بلاک چین ( block chain ) چیست و چگونه کار میکند؟

بلاک چین ( block chain ) چیست و چگونه کار میکند؟

بدون شک بلاک چین برترین تکنولوژی زمان حال است که انقلابی عظیم ایجاد کرد. زندگی بسیاری را تغییر داد و به بسیاری قدرت بخشید. درک این تکنولوژی و چگونگی آن به ما کمک می کند تا لزوم وجود آن را در زندگی امروز و حتی آینده مان حس کنیم. برای آشنایی با بلاک چین با وبلاگ پرداخت قبضینو همراه باشید.

“بلاک چین استفاده موثری از داده هاست به نحوی که از آن تمرکز زدایی شده باشد” شاید این جمله کوتاهترین تعریف از بلاک چین باشد. سال 1976 ایده ای متفاوت مطرح شد. این ایده درباره تمرکز زدایی از ذخیره اطلاعات بود. در سال 1990نیز به شکل تخصصی تری در رابطه با این ایده مقاله ای منتشر شد. این مقالات و ایده های مطرح شده آغازگر تکنولوژی بلاک چین بودند. اولین کاربرد اساسی تکنولوژی بلاک چین در بیت کوین بود که سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. https://ghabzino.com

بلاک چین چیست؟

پاسخ به این سوال شاید چندان ساده نباشد، چرا که تکنولوژی بلاک چین تا حدودی پیچیده است اما سعی میکنیم آن را ساده تر کنیم. المان اصلی بیت کوین یک دفتر کل یا ledger است. برای درک بهتر، دفتری را تصور کنید که چند محتوا در آن ثبت شده است. این دفتر و محتواهای درون آن متعلق به یک نفر نیستند. دفتر کل در مکان های بسیاری وجود دارد و در همه آن ها تکرار شده است.این دفتر یک دفتر کل توزیع شده است و مسیر معامله بین افراد را حفظ میکند. هزاران کپی از آن وجود دارد و هر کسی میتواند به آن دسترسی داشته باشد. همه این دفتر ها با یک شبکه Peer to Peer یا همتا به همتا به یکدیگر متصل شده اند.

نکته دوم در رابطه با بلاک چین شفافیت و وضوح آن است . درست مثل یک ایمیل که می توانید یک آدرس مشخص برای آن داشته باشید. میتوانید نام خودتان یا یک نام مستعار را در نظر بگیرید. شما میتوانید هویت خود را در بلاک مخفی کنید. معاملاتی که بین افراد صورت می گیرد کاملا ضبط می شوند اما شما همچنان ناشناخته می مانید.

نکته بعدی در رابطه با این فناوری، برگشت ناپذیر بودن این تبادلات است. زمانی که این معاملات انجام می شوند، بازگشت و تغییر آن ها بسیار دشوار است. فرض کنید من 100 دلار برای شما ارسال کنم اگر این مهاملات برگشت پذیر بودند می توانستم آن ها را پس بگیرم. اینجاست که جادوی بلاک چین به کار می آید. با یک اثبات محاسباتی، معاملات دیگر قابل برگشت نخواهند بود.

بلاک چین چیست

بلاک چین چگونه کار می کند؟

بلاک چین ویژگی جالبی دارد. زمانیکه یک سری داده داخل آن ها ذخیره می شوند، تغییر آن ها اصلا کار ساده ای نیست. یک بلاک شامل یک سری داده، هش خود بلاک و هش بلاک قبلی است. هش برای یک بلاک مثل اثر انگشت است. هر هش مشخصات دقیق یک بلاک را مشخص می کند و همواره منحصر بفرد است. هر گونه تغییر در بلاک هش را تغییر می دهد. هش یک ابزار کاربردی برای تشخیص تغییرات بلاک است. اگر هش یک بلاک تغییر کند این بلاک دیگر بلاک قبلی نیست. عنصر دومی که در یک بلاک ذخیره می شود هش بلاک قبلی است که در ایجاد و ذخیره بلاک ها موثر است. همین فرآیند موجب می شود تا بلاک ها امن باقی بمانند.

بلاک چین چگونه کار می کند

فرض کنید زنجیره ای از 3 بلاک دارید. هر بلاک شامل یک هش مخصوص به خود و یک هش مربوط به بلاک قبلی است، به این ترتیب بلاک شماره 2 به بلاک شماره 1 مرتبط می شود و بلاک شماره 3 به بلاک شماره 2. بلاک شماره 1 مقداری خاص تر است چون بلاکی قبل از آن وجود ندارد. اگر بلاک دوم دستکاری شود، هش آن نیز تغییر می کند و هیچ یک از بلاک های بعد از آن معتبر نخواهند بود. اما برای جلوگیری از هک یا دستکاری بلاک ها فقط استفاده از هش ها کافی نیست.

امروزه کامپیوتر ها بسیار سریع اند و می توانند در هر ثانیه هزاران هش را محاسبه کنند. این امکان وجود دارد که هش یک بلاک را تغییر دهند و به سرعت به حالت قبل بازگردانند به این ترتیب بلاک های نامعتبر دوباره معتبر شوند. برای جلوگیری از این اتفاق، بلاک چین از سیستمی به نام سیستم اثبات کار استفاده می کند. با وجود این کار بلاک ها با سرعت بیشتری به شبکه اضافه می شوند. افزودن یک بلاک جدید به بلاک چین فرآیندی زمان بر است. این فرآیند احتمال دست کاری بلاک ها را تقریبا غیر ممکن می کند.

شبکه همتا به همتا نیز در تامین امنیت بلاک چین موثر است. همه اطلاعات شبکه در اختیار همه اعضای آن قرار دارد. هر یک از اعضای این شبکه باید تراکنش را تائید کنند و اگر بلاکی معتبر نباشد با توافق همه اعضای شبکه رد می شود. بنابراین برای هک کردن شبکه باید کل بلاک ها تغییر کنند و هکر باید کل شبکه همتا به همتا را به دست بگیرد که این کار غیر ممکن است

نکته دیگری که در امنیت بلاک چین ها اهمیت دارد، شبکه گسترده این بلاک هاست یعنی به جای استفاده از یک داده متمرکز از یک شبکه همتای خودش استفاده می کند که همه می توانند به آن متصل شوند. وقتی یک فرد جدید به این شبکه متصل می شود همه اطلاعات شبکه در اختیار او قرار میگیرد. بلاک های دستکاری شده با توافق همه اعضای شبکه رد میشوند. اگر کسی بخواهد یک بلاک را دستکاری کند باید همه بلاک های بعد از آن را نیز دستکاری کند که این کار تقریبا غیر ممکن است.

سیستم اثبات کار ( Proof of Work )

سیستم اثبات کار بخشی از فناوری بلاک چین است. یک سیستم استخراج مبتنی بر قدرت محاسبات کامپیوتری است. هر کسی که با این سیستم کار می کند باید محاسبات ریاضی دشوار را برای معتبر شدن واکنش ها انجام دهد.

سیستم اثبات کار علاوه بر جنبه های مثبت، جنبه منفی نیز دارد. برای این سیستم نیاز به کامپیوترهای قوی برای محاسبات داریم که این کار شبکه برق قدرتمندی نیاز دارد و مصرف برق بالایی نیز دارد.

 

سیستم اثبات کار

مزایای بلاک چین

مزایای بلاک چین

برای مطالعه بیشتر در مورد بلاک چین و فیتک میتواند به صفحه اصلی وبلاگ پرداخت قبضینو مراجعه کنید.

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.
شماره موبایل به درستی وارد نشده است.
دیدگاه وارد نشده است.

سرویس‌های قبضینو

دانلود اپلیکیشن قبضینو
دانلود قبضینو
لینک دانلود
دریافت لینک دانلود اپلیکیشن قبضینو

با نصب اپلیکیشن قبضینو، به آسانی تمامی قبوض خدماتی، جرائم رانندگی، عوارض شهرداری و عوارض آزادراه خود را با استفاده از تلفن همراه، کاملا رایگان و بدون محدودیت استعلام و پرداخت کنید.

شماره موبایل به درستی وارد نشده است.

در حال انتقال ...