رمیتنس چیست؟ با دنیای نوظهور رمیتنس و استارت آپ های رمیتنس آشنا شوید

رمیتنس چیست؟ با دنیای نوظهور رمیتنس و استارت آپ های رمیتنس آشنا شوید

رمیتنس پولی است که مهاجرین برای خانواده های خود به کشورشان ارسال می کنند. این مبادلات همتا به همتا که فراتر از مرز های جغرافیایی صورت می گیرد از نظر اقتصادی برای کشور هایی که این پول را دریافت می کنند، اهمیت بسیاری دارد. رمیتنس نقش بسیار مهمی در توسعه اقتصاد کشور های کوچک و در حال توسعه دارد. با آغاز قرن 21 ام، رمیتنس ها از مبالغی که به عنوان کمک به این کشور ها ارسال می شدند پیشی گرفتند و بخش مهمی از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص دادند. در این مقاله از وبلاگ پرداخت قضینو شما را با رمیتنس و همه جنبه های آن از جمله، کشور های گیرنده و فرستنده، استارت آپ های این صنعت و آینده آن آشنا خواهیم کرد.

زمینه ایجاد رمیتنس

مهاجران گاهی به دلایل اختیاری مثل تحصیل و گاهی به دلایل اجباری مثل جنگ یا مشکلات سیاسی، کشور خود را ترک می کنند. یکی از اهداف اصلی این مهاجران کار کردن در کشور های دیگر و ارسال پول برای خانواده هایشان است. بیش از 200 میلیون مهاجر در خارج از مرز های کشور محل تولد خود زندگی می کنند. با توجه به افزایش مهاجرت افراد متخصص یا به اصطلاحی فرار مغز ها از کشور های در حال توسعه به کشور های توسعه یافته، مبالغ ارسالی یا رمیتنس ها در حال افزایش هستند. تا پیش از این نیروی کار مهاجر تخصص خاصی نداشت، اما امروزه جمعیت دانشجو و تحصیل کرده درآمد خوبی در خارج از کشور کسب می کنند و بخشی از این در آمد را برای خانواده های خود ارسال می کنند.

رمیتنس هایی که وارد کشور می شوند جز درآمد شخصی افراد به حساب می آید و دولت ها نمی توانند روی این پول ها حساب کنند. 

کشور های گیرنده و فرستنده رمیتنس

پرداخت های رمیتنس، موجب ایجاد یک جریان مالی بزرگ میان کشور ها می شود. در سال 2014، 583 میلیارد دلار آمریکا بین کشور های مختلف مبادله شد که 436 میلیارد دلار آن توسط کشور های در حال توسعه دریافت شد. 

رمیتنس در برخی کشور ها بخش مهمی از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است. برای مثال کشور نپال در سال 2014، حدود 25% از درآمد ناخالص داخلی خود را از طریق رمیتنس های وارد شده به این کشور به دست آورد.

کشور هایی که بیشترین میزان رمیتنس را دریافت می کنند هند و چین هستند. این دو کشور در سال 2013، 69.97 و 59.49 میلیارد دلار از طریق رمیتنس دریافت کردند. کشور های دیگری مثل آمریکای لاتین و کشورهای کارائیب در مجمووع 66.5 میلیارد دلار در سال 2007 از طریق این صنعت به دست آوردند. این مقدار بیشتر از کمک های مالی خارجی بود. 3/4 این مبالغ توسط افرادی ارسال شده بود که به ایالات متحده مهاجرت کرده بودند. کشور فیلیپین نیز درآمد زیادی را از این طریق کسب کرد. مجموع رمیتنس های وارد شده به این کشور در سال 2010، 21.3 میلیارد دلار بود. کشور های آفریقایی نیز مقادیر قابل توجهی را به خود اختصاص دادند. 40 میلیارد دلار آمریکا، توسط 20 تا 30 میلیون آفریقایی مهاجر به این کشور ارسال شده است. 

رمیتنس ها موجب می شود تا ساکنان کشور های توسعه نیافته حساب های بانکی بیشتری جهت دریافت این مبالغ باز کنند، در نتیجه به صنعت بانکداری این کشورها کمک می کند. 

در سال 2016، بازار جهانی رمیتنس در کشور های در حال توسعه حدود 585 میلیارد دلار تخمین زده شد و انتظار می رود که این مقدار افزایش یابد. در حال حاضر، 90% از رمیتنس ها به صورت آفلاین یعنی از طریق آژانس های انتقال پول یا شرکت های مخصوص منتقل می شوند.

بسیاری از استارت آپ های رمیتنس مطمئن اند که این روند تغییر خواهد کرد و گوشی های هوشمند تبدیل به اکوسیستمی جدید برای رمیتنس ها خواهند شد که کاربران با استفاده از آن کلیه عملیات پرداخت های خود مانند خرید آنلاین و پرداخت قبوض و ..  را به راحتی انجام دهند. 

کشور های گیرنده و فرستنده رمیتنس

حواله رمیتنس

حواله رمیتنس، رسیدی است که از طرف مشتریان برای ارائه دهندگان خدمات و واسطه ها ارسال می شود تا آن ها اطمینان یابند که پرداخت ها صورت گرفته است. حواله های رمیتنس شامل اطلاعاتی مثل شماره حساب، مبالغ، تاریخ ثبت و … هستند. 

با وجود اینکه صدور این حواله ها الزامی نیست، اما موجب می شوند تا طرفین از تطابق مبالغ ارسالی و دریافتی اطمینان یابند. این حواله ها برابر با یک رسید پرداخت نقدی است.

در تصویر زیر یک نمونه از حواله های رمیتنسی را مشاهده می کنید.

حواله رمیتنس

انواع حواله های رمیتنس

اولین و اساسی ترین نوع این حواله ها، حواله های کاغذی هستند که شماره حساب ها و مبالغ  پرداخت اینترنتی در آن ها ذکر شده است. بعضی از شرکت ها این امکان را فراهم می کنند تا مشتریان حواله ها را همراه با پرداخت هایشان ارسال کنند.

نوع دیگر این حواله ها، حواله های الکترونیکی هستند. با استفاده از نرم افزار های کامپیوتری، می توان حواله های رمیتنس را اسکن کرد تا در سامانه آنلاین ذخیره شوند و در صورت نیاز، دسترسی به آن ها ساده تر باشد. این حواله ها علاوه بر مبالغ و شماره حساب ها اطلاعات مهم تری را نیز می توانند در خود جای دهند. پرداخت قبض تلفن ثابت

شفافیت بیشتر در ردیابی رمیتنس ها

بیشتر رمیتنس ها از طریق وب ارسال می شوند که قابل ردیابی است. اما بخشی از این پول ها از راه های مبهمی ارسال می شود که نیاز به شفاف سازی دارند. این عدم شفافیت، نگرانی ها را افزایش داده است زیرا ممکن است این مبالغ برای کلاهبرداری یا تامین مالی فعالیت های خشونت آمیز مثل تروریسم مورد استفاده قرار گیرند. 

در سال 2004 در اجلاس G8، کشور های عضو توافق کردند تا به دنبال راه چاره ای برای حل مشکلات ناشی از انتقال مبالغ بالای پول باشند. به دنبال این موضوع، بانک جهانی در سال 2008 یک پایگاه اطلاعاتی را راه اندازی کرد. با استفاده از این سرویس، افراد می توانستند کارمزد موسسات مختلف را با یکدیگر مقایسه کنند و همین عامل سبب ایجاد رقابت بیشتر برای راضی نگه داشتن مشتریان می شد. در سال 2011 تخمین زده شد که کاهش تعرفه مبادلات از 10% به 5% می تواند ارسال رمیتنس به کشور های فقیر و در حال توسعه را تا 10 میلیارد دلار افزایش دهد.

یکی از راه های ایجاد شفافیت، استفاده از فناوری بلاک چین است.

بلاک چین در صنعت رمیتنس

بلاک چین در رمیتنس

فناوری بلاک چین، جایگزین مدل کسب و کار صنعت مالی کنونی خواهد شد. بانک ها و موسسات مالی به دنبال راه هایی هستند تا با گسترش استفاده از این فناوری، هزینه مبادلات را کاهش و سرعت آن ها را افزایش دهند و خطر کلاهبرداری ها نیز از بین برود. 

ارز های رمز نگاری شده، راهکاری تضمین شده برای مشکلات امروزی بازار رمیتنس هستند. پرکاربرد ترین رمز ارز، بیت کوین است. البته رقبای دیگر مثل لیت کوین، اتریوم و ریپل نیز در زمینه پرداخت های جهانی حضور حضور خوبی دارند. نیاز به یک سیستم پرداخت سریع، امن، ارزان و بین المللی، کسب و کارها و موسسات مالی را به سرمایه گذاری روی رمز ارز ها وا داشته است. 

فناوری بلاک چین قادر است پرداخت های فرامرزی یا رمیتنس ها را ساده تر و سریعتر انجام دهد و واسطه های قدیمی را از میان بردارد. تا کنون، هزینه رمیتنس ها حدود 5% بوده اما وجود بلاک چین این تعرفه را به کمتر از 1% می رساند. از همه مهم تر، به دلیل اینکه بلاک چین مبادلات را در لحظه و با کمترین فوت وقت انجام می دهد. بنابراین تغییرات نرخ ارز ها تاثیری در مبادلات نخواهد داشت. 

بانک ها و فین تک ها به دنبال راهی برای استفاده از DLT یا تکنولوژی دفتر کل توزیع شده هستند. این تکنولوژی به عنوان پشتوانه ای برای پرداخت های برون مرزی به شمار می آیند تا سریعتر و آسان تر صورت پذیرند. 

بانک ها انگیزه فوق العاده ای برای استفاده از فناوری بلاک چین در سیستم های رمیتنس کنونی دارند. ارزش معاملات در بازار ارز های خارجی به 4.8 تریلیون دلار در روز می رسد. بر اساس آمارهای بانک جهانی، رمیتنس جهانی به رقم 616 میلیارد دلار در سال 2018 خواهد رسید و در کشور های توسعه نیافته یا در حال توسعه به عدد 466 میلیارد دلار می رسد که 25 میلیارد دلار نسبت به سال گذشته افزایش خواهد داشت. 

از ژانویه 2017، 7 بانک اصلی اروپا در یک پلت فورم مالی بر پایه بلاک چین آغاز به همکاری کرده اند. این پلت فورم همه معاملات جهانی را از آغاز تا پایان مدیریت خواهد کرد. به تازگی یک بانک اسپانیایی نیز به این 7 بانک اضافه شده است.

Santander اولین بانک انگلیسی است که از تکنولوژی بلاک چین در یک اپلیکیشن موبایلی برای انتقال پول استفاده کرده است. این بانک از تکنولوژی ارائه شده توسط Ripple استفاده می کند.

بانک های مهم جهانی مثل UBS، بانک سلطنتی کانادا و بانک ملی ابوظبی در دبی، از Ripple برای گسترش پرداخت های بین المللی خود استفاده کرده اند. فعالیت این بانک ها ثابت کرد که تکنولوژی ریپل در زمینه پرداخت، شبکه تبادلات و انتقالات را ساده تر و معتبر تر کرده است. قبض همراه اول

بازیکنان اصلی صنعت رمیتنس چه کسانی هستند؟

صنعت رمیتنس از آغاز به وسیله پول نقد اداره می شد که این موضوع سرمایه گذاری های بسیاری برای ایجاد مراکز مختلف نیاز دارد. 

وسترن یونیونبیشترین سهم بازار ار به خود اختصاص داده است و در همه کشور جهان به جز یاران و کره شمالی شعبه دارد و 130 ارز مختلف را پشتیبانی می کند. مشتریان می توانند مبالغ را به صورت آنلاین، حضوری یا از طریق اپلیکیشن های موبایلی ارسال کنند.

مانی گرام رتبه بعدی را در دست دارد. با وجود 350 هزار شعبه در 200 کشور جهان، مشتریان می توانند به صورت آنلاین یا حضوری مبالغ خود را ارسال کنند. 

در آخر ریا، با 310 هزار شعبه در 150 کشور مختلف برای مشتریان آمریکایی خدمت رسانی می کند. 

همه این شرکت ها به گیرندگان این امکان را می دهند تا پول ها را به صورت نقدی دریافت کنند یا به صورت مستقیم به حساب های بانکی خود منتقل کنند. منبع اصلی درآمد این شرکت ها از طریق دریافت کارمزد ها و یا حاشیه نرخ ارز هاست.

با توجه به گسترش این صنعت، در 5 سال اخیر سرمایه گذاری روی استارت آپ ها پیشرفت چشمگیری داشته است.

پرداخت قبض تلفن ثابت

استعلام خلافی قبضینو 

استارت آپ های رمیتنس

استارت آپ های رمیتنس

استارت آپ های صنعت رمیتنس، شیوه های قدیمی مبادلات را تغییر خواهند داد و هزینه های بیهوده مثل مدیریت مدل کسب و کارهای قدیمی را از میان خواهند برداشت. این استارت آپ ها به دنبال راهی برای کارآمدی بیشتر، هزینه های کمتر و رابط کاربری بهتر هستند. 

استارت آپ های موفق جهانی در صنعت رمیتنس

صنعت رمیتنس از آغاز به وسیله پول نقد اداره می شد و این موضوع به سرمایه گذاری های بسیاری برای ایجاد مراکز مختلف جهت دریافت پول ها نیاز دارد.

استارت آپ های موفق جهانی در صنعت رمیتنس و قبضینو

M-pesa

یکی از موفق ترین سرویس های انتقال پول در جهان، M-pesa است. مدل کسب و کار این شرکت بر اسای مبادله فرد به فرد و مبادله مشتری با کسب و کار است. این شرکت علاوه بر اپلیکیشن موبایلی، خدمات مالی خرد نیز ارائه می کند. M-pesa تحول بزرگی در زندگی میلیون ها انسانی ایجاد کرد که قصد انتقال پول دارند. 

Xoom

اعتبار یک شبه به دست نمی آید.

این جمله شعار Xoom است. این استارت آپ در سال 2001 آغاز به کار کرد و جز اولین های صنعت رمیتنس دیجیتالی است. در این سال ها میلیون ها مهاجر از سرویس های این شرکت برای انتقال پول استفاده کرده اند.

World Rmit

 World Remit استارت آپی است که راحتی و هزینه کم را در انتقال پول هدف کار خود قرار داده است. این شرکت امکان مبادله مقدار بسیار کم پول تا 10 دلار را نیز فراهم کرده است.

Remitly

استارت آپ بعدی در این زمینه Remitly است. این شرکت در نظر دارد تا بازار 528 میلیارد دلاری رمیتنس را در دست بگیرد. اپلیکیشن موبایلی این سرویس مشتریان را قادر می سازد تا به سادگی مبادلات همتا به همتا یا فرد به فرد خود را در سطح بین المللی انجام دهند.

استارت آپ های موفق آسیایی در صنعت رمیتنس

در بسیاری از کشور های در حال توسعه، رمیتنس ها نقش مهمی در رشد اقتصادی ایفا می کنند. طبق آمار بانک جهانی در سال 2016، بیش از 440 میلیارد دلار از طریق 250 میلیون مهاجر به کشورشان ارسال می شد. آسیا با در اختیار داشتن 55% جریان های مالی و 41% از مهاجرت ها به قطب اصلی گیرنده رمیتنس های جهان تبدیل شده است.

با پیشرفت تکنولوژی های موبایلی و پلت فورم های دیجیتال، مهاجرانی که کار می کنند دیگر از سرویس های گران قیمت انتقال پول استفاده نمی کنند و راحت تر می توانند پول های خود را به کشورشان ارسال کنند. 

حالا با 5 استارت آپ برتر آسیایی آشنا می شویم.

استارت آپ های موفق آسیایی در صنعت رمیتنس و پرداخت قبضینو

Transfer Wise

ترنسفر وایز یک سرویس انتقال پول است که در اروپا آغاز به کار کرد اما دسترسی های خود را در آسیا نیز گسترش داده است. این پلت فورم یک سرویس همتا به همتا است که بیش از 750 مسیر را جهت انتقال پول فراهم می کند. مشتریان ترنسفر وایز، هر ماهه مبادلاتی به ارزش 1.75 میلیارد دلار انجام می دهند. 

ترانسفر وایز 2 تا 5 برابر ارزان تر و 1 تا 3 روز سریعتر از بانک ها می تواند کار انتقال پول را انجام دهد.

Orbit Remit

اربیت رمیت در سال 2009 در نیوزیلند تاسیس شد و در حال حاضر نیز مرکز آن در این کشور قرار دارد. این سرویس انتقال پول، بین المللی است و به ساکنان بریتانیا، استرالیا و نیوزیلند این امکان را می دهد تا برای دوستان و آشنایانشان در 40 کشور مختلف پول ارسال کنند. فرستندگان کافیست یک درخواست برای اتقال پول در وبسایت ثبت کنند و سپس مبلغ مورد نظرشان را از طریق مبادلات بانکی داخلی ارسال کنند. 

اربیت رمیت تبدیل ارز ها را نیز انجام می دهد و هزینه کمی برای مبادلات دریافت می کند. این شرکت تعهد می کند که تبدیلات ارزی بهتری را نسبت به بانک ها انجام دهد. مشتریان می توانند پول خود را در تمامی مراحل دنبال کنند و این یکی از امتیازات این شرکت به شمار می آید.

Azimo

ازیمو یک سرویس رمیتنس آنلاین است که در لندن آغاز به کار کرد و مرکز آن نیز در این شهر قرار دارد. این شرکت قصد دارد تا مبادلات جهانی پول را ارزان تر، سریعتر و ساده تر کند. مشتریان می توانند پول را با استفاده از وبسایت ازیمو یا اپلیکشین موبایلی آن در بیش از 190 کشور با 80 نوع ارز متفاوت مبادله کنند. 

ازیمو به بیش از 500 هزار مشتری خدمت رسانی می کند و بیش از 270 هزار مرکز برداشت پول در سراسر جهان دارد.

TransferGo

ترنسفرگو یک سرویس رمیتنس دیجیتالی است که کارگران مهاجر را هدف قرار داده است و مرکز آن در شهر لندن قرار دارد. این سرویس به مشتریان این امکان را می دهد تا به کشور های اروپایی پول ارسال کنند.

کاربران فقط به یک ثبت نام، رزرو انتقال و ثبت جزئیات گیرنده و میزان مبالغ ارسالی نیاز دارند و باید یک بانک محلی را نیز برای دریافت پول تعیین کنند. فاصله دریافت پول توسط شرکت تا رسیدن به مقصد تنها چند ساعت است. 

ترنسفرگو 0.6% تا 1.5% از ارز مبادله شده را در هر انتقال را به عنوان کارمزد دریافت می کند. همه این مبالغ به هنگام ثبت قابل مشاهده هستند. 

WeChat Payment

پرداخت وی چت سرویسی است که در محبوب ترین اپلیکیشن پیام رسان چینی فعال شده اشت. ویژگی های این سرویس به کاربر این امکان را می دهد تا انتقالات گسترده ای را انجام دهد. این اپلیکیشن امکانات گسترده ای دارد مثل: انتقال پول برای اعضای خانواده و دوستان، تجارت الکترونیک، سرمایه گذاری در مدیریت منابع انسانی، پرداخت قبض  و … .

کاربران کافیست اطلاعات بانکی خود را در آن ثبت کنند و برای پرداخت های غیر نقدی به اطلاعات کارت بانکی خود نیز نیاز دارند. 

استارت آپ های موفق ایرانی در صنعت رمیتنس

استارت آپ های موفق ایرانی در صنعت رمیتنس

اول پی

سازندگان این اپلیکیشن ادعا می کنند برای انتقال پول از حساب های داخلی به خارجی دیگر نیازی به مراجعه صرافی ها نیست. اول پی از فناوری بلاک چین برای انتقال وجه بین المللی استفاده می کند. کافیست گیرنده شما یک کیف پول بیت کوینی داشته باشد تا بتوانید با موجود ریالی خود برای او پول ارسال کنید. مبلغ مورد نظر به ریال از حساب فرستنده خارج می شود و به یورو، دلار با هر ارز دیگری به حساب گیرنده واریز می شود. نبود هیچ واسطه ای یکی از امتیازات این روش انتقال پول به شمار می آید.

ایران پی

ایران پی روی گردشگران خارجی تمرکز کرده است. این سرویس به آن ها کارتی ارائه می کند که متصل به شبکه شتاب ایران است و با مستر کارت یا ویزا کارت آن ها شارژ می شود. گردشگران می توانند خرید های ریالی خود را با آن انجام داد.

پی پول

پی پول نیز روی گردشگران خارجی تمرکز کرده است. گردشگران، بدون اینکه ارز خود را به ریال تبدیل کنند می توانند در داخل کشور خرید کنند. این نوع خرید، شبیه به خرید اینترنتی است. مشتریان از حساب های بین المللی خود پول برداشت می کنند و با پی پول این مبلغ را به ریال تبدیل کرده و وارد شبکه بانکی کشور می کنند. در نهایت این پول به حساب پذیرنده منتقل می شود.

Rmoney

آرمانی یک پلت فورم مالی و هویتی است که با مجوز بانک مرکزی ایران و دولت کانادا فعالیت می کند. این استارت آپ موفق شده یک پل ارتباطی قانونی و بدون ریسک برای مبادلات ارزی بین المللی بوجود آورد. API آن ها خرید را به صورت بین المللی فراهم می کند. 

خدمات این شرکت شامل مبادله بین المللی پول، ارائه درگاه پرداخت ارزی و API نرخ لحظه ای ارز مبتنی بر هوش مصنوعی است. این API، با تحلیل بازار و اطلاعات مربوط به بیش از 50 منبع داخلی و خارجی ، کاربران را از نرخ لحظه ای، ناپایداری های بازار ارز، مدیریت ریسک و سرمایه گذاری ها آگاه می کند.

رمیتنس در ایران

رمیتنس در ایران

با وجود تحریم ها و عدم دسترسی به شبکه های بانکی بین المللی، مبلغ زیادی وارد کشور نمی شود. بیشتر مهاجرانی که در ایران مشغول کارند برای فرار از جنگ، نا امنی و مشکلات اقتصادی مجبور به ترک وطنشان شده اند. افانستانی ها در سال 2008، مبلغ 500 میلیون دلار را برای خانواده های خود ارسال کردند که خروج این مقدار بسیار قابل توجه است.

اکثر جمعیت مهاجرانی که از کشور خارج می شوند، دانشجویان هستند که برای ادامه تحصیل به کشور های خارجی می روند. این موضوع موجب ایجاد رمیتنس معکوس در ایران شده است. به جای ورود سرمایه به کشور، خانواده های این دانشجویان مجبور به ارسال پول برای آن ها هستند که این روند، سرمایه را از کشور خارج می کند. 

عده ای بر این باورند که باید بستر مناسب برای این انتقالات فراهم کرد. چرا که موجب ارتباط بیشتر و بهتر بین بانک های 2 کشور می شود و با وجود رابطه پولی، هزینه ها کاهش می یابند. اما عده ای نیز در مقابل این طرز فکر قرار دارند. این گروه می گویند باید مانع خروج سرمایه از کشور شویم چرا که تولید نا خالص داخلی را کاهش می دهد.

آیا صنعت رمیتنس، فعالیت صرافی ها را تحت تاثیر قرار می دهند؟

امروزه فعالیت استارت آپ های صنعت رمیتنس بسیار جدی تر از قبل شده است. تنظیم کننده های بازار ارز صرافی ها به شمار می آیند و این استارت آپ ها ملزم به عقد قرار داد با یکی از صرافی های معتبر داخلی یا بانک های دارای مجوز هستند. 

فین تک ها و استارت آپ های مالی بدون اخذ مجوز قادر به خرید و فروش نیستند، اما از طریق همکاری با بانک ها یا صرافی ها می توانند تکنولوژی های خود را عرضه کنند. بنابراین پرداخت های رمیتنس فعالیت صرافی ها را به خطر نمی اندازد، بلکه همه استارت آپ های این زمینه به نوعی وابسته به این مراکز هستند.

کارمزد انتقال رمیتنس ها

همه شرکت ها و مراکز انتقال پول، بخشی از پول جابجا شده را به عنوان کارمزد خود دریافت می کنند. 

در نمودار زیر، کارمزدهای مربوط به انتقال پول از 48 کشور فرستنده به 150 کشور گیرنده را مشاهده می کنید. خط آبی متعل به پول های ارسال شده از آمریکاست و خطوط قرمز و سیاه میانگین کل کشورهاست.

کارمزد انتقال رمیتنس ها در پرداخت قبضینو

در کل، طی 10 سال گذشته کارمزدها با وجود پیشرفت های تکنولوژی و استفاده از فناوری های جدید کاهش یافته است. این روند کاهشی در سال های آینده نیز ادامه پیدا می کند. 

5 روندی که آینده رمیتنس را تحت تاثیر قرار می دهد

1 ) این صنعت بسیار ریسک پذیر است

می توان گفت ریسک پذیری، بزرگترین تهدیدی است که این صنعت را تحت تاثیر قرار می دهد. منظور از ریسک پذیری این صنعت مسکلات بانکی است که در مسیر آن وجود دارد. بسته شدن حساب های بانکی و خروج نهاد های مالی از روابط، از جمله مشکلات به شمار می آیند. اپراتور های انتقال پول و دیگر شرکت های رمیتننس بیشتر از همه تحت تاثیر این ریسک ها قرار می گیرند.

پس از بحران مالی سال 2008، بسیاری از موسسات مالی در بخش هایی با ریسک بالا و سود کم فعالیت نمی کنند. میزان کم اکثر رمیتنس ها که بین 200 تا 300 دلار است، امکان پولشویی را فراهم می کند. بدین ترتیب پول ها به جای ورود به نهاد های رسمی وارد نهاد های غیر رسمی می شوند. 

2 ) رگولاتور ها و بانک ها پشت هم هستند

در گذشته، مهاجران درآمد کمتری داشتند. اما امروزه با توجه به مهاجرت متخصصان، سطح درآمد ها افزایش یافته است. بدین ترتیب سرویس های انتقال پول باید سریعتر و راحت تر از قبل باشند. مهاجران خواستار ایجاد امکان اعتبارات بانکی و مدیریت منابع مالی در بیش از یک کشور هستند. پاسخ به این تقاضای مشتریان، با وجود رگولاتورها، بانک ها و چالش های تکنولوژی دشوار است. 

رگولاتور ها به دنبال راه هایی برای شناسایی دقیق فرستنده ها هستند و این خود، چالش بزرگی برای آن ها به شمار می آید. به جای تائید هویت حضوری، می توانند از راه های بهتری مثل شناسایی اتوماتیک استفاده کنند. 

3 ) کاهش هزینه ها، افزایش شفافیت و حفظ زمان: هدیه پلت فورم های جدید انتقال پول

فناوری بلاک چین می تواند به کاهش هزینه های رمیتنس ها کمک کند. بلاک چین بیشتر به عنوان تکنولوژی ارز های رمز نگاری شده شناخته می شود اما با استفاده از آن ها در صنعت رمیتنس، تمام اطلاعات مربوط به انتقال و مبادلات شفاف تر و امن تر می شوند. 

امروزه در بسیاری از مبادلات جهانی، پول ها باید ابتدا تبدیل به دلار شوند و پس از رسیدن به گیرنده، دوباره با ارز رایج آن کشور مبادله شوند. با استفاده از رمز ارز ها دیگر نیازی به این کار نیست و انتقالات پولی با واحد پول کشورتان و بر اساس اعتبارتان محاسبه می شود. این موضوع هزینه ها را 1 تا 3 درصد کاهش داده  و معاملاتی که انجام آن ها یک هفته زمان می برد در یک روز به پایان می رسد. 

4 ) قابلیت همکاری، مسئله ای کلیدی است

44.6 میلیارد دلار، مبلغی است که به عنوان کارمزد برای انتقال پول پرداخت شده است. همکاری مستقیم با موسسات مالی داخلی و خارجی، پرداخت ها را ساده تر می کند. 

2 راه اصلی برای انتقال پول وجود دارد: اول، انتقال از یک حساب بانکی به حساب بانکی دیگر و دوم، انتقال از طریق شرکت های رمیتنس. هر دوی این روش ها، هزینه زیادی دارند. در مبادلات بانکی، پول از یک بانک محلی به بانک های ملی منتقل می شود. سپس از طریق بانک ها واسطه وارد شبکه جهانی ( SWIFT ) شده و سپس به کشور مقصد می رسد. این پروسه چندین روز زمان می برد و با توجه به ریسک پذیری هاشرایط سخت تر نیز خواهد شد. 

شرکت های انتقال پول نیز هزینه های بالایی دارند. این کانال ها به مراکز بسیاری در نقاط مختلف جهان نیاز دارند تا گیرنده یا فرستنده بتواند پول خود را ارسال یا دریافت کند. همچنین این شرکت ها باید صد ها حساب بانکی را در سراسر جهان مدیریت کنند. 

روندی که این جریان را متحول خواهد کرد استفاده از پلت فورم های جدید بر پایه بلاک چین است. هر موسسه ای که به این شبکه متصل شود می تواند پرداخت ها را در کمتر از 5 ثانیه انجام دهد. 

نکته اصلی این سیستم، انتقال و به اشتراک گذاری داده ها بین همه اعضای شبکه است. برای مثال، ارائه دهندگان سرویس ایمیل این امکان را فراهم کردند که کاربران بدون توجه به سرویس ایمیل مورد استفاده خود با یکدیگر در ارتباط باشند. موسسات مالی نیز به چنین پلت فورمی برای همکاری نیاز دارند.

5 ) آینده صنعت رمیتنس

با پیشرفت این صنعت، پیش بینی می شود که در آینده خدمات رمیتنسی به صورت رایگان در اختیار مشتریان قرار می گیرد و هزینه ای برای آن ها به دنبال ندارد. در آمد موسسات رمیتنس از طریق اعطای وام یا اوراق قرضه تامین خواهدشد و رمیتنس تبدیل به محصولی رایگان می شود. 

پرداخت قبض قبضینو 

ثبت دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم قبضینو در وب سایت منتشر خواهد شد.

نام و نام خانوادگی وارد نشده است.
شماره موبایل به درستی وارد نشده است.
دیدگاه وارد نشده است.
شهرام حسین زاده

با نگاه به امار ها میتوان گفت که کشور های پر جمعیت بیشترین رمیتنس را دارند.از طرفی بیشترین مقدار رمیتنس انجام شده به ترتیب در کشورهای آمریکا، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، انگلستان، آلمان، کانادا، فرانسه، روسیه، ایتالیا و اسپانیا انجام شده است. یعنی بیشترین مبلغی که به شیوه رمیتنس از کشورها خارج شده است به ترتیب از این کشورها بوده و از طرف مقابل کشورهای دریافت کننده بیشترین رمیتنس‌ها هند و چین هستند.

سرویس‌های قبضینو

دانلود اپلیکیشن قبضینو
دانلود قبضینو
لینک دانلود
دریافت لینک دانلود اپلیکیشن قبضینو

با نصب اپلیکیشن قبضینو، به آسانی تمامی قبوض خدماتی، جرائم رانندگی، عوارض شهرداری و عوارض آزادراه خود را با استفاده از تلفن همراه، کاملا رایگان و بدون محدودیت استعلام و پرداخت کنید.

شماره موبایل به درستی وارد نشده است.

در حال انتقال ...