادر شده برای رفع تحریم‌های اولیه زیر را لغو خواهد کرد:
 • مجوز واردات فرش و مواد غذایی از مبدا ایران به آمریکا و برخی مبادلات مالی مرتبط با آن‌ها ذیل مجوزهای مربوط به “قانون تحریم‌ها و مبادلات ایران”
 • فعالیت‌های انجام‌شده فوق مجوزهای صادر شده برای صادرات و باز‌صادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوط به ایران؛ اشخاصی که بعد از رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران مطابق برجام وارد فعالیت‌های بالا شده‌اند می بایست برای اجتناب از قرار گرفتن در لیست تحریم‌های آمریکا علیه ایران تا 4 اوت 2018 این فعالیت‌ها را به تدریج کاهش می دادند. از جمله مهم‌ترین قراردادهایی که در این فهرست لغو قرار می‌گیرد، فروش هواپیما به ایران است. پس از توافق هسته‌ای، شرکت بوئینگ قراردادی به ارزش 20 میلیارد دلار برای فروش بیش از 100 فروند هواپیمای مسافربری با ایران امضا کرده بود.

استعلام خلافی خودرو

دور جدید تحریم ها و آخرین وضعیت تحریم ها علیه ایران

در حالی که وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز دوشنبه 14 آبان (5 نوامبر) جزئیات دور جدید تحریم‌ها علیه ایران را اعلام کرد، جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ می‌گوید که تحریم‌های جدیدی نیز در راه است.

آقای بولتون در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفت: «ما قصد داریم تحریم‌هایی فراتر از این را اعمال کنیم. ما به این سطح از تحریم‌ها اکتفا نمی‌کنیم.»

مایک پمپئو نیز در توئیتی، خبر از آغاز دور جدید تحریم ها داد.

توئیت جدید پمپئو و آغاز دور جدید تحریم ها بعد از برجام

بخش حمل و نقل شامل شرکت‌های هواپیمایی از جمله شرکت هواپیمایی ملی ایران «ایران ایر»، کشتیرانی و همچنین سازمان انرژی اتمی و زیرمجموعه های آن، بانک‌ها و بخش نفت در لیست جدید تحریم‌های آمریکا قرار دارند.

واشنگتن ضمن انتشار بیانیه رسمی در مورد جزئیات تحریم ایران اعلام کرد که 700 شخصیت حقیقی و حقوقی ایران از جمله 200 نفر در بخش کشتیرانی و حمل و نقل و انرژی در لیست جدید تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

این تحریم‌ها 50 بانک ایرانی و شرکت‌های تابعه آنها و در مجموع 70 موسسه مالی، هواپیمایی ایران ایر و 65 فروند هواپیمای این شرکت و همچنین سازمان انرژی اتمی و 23 شرکت وابسته به آن را شامل می‌شود.

شبکه بانکی سوئیفت، ستون فقرات تبادلات مالی جهان، روز دوشنبه 14 آبان 1397 اعلام کرد که خدمات بانکی خود را به چندین بانک ایران، بعد از اینکه آمریکا تحریم های اتمی علیه تهران را تجدید کرد به حالت تعلیق درآورده است.

تحریم در زمینه‌های انرژی، بانکی، حمل و نقل و صنایع کشتی سازی می‌باشد. از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ، آمریکا دست به 19 دور تحریم زده‌ است که 168 نهاد ایران را مورد هدف قرار داده‌اند. رژیم ایران میلیاردها دلار را از طریق بخش بانکی خود صرف سپاه پاسداران نموده‌است. تحریم‌های امروز 50 بانک ایران، به‌علاوه فروع خارجی و داخلی وابسته به آنها را که همگام با حمایت رژیم ایران از تروریسم بین‌المللی و گسترش سلاحهای کشتار جمعی یا برآوردن زمینه‌های نقض حقوق بشر عمل می‌کنند، در بر می‌گیرند.

لیست تحریم های جدید آمریکا علیه ایران 97 - استعلام خلافی قبضینو

پس از پایان 90 روز از اعمال این تحریم ها (180 روز از خروج از برجام) در تاریخ شروع تحریم ها علیه ایران، 5 نوامبر 2018 (14 آبان 97) اعلام شده بود. لیست تحریم های جدید آمریکا علیه ایران به شرح زیر است:

 1. تحریم معامله با بخش‌های کشتی‌رانی و کشتی‌سازی ایران و عاملان بنادر شامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، خطوط کشتیرانی جنوب و وابستگان به آنها
 2. تحریم مربوط به معامله با شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی نفت‌کش ایران، شرکت بازرگانی نفت ایران (نیکو) و از جمله خریداری نفت، محصولات نفتی یا محصولات پتروشیمی از ایران
 3. تحریم‌های مربوط به مبادلات موسسات مالی خارجی با بانک مرکزی ایران و موسسات مالی ایرانی که به موجب بند 1245 قانون اختیارات دفاع ملی برای سال مالی 2012 در فهرست تحریم قرار گرفته‌اند
 4. تحریم‌های مرتبط با ارائه خدمات پیام‌رسانی مخصوص مالی به بانک مرکزی ایران و دیگری موسسات مالی ایران که در بند 104 قانون CISADA دربارهٔ آن‌ها توضیحات لازم آمده است
 5. تحریم‌های مربوط به ارائه خدمات پذیره‌نویسی، بیمه یا بیمه اتکایی
 6. تحریم‌های مربوط به بخش انرژی ایران

علاوه بر این، حداکثر تا تاریخ 5 نوامبر 2018، دولت آمریکا تحریم‌ها علیه افراد خارج‌شده از  «فهرست افراد ویژه مشخص شده و بلوک شده» (SDN) و سایر فهرست‌ها را بار دیگر اعمال خواهد کرد.

لیست افرادی که به تازگی از سوی خزانه داری آمریکا مورد تحریم قرار گرفتند به شرح زیر است:

صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه ایران،

مرتضی رضوی، رییس شرکت ارتباطات موج سبز و فناموج( گروه صنعت دفاعی دریایی ایران و سپاه)

غلامرضا ضیایی، مدیر زندان رجایی‌شهر

یوهوآ شی‌ و ژو یوئه ‌چان از چین

شرکت سرامیک بوچو آنگ مستقر در شانگهای

شرکت‌ ارتباطاتی گرین ویو مستقر در کوالامپور

صنایع هواپیمایی ایران

شرکت تجدید و پشتیبانی هلیکوپتر ایران

سازمان دفاع سایبری و نرم افزاری نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

مرکز ملی فضای سایبری

شرکت پردازان سیستم نماد آرمان

زندان رجایی‌شهر

شورای عالی فضای مجازی

بانک‌های ایرانی تحریم شده از سوی ایالات متحده آمریکا

بانک‌های ایرانی تحریم شده از سوی ایالات متحده آمریکا

بر اساس قانون «طرح جامع تحریم‌های آمریکا» تمام مؤسسات مالی جهان که با بانک‌های ایران مراوده مالی داشته باشند از تاریخ 14 آبان، تنبیه می‌شوند.

بانک ملی و بانک‌های وابسته به آن از جمله بانک آریان و بانک کارگشایی همچنین بانک کشاورزی بانک قوامین، بانک آینده، بانک صنعت و معدن، بانک سپه و بانک صادرات، بانک تجارت ایران و اروپا (مرکزیت آلمان)، پست بانک، بانک تجارت، بانک دی و موسسات مالی وابسته به آن از جمله موسسات مالی و بانک‌هایی هستند که در لیست جدید تحریم‌ها قرار دادند.

سرمایه‌گذاری غدیر وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام و 92 شرکت تابعه آن از جمله نهادهایی است که در لیست تحریم‌های جدید آمریکا قرار گرفته است.

تحریم‌هایی که در سال 2011 میلادی در کنگره آمریکا تصویب شد و هرگونه نقل‌وانتقال مالی با بانک مرکزی ایران را ممنوع کرد حالا دوباره از سر گرفته می شوند.

مرکز پژوهش های مجلس با ارزیابی اثر تحریم‌ها از 3 کانال بحران ارزی، افزایش نااطمینانی و ریسک سرمایه‌گذاری و محدودیت‌های تجاری؛ به تداوم سیاست سرکوب نرخ ارز در دوران بازگشت تحریم‌های آمریکا هشدار داده و تأکید کرده این موضوع نظام بانکی را شکننده‌تر می‌سازد. براساس برآورد مرکز پژوهش‌ها با توجه به وابستگی بخشی از درآمدهای دولت به دلارهای نفتی، افت تولید و صادرات نفت، می‌تواند دولت را به‌ویژه در بخش‌های عمرانی با کسری بودجه مواجه سازد این موضوع در نهایت خطر استقراض دولت از بانک مرکزی و شکل‌گیری موجی از فشارهای تورمی را تقویت می‌کند.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمده است که این تحریم ها برای ممانعت از دسترسی ایران به سلاح هسته ای و جلوگیری از فعالیت‌های موشکی بالستیک و تحرکات تهران در منطقه اعمال می‌شود. در این بیانیه آمده است: «تحریم‌ها و فشارهای مالی اعمال شده باید برای رژیم ایران این مساله را روشن کند که تا زمان تغییر رفتارشان در بی ثبات کردن منطقه با انزوای مالی و رکورد اقتصادی مواجه خواهند شد.» این بیانیه می‌افزاید: «رهبران ایران باید از حمایت از تروریسم، گسترش فعالیت‌های موشک بالستیک و فعالیت‌های تخریبی در منطقه دست بردارند.»

در بیانیه ایالات متحده آمده است که این اقدامات تحریمی «علیه رژیم ایران و نه مردم ایران» است و دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، استثنائات این دور از تحریم‌ها شامل کمک‌های بشردوستانه، فروش کالاهای کشاورزی، مواد غذایی و ملزومات پزشکی به ایران را ادامه خواهد داد.

قبض قبضینو

تحریم صادرات نفت ایران

تحریم صادرات نفت ایران - قبضینو خلافی

تحریم خرید نفت این کشور نیز به عنوان یکی از گزینه‌های تحریم از ماه نوامبر سال جاری میلادی بود. کارشناسان حوزه انرژی، پیش بینی کرده اند که با آغاز تحریم های نفتی ایالات متحده آمریکا علیه ایران، صادرات نفت خام این کشور تا پایان سال جاری میلادی به دو سوم میزان کنونی کاهش خواهد یافت.

آمریکا تمام تلاش خود را به کار گرفته تا سایر کشورهای جهان را به توقف خرید نفت ایران و پایان دادن به مبادلات اقتصادی با این کشور ترغیب یا با تهدید به اعمال جریمه‌های مالی متقاعد کند.

گروه مشاوران فکتس گلبال انرژی (FGE) با انتشار تحلیلی اعلام کرد که صادرات نفت ایران به میزان دو سوم رقم کنونی (دو میلیون و 200 هزار بشکه در روز) کاهش خواهد یافت و به حدود 700 هزار بشکه در روز می‌رسد. کاهش صادرات نفت ایران، بازارهای جهانی طلای سیاه را تحت فشار کمبود عرضه قرار خواهد داد ولی ایران تنها قادر خواهد بود تا بخشی از صادرات خود را به چین، هند و ترکیه حفظ کند. چین در حال حاضر روزانه 650 هزار بشکه از نفت ایران را خریداری می‌کند.

هند که با واردات روزانه 550 هزار بشکه از نفت خام ایران، دومین مشتری بزرگ این کشور محسوب می‌شود با وجود عدم اعلام رسمی؛ در حال کاهش خرید نفت از ایران است و پالایشگاه‌های این کشور جستجو برای یافتن عرضه‌کنندگان جایگزین ایران را آغاز کرده‌اند.

ژاپن و کره جنوبی نیز اگر مشمول معافیت‌های ایالات متحده آمریکا نشوند، واردات روزانه 370 هزار بشکه نفت ایران را متوقف خواهند کرد. کره جنوبی نیز پیش تر خرید نفت از ایران را 40 درصد کاهش داده است.

ترکیه قاطعانه اعلام کرده که خرید نفت ایران را متوقف نخواهد کرد اما در میان مشتریان اروپایی ایران، یونان و اسپانیا کاهش خرید نفت ایران را آغاز کرده‌اند و ایتالیا نیز که به عنوان بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران در قاره اروپا محسوب می‌شود، همین رویه را در مورد ایران در پیش گرفته است. به طوری که شرکت نفتی انی ایتالیا با اعلام خروج از پروژه‌های نفتی ایران اعلام کرده است که خرید نفت خود از این کشور را تا پایان سال جاری میلادی به صفر خواهد رساند.

پمپئو گفت که 8 کشور برای دوره ای 6 ماهه از تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران معاف می شوند و پس از آن تمدید این معافیت بررسی خواهد شد.

تحریم ارزی

این تحریم ابتدا در سپتامبر 2012 میلادی (شهریورماه 91) تصویب شد و هدف از آن قطع دسترسی ایران به منابع حاصل از صادرات نفت بود و در فوریه 2013، بهمن 91 به اجرا درآمد. این تحریم بانک مرکزی ایران را حتی در صورت فروش نفت در چارچوب تحریم‌ها، از دسترسی به ارزهای خارجی محروم می‌کرد و عملاً بانک مرکزی مجبور می‌شد در برابر فروش نفت، از خریدار نفت، به‌جای پول، کالا دریافت کند؛ چون تبدیل‌کردن مثلاً روپیه هند یا یوآن چین به دلار یا ارزهای دیگر هم ممکن نبود. این تحریم پس از امضای برجام برداشته شد اما حالا بازگشته است.

پرداخت قبض همراه اول

توافق جدید یا شتاب تحریم ها

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور در کنفرانس مطبوعاتی ضمن اعلام جزئیات تحریم‌ها به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

مایک پمپئو در این نشست مطبوعاتی ضمن ابراز امیدواری برای رسیدن به توافقی جدید با ایران اعلام کرد که در غیر اینصورت تحریم ها به سرعت شتاب می‌گیرند و باعث کاهش شدید فعالیت‌های اقتصادی ایران در عرصه بین المللی خواهند شد.

آقای پومپئو گفت: «رژیم ایران انتخابی مقابل خود دارد. می‌تواند 180 درجه از مواضع خود چرخش کند و مانند یک کشور عادی رفتار کند یا عواقب اقتصادی عملکرد حال حاضر خود را ببیند.»

وزیر خارجه ایالات متحده گفت که تاکنون بیش از 20 کشور واردات نفت از ایران را متوقف کرده و یا کاهش داده اند و همین موضوع باعث کاهش بیش از یک میلیون بشکه‌ای صادرات نفت ایران شده است.

وی افزود که معافیت های تحریم‌های نفتی برای کشور چین، هند، کره جنوبی، ترکیه، ایتالیا، قبرس، ژاپن و تایوان صادر شده است و این کشور‌ها می‌توانند همچنان از ایران نفت خریداری کنند.

در جدول زیر می توانید لیست تحریم های ایران را مشاهده کنید. این تحریم ها از 14 آبان دوباره بازگشتند.

لیست تحریم های جدید آمریکا علیه ایران 97

واکنش ایران در مقابل تحریم ها

واکنش ایران در مقابل تحریم ها - پرداخت قبض قبضینو

در مقابل، ایران سعی کرده با طرح دعاوی علیه برخی از این تحریم‌ها، سعی بر رفع آن‌ها نماید. شکایت از دولت‌های اروپایی به دادگاه‌های اتحادیه اروپا از جمله این اقدامات بوده که موفقیت‌هایی را نیز برای ایران به همراه داشته‌است. رفع تحریم از بانک ملت و بانک صادرات ایران دو مورد از این موفقیت‌ها می‌باشد. همین موضوع نگرانی دولت‌های اروپایی را موجب شده و آن‌ها اعلام کردند در صورت موفقیت‌های این چنینی در آینده، زنجیره تحریم‌های علیه ایران گسسته می‌شود و همین موجب بی‌اثر شدن آن‌ها می‌گردد. در تاریخ 27 دی ماه سال 1394 هجری شمسی، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا با صدور فرمان‌های اجرایی 13574، 13590، 13622 و 13645 در رابطه با تحریم‌های هسته‌ای ایران را لغو کرد. همچنین اتحادیه اروپا پس از تأیید نهایی آژانس و اجرایی شدن برجام همه تحریم‌های هسته‌ای خود علیه ایران را لغو کرده‌است.

ایرانیان با توجه به طرز تفکر، فرهنگ و عقاید مذهبی، مخالف تسلیم شدن هستند و به همین دلیل برنامه های هسته ای خود را توسعه دادند.
پیشرفت هسته ای ایران در زمان اعمال تحریم ها جای تردیدی باقی نمی گذارد که زور و اجبارغرب، عامل مهمی در سوق دادن جمهوری اسلامی به سمت خود کفایی در تکنولوژی هسته ای بوده است. تحریم ها پتانسیل نهفته ایران را آزاد کرده و تحریم نفتی موجب شده که وابستگی ایران به فروش نفت از بین برود.

ایالات متحده باید سیاست تحریم های 34 ساله خود علیه ایران را مورد بازبینی قرار دهد و تعاملی معنادار با ایران برقرار کند.

فهرست مقامات ایرانی تحریم شده توسط اتحادیه اروپا و آمریکا

فروردین ماه 1390 اعلام شد که اتحادیه اروپا در حال بررسی لیستی از مقامات ایرانی، برای تحریم است. پیش از انتشار لیست اتحادیه اروپا، نشریه آمریکایی پولیتیکو از 80 مقام ایرانی نام برد که امکان دارد در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گیرند. اکثر افرادی که نامشان در لیست تحریم است به دو بهانه متهم شده اند: «برنامه هسته‌ای ایران» و «نقض حقوق بشر در ایران».

لیست افراد تحت تحریم اتحادیه اروپا (نام و سمت)

اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی ایران

حسین الله‌کرم رئیس انصار حزب الله

عبدالله عراقی جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه

علی فضلی جانشین فرمانده بسیج، فرمانده سابق لشکر سیدالشهدای تهران

حسین همدانی فرمانده لشکر محمد رسول الله

محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران ایران

علی خلیلی معاون بهداری قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران

بهرام حسینی مطلق فرمانده لشکر سیدالشهدا استان تهران

محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین

احمدرضا رادان جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران

عزیزالله رجب‌زاده رئیس سابق پلیس تهران (تا بهمن 1388)

حسین ساجدنیا رئیس پلیس تهران و جانشین سابق فرمانده انتظامی ایران

حسین طائب فرمانده سابق بسیج (تا مهر 1388) معاون اطلاعات سپاه پاسداران

سیدحسن شریعتی رئیس کل دادگستری استان خراسان

قربانعلی دری نجف‌آبادی دادستان کل سابق ایران و وزیر اطلاعات دولت اول خاتمی

حسن حداد قاضی شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران

حجت‌الاسلام سیدمحمد سلطانی قاضی دادگاه انقلاب مشهد

علی اکبر حیدری‌فر قاضی دادگاه انقلاب تهران

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان کل تهران

محمد مقیسه قاضی و رئیس شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران

غلامحسین محسنی اژه‌ای دادستان کل ایران و سخنگوی قوه قضاییه

سعید مرتضوی رئیس ستاد مبارزه با کالا و ارز و دادستان سابق تهران

عباس پیرعباسی قاضی شعبه های 26 و 28 دادگاه انقلاب

امیر مرتضوی معاون دادستان مشهد

عبدالقاسم صلواتی قاضی دادگاه و رئیس شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران

مالک اژدر شریفی رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی

احمد زرگر قاضی شعبه 36 دادگاه تجدید نظر تهران

علی اکبر یساقی قاضی دادگاه انقلاب مشهد

مصطفی بزرگ‌نیا رئیس بند 350 بازداشتگاه اوین

غلامحسین اسماعیلی رئیس سازمان زندان های ایران

فرج‌الله صداقت معاون مدیر کل زندان‌های استان تهران و رئیس سابق بازداشتگاه اوین

محمدعلی زنجیره‌ای معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان زندانهای ایران

محمود عباس زاده مشکینی مدیرکل سابق دفتر سیاسی‌ و انتخابات وزارت کشور

علیرضا اکبرشاهی فرمانده سابق انتظامی استان تهران

سید علیرضا آوایی رئیس کل دادگستری استان تهران

جابر بانشی دادستان شیراز

سیدحسن فیروزآبادی فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح ایران

مصطفی برزگر گنجی دادستان شهرستان قم

محمدرضا حبیبی دادستان عمومی و انقلاب اصفهان

محمد حجازی فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

نبی الله حیدری رئیس پلیس فرودگاه های کشور

یدالله جوانی رئیس اداره سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

مسعود جزایری معاون فرهنگی ستاد کل نیروهای مسلح

محمد صالح جوکار رئیس سازمان بسیج دانش آموزی و فرهنگیان

بهروز کمالیان مدیر گروه امنیت سایبری آشیانه

موسی خلیل اللهی دادستان عمومی و انقلاب تبریز

صادق محصولی وزیر سابق رفاه و تامین اجتماعی

مجتبی ملکی دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه

مهرداد امیدی مدیر کل جرایم خاص و رایانه‌ای معاونت آگاهی نیروی انتظامی

محمود سالارکیا معاون دادستان تهران در امور زندان ها

حسین طلا فرماندار تهران تا سپتامبر 2010

مرتضی تمدن استاندار تهران

حسین ذبحی معاون قضایی دادستان کل کشور

محمد کاظم بهرامی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح

سید مرتضی بختیاری وزیر دادگستری

سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات

حجت الله سوری مدیر بازداشتگاه اوین

عزیز حاج محمدی قاضی سابق شعبه یک دادگاه اوین و قاضی فعلی شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران

محمدباقر باقری معاون دادگستری استان خراسان جنوبی

حسن آخریان رئیس بند 1 زندان رجایی‌شهر

 

لیست افراد تحت تحریم ایالات متحده آمریکا  (نام و سمت)

محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران

صادق محصولی وزیر سابق رفاه

غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل کشور و وزیر سابق اطلاعات

سعید مرتضوی دادستان سابق تهران

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات

مصطفی محمد نجار وزیر کشور و جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی

احمدرضا رادان جانشین فرمانده کل نیروی انتظامی

حسین طائب معاون اطلاعات سپاه پاسداران و فرمانده سابق نیروی بسیج

در فروردین ماه سال 1389 نیز محمد رضا نقدی فرمانده سازمان بسیج مستضعفین و عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران به لیست تحریمی های آمریکا اضافه شده بودند.
راهور

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.
شماره موبایل به درستی وارد نشده است.
دیدگاه وارد نشده است.

سرویس‌های قبضینو

دانلود اپلیکیشن قبضینو
دانلود قبضینو
لینک دانلود
دریافت لینک دانلود اپلیکیشن قبضینو

با نصب اپلیکیشن قبضینو، به آسانی تمامی قبوض خدماتی، جرائم رانندگی، عوارض شهرداری و عوارض آزادراه خود را با استفاده از تلفن همراه، کاملا رایگان و بدون محدودیت استعلام و پرداخت کنید.

شماره موبایل به درستی وارد نشده است.

در حال انتقال ...